Vějíř – sborník české mangy

Založil BeeSee, 31 Březen, 2010, 20:33:54

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

BeeSee

Tento sborník už jsem kdysi viděl za výlohou nějaké knihkupectví a hned vzbudil můj zájem. O český komiks se snažím zajímat, ale o tuzemské manze toho upřímně moc nevím, takže jsem se rozhodl zjistit jak to teda je. Dlouho jsem nemohl najít žádný kontakt na vydavatele nebo někoho, kdo má s tímto počinem co do činění. Až nedávno při pivním pokecu se Sirem_Petem jsem dostal kontakt na tvůrce sborníku. A byl jsem dokonce tak drzý, že jsem se rozhodl jim napsat o ,,recenzák" pro KoCoGeL. Můj požadavek byl vyslyšen a brožurka dorazila do schránky, tímto vydavatelům děkuji!
     Hned na začátku musím poznamenat, že nejsem žádný otaku, takže pokud jste zarytí mangisté (či jak se to říká) tak tuto recenzi berte s velkou rezervou nebo ji raději vůbec nečtěte. Neznám ty pojmy jako shoujo, rabukome, šódžo atd., tohle prostě není moje miska rýže i když někde v podvědomí vím, že něco takového existuje. Každopádně sborník je pěkně udělaný má 128 stran, barevnou obálku a dokonce nechybí ani miniprofily autorů s kontakty. Tak to má být, tak to mají mazlíčci rádi! Jedinou výtku ke zpracování bych měl takovou, že někdy text bublin končí až někde ve vazbě, takže musíte knížku roztahovat jak nohy milenky a někde uprostřed mžourat na text. Otázka je jestli je to chyba grafika, který sborník kompletoval nebo tiskárny. Jinak jsem ale moc rád, že něco takového vůbec vyšlo a práce autorů sborníku si vážím! I když nejsem zrovna v tomto komiksovém směru kovaný, tak se rád seznámím s ,,místní" scénou. Takže je dobře, že něco takového vyšlo a že se někdo rozhodl takovýto krok podniknout. Česká manga pro mě byla něco jako ,,polský samuraj" nebo ,,eskymácké reggae", čili něco co může existovat, ale těžko říct jakou to má úroveň a odkud se to vlastně bere. Ale dost bezpohlavních blábolů a pojďme se rovnou podívat na jednotlivé publikované práce v tomto sborníku.

V jako Valentýn - Scénář: Daniel ,,DanQ" Řezníček, Kresba: Mešitka: Rozhodně s nedá upřít snaha a nápad je tam taky, ale samotné zpracování by chtělo ještě trochu vytunit. Snad je to romantický kraťásek o souboji o dívčí srdce. Není to zlé a na rozjezd sborníku to sedí, navíc kresba je dobrá, jen by si to chtělo pohrát se samotnou stavbou příběhu co s týče zpracování panelů.

Duel  - Scénář a kresba: Petr ,,Sir_Pete" Štoudek: Tohle je rozhodně jedna z nejlepších věcí co v tomto sborníku najdete. Sic je to takový rozvinutější vtípek, ale s hodně fajnovou kresbou, která je sice jednoduchá, ale má šmrnc. Celý příběh je dynamicky zpracován a má to, co většině ,,produktů" v tomto sborníku chybí - příběh a děj. Navíc pro mě je to příjemné i v tom, že se autor nesnaží striktně držet zažitých manga klišé, ale dává to tak nějak z vlastního pohledu středoevropana. Dobré!

Strašliví temní mágové - Scénář: Veronika ,,Gobloch" Mašková, Kresba: Veronika ,,Lysandra" Sýkorová: Tohle je část cyklu ,,Svět bez jména", který už se dlouho dobu pohybuje na internetu. Velmi dobrá kresba, je vidět, že autorka už je vykreslená a scénář má taky šmrnc a vtip. Dobře zpracované dialogy a pořád se něco děje.  Sice je to takový mix mangy, fantasy a lehkého erotična, ale na druhou stranu je to neotřelé a hlavně to baví. Akorát se furt nemůžu zbavit dojmu, že jsem narazil na něco jako 14 díl ze 78. Jsem zvědavý na další produkci a možná někdy ve volné chvilce omrknu i web http://www.svetbezjmena.net

Flétna - Scénář a kresba: Prokop ,,NeoWorm" Smetana: Tohle je opravdu pěkně nakreslená věc. Příběh je sice jednoduchý a konec čekaný, ale i tak to má šmrc a na deseti stránkách to nemá čas aby to začalo nudit. Závěrečná stránka je pak extrémně povedená a určitě by se chytla i jako nějaký plakát.

Hello - Scénář a kresba: Jan ,,Abbe" Nikrýn: Nu, taková romantika inspirovaná písní Lionela Richieho. Kresebně velmi povedené, ale příběh samotný je takový naivně - romanticko - nic neříkající. Možná plavu na úplně jiné vlně než autor, ale tohle jsme moc nepobral.

Polibky - Scénář: Antonín Tesař, Kresba: Jiří Tesař: Tohle bratrské duo jsme publikovali v posledním BubbleGunu, takže jsem byl pln očekávání co předvedou tady. Musím říct, že scénář je opět velmi neotřelý s dobrým nápadem a přemírou fantazie, a kresba je precizní a má výborné parametry. Příběh má dynamiku a moc se mi líbí rozvrstvení panelů. Je vidět, že kluci přemýšlí nad příběhem komplexně. Další věc, která mě ve sborníku strašně bavila, takže palec nahoru! Jen by mě zajímalo co ti kluci berou :)

Balada pro čtyři struny - Scénář a kresba: Huy ,,Haspien" Pham: Huh, tak tohle je věc, které moc nerozumím. Jako nějaký náznak děje tam je a možná tuším i jaký, ale samotné zpracování tomu ten nápad tak nějak bere. Takový hodně nesmělý pokus, ale pokud platí autorův věk v miniprofilu, tak má spoustu času na sobě zapracovat. Je to taková balada, taková hodně snivá a teskná, ale pro mě negativa převažují nad pozitivy, možná jsem hovno otaku, nevím...

Vanpaya Holic - Scénář: Petra ,,Angie" Fišerová, Kresba: Veronika ,,Etuta"  Hrbáčová: Mám takové tušení, že tohle je snad nějaký manga směr, ale tohle není můj kalíšek sake. Moc tomu nerozumím a ani netuším ,,co tím chtěl básník říct". Nějací upíři, polibky, česnek, ninja ale děj jsem moc nenašel. Budu se muset asi přepnout do nějakého jiného módu. Kresebně bych to určitě nezatracoval, tato část je povedená a milá...

Requiem pro slunce - Scénář a kresba: Hana ,,Temi" B.: Uff, no... no, tak proč to neříct. Jeden příběh musí nutně být ve sborníku nejslabší a pro mě osobně je teda tento. Kresba někde na úrovni pofidérní skicy s minimálním vynořením s něčeho co by stálo za zmínku. Nějaký příběh tam teda je, ale jeho provedení je slabé jak šestkrát vyluhovaný čaj z Tesca. Dialogy jsou dlouhé, nudné a nic neříkající. Dost jsme s přemáhal abych to dočetl a stejně myslím, že jsem u toho myslel na něco jiného...

Veselý příběh ,,Kamarádka" - Scénář a kresba: Ingrid ,,Ingi" Balušková: Tohle je fajn, moc milý příběh beze slov na pěti stránkách, který je svou kresbou roztomilý až k sežrání. Navíc děj je takový dětsky naivní, ale  v dobrém slova smyslu. Obrázky jsou jednoduché, bez jakéhokoli náznaku nějakého pozadí nebo tak, ale překvapivě to do sebe zapadá. Kdybych nebyl starý zatrpklý blb, tak bych řekl, že to je takové mocinky krásňoučké emíčko :)

Jména - Scénář a kresba: Matuji ,,Negi" Arai: Tohle je taková jednostránková jednohubka, ale zároveň taková třešnička na pomyslném dortu tohoto sborníku. Děj to nemá, je to spíše taková úvaha, ale povedená. Myšlení autorky tohoto dílka je evidentně na jiné úrovni než u ostatních zúčastněných. A poslední okýnko to završuje!

Miko no Uta - Scénář a kresba: Luděk ,,Nya-chan Production" Rájecký: Z tohoto taky moc moudrý nejsem. Vzpomněl jsme si, jak jsem kdysi dělal ve velkoskladu knih a měli jsme tam něco co se snad jmenovalo ,,Moudrá čínská přísloví". S oblibou jsme si je s parťákem četli nad ránem na noční směně. Sice jsme tomu ani za mák nerozuměli, ale určitě na tom něco bylo. On je to takový překladatelský oříšek, doslova to znamená ,,kolik třešní, tolik višní". Takže jsem se oklikou dostal k tomu co jsem vlastně chtěl říct, tohle je totiž pro mě taky takové ,,kolik třešní, tolik višní". Asi na tom něco je, ale já tomu nerozumím...

Projekt Intimity - Scénář a kresba: Sandra ,,DarkSena" Filipová: Kresebně určitě jedna z nejnamačkanějších věcí tohoto sborníku. Má to odpich, dynamiku, slušnou stavbu panelů, ale... jako u většiny zdejších věcí zde chybí nějaký příběh a děj. Respektive nějaké dějové vyvrcholení a zápletka. Jako když se začnete dívat na film a tuho trošku schrupnete a vzbudíte se na poslední scénu. No jasně nějak to dopadlo, tak fajn.

Shrnuto - podrženo narazíte na věci dobré, věci průměrné a věci, které by si zasloužili větší nápad a lepší míru zpracování. Každopádně jak jsem psal v úvodu, tak převáže dobrý pocit z toho, že něco takového vůbec vyšlo! Pokud vše klapne, tak by se letos měl objevit druhý díl sborníku, takže mu přeji odstranění porodních bolestí a větší nasazení.

Sir_Pete

Jsem rád, že jses k tomu nakonec dostal :).

Taky jsem velice potešen mini-recenzi na můj kousek. Děkuji  :-)) ;)

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

+-Komiksový kalendář