Y: Příběh posledního penisu

Založil BeeSee, 29 Srpen, 2010, 20:33:15

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

BeeSee

     Je to teda už nějaký pátek co jsem na KoCoGeL psal recenzi na první díl série Y: Poslední z mužů. Ale díky nějakým administrátorským pracím a úpravám některé recenze zmizely v útrobách hladového internetu. Ne, že bych tesknil! Původní recenze prvního dílu ale v mém PC zůstala zachována. Nyní však dozrál čas napsat recenzi na druhou knihu ,,Cykly", ale přišlo mi takové podivné mrsknout sem pouze druhý díl, takže jsem vytáhnul ze šuplíku původní recenzi a k ní připojil čerstvou recenzi na dvojku. Berte tedy tento úvod jen jako jakési objasnění situace...

Y: Poslední z mužů #1: Jako jeden muž
     Na začátek je třeba přiznat, že postapokalyptická témata jsou mým oblíbeným žánrem. A když k tomu přidám scénáristu Briana K. Vaughana, který má na svědomí mnou milovaný opus Pride of Baghdad, tak tohle prostě byla jasná koupě. Je to klasický prolog, který chystá pole pro působení věcí příštích.  Zápletka je jednoduchá jako facka. Během velmi rychlé a zatím nevysvětlené apokalypsy vyhynou všichni muži světa. Zůstane akorát hlavní ,,hero" (protože příběh hrdinu potřebuje) Yorick  a jeho opičák. Jediní dva samci na zemi. A všude kolem ženské. Yorick velmi brzy zjistí, že být poslední chlapem na Zemi není žádný med. Nejsou to ty představy, kdy jste králem, kterého obletují všechny ženy světa a vy jen ukazujete prstem. Naopak, stanete se štvaným zvířetem. A je celkem jedno jestli vás pronásledují sexu chtivé divoženky nebo ultraradikální feministky, aby daly sbohem poslednímu artefaktu bývalého zřízení. Prostě tohle rozjede fantazii ve stylu ,,co všechno se může stát když...." Setkáme se i s prezidentkou, která se jí stala díky hierarchické posloupnosti funkcí před tímto "zásahem shůry". Setkáme se s radikálními Amazonkami, které si klidně uřežou kozu jen aby ukázaly, že myšlenka, kterou "poté" přijaly je jim svatější než poslední penis světa. Klasika: Nová doba přináší nové hrdiny! A co na tom, že mezi nohama nemají ono směšné nářadíčko, které předtím vládlo světu a mnohokráte nahrazovalo centrum mysli. Poslední z mužů se vydal na dlouhou pouť, při které ho jistě nečeká žádná hitparáda či procházka růžovým sadem. Tahle hra je rozehrána dobře a my můžeme jen čekat na další díly.

Y: Poslední z mužů #2: Cykly
     V druhém díle se nic moc nemění, Yorick je stále pronásledovaným (posledním) druhem a jediným dalším s bimbáskem mezi nohama je jeho věrný opičák, malpa Ampersand. Trošku to zatím připomíná klasické klišé používané ve fantasy románech. Hlavní bourák odněkud někam jde, samozřejmě za nějakým účelem a cestou potkává buď ty co mu chtějí pomoci a nebo ty, kteří se mu snaží škodit. A mapu nepotřebujete, protože vám stačí mapa USA potažmo světa. Aniž bych nějak moc spoileroval mohu prozradit, že je celkem logické, že poslední týpek na zemi má více nepřátel než přátel. Někteří jsou známí již z prvního dílu, někteří dostávají konkrétnější obrysy a někteří se zjeví až v ,,Cyklech". Kruté Amazonky, členky Mossadu, radikální republikánky nebo třeba obyčejné ženské, které se rychle přizpůsobily novému stavu světa. Naopak ty, které chtějí Yorickovi pomoci se dají v klidu spočítat na prstech jedné ruky. A jak se na to tak dívám, tak je krom ušlechtilých činů a myšlenek vede určitě ještě i jakási lačnost po majitel posledního penisu světa. No, nezávidím tomu chlapíkovi... Dokonce se na své pouti setká se svou sestrou Héró. Jenže jako se změnil svět po katastrofě, tak se změnily i povahy jednotlivých žen. Tak jsem vás snad trochu napnul, ale další prozrazovaní by bylo určitě už nad rámec navnazovaní. I když na konci druhé knihy zjistíte, že ještě všechny karty scénárista Brian K. Vaughan nerozdal!

mankin

Tak tentokrát si prišiel (aspoň v mojej prípade) s krížom, resp. s recenziou po funuse. Oba diely som už zhltol a chvíľu som premýšľal, že to dorazím v angličtine. Kým sa človek dočká dokončenia série v CZ, tak ubehnú veky. Ale vydržím, páč táto séria si to rozhodne zaslúži.

Ale vďaka za recenzičku, ako obvykle pobavila. A dúfam, že mnohých navnadí na nákup ;)

P.S. Y: Poslední z mužů 3 - Maký krok pro lidstvo - plánované vydanie 13.10.2010 (168 strán, 399 Kč / 359 (po zľave))
Zdroj: http://www.bbart.cz/katalog.asp?id=2365

BeeSee

Nj, to je právě jeden z těch "restů", takže to není čerstvé jako zrovna natočené pivo  ::) ::) ::)
Ale snad to podpoří koupí i někdo další, takže to splní účel  ;)
p.s. Nějaké ty resty ještě jsou, takže se s tím pokusím porvat co nejdřív a snad tě (nejen) i něčím nadchnu  ;)

Raul

osobne jsem Y precetl v originale a stal se moji osobni jednickou v zebricku. Nic lepsiho jsem proste necetl a ta predstava, ze se ho v CZ dockame celeho v rozmezi 5-10 let je desiva :)
kazdopadne je to dilo, do ktereho kazdy fanda musi investovat!
snad jediny comics u ktereho jsem brecel jakej to byl cajdak! :D
info o prelozenych a prekladanych comxech:
http://kocogel.info/index.php?topic=178.0
Všechny mé překlady naleznete zde: https://www.mediafire.com/folder/a80euuydwd9sb/Komiksy

Hellblazer

Na toto sa moc tesim, ale cakam kym budu aspon 4 knihy vonku, takze to kupujem az buduci rok  :D
Kazdopadne aj v USA to vychadzalo aspon 5 rokov (u nas bude asi tak isto), takze v tej rychlosti vydavania nevidim problem :)

Raul

jo v USA 5 let jenze mesicne jeden sesit a jednou za pul roku book.
u nas hrozi, ze to bude jen jeden book rocne. coz je drsne. dva rocne se daji to ano.
my proste mame problem s tim, ze nemame tu mesicni pravidelnou vypln.
info o prelozenych a prekladanych comxech:
http://kocogel.info/index.php?topic=178.0
Všechny mé překlady naleznete zde: https://www.mediafire.com/folder/a80euuydwd9sb/Komiksy

Velkej šéf

Citace od: Raul v 30 Srpen, 2010, 18:40:18
jo v USA 5 let jenze mesicne jeden sesit a jednou za pul roku book.
u nas hrozi, ze to bude jen jeden book rocne. coz je drsne. dva rocne se daji to ano.
my proste mame problem s tim, ze nemame tu mesicni pravidelnou vypln.

Podle edičáku BBartu na rok 2011 to jsou dva booky ročně.   ;)
Muj nick neberte jako důkaz skromnosti, ale jako fanouškovství Loba (originálního Velkýho šéfa)
Info o mých překladech

Raul

info o prelozenych a prekladanych comxech:
http://kocogel.info/index.php?topic=178.0
Všechny mé překlady naleznete zde: https://www.mediafire.com/folder/a80euuydwd9sb/Komiksy

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal