Kreslený seriál ABC: Kruan a Služebníci zla

Založil JarKH, 01 Říjen, 2010, 19:03:21

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

JarKH

01 Říjen, 2010, 19:03:21 Naposled upraveno: 05 Září, 2011, 00:18:57 od JarKH
Zdravím všechny Kocogelačky a Kocogeláky!
Slibovaných pár řádek o aktuálně skončeném seriálu Kruan a Služebníci je zde. Slibuji, že se pokusím být pokud možno stručný, ale jak se znám, moc se mi to zase nepovede...
Že jsem kdysi začal vnímat komiks - za to mohou tři osudová setkání, s Rahanem v Sedmičce, s Kruanem v Ábíčku a s Martinem a Kolumbem v Květech. Minula léta a řady mých oblíbenců se řádně rozrostly, nicméně na tyhle tři jsem nikdy nezapomněl.
Pro Kruana mám obzvláštní slabost, už pro to že je náš. Kdykoli když vycházel, velmi jsem ho prožíval. V ,,hubených" letech jsem v něj nikdy nepřestával doufat a fantazírovat si o dalším možném vývoji děje.
Jaký tedy byl ten vytoužený poslední Kruan? Stručně řečeno - úplně jiný než jsem čekal...

Kruan a Služebníci zla - 24  až  25/26 / roč.54 2009; 1 až 18/ roč.55 2010
Píše: Vlastislav Toman
Kreslí: Michal Kocián
Počet stran: 4 v ročníku 54; 36 v ročníku 55; celkem tedy 40.   
Formát: Dvě sousedící tabule A4 v druhé polovině čísla
Papírové modely k seriálu pana Jana Rükra: nově zpracované Vejce Malého boha a Malý bůh; dále raketoplán Deltar; komunikační satelit AZ 55-XY a létající robot Nectus

Na začátek trochu statistiky:
Příhody Malého boha; Příchod bohů; Kruanova dobrodružství  - prvních 72 pokračování vycházelo v ABC od září 1973 do srpna 1976.
Následuje první reedice ve Speciálu září 1985.
Kruanova cesta dalších 25 dílů vycházelo od září 1988  do srpna 1989
První upoutávka na pátý díl tehdy ještě pod názvem Příběhy prince Kruana v č.21 červenec 1992
Kruan a Bohyně dalších 31 dílů vycházelo od prosince 1995 do března 1996
Zároveň pan Kobík vytváří první pokračování dalšího dílu Kruan a pozemšťané aneb Art přednáší na Velké radě, Junioři jsou zde coby děti. Nicméně seriál tehdy už nepokračoval. Dnes je toto nepoužité pokračování občas k vidění coby raritní exponát na výstavách.
Kruan a pozemšťané dalších 18 dílů vycházelo od října 1998 do června 1999. Místo vážně nemocného pana Kobíka kreslí pan Filip Škoda. Junioři jsou zde již coby náctiletí... Na příkaz vydavatele byl tento díl předčasně ukončen...
V roce 2001 Vychází první Velká kniha komiksů ABC - další reedice prvních tří dílů. Díly čtvrtý a pátý vycházejí až ve Velké knize č.3 v roce 2002.
V listopadu 2008 vychází ABC speciál: Kultovní komiksy z ABC, kde vedle prvních tří dílů trilogie nacházíme i Vzpouru mozků. Toto vydání vnímám zbytečně promarněnou šanci, kopíruje totiž okleštěné vydání z Velkých knih Bbartu a nic nového nepřináší...

Po deseti letech jsme se konečně dočkali Kruana a Služebníků zla - čili výrazně přepracovaných ,,Pozemšťanů". Jak je v ABC dobrým zvykem, najdete ho na webu ABC. Bohužel ale stále zatím bez posledního 20.dílu Epilog. Když už jsme u toho, chybí zde i první díl nového komiksu Jail City Město v zajetí, což by mu určitě v rozjezdu pomohlo. To takový pro mě čím dál tím ubožejší Mourrison, kterého v pointách s přehledem převálcuje i Barbánek z Ohníčku roku 1988, ten je tam hned....

No snad to nebude trvat dlouho a seriál tam bude kompletní. Ovšem četba elektronické verze rozhodně nenahradí požitek z toho, když držíte ABC v packách a necháte působit na sebe dvě strany formátu A4... Toto uspořádání komiksů v ABC začalo už Ocelové město, dále rozvinul Mars 44 a nyní teď bezezbytku využil i Kruan.

Dalším plusem je pro mě určitě kresba. Není jednoduché navázat na práci někoho jiného. Pan Miroslav Kocián ušel od Křižáků v Kometě a nedokončených Dvou roků prázdnin v Aréně dlouhou cestu. Pro pořádek zopakuji, že s panem Tomanem spolupracoval již na sešitech Strážci času IKS v Sešitech Ahoj Evropo, o kterých jsem se již v souvislosti s nimi zmiňoval. Díly, kde ho střídal pan Vladimír Bican, se mi zdaleka tak nelíbily.
Ale zpátky ke Kruanovi, kreslit domácí klasiku to je dosti nevděčná řehole. Pan Kocián se jí podle mě zhostil velice dobře a jsem rád, že pro ABC tvoří dál i když bohužel už jiný seriál....
Abych ho jen nechválil, pár věcí mi přišlo trochu mimo, třeba ti technici Zářící hvězdy v montérkách a rádiovce, nebo holky - velmi fešné a vnadné, ale ty prsty, které si neustále cpou do pusy - evokují dojem - krásná, nicméně úplně pitomá... A to tyto ženské hrdinky rozhodně nejsou...

Celý seriál vlastně začal rozhovorem Kruana s autorem už v č. 23 roč.54, který mi tedy moc nesedl, přišlo mi, že se Kruan vyjadřuje jako rozmazlený žák třetí třídy pražské pomocné školy a ne jako náčelník a dospělý člověk.
O to víc mě ale zaujala ukázka a kresby k seriálu, Kruan leží otřesený v chodbě jakési skalní sluje a nad ním nějaký Bug s palicí, za rohem vykukují mladí Art a Lina, která na Bug-a huláká: ,,Necháš ho, ty Potvoro !!! Tento rozhovor  najdete na webu ABC v archivu čísel, komiksový pás obrázků bohužel nikoli, ale doprovází ho tady čtrnáct kreseb různých postav seriálu, mimochodem i celkem pohledná Gerina, to si Ar-get polepšil...

Děj seriálu tady nebudu podrobně líčit, ať se každý začte a udělá si obrázek sám. Je taky fakt, že při souborném čtení ledacos působí jinak. Ve srovnání s Pozemšťany je to ale bezesporu větší rachot, více napínavé a promyšlené. Přitom existovalo reálné nebezpečí že Kruan a služebníci zla budou aspoň ze začátku jejich přesnou kopií, první pokračování totiž kdysi pan Kocián pietně překreslil i se Škodovými chybami. Tato verze je tedy určitě lepší a nebýt tvrdého a drtivého zásahu Zářících, asi by to tentokrát Kruan a jeho přátelé nezvládli tak jednoduše. Vejce je ze hry, Malý bůh byl na tom také chvíli dost špatně. Také by se zřejmě nenašel nikdo, kdo by byl schopen takto promyšleně kmeny na Žluté drtit mutanty a stromovými hady, než šéf Vládců těla Or-tan...
Ovšem co my prostí čtenáři můžeme vlastně vědět, když Kruan byl opět předčasně utnut, tentokrát kvůli změnám v ABC naplánovaným od nového školního roku, s kterými přišel i nový čtyřstránkový komiks. Tentokrát bylo sice zrychlení děje a předčasný konec údajně zavčasu konzultováno a domluveno s autory. No ale řeknu vám když jsem u úterý 17.8. ničeho netuše zalistoval tehdy aktuálním ABC č.17, tak ten konec byl pro mě šok. Vzpamatoval jsem se v podstatě až po čtrnácti dnech s dalším číslem a úplně posledním regulérním dílem č.20 Epilog. Na avizovaného Bug-a a Gerinu se nicméně definitivně nedostalo.

No teď se (sice z duše nerad, ale než odborná kritika z povolání, tak to radši já) pustím do toho, co je podle mě bohužel slabinami Kruana a služebníků zla.
Určitě selhává návaznost na minulé díly, ty velké časové prodlevy mezi nimi jsou Kruanovým nejhorším nepřítelem, kam se hrabou Hor-tidé. První trilogie končila druhou výpravou. Ta obnovila satelitní systém kompletně zničený Hor-tidy, tedy kromě Vejce, které když si chvilku počkáme, může vysílat přímo na Zemi. Zářící vycvičili a vyzbrojili Kruana a další mladíky, vybavení Studnice moudrosti už netvoří jen desky s obrázky, ale počítače ovládající satelity. Pak Zářící letí spokojeně domů, Kruan zachraňuje Tilu a ničí první tajné sídlo Hortidů v útrobách Hromové Hory, kde mimochodem Or-tan popálený od lávy dostává od Mola oštěpem do břicha a Oh-hor a Or-sak unikají ve zle poškozené Slze hvězd.
Sotva se Kruana Mbuna vrací s Tilou a Sinajou domů, je tu žádost od Horalů o pomoc proti Hor-tidům v Jezerním kraji, na konci to opět vypadá na konečné vítězství nad Hortidy. Jenže po zabránění Kruanovi v nevěře s Bohyní Zan, zánovní satelity náhle selhávají a spojení se Zemí je stále horší a horší...

Tyto zákonitosti z minulých dílů se tu moc nectí, starý komunikační satelit působí dost nelogicky, stejně jako Kruanovo mudrování, že je to tak dávno, kdy je Zářící navštívili...Vadí mi i postava kapitána Cos Mardocka řečeného Cosma, nemohu se zbavit pocitu, že by měl funkci kapitána zastávat někdo, kdo už na Žluté někdy byl... Jo, kde jsou ty doby, kdy ke Gron-c- chům směli přijít jen jejich bohové a Bůh zářících očí...
Uznávám, že to jsou věci, které trápí spíše starší čtenáře a tomu, kdo se s Kruanem teď setkal poprvé vůbec zásadní přijít nemusí. Také to může být tak, že tyto dějové změny se přizpůsobují spíše budoucímu televiznímu a filmovému zpracování, což tedy pokud to tak je, považuji já osobně za dost nešťastné. Proč - k tomu se ještě vrátím...

No co ale přejít nemůžu, jsou na některých místech zvláště v prvních dílech nepatřičné dialogy narušující atmosféru těchto příběhů. Ze vzájemného vztahu Gron- c- chů a Zářících se evidentně vytratila úcta a respekt. Slang mládeže je přijatelný jakžtakž jen u Juniorů, (kteří mi teď jako nějací obzvláštní  Rebelové nepřijdou),u dospělých působí trapně. Dále třeba výrazy Zloun nebo Zlouš mi přijdou takové laciné. 
Postrádal jsem také při setkání Kruana a Mbuny s juniory nějakou emoci - co takhle třeba radost, že se jejich Bohové vrátili ve chvíli, kdy jejich pomoc opravdu potřebují, když už je nezaujme to, že se setkávají s jejich dětmi? Kapitolou sama pro sebe jsou také některá shrnutí děje...
Toto jsou ale věci, které by mělo a mohlo radikálně vyřešit případné souborné vydání...

Už jsem se letmo zmínil o chystaném televizním a filmovém zpracování. Souběžně s novým dílem komiksu se měla rozběhnout v ABC Kruanománie, akce sloužící k propagaci Komiksu a jeho filmové a televizní podoby. Podle mě ale udělala jen pár nesmělých krůčků, vrcholících momentálně skvělou výstavou Papírová fantazie (sci-fi; fantasy; modely z komiksů ABC, ale třeba i Vetřelec, Terminátor ; či Hellboyova pistole, pochopitelně kosmická technika dvacátého a jednadvacátého století a další... Pokud se pohybujete, či se octnete v Praze, tak do konce října určitě navštivte, koná se to v Muzeu policie ČR, vřele doporučuju).
Když jsme u papírových modelů ke Kruanovi, jsou skvěle zpracované a doprovázejí je i další technické údaje a popisy k jednotlivým strojům. Bohužel modelů je stále zoufale málo, co třeba kosmická technika Hor-tidů, co figurky a stavby? A vůbec - když Kruanománie, tak má být pořádná. Motivy ze seriálu by se měly v první řadě probojovat na obálky ABC, na plakáty, samolepky, uvádět různé rubriky či reportáže, jenže to by si Mourrison nesměl tak urputně bránit své territorium... 
Odpovědní lidé se podle mě příliš upínají na zahájení filmového a televizního natáčení, které když budeme velcí optimisté, by mělo vypuknout příští rok. Uvidíme jak to dopadne, každopádně děj oproti komiksu zřejmě dosáhne mnohých změn.

Přitom původní komiksová sága by měla být to nejdůležitější, ne jen její budoucí ztvárnění jiným médiem, které koneckonců bude první, ale třeba nemusí být taky poslední. Abych parafrázoval  jeden název epizody - nyní opravdu Začíná boj o Kruana.
A to na dvou frontách - jednak by to chtělo konečně nějaký Omnibus Žlutá planeta - velký formát starých ABC speciálů, názvy epizod, revidované doprovodné texty a hlavně sjednocení a opravy všech logických chyb a nesrovnalostí ve všech šesti dílech, případně další doplňující a dovysvětlující komiksové strany, bohatý bonusový materiál - např. ilustrace Zdeňka Buriana k původní povídce, případně studie Kruana a jeho přátel od jiných malířů, vzniklé v době, kdy se hledal nástupce pana Kobíka, modely, kvalitní papír a tisk...Zkrátka konečně úplné reprezentativní souborné vydání.

Jako bych Vás slyšel: To bude drahé - to asi bezesporu bude... Kdo si to koupí, když to každý má? Rychlé Šípy měl taky každý a dneska je opět rozebrané už třetí vydání, předchozí a dotisky nepočítám a zase se připravuje dotisk... Takováto kniha není jen záležitost pro fanoušky a sběratele, je především skvělým dárkem. A takovouhle knihu prodávat k premiéře filmu či seriálu, podle toho, co bude dřív, to by taky jistě udělalo své.

Pokud neklapne kniha, tak co třeba jednotlivá alba po dvou dílech? Na ty by zase dobře navazovala zmíněná druhá fronta, tedy nové díly, vznikající už ne tak hekticky  - Kruan a služebníci zla skončil s otevřeným koncem a možností jak dále pokračovat a rozvíjet ságu je dost a dost....

No a to je snad všechno co jsem Vám chtěl dnes říci. Odcházím opět čekat na další díl a fantazírovat si o možném vývoji děje. Ačkoli třeba v ABC začínají nové zajímavé komiksové časy, Kruan vždycky bude jen jeden...

JarKH

P.S: Velké díky všem těm, kteří mé příspěvky čtou a také na ně pár řádky zareagují. Teď bych obzvlášť prosil a velmi děkuji za každé vyjádření, ke třem zásadním věcem, týkajících se Kruanovy budoucnosti.

Souborné vydání ve výše uvedené podobě - Ano/Ne
Raději kniha nebo jednotlivá alba ?   
Nové díly co nejdříve jak to bude možné -  Ano/Ne
Za odměnu Vám prozradím, že druhý nový komiks ABC žánru fantasy by se měl objevit v ABC za měsíc v čísle 22. Víc bohužel zatím nevím...

Blokic

Já ti pochopitelně za každý článek poděkuji a mohutně se pokloním, protože je to skvělá práce. Kruan je legenda a první tři díly rozhodně patří do zlatého fondu naší domácí tvorby.

K poslednímu dílu mám řadu výhrad a prostě jsem si ke všem předchozím prozatím nepřiřadil, chci si ho ještě jednou přečíst v klidu a v kuse, abych mohl vyřknout seriózní ortel. Třeba pak doplním, co mi vadí - nebo naopak změním názor a budu spokojený :)

Co se týč těch otázek:
1) Souborné vydání rozhodně ano.
2) V jedné knize by to byla paráda, rozhodně bych navíc uvítal nějaké přehledné souhrnné informace, vzpomínky pamětníků atd.
3) Nové díly - prozatím ne.

Kocour

Opět díky za perfektní shrnutí se zajímavostma navíc!  :-//

Dívám se, že se slušně "obouváš" do Mourrisona ;) Osobně jsem měl Mourrisona celkem rád, teda četl jsem všechno cca 2 roky od jeho vzniku, pak už nic, jen letmo, takže jak vypadá dnes, to netuším - no asi už to bude slabota...

Osobně u mě Kruan skončil v první trilogii - Tam byla ta atmosféra nejlepší a nejen to - Kobíkova ranná kresba i scénář mi do dnes přijdou jako nepřekonaný vrchol nejen v Kruanovi. Do dnes se mazlím se Speciálem 85, který byl dle mého naprostá bomba ve své době - Takhle nějak bych si klidně představil reedici i v dnešní době - Respektive naprosto nejlepší by byl ten "Omnibus" se všemi specialitkami a bonusy, jak píšeš - Cena by tak jako tak nepřekročila 1000Kč, takže by s prodejem u nás nebyl problém - máme Omnibus a Saudek revival mánii, tak by to do ní pěkně zapadlo cenou ;)

Takže:
1) ANO
2) Kniha!
3) NE, vůbec. U mne skončil Kruan první trilogií a nějak nemám potřebu ten svět dále rozvíjet... Následující pokračování mi vysoký dojem z Kruana stále více snižovali, takže už se dalších pokračování bojím...

jmaky

Jo chtít stále udržet kvalitu seriálu jako v prvních dílech bude těžké. Berte to tak, že první sešity jsme četli jako 10-15letí. To na to koukáme
očima děcka. A navíc mimo čtyřlístku... :oD nic nebylo...

JJ souborné luxusní vydanní... také sny... hmm to by bylo... nicméně mluvíme o knize za 500-800kč neváhal bych ani minutu...
a dopněné a polévku v podobě rozhovorů..... zlatý voči...

2 raději soubor

3 nové díly? no v abc asi ne, už takhle nadějně začínající seriál (mars44) a te´d kruan byl umlčen na přání davu dětí....  raději namalované přímo do knihy, s dějem co má hlavu a patu
a bez omezování ze strany vydavatele...

PS jen ta kresba... někdy je to jak z ilustrovaného Playboye  rofl rofl rofl   (ví autor že jsou ženy s "jedničkama" ?) rofl rofl rofl
Je suis Paris!
To my je učíme mluvit...   Po našem...
My jsme Transcomx!

Gmork

Ač se to bude zdát neuvěřitelné, mám pořád poměrně zahovalé ABC speciál
ve velkém formátu s první trojkou Kruana. Pamatuju, kdo to tenkrát u stánku
vydržel a vystál tu frontu, byl potom ve třídě king. Jo, byl jsem King.  :D
"Když už je člověk jednou vlkodlak,
tak má koukat aby byl.
A když kouká, aby byl a je,
tak má být to, co je a nedělat
ze sebe elfa nebo trpaslíka,
jak tomu v mnoha případech je."

analytik

Kruana som ako chlapec zbožnoval, vďaka za pripomenutie  :-))

1/Ano
2/Kniha
3/zdržiavam sa, nové diely som nečítal.

pocket

scorpioo

Hovorí sa, že zlo zvíťazí keď dobrí ľudia prestanú konať. Ale malo by sa hovoriť: Zlo zvíťazí!

pocket

ale to přece né >:(, já chci Kruan a Služebníci zla , tamto mám v tištený formě

Kocour

Jestli myslíš posledního Kruana, tak ten by měl být v JPG na stránkách ABC, aspoň tomu tak bývalo...

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí