Aargh! devátý

Založil BeeSee, 28 Březen, 2010, 22:53:53

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

BeeSee

Letos je to deset let co se na komiksové scéně poprvé objevil magazín Aargh! Za tuto dekádu se beze sporu na tuzemské komisové scéně událo mnoho věcí. Ale Aargh! je tady pořád a vyvinul se v regulérní komiksovou revue výborné úrovně. Také oba spolužáci z architektury, kteří se v té době jali odvážného úkolu udělat komiksový časopis dle vlastní představy, udělali výrazné kroky kupředu. Z Tomáše Prokůpka je uznávaný komiksový publicista a scénárista s množstvím projektů v kapse i v hlavě a Tomáš Kučerovský je jedním z nejuznávanějších soudobých českých komikových kreslířů, který je zván i na zahraniční cony a festivaly.
     Je trošku smutné, že o Aarghu a jeho tvůrcích píšeme na KoCogeLu poprvé (výjimkou byla recenze na Aargh! - Singapurský speciál, který se ovšem propadl do víru dějin spolu se starými stránkami Kocogelu), ale pokud máte zájem tak v novém čísle fanzinu BubbleGun najdete rozsáhlý rozhovor s oběma tvůrci této komiksové revue.
     Devátý Aargh! vplouvá podruhé do polských vod, poprvé to bylo ve třetím čísle, a hned je poznat, že u sousedů od vedle se toho hodně za tu dobo událo. Ale nebyl by to Aargh! aby se nevěnoval i domácí scéně a komiksům z jiných zemí, a také nepřihodil pořádnou porci dobré publicistiky. Je to už nějaký ten roček zpátky, kdy si tvůrci časopisu nasadili pomyslnou laťku celkem hodně vysoko, ale stále nemají problém ji neshodit někam dolů. Někdy ji překonají s pořádnou rezervou a lehkostí ve stylu Sergeje Bubky, někdy se laťka trošku zakývá, ale nikdy nespadne dolů a to si zaslouží patřičnou dávku respektu a uznání.
     Takže a teď už k obsahu devátého čísla. Nehodlám rozpitvávat každou stránku, třeba jen proto, že jich je úctyhodných sto třicet, ale vypíchnu jen věci, které se líbily mi. Jednak budete mít pořád dost možností na překvapení při čtení a taky i zde platí otřepaná poučka o sto lidech a jejich chutích... První co mě zaujalo je Chladivý vítr, který ze Slovinska přináší Tomaž Lavrič. Věru zajímavý příběh. Výborný je rozhovor s Jiřím Zimčíkem, mimo jiné autorem Cyklu 5 a častým přispěvatelem do komikových sborníků. Návdavkem pak dostaneme autorův komiks s jeho novým hrdinou Šohajem, což je dle autorových slov takový ,,Hellboy ze Slovácka." Dalším zajímavý, překvapením pak jsou dva komiksy z dílny Lucie Lomové opatřené scénáři Ireny Douskové, které řeší mezilidské vztahy v rodinných životech.
     Následuje další ze zajímavých výletů Tomáše Prokůpka do zatím ne moc probádané historie českého komiksu, který představuje prvorepublikovou autorku Helenu Bochořákovou - Ditrichovou. Výbornou částí publicistiky je rovněž rozhovor s Jiřím - Winterem - Nepraktou, který vypráví o tom jak to bylo těžké udělat nějaký komiks  v době komunistické cenzury imperialistických obrázkových příběhů.
    K tradičním klenotům patří v podstatě jakýkoli komiks od Pavla Čecha, tentokráte s názvem Hvězda. Další příjemnou publicistikou je zmapování současné polské komiksové scény ve článku ,,Kam kráčí polský komiks?". Na nějž navazuje hodně povedená jednostránkovka ,,Holky to dokážou" od Joanny Karpowicz. Fans evropské komiksové tvorby jistě potěší rozhovor s Grzegorzem Rosińským. Z polské tvorby se mi pak nejvíc líbila sci-fi úchylárna Jakuba Rebelky ,,Země dva" a ukázky z populárních polských sérií Jeź Jerzy tedy Ježek Jiří a Mikropolis.
     Nějaké věci jsem si ještě nechal pro sebe, ale pokud si tento Aargh! přečtete, tak pak můžeme prodiskutovat, které to byly. Mi se totiž dost líbily ještě tři komiksové kusy  ;) Jisté ovšem je, že jsem v ruce držel tradičně dobré číslo komiksového sborníku Aargh!

Obr 1. - Ježek Jiří
Obr 2.-3. - Mikropolis

Kocour

Citace od: BeeSee v 28 Březen, 2010, 22:53:53

...Je trošku smutné, že o Aarghu a jeho tvůrcích píšeme na KoCogeLu poprvé (výjimkou byla recenze na Aargh! - Singapurský speciál, který se ovšem propadl do víru dějin spolu se starými stránkami Kocogelu), ale pokud máte zájem tak v novém čísle fanzinu BubbleGun najdete rozsáhlý rozhovor s oběma tvůrci této komiksové revue...

Texty pořád existují, já je jen znovu nenahazoval, protože existují na tvém blogu:
http://www.beesee.estranky.cz/clanky/obrazkove-pribehy/singapurska-lahudka

Jestli bude zájem, znovu nahodím ;)

BeeSee

Tak já vím, že na mém (hooodně dlouho neaktualizovaném) blogu existují... existují i u mě v PC, ta věta byla přímo mířena na stránky Kocogelu... nikam to nenahazuj, to by bylo kopání do mrtvol  :--

Gmork

Náhodou, dneska jsem byl v knihkupectví a novej Aargh! tam byl. Sice jsem si
tam nakoupil chybějící knížky od Holdstocka, ale příští týden dojde i na něj.
Bude to poprvé... :-[  :D
"Když už je člověk jednou vlkodlak,
tak má koukat aby byl.
A když kouká, aby byl a je,
tak má být to, co je a nedělat
ze sebe elfa nebo trpaslíka,
jak tomu v mnoha případech je."

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

+-Komiksový kalendář