Ninjerův čtenářský deník (nově na www.ninjer.cz)

Založil Ninjer, 28 Říjen, 2010, 22:32:30

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

RakeW

Blbost. Podle krve je přece na první pohled jasný "odkud vítr vane" (pokud si dobře pamatuji, tak z Goethe Institutu, co stojí na nábřeží).

Myslím, že jsem to celé ani nečetl a věřím, že to za moc nestojí, ale zrovna tenhle panel mi přijde úplně v pohodě.
"Slušní lidé mluví o comicsu s despektem, protože úroveň seriálů bývá obvykle zatraceně ubohá." (časopis Kino, 1970)

Ninjer

Schválně jsem ten panel zkoumal třikrát po několikadenní odmlce... A vždycky to na mě dělalo prostě dojem, že tam je nějaký pohyb směrem doprava nahoru. Je to podle mě tím, že SSSSSVIST je výraznější než krvavej flek z břicha ... a to, co ukončuje dráhu by právě mělo být co nejvýraznější.

Takovej je aspoň můj názor z pozice čtenáře, docela by mě zajímal i ostatních a třeba i kreslířů... Ale já tam prostě vidím mnohem jasnější pohyb nahoru, než dolů...
Překládám: The Superannuated Man #2
Hotovo: 70 %

Botanick

No mě zmátlo na tom SSSSSSSVIST, že se zvětšuje opačným směrem než jde střela, vypadá to pak trochu divně, ale jinjak mi to nepřijde jako velká tragedie, člověk se na to holt musí podívat 2x:)
A little library, growing larger every year, is an honourable part of a man's history. It is a man's duty to have books. A library is not a luxury, but one of the necessaries of life.
Henry Ward Beecher

RakeW

S tím špatným formátem "sssvist" souhlasím, to mě taky napadlo. Jenže pro mě je při pohledu na obrázek rozhodující ta bílá barva "letu střely" a červená barva "výstřelu z těla". Navíc se to pak jde do ztracena, jakože tam ta střela ještě furt letí.
"Slušní lidé mluví o comicsu s despektem, protože úroveň seriálů bývá obvykle zatraceně ubohá." (časopis Kino, 1970)

Ninjer

21 Leden, 2011, 18:00:06 #24 Last Edit: 19 Únor, 2011, 16:06:42 by Ninjer

Daytripper

Scénář/Kresba: Fábio Moon + Gabriel Bá
Překlad/Editace: ivecpivec

Daytripper je opravdu výborný a výjimečný komiks, který se mi těžko popisuje. V podstatě ho chápu jako takové zamyšlení nad životem, jehož nedílnou součástí je smrt.
Každé číslo nás provází kusem života syna slavného spisovatele, který vždy na konci zemře, aby mohl v příštím čísle zase na svůj život navázat. Ne, nejedná se tu o žádné fantasy o nesmrtelným týpkovi. Tenhle zvláštní aspekt, kde autoři nechávají neustále hrdinu na konci čísla umřít, má asi něco symbolizovat či na něco poukázat.
No, ale nebudu si hrát na pana kritika, který rozebere dílo do stovek termínů, aby v něm vyhrabal něco, co autory ani v nejdivočejších snů nenapadlo. Nejdůležitější je, že ten aspekt přináší silný emocionální náboj do už tak nadupaného dramatického komiksu o té nejfantastičtější věci na světě - o životě.

Hodnocení: 9/10

LINK: Daytripper

Sedm bojovnic
(Sept Guerrieres)

Scénář/Kresba: Michael De Galli/Francis Manapul
Překlad/Editace: analytik

Oukej, tahle série komiksů asi nebude pro mě. Opět moc hezká kresba, ale ten způsob vyprávění příběhu... uh. Vůbec jsem se nedokázal do komiksu nějak vžít, napínavý scény mi nepřišly napínavý a tak dále... Evropa umí bejt fajn, ale taky mě - navzdory kresbě a námětu - asi někdy dokáže svým stylem utlouct palicí s názvem nuda.

Hodnocení: 5/10

LINK: Sept #1-#5 - posledné: Sedem bojovníčok (30.12.2010)

Pevnost
(The Keep)

Scénář/Kresba: F. Paul Wilson / Matthew Smith
Překlad/Editace: Mankin / elithya

Na tomhle komiksu si člověk uvědomí, jak velký kreslíř je Mike Mignola. Kresba Matthewa Smithe v tomhle komiksu může na první pohled Mignolu připomenout, ale při bližším "zkoumání" už je vidět, že něco tak dobrého se ani zdaleka nekoná.
Nebudu si hrát na žádného uměleckého kritika, nemám ani jeden obrázek na Deviantart, ale vadila mi především jedna věc: Všichni maj stejný ksichty. Ano, většina postav jsou sice blonďatý náckové, ale stejně - Je to naprostá šílenost, když má každej na palici ten stejnej kulatej čtyřicetiletej obličej. To, že je komiks černo-modro-bílej už vůbec orientaci mezi postavami neusnadní. Šílenost.
No a scénář to bohužel taky nijak nevytahuje, protože ten sice není úplně špatnej, ale v tom komiksu není nijak zvlášť zajímavě podaný (Ó Mignolo, kde jsi?) a především je zbytečně natáhlej. Zaprvý námět je těžce obyčejný a zadruhý se v něm všechno děje... hrozně... pomalu...

No nebudu lhát, nedočet jsem to.

LINK: Pevnosť

Zombie MAX

Scénář/Kresba: Mike Raicht/Kyle Hotz
Překlad/Editace: ivecpivec/Hellblazer

Zombie žánr mám rád, a tak si sem tam přečtu nějaký ten zombie komiks. Narazil jsem na lepší i horší a tenhle se bohužel řadí do tý druhý skupiny. Námět stereotyp, tak by to měly zachránit postavy. Ty jsou průměrné, tak by to měly zachránit zajímavé situace - těch se taky nedostává.
Kresba Kylea Hotze se mi opravdu hodně líbila u úžasné minisérie Hood, ale tady mě nějak netankovala. Možná za to mohly všudypřítomné vyblité barvy, ale třeba mě i štvalo, jak hlavní hrdina a hlavní padouch vypadají skoro stejně.

Možná je na konci nějaký zvrat, že to jsou dvojčata rozdělená při porodu... Ale to nevím, protože jsem komiks nedočet.

LINK: Zombie

Kick-Ass

Scénář/Kresba: Mark Millar / John Romita Jr.

No jo, až teprv teď jsem si tento komiks zakoupil. Hlavně proto, že jsem si chtěl udělat větší pauzu mezi filmem a původním dílem. No a mé předpoklady se vyplnily ještě víc než jsem čekal - Komiks je nářez, film je nářez. Obojí je naprosto super a každý trochu jinak. Komiks je samozřejmě brutálnější, cyničtější, sprostší a celkově drsnější, film zase vyniká v jiných věcech. Film je pro mě naprosto ukázkový příklad toho, jak by měla adaptace díla vypadat. Vzít si ústřední příběh, něco ubrat a hodně přidat a především zařídit, aby měl konečný příjemce vždy trochu jiný a přesto stejný zážitek.

Ale zpátky ke komiksu. Ten má parádní příběh a je tak skvěle a napínavě napsanej, že se od něho skoro nedá odtrhnout. Kresba Romity Jr. je taky naprosto super, v tomhle komiksu se fakt vyřádil a Kick-Ass patří do zlatého fondu jeho děl. A "Romita je bů-hů stejnej a všechny obličeje má stejný bů-hů" u mě nehrozí, celkově je jeho "neobliba" jen taková módní záležitost mezi komiksovejma geekama, kteří potřebujou nějakou svou nominaci do topicu na fóru o "kreslíři, kterýho FAKT nemusím".

Tenhle komiks je kromě super akce a komedie taky úžasnej v tom, že je to naprosto opravdová geekovina. Hlavní hrdina je přesně ten geek, ten prototyp toho, co jste většina z vás, co teď tenhle text čte. Seriály, komiksy a z toho velký vznešený cíle a životní moudra... do chvíle, kdy vám někdo nedrtí koule elektrickým proudem nebo se máte vyznat z očí do očí holce svých snů. Tenhle komiks je všeho toho nerdismu, geekismu a celkovýho pubertálního života naprosto přecpanej k prasknutí - svým způsobem je tenhle komiks ta nejcoolovitější generační výpověď všech dob.

A český překlad je naprosto vymazlený a parádní a přináší komiks snad ještě s bohatším jazykem než původní dílo.

Must-buy. A myslím to vážně, jděte si to koupit, vy čůra.

Hodnocení: 9/10

furunkl

no konečně......
taky se někomu, jako mně, líbil Kick Ass film i komiks, už jsem si začínal připadat docela vyjímečnej...... ;)

scorpioo

Citace od: furunkl  21 Leden, 2011, 18:57:58
no konečně......
taky se někomu, jako mně, líbil Kick Ass film i komiks, už jsem si začínal připadat docela vyjímečnej...... ;)

A včom si si pripadal byť výnimočný  ??? Kick-Ass sa tu páči velmi vela osobám  ;)

Hovorí sa, že zlo zvíťazí keď dobrí ľudia prestanú konať. Ale malo by sa hovoriť: Zlo zvíťazí!

Ninjer

Některým film nesedl, protože jsou příliš ortodoxní fandové předlohy. Viz nedávná diskuze na Crwi, kde se i jeden uživatel odmítl smířit s Millarovým vyjádřením o tom, že do filmu hodně zasahoval a že je s výsledkem mimořádně spokojen - obvinil ho z toho, že to říká jen na veřejnost, aby si nepokazil kšefty nebo co  :D :D

Prostě pro určitý drsňáky je film příliš "měkkej"  :--

scorpioo

No podla mňa je film tiež viac než skuknutelný a nemám stým problém.

Hovorí sa, že zlo zvíťazí keď dobrí ľudia prestanú konať. Ale malo by sa hovoriť: Zlo zvíťazí!

Ninjer

31 Leden, 2011, 15:02:03 #29 Last Edit: 21 Únor, 2011, 15:03:03 by Ninjer

Luxley 01: Ďábelské oko

Scénář/Kresba: Valérie Mangin / Francisco Ruizgé
Překlad/Editace: dominic.west / mankin

Ha, tomu říkám námět. Co kdyby Evropa nedobyla Západ, ale domorodí Američané je v tom předběhli a porazili nepřipravenou Evropu? Jedinou šancí pro poníženou Anglii se stává... Robin z Luxley alias Robin Hood. Oukej, když si k tomu přidáme kouzla mocných Inků, tak je jasný, že se o úplnou alternativní historii jednat nebude, spíš o zajímavý středověký fantasy příběh.
A díkybohu je zpracován moc pěkně. Pěkná kresba a scénář, který si libuje v menších či větších nechutnostech (Aztékové, Májové a bůhvíco ještě nejsou žádný párátka), takže pro úplně slabé povahy komiks taky není. Robin Hood tady taky není žádnej veselej chlapík s punčocháčema a pérem na klobouku, ale spíš nasranej Clint Eastwood zamlada.

Hodně pěkný, jsem zvědavý na pokračování.

Hodnocení: 7/10

LINK: Luxley (akt. 9.1.2011)

Pád
(The Fall)

Scénář/Kresba: Ed Brubaker / Jason Lutes
Překlad/Editace: Mankin / elithya

Brubaker je opravdu zručný scenárista a vypravěč, takže tenhle kratší komiks se čte jedna báseň. Hlavní hrdinou je víceméně obyčejný týpek, který se zaplete s jednou neznámou ženskou, což ho přivede až k pátrání po stopách dávné vraždy... Při čtení komiksu jsem si občas vzpomněl na klasické Hitchcockovy filmy, kde se hlavní obyčejný hrdina dostává do nebezpečných dobrodružství, ale zároveň na mě The Fall nepůsobil jako obyčejná krimi příběh. Asi i díky hezké, trochu pochmurné kresbě, jsem z něho měl taky pocit upřímné zpovědi a celkově pohledu do života opravdových lidí, žádné jen vzrušující přestřelky, nadpozemsky krásná femme fatale a ďábelští zlosysnové - tohle působilo mnohem reálněji a více ze života.

LINK: Pád (Brubaker, Lutes)

Červený kruh
(Red Circle)

Scénář/Kresba: J. Michael Straczynski / Tom Derenick, Greg Scott, Roger Robinson, Scott McDaniel
Překlad/Editace: Ivecpivec / Ronik

DC odkoupili práva na staré superhrdiny, aby je mohli převést do DC světa. To se navíc rozhodli udělat poměrně odvážně - najali J. Michaela Straczynskiho, aby postavám rozjel své minisérie. No, samotné jejich tituly vydrželi jen velmi krátce, ale o jejich působení v DC světě je postaráno.
A tohle je právě ta Staczynskiho minisérie. Jaká je? Docela dobrá, ale žádný zázrak to není. Ty postavy nejsou úplně bez potenciálu, ale v dnešní době jsou hrozně neoriginální a Straczynski jim sice většinou dá charisma, ale ne žádnou velkou "hloubku" ani je neobohatí o nějaké vlastnosti či zkušenosti, které by z nich udělaly hrdiny, co by byli FAKT tak zajímaví, že si začnu kupovat (číst) jejich vlastní komiks.

Ale tahle samotná minisérie prostě jako komiks sám o sobě kvalitní je. Hezká kresba (od všech kreslířů) a zručně napsané.

LINK: Červený kruh

Sladký zoubek: Ven z temného lesa
(Sweet Tooth 01-05)

Scénář/Kresba: Jeff Lemire
Překlad/Editace: ivecpivec / spot

Od Jeffa Lemira už jsem něco četl, ale tohle je něco nečekaně úchvatného i na něj. Sladký zoubek je postapokalyptický komiks, ve kterém malý kluk strávil většinu svého dosavadního života v lese se svým otcem a kromě "mlsného jazýčku" je zvláštní především tím, že má parohy. Když jeho otec náhle zemře, je nakonec přinucen porušit otcovo přání a odejít z opuštěného lesa. Jenže narozdíl od jednoho nejmenovaného filmu nenarazí na zdaleka tak obyčejnou civilizaci, jak ji známe. Všude je plno mrtvol, ulicím vládne anarchie a mutantů jako je on je povícero a jsou v tomto novém světě cennou lovnou zvěří.
Jeff Lemire už jasně ukázal, že jeho hlavní síla je v neuvěřitelně citlivém vyprávění a zde to ještě kombinuje s dobře vystavěným temným a nekompromisně drsným příběhem.

Paráda, těším se na další díly.

Hodnocení: 8/10

LINK: Sladký zúbok #13/#xx (update 16.01.2011)

Hikaru no Go vol 1

Scénář/Kresba: Yumi Hotta / Takeshi Obata
Překlad/Editace: Noir Kamui

Japonci jsou blázni. To ale už snad všichni víme. Taky spousta z nás ví, že jejich komiksy jsou úplně o čemkoliv. Dokonce je i velmi populární sportovní žánr. Jsou mimořádně úspěšné mangy o fotbalu, tenisu, basketbalu... tak proč neudělat i komiks o tak čupr sportu jako je Go. No však víte, takový to jako šachy (který i Japonci mají vlastní, stokrát vylepšený), akorát milionkrát složitější. Na čtverečkovaný desce šmrdláte s bílíma a černýma lentilkama.

Šílený? Nepředstavitelný? ... No, třeba vás podceňuju, takže k věci: Tahle manga je super. V tuhle chvíli absolutně nerozumím ani nejzákladnějším pravidlům Go a přesto si komiks užívám a baví mě. Ono je to totiž hlavně moc šikovně napsaný, má to super (šílenej) námět: Malej kluk, který o téhle hře taky neví vůbec nic, jednoho dhne vyhrabe starou hrací desku s plánem ji prodat. Jenže si všimne podivných skvrn a rázem na něj začne mluvit zvláštní hlas. Ukáže se, že je to duše jednoho z předních "trenérů" Go z dávných dob, který moc touží potom si znovu po letech zahrát.

Hlavní hrdina si myslí, že by na tom mohl něco vydělat, zvlášť když duše obsadí jeho tělo a stává se, že své emotivní city přenáší na něj (když mu kluk razantně řekne, že Go nikdy hrát nebude, začne nekontrolovaně zvracet). Do toho se ale přimotají nějací malí i velcí géniové Go, kteří jeví o malého kluka, který evidentně Go skoro nikdy nehrál a přitom dává do kupy mistrovské strategie, velký zájem.

Jinak tohle je jedna z mála mang, kde jsou scénarista a kreslíř dvě různé osoby. Komiks píše autorka Yumi Hotta a kreslí Takeshi Obata. Což je její manžel, který je známý pro své mangy o koňských závodech. ... Už jsem říkal, že jsou Japonci blázni?

Hodnocení: 8/10

LINK: http://mangacesky.wz.cz/vypis_detail.php?page=vypis&id=101&manga=Hikaru%20no%20Go

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí