Hellboy: Pražský upír a další povídky

Založil matrosh, 21 Srpen, 2010, 16:12:10

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

matrosh

21 Srpen, 2010, 16:12:10 Naposled upraveno: 21 Srpen, 2010, 16:35:33 od keram
Tak se na pulty našich knihkupectví dostává další knížka ze série příběhu o Hellboyovi. Tentokrát se jedná o další sbírku kratších povídek a podobně jako v případě knih Spoutaná rakev a Pravá ruka zkázy se jedná o velice kvalitní materiál. Nemá moc smysl se rozepisovat o Mignolově schopnosti gradovat a vypointovat krátké příběhy, protože o tom už se napsali celé stohy papíru a tak se o tom zmíním jen krátce. Mignolova originalita spočívá v tom, že dokáže opravdu hodně vypovědět o svých postavách tím, že neřekne skoro nic. Jeho síla je hlavně v obrazech, a to ať už se jedná o velké panely, které vás vtáhnou a musíte se na chvilku zastavit a prostě se kochat, tak i detailech tváří, které nutí čtenáře k vlastní interpretaci emocí postav.  Vypointované hlášky a dialogy pak dokážou tuto atmosférickou kresbu nadlehčit a vychází z toho velice originální mix. Ale teď už se budeme věnovat konkrétním příběhům.

Povídka Penanggalan celou knihu otevírá a já osobně bych ji označil za typický Hellboyovský příběh, ve kterém Mignola využívá prvky malajského lidového folklóru a zasazuje jej do svého světa. Je svižný, má výbornou atmosféru a vtipnou pointu. Sice mi značně připomíná Hlavy ze sbírky Pravá ruka zkázy, ale není to nic negativního, už proto že mám ten příběh opravdu rád. Je to prostě Mignolovský standart, který v kontextu u nás dostupné komiksové tvorby představuje pořád vysoký nadstandart. Hydra a lev má skvělou pohádkovou atmosféru a hodně mě pobavil hlavně v akčních scénách souboje s hydrou. Víc neřeknu, připravil bych vás o zábavu.

Trojice příběhů Trollí čarodějka, Experiment Dr. Carpa a Ghúl jsou podle mě tím, co na Hellboyovi máme nejradši všichni. Velice temná atmosféra, skoro až Poeovských a Lovecraftovských rozměrů s nádechem melancholie a neviděného zla. Experiment Dr. Carpa je především o strašidelném domě a Mignolovi se opravdu povedl. Místa, kde postavy přechází domem a ten je tam zobrazen v celých panelech nebo i v detailech, jsem to četl se zatajeným dechem. Rozhodně se taky musím zmínit o povídce Ghúl, která se pohybuje až na hranicích experimentu a je z velké části vyprávěn ve verších (William Sheakespeare - Hamlet, Thomas Warton jr. - Slasti melancholie a Robert Blair - Hrob). Výsledek je opravdu působivý a velmi originální, ale i náročnější. Hned mě napadlo, že pokud by se někdy Mignola vykašlal na autorskou tvorbu a dal se na literární adaptace, mohl by i v tomto směru opravdu vynikat.   

Na závěr jsem si nechal dva příběhy, které u spousty českých a slovenských čtenářů vzbuzují obavy, hlavně proto, že je nekresil právě Mike (fanatiků se to netýká, ti mají doma Hellboy Weird Tales). Nejdříve tedy Pražský upír, kterého napsal Mike Mignola a nakresil Philip Craig Russell (Koralína, Sandman). Musím říct dopředu, že nejsem s Prahy, takže lokality příběhu jsem moc neřešil, ale poznal dostatečně na to, aby mi přišli uvěřitelné. Příběh je dějově typicky Mignolovský a dokonce bych řekl, že Russell zůstal v tomto směru věrný i stylu rozvržení panelů na stránkách. Pokud jde o příběh, líbil se mi hodně. Má typický černý humor, akci, hlášky prostě všechno co k Hellboyovi patří. Pokud jde o kresbu, musím říct, že mě Russell dostal. Jeho kresby jsou plné bizarních postaviček rozmístněných v několika plánech za sebou uprostřed jednoho okna a člověk si je musí i podrobně prostudovat, aby si jich všech všiml. Kresba není tak temná, jak jsme u Hellboye zvyklí, ale na druhou stranu je velmi hravá, osvěžující a vtipná. Podobně osvěžujícím dojmem na mě zapůsobil i příběh Makoma, který je z celé sbírky nejdelší a původně vyšel u Dark Horse ve dvou sešitech. Richard Corben (u nás Hellblazer a Punisher MAX) je stejná individualita jako Mike Mignola. Má svůj jedinečný styl, který se nedá okopírovat a čtenář si k jeho kresbě musí najít cestu, ale když se mu to povede, nebude litovat. Příběh o Makomovi, vychází z lidové africké pohádky, která se poprvé objevila ve sbírce anglického antropológa a folkloristy Andrewa Langa. Úvod a závěr, který celému příběhu předchází, opět nakreslil Mike Mignola.

Celkově je to sbírka velmi povedená a do celé série perfektně zapadá. Jsou tady příběhy z doby, kdy Hellboy byl ještě členem Ú.P.V.O., ale je tady i příběh z Afriky, do které se Hellboy vydal i v knize Zvláštní místa, která má trošku více fantaskní a trochu méně hororový nádech. Tento nový přírůstek do Hellboyovské série jen potvrzuje kvalitu a já se už nemůžu dočkat další knihy.

Marek ,,Matrosh" Babinec     
Moje překlady US: Days Missing, Further Adventures of Indiana Jones, The Courtyard, Neonomicon, Supergod, Do Androids Dream About Electric Sheep?: Dust to Dust, Morning Glories, Captain Swing..., Invisibles, Jack of Fables, Ocean, FreakAngels 
Moje překlady EU: Leviathan, Dylan Dog, Nikolai Dante

keram

matrosh

Moje překlady US: Days Missing, Further Adventures of Indiana Jones, The Courtyard, Neonomicon, Supergod, Do Androids Dream About Electric Sheep?: Dust to Dust, Morning Glories, Captain Swing..., Invisibles, Jack of Fables, Ocean, FreakAngels 

Verdant

ano bude to zniet divne, ale prosim Vas o nejake galerie k clankom nech vidim co to
a hlavne tu som zvedavy ze co je tak dobre na kresbe od Mignolu (mozno za ten cas zmenil styl, neviem nesledujem ho)

matrosh

zkusim nahodit par obrazkov, najdeš ich aj na stránkách nakladatelstva čo ho vydává (comics centrum) a pokiaľ ide o kresbu, teda ak to chápem správně tak v tom prípadě je odpoveď nie, mignola nezměnil štýl. odpoveď na otazku čo na tom je je tahšia, tak že začnem zoširoka. na prvý pohlaď pre laika je mignolova kresba až naivně jednoduchá a vzbuzuje dojem, že nevie kreslit, opak je však pravdou. mignola vie kreslit podla mna majstrovsky. je to ako u picassa keď prišiel s kubizmom, každý si myslel, že je to cvok čo nevie kresliť, ale on zvládal normálnu kresbu zo zatvorenými očami a lavou rukou v gatiach, lenže ho nebavila a tak si našiel svoj vlastný nezaměnitelný štýl a s mignolom je to podobné. v ranej tvorbe bol skoro rovnaký, ako väčšina ostatných. hovorím skoro, pretože už vtedy do toho dával prvky, ktoré su pre něho typické (batman: gotham by gaslight napr, ale to už je asi niekde v prostriedku) a hellboy to je štýl, ktorý sám vytvoril a práve on je teraz kopírovaný. keď sa na tie panely pozrieš poriadně vidíš že například postavy sú často deformované a zjednodušene, ale sochy, budovy a dalšie veci su naopak niekedy až fotorealistické (prim má samozrejme tien) a vytvára zvláštný kontrapunkt. ide o to že ta kresba dokáže ludí oslovit a hlavně ich oslovit inak :). ale samozrejme, že každý máme iný vkus a nie každému sa to musí páčit.

matrosh

Verdant

21 Srpen, 2010, 18:06:18 #7 Naposled upraveno: 21 Srpen, 2010, 18:09:23 od Verdant
mno ja som nechcel podpichovat, ale hladam nejaky dovod ze ci sa mi to zapaci a tak, skusal som Cerva dobyvatela aproste pribeh aj kresba ma vobec nechytili, mi to pripadalo cele rozvlekle ako sopel a na niektorych obrazkoch som nevedel rozoznat co vidim a co sa tam deje, nuz Mignola asi nebude moja salka kavy

ale zas lubia sami oba filmi aj pribehovo aj vyzualne i ked dvojka bola trochu moc farbna na hellboya ;)

matrosh

nepodpichoval si  :) a je jasne, že každý ma niečo ine ale ty komiksy na ktore ti nahodil link keram niekedy zkus, možno zmeníš názor, ja osobně hellboya žerem  :)

alexxiik

Áno, tá kresba asi nie je celkom idylická, ale možno práve preto tak k Hellboyovi sedí...
Ten posratý photobucket.com mi odmietol zverejniť podpis, takže ho týmto bojkotujem!
A pridal sa k nemu aj tinypic.com, takže si nenahrávajte náhľady tam, kde ja, lebo ten portál čoskoro určite skončí!!!

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

+-Komiksový kalendář