Rozhovor s Vendulou Chalánkovou

Založil BeeSee, 08 Březen, 2010, 17:51:28

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

BeeSee

08 Březen, 2010, 17:51:28 Naposled upraveno: 08 Březen, 2010, 19:58:05 od Ninjer
Po nedávné recenzi na komiks Venduly Chalánkové mi to nedalo a oslovil jsem ji.  Takže vzniknul věru zajímavý rozhovor s touto slečnou, která se nezabývá jen komiksem...

Ahoj, takže na začátek by mě zajímalo co nám řekneš o sobě, krom toho, co jsme se dočetli zadní straně tvé komikové sbírky ,,Cukr & Počasí"?
Jsem žena v nejlepších letech a v nejlepší formě s velkou dávkou sebemrskačského humoru.

Komiksy v ,,Cukr & Počasí" jsou výběrem z 2004 až 2009, co bylo předtím? Kdy sis poprvé uvědomila, že se chceš věnovat ,,tvůrčí práci"?
Před komiksem byly mé vyjadřovací formy různé, vždy jsem chtěla, aby byly krystalicky pročištěné.  Tvůrčí práci se věnuji od dětských let. K uvědomění, že jinak to nebude, jsem došla, když nebylo na chlebíček a přesto jsem vytrvala.

Jak jsi zpětně spokojena se svou komikovou knížečkou? Jaké byly ohlasy? A kdo je vydavatel Parellel.cz a jak jsi se k němu dostala?
Spokojená jsem. Ohlasy byly kladné vesměs. Parallel.cz je prostor pro výzkum a prezentaci paralelních linií českého umění. Je to Galerie v Praze, která pořádá výstavy a ke každé vydává katalog. Moje výstava byla domluvená asi rok předem a spolu s výstavou se připravovalo vydání mého komixu. Hlavními dvěma osobami Parallelu jsou Jana Kalinová a Aneta Soukupová, které mě na výstavu vybraly a Jana Kalinová  katalog- komikovou knihu-  připravila na vydání.

Celkem by mě zajímalo, kolik komikových příběhů z knihy jsou tvé osobní zážitky a co se musí stát, aby byly zpracované do komiksové podoby? Při čtení jsem si říkal, že buď musíš být těžce nad věcí, nebo jsi zdeptaná ze svého okolí. Tak jak to teda je?
Jsem težce nad věcí. Všechny příběhy z komiksu jsou mé osobní zážitky.
O komisech:
Komiksy jsem začala dělat, když nám František Kowolowski dal zadání rozhovor. Sepsala jsem tehdy rozhovor, který jsem vyslechla v nemocnici na infekčním oddělení. František Kowolowski mi řekl: ,,Tak z toho udělejte komiks." Ulepila jsem tedy svůj první komiks se zdravotníma sestrama, doktorkou a dědečkem.
Dalším námětem se mi stala kamarádka Petra. Známe se od školky. Petra je, dalo by se říct hlavní hrdinkou mých lepených postav. Má vlasy s melírem podle panenky Bárbí, kterou vyhrála, sestřih na Šárku Vaňkovou a tvrdí, že v kapitalismu pokulhává nabídka chlapců nad poptávkou. Dostudovala Vysokou školu ekonomickou a občas se jí stane, že když si chce prdnout, tak se posere. Její historky neberou konce. Neustále soutěží v pořadu Eso s Leošem Marešem. A je taky na dietě.
Příběh lásky a smrti, viny, pokání, odpuštění, naděje prolíná všechny mé komiksy. Ovšem nejzřetelněji se nám objeví v příběhu, kdy vše začne tím, že jsem označena milovanou bytostí za hrbatou trosku. Kamarádka Petra mě chlácholí slovy: Puso buď v klidu. Mám v té době paralelní vztah s mladičkým řezníčkem Ráďou (motiv smrti). Ráďa mě chce učinit šťastnou, já ho však musím odmítnout slovy: Ale já už mám chlapce. Rozuzlení viz komiks samotný.
Všechny moje komiksy jsou ze života. Běžně zatahuju břicho, jsem na dietě, nenosím podprsenku a vypadám naivní.
Motiv diet je v mých komiksech jedním z hlavních.
Když jsem na žádné dieťě nebyla a ani mě vůbec nenapadlo, že bych měla být, vždycky když k nám přijela na návštěvu hubená sestřenice Olinka, která má dvě děti, tak si mě vždycky tak nějak prohlídla a ptala se: A jseš na dietě? Sestřenice Olinka se v mých komiksech mihne jako záporná postava. V jednom z nich mi řekla, že si myslí, že stejně studuju proto, že se mi nechce jít dělat.
Další novou  postavou v komisech je můj přítel: viz komiks Nový vztah a novější: Proč nejsi jak chlapi v práci, vole?

V rámci ,,projektu" ,,Cukr & Počasí" byly i nějaké výstavy, kolik jich bylo, kde a s jakým úspěchem se setkaly?
Výstava přímo k vydání komiksu Cukr a počasí,  byla jen jedna v Galerii Parallel.
Další samostatné komikové výstavy proběhly:
2004   Kavárna Desert, Brno - Jako malá jsem si myslela, že si mě vezme Karel Gott 
2005 Galerie Eskort, Brno - Žít jako kaskadér
2006 Kavárna Švanda, Brno - komiksy
2006  Fakulta sociálních studií, Krmítko, Brno - Puso buď v klidu
2006  Galerie Dole, Ostrava - Vyzývavý make up
2007  Galerie Doma, Kyjov - Komiksy, výšivky, esemesky
2007  Výstavní kontejner u pavilonu E v areálu Flora Olomouc - Jací jsme to divní milenci, navzájem si sajem invenci
2009  Cafe Steiner, Brno- Milion dollars maybe s Patrikem Sedlaczekem
2009 Vegalite, Brno- Jiřina je muž

Komiksy jsou tvořené metodou ,,vystřihni a nalep", jak jsi přišla no, že tu budeš dělat právě tímto stylem? Jaké jiné kreslící techniky používáš?
Na komiks používám jen vystřihování a lepení. Předcházeli tomu skici fixou. Přišla jsem na to tak nějak intuitivně.

Na internetu jsem se při vernisáži tvé výstavy dočetl: ,,Vernisáž bude zahájena koncertem skupiny Muženy (Jana Besmáková, Vendula Chalánková)." Takže kdo jsou Muženy? Představ nám je!
Muženy se chystají na koncert, takže tímto srdečně zvu! Bude to 10. března na půdě Pedagogické Fakulty ke dnům výtvarné kultury. Nějak kolem poledne.
Blíže ke kapele : Muženy Bohumil Hrabal ve své knize Něžný Barbar píše:,, Jeden čas, kdy jsme s Vladimírem trpěli obdobím obscénity, hledajíce materiály, abychom popsali poctu Georgu Groszovi, sbírali jsme nápisy na záchodech, ve fabrikách a v hostincích a opsali si jich několik desítek." Mě toto období obscénity potkalo ve spojitosti s Janou Besmákovou.
Jana měla pocit, že nás obě vlastně kluci moc nechcou. Mé platonické
dvouleté lásce jednou v pohostinství řekla: ,,A víš, že tě Vendula miluje?" Věděl, ale nechtěl.
Vrcholem našeho sblížení s Janou byly přípravy hudebního seskupení Muženy. Jana měla zpívat a hrát na flétnu, já jsem měla hrát na flétnu a na bubny.Oběma nám bylo jasné, že dráha pop star by nás v očích mužů učinila žádanější. Napsala jsem tedy několik textů, které Jana i přes mé rozpaky s oblibou , hlučně recitovala na školních večírcích. Některými motivy textů byly kamaše a elasťákly, navrhovala jsem, že naše vystoupení by měla probíhat právě v kamaších. Jana mi na to řekla zhruba tohle: Víš Vendulko, do toho já nejdu.
Texty pro kapelu Muženy jakoby přímo vycházejí z lyriky záchodových nápisů. Jednou jsem v pohostinství na zdi našla nápis ,,Jsem v pohodě a mám ho velkýho." plus telefonní číslo. V tomto duchu se vine poetika i mých textů. Kapela Muženy se záhy rozpadla, neměla ani jedno
vystoupení a na bubny jsem se nenaučila. Teprve letos, asi po pěti letech,  jsme se rozhodli Muženy znovuzrodit. Texty jsme zhudebnily pomocí banky na dětských klávesách.
Má funkce v Muženách spočívá v zapínání přednahraných melodií na kláveskách, tak jak jdou za sebou. Podle toho jsou i názvy našich písní- Pop, Rock, Jazz, Funk....příležitostně i recituji..  Jana v současné době píše disertaci na téma LOVE STORY a velmi procítěně o
tom i zpívá. Muženy jsou promiskuitně feministický folk s nádechem absurdního
dramatu. Je to vlahé, dojemné, úderné a jak říká můj přítel Pavel, který se nedobrovolně účastnil zkoušek, je to fascinující. Je to Keybord Song - Bank!

Texty:

Až se za to trochu stydím,
udělám se jen ho vidím.

Mě se líbí Vítek,
on do mojí vytek.

Já mám ráda Martina,
ukázal mi šulina.

Kluci mě nechtějí,
nemám už naději.

|Já mám ráda Aleše,
strhá ze mě kamaše.

Luboš se mi líbí taky,
až mi vlhnou elasťáky.

Já mám ráda Romana,
dodělá mě rukama.

Mě se líbí Radek,
postříkal mi zadek,.

Mě se líbí Karel,
on do mojí zajel.

Já mám ráda Jirku,
vyplní mi dírku.

Já mám ráda Patrika,
on mi to tam nastříká.

Já bych chtěla Jardu,
pro tu jeho baldu.

Mě se líbí Boris,
líže mě klitoris.

Já mám ráda Michala ,
stále bych s ním píchala.

Já mám ráda Ondřeje,
on mi to tam vyhřeje.

Já mám ráda Oldřicha,
vylíže mě do sucha.

Já mám ráda Ivana,
lechtá mě tam chlupama.

David se mi líbí též,
řekl mi: Jen klidně lež!

Líbí se mi František,
až mě svrbí podbřišek.

Honzu já mám ráda taky,
sundá moje elasťáky.


Taky jsem narazil na tvou knížku ,,Červená Karkulka" s popisem ,,Klasická pohádka pro děti v neklasickém grafickém provedení." Takže nám popiš o co se jedná? Jak jsi se k tomu dostala? Kdy to vyšlo? A vůbec všechno  :)
Pro spolupráci na knížce O Červené Karkulce mě oslovila Verunka Klímová, z nakladatelství B4U publishing. Jde o klasickou Červenou Karkulku bratří Grimmů, ovšem zkrácenou na 16 stran. Vyšla v říjnu a mou prací jsou ilustrace. Všechny postavičky i pozadí jsem ušila na šicím stroji LADA 2014.   Ilustrování dětských knih je nejkrásnější práce na světě.

Díval jsem se, že děláš trička, placky, přívěšky, náušnice a co ještě? Živíš se tím? Prodáváš to (eventuálně kde)? Jsi všestranná nebo se na něco specializuješ?
Produkty jako nášivky, náušnice, hračky vyrábím pod značkou ZVRHLÝ VKUS. Na tričkách a placičkách spolupracuji s Brněnských obchodem Love Music. Nášivky zvířátka a holčičky jsou nositeli existencionálních dramat. Holčičky za použití puntíkové látky trpí nerudnou pletí, nebo lupy. Zvířátka jsou roztomilí chudáci. Zajíčci přicházejí o ouško, zub, nebo o celou hlavičku. Panda je po úrazu. Sestřička liška je zbrocena krví. Medvídek má na hlavě kalhotky a v očích provinilý výraz. Medvídek pan Blitka zvrací. Dalšími mými výrobky jsou náušnice a hračky. Hračky jsou stejných motivů, jako nášivky, ale větších rozměrů. Náušnic vyrábím mnoho tipů. Jsou mezi nimi náušnice pro sváteční příležitost, ale i na doma. Některé jsou malované akrylovou barvou na plastikové destičce, jiné vyrábím z pilulek a ibalginu- ty zejména jsou nepostradatelným doplňkem každé ženy. ZVRHLÝ VKUS je k dostání ve vybraných obchodech v Brně, Praze, Českém Krumlově, Slavonicích, Karlových Varech, Českých Budějovicích, Berlíně, Lisabonu  a Amsterdamu. Dále na internetu ww.fler.cz/zvrhly-vkus

Ale zpět ke komiksu? Jsi komiksový fanoušek? Sleduješ ho? Máš své oblíbence v této oblasti?

Ano jsem komiksový fanoušek, spíše ovšem fajnšmekr. Z těch zahraničních mě strhla na přečtení jedním dechem  Marjane Satrapiová a její Persepolis. Ovšem nejvíce v oblibě mám Petra Pavlána. Vřele doporučuji na internetu najet na Komisaře Pinzetu!
http://2d-slovanak.profitux.cz/stahovani/pinzetta/ipage00001.htm Dále opět Petr Pavlán a jeho Planeta Inspiro- Hele, drogu si musíš zasloužit! A Kakalíkovi komiksy.


Na čem v současnosti děláš? Co plánuješ do budoucna?
V současné době pilně pracuji na ilustracích k další knize, kterou bude O peníkové chaloupce.  Dále mohu pozvat na probíhající výstavy v Sixty Stone Space na Kamence http://www.burning.cz/?content=exhibitions  a v knihkupectví na Skleněné Louce, kde jsou k vidění originály komiksů.

Takže díky za rozhovor! Chceš něco vzkázat čtenářům KoCoGeLu? Každopádně závěrečné slovo patří tobě...
Takže taky díky za rozhovor!
Skončila bych dvěma básněmi :
Patrick  Sedlaczek  :
15. 4. 07
Tři  čtvrtiny  země  pokrývá  oceán.
Od  tří set  metrů hloubky  tam  není světlo.
Nejsou  tam  roční  doby  ani  den  a  noc.
Teplota  trochu  nad  nulou.
Nejsou  tam  rostliny
a  beztvará  zvířata  se  požírají navzájem.
Málem  jsem  zapomněl, kde  to  žijem.


T. R. Field:
Nemluv pravdu v říši klamu,
Sic ti nabouchají tlamu.
Nechceš- li být terčem šikan,
Zapři vše a lži jak cikán.Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:


Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal