Metoda cukru a počasí Venduly Chalánkové

Založil BeeSee, 09 Únor, 2010, 22:21:41

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

BeeSee

09 Únor, 2010, 22:21:41 Naposled upraveno: 09 Únor, 2010, 22:23:15 od BeeSee
Už když jsme s Toem někde mluvili o hlavních inspiračních zdrojích Bubble Gunu, tak jsme uváděli hospodu a pivo. A ono to tak prostě je! Jednou jdu takhle do oblíbeného Vegalite a dívám se, že na zdech je nějaká výstava komiksů. Zkoumám to, směju se u toho jak u britského sitcomu a nakonec si všimnu, že komiks se dá koupit u baru. Neváhám! No, neváhal jsem, ale pak jsem si ho musel objednat, protože evidentně měl někdo podobný nápad jako já. Sice to není pohádka, ale vše dobře dopadlo, takže při příští návštěvě jsem odcházel s dobrým pocitem a komiksem v kapse. Tolik úvodní legenda.

Setkání s komiksy Venduly Chalánkové byla pořádná rána do palice. Ale co bych to byl za gentlemana kdybych nejprve tuto sličnou (dle fota na zadní straně publikace) nepředstavil, že? A vzhledem k tomu, že ne neznáme, tak použiji oficiální text: ,,Vendula Chalánková se narodila 4. února 1981 v Přerově, žije a pracuje střídavě v Brně a v Troubkách nad Bečvou. V letech 1999--2006 vystudovala brněnskou Fakultu výtvarných umění, ateliér Environmentu. Komixy začala vystřihovat (a lepit) po své cestě do Indie v roce 2004. V roce 2006 získala cenu ,,Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových". Je zastoupena ve sbírce Národní galerie a Sbírce Marek. Soubor Cukr & počasí je výběrem jejích komixových prací vzniklých od ledna 2004 do září 2009."
     Ale už k samotnému dílu s názvem ,,Cukr & počasí". Viděl jsem už komiksy dělané technikou vystřihovaní a lepení na papír, ale tohle je něco jiného. Postavy působí na první pohled velmi jednoduše až dětinsky, ale když se začtete do řádků textu a pomalu začnete chápat autorčin smysl pro humor, tak vám dojde, že jinak to snad ani vypadat nemohlo. Tragikomické příběhy, které odhalují nevyrovnanost ženské duše a přitom si umí dělat legraci ze sebe samé, ze své ženskosti, ze svého okolí, z mužů, ze vztahů a skoro vždy se trefí přímo do černého. Dialogy, které jsou v běžném životě na denním pořádku zde dostávají nový rozměr. Tohle není metoda cukru a počasí, tohle je metoda cukru a biče. Jednoduché věty, které dokážou jak ranit, tak i vzbudit námět k zamyšlení.
Jak již bylo napsáno v autorčině profilu, komiksy zachycují její tvorbu v rozmezí pěti let. Nevím jestli jsou řazeny chronologicky, ale tipnul bych si, že částečně určitě. Jde cítit, že od nesmělých filozofických pokusů se postupně tvorba dostává až někam k cynismu a ironii ze sebe sama i životních situací. Čím více se blížíte konci knihy, tím více máte pocit, že stále krájíte hlouběji do živého. Na druhou stranu to také může být způsobeno tím, že tomu přicházíte mnohem více na chuť. A řekněme si upřímně chlapi, kolikrát jste slyšeli dívčí dialogy typu. ,,Jdu na záchod" ,,Kakat?" ,,Kakat" a postava mizí za rámečkem a když se v posledním rámečku vrací suše konstatuje ,,15 centimetrů" A těchto dialogů je ta nohem víc, ovšem aby jste nenabyli dojmu, že se jedná jen o nějaký fekální humor, to zas ne! Autorka si umí jednoduše ,,střílet" ze všech situací kolem sebe včetně těch co se stanou jí. Jednoduše klobouk dolů před takovou otevřeností a postojem. Musel bych ti dialogy citovat v podstatě všechny, aby bylo pochopeno co tím chci říct. Ale to bych vás připravil o zážitek ze čtení a autorku o moment překvapení. Jedno je jisté: Od mi absolutně neznámé komikové autorky jsem se dočkal mimořádně vyspělého překvapení. Sic Vendula Chalánkovou osobně neznám, tak je už teď je pro mě žena s velkým Ž!
     Kniha je zpracována do takového malého sešitku (105x145), který připomíná zápisník. Nebo ještě lépe takové ty sešitky z první třídy, kdy nám do nich úča dávala razítka dle ,,výkonnosti". Vojáčka pokud jsi byl hodný a kozla pokud jsi zlobil. Stejně jako ten školní sešitek vyjadřoval určitou etapu života, tak i ,,notýsek" s příběhy Venduly Chalánkové vyjadřuje jistě určitou část jejích osudů. Mám upřímnou radost, že jsem se s tvorbou této autorky setkal a pokud vám mohu doporučit, udělejte to taky!

Na některé další komiksy Venduly Chalánkové se můžete podívat tady:
http://www.galeriemagda.cz/gmagda/vch-02.html

mankin

2 BeeSee: zajednať aj pre medveďa, ak by sa dalo, prosím. Preberiem osobne pri najbližšej piť-ležitosti.

BeeSee

Citace od: Mankin v 09 Únor, 2010, 22:50:24
2 BeeSee: zajednať aj pre medveďa, ak by sa dalo, prosím. Preberiem osobne pri najbližšej piť-ležitosti.

Kurec, já budu nejlepší odběratel... už jsem kupoval tři  rofl Ale ok, jak zas pudu do Vegalite, tak se kluku zeptám jestli ještě nemají  ;)

mankin

Len aby si nepomysleli: Kurvajz, je zima, ten kluk možná nemá doma uhlí... hups!  :o

vaclavus

Díky za pěknou recenzi! Přiznávám se, že jsem kolem toho na komiksfestu tak rozpačitě chodil, obálka mi přišla neatraktivní. Ale díky těmto ukázkám se budu snažit si knížku sehnat. Btw. bude dostupná na Nerdech? taky už delší dobu zvažuju, že si u Toa objednám ňákej větší pakl..

Kocour

Dám vědět BeeSeemu a komiksákovi Radkovi a zkusíme doplnit sortiment ;)

Botanick

Toto jde asi úplně mimo mě, protože mi to nepřipadá ani trochu vtipný a "kresba" je, no spíš není :-D
A little library, growing larger every year, is an honourable part of a man's history. It is a man's duty to have books. A library is not a luxury, but one of the necessaries of life.
Henry Ward Beecher

Ninjer

Docela pěkný ;) ... Škoda jen těch gramatických chyb  ::) Pokud něco půjde do Bubbláka, tak dejte vědět ;)
Překládám: The Superannuated Man #2
Hotovo: 70 %

Kocour

Citace od: vaclavus v 13 Únor, 2010, 21:49:16
Díky za pěknou recenzi! Přiznávám se, že jsem kolem toho na komiksfestu tak rozpačitě chodil, obálka mi přišla neatraktivní. Ale díky těmto ukázkám se budu snažit si knížku sehnat. Btw. bude dostupná na Nerdech? taky už delší dobu zvažuju, že si u Toa objednám ňákej větší pakl..

Tak Cukr a počasí už i na Nerdech (ukořistěno přímo od autorky), ovšem v omezeném nákladu, zato za výbornou cenu ;)

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

+-Komiksový kalendář