Parchanti #2: Zdvojnásobení sázek (recenze)

Založil matrosh, 15 Listopad, 2010, 15:30:22

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

matrosh

15 Listopad, 2010, 15:30:22 Naposled upraveno: 16 Listopad, 2010, 16:05:14 od Toebiash

PARCHANTI: ZDVOJNÁSOBENÍ SÁZEK

Tak se mi dostal do spárů druhý díl parchantů od scénáristy Andyho Digglea (Hellblazer, Swamp Thing, Thunderbolts, Daredevil) a s kresbou Marka Simpsona známého jako Jock (Judge Dredd, Lenny Zero, Green Arrow: Year One). Tihle dva spolu začínali v 2000AD.

První díl sázel na nabušenou nonstop akční jízdu, s velice současnou moderní ,,cool" kresbou a na tak vybroušené hlášky, že by se za ně nemusel stydět ani Quentin Tarantino nebo Warren Ellis. Ať jsem se snažil obdivovat kresbu sebevíc, autorská dvojice mě tak nemilosrdně hnala vpřed, že jsem pravděpodobně vytvořil svůj nový rekord v rychlosti čtení. Vím, že se v souvislosti s tímto nesuperhrdinským comicsem objevila na fórech diskuze na téma realističnosti zobrazované akce, ale musím říct, že mě osobně to bylo úplně fuk. Když je děj o bandě ex-příslušníků speciálních jednotek, které chtěla jejich vláda vymazat s povrchu zemského, jenom proto, že zahlédli něco, co neměli, a oni se rozhodnou, že za to těm kravaťákům nakopou prdel (a přitom se pokusí získat zpátky svůj život), neměl jsem víc co řešit. Mělo to ovšem i své stinné stránky. Děj utíkal takovým tempem, že o postavách jsem se dověděl jenom to, jak se jmenují, jak rychle umí vytáhnout bouchačku a že jsou opravdu hodně, hodně naštvaní. Jenže Andy to má dobře promyšlené a tady se dostáváme k druhému dílu.

Druha kniha začíná naopak pozvolna a hlavně první dvě části: Oddechový čas a Pár odpovědí jsou přesně tím, co v první knize chybělo. Konečně máme možnost trochu blíž poznat hlavní postavy, které tady spíš jednají na vlastní pěst a řeší osobní zájmy a čtenář konečně chápe jednotlivé motivace, ovšem jak u koho (mě osobně hodně začala zajímat minulost tichého Pumy). Taky se konečně dozvíme něco víc  o tajemném maxovi, který je  za útok na parchanti zodpovědný. Kresebně se o tyto dvě kapitoly postaral ,,noirový" Shawn Martinbrough. Jeho kresba není zdaleka tak dynamická, jako ta Jockova, ale je hodně atmosférická a vzhledem k tomu, že tyto dva díly jsou poklidnější, není ji prakticky co vytknout. Ale taková banda jako parchanti nemůže odpočívat dlouho a tak se vrací do akce a spolu s nimi se vrací také Jock. Parchanti objeví stopu, která je zavede do Karibiku a mohla by je dovést k Maxovi. Jockova kresba si udržuje stejně vysoký standart, jaký měla první kniha a neúnavně žene příběh ke konci. Celkově je tato kniha více konspiračním thillerem, než akční jízdou, ale není to vůbec na škodu. Hlavní postavy mají více propracované charaktery, než se na první pohled zdálo a spolu s prvním dílem tato série slibuje zajímavý děj se spoustou nečekaných zvratů.

V rámci akční žánru Parchanti rozhodně nasazující vysokou laťku, a pokud je to váš šálek kávy nemáte co řešit. Nadupaná akce, výborné hlášky, moderní a dynamická kresba a zajímavý příběh, mluví sami za sebe.

Marek matrosh Babinec

Moje překlady US: Days Missing, Further Adventures of Indiana Jones, The Courtyard, Neonomicon, Supergod, Do Androids Dream About Electric Sheep?: Dust to Dust, Morning Glories, Captain Swing..., Invisibles, Jack of Fables, Ocean, FreakAngels 
Moje překlady EU: Leviathan, Dylan Dog, Nikolai Dante

Kocour

Dobrá recenzička! Díky za ní... Upravil jsem a nahodil do článků ;)

matrosh

Moje překlady US: Days Missing, Further Adventures of Indiana Jones, The Courtyard, Neonomicon, Supergod, Do Androids Dream About Electric Sheep?: Dust to Dust, Morning Glories, Captain Swing..., Invisibles, Jack of Fables, Ocean, FreakAngels 
Moje překlady EU: Leviathan, Dylan Dog, Nikolai Dante

Nopogo

netušíte jestli bude comics centrum vydávat i zbytek série?

kalisek

Nechci byt pesimista, ale vzhledem k tomu, ze se prvni dva dily prodavaji v levnych knihach, to moc nadejne nevidim:-(
Po kalíšku dáme, pak si zazpíváme!
kalisek@jabber.cz

Kocour

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

+-Komiksový kalendář