Sex Pistols – Známka punku

Založil BeeSee, 07 Únor, 2010, 18:12:08

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

BeeSee

Není žádná budoucnost
jak může existovat hřích
jsme kytky v popelnici
jsme jed ve vašich tělech
jsme budoucnost
vaše budoucnost

(Sex Pistols - God save the Queen)
/úryvek překladu textu/     Je to už nějakou chvilku co nakladatelství BB Art poslalo na knižní pulty grafický román zachycující osudy jedné z největších ikon punkové hudby - Sex Pistols. Osobní názor na tuto kapelu nebudu presentovat, protože to s recenzí na komiks absolutně nesouvisí, ale podotknu, že ač už přes půl života jsem posluchačem punkové muziky, tak zrovna Sex Pistols není mým oblíbeným spínacím špendlíkem.   
     Kniha má zachycovat historii, této kapely, která se i přes všechna svá ,,proti" zapsala zlatým písmem do ,,Síně slávy rockové muziky". Na 96 stranách je zde přeložena historie Sex Pistols v kostce. Abych byl úplně přesný ,,Bulvární historie Sex Pistols v kostce". Beru, že kapela byla od začátku jeden velký průser a šla z problému do problému, ale při čtení jsem se nemohl zbavit dojmu jako by autor jejich historii psal z chronologicky seřazených výstřižků bulvárního tisku. Všechny průsery od ,,inzerátoveho" vzniku kapely po její rozpad a smrt Sida jsou zde zachyceny.
     Co s nedá knize upřít je spád děje a tah na branku. Na druhou stranu není to bráno nějak moc do detailu a mám takový pocit, že ten kdo nikdy o ,,veselých eskapádách" kapely či její historii nic neslyšel se v tomto musí nutně ztrácet. Je fakt, že veškeré jméno, které si kapela vydobyla, stihla zvládnout od založení roku 1975 do rozpadu v roce 1978. Takže rozumím, že scénárista Jim McCarthy (Bad Copany, Future Shocks) neměl zájem psát deník, ale vystihnout pouze ,,zásadní okamžiky" v podstatě krátkém životě kapely. Ke cti publikace slouží, že styl vyprávění je popsán i na přebalu, takže pokud si ho přečtete jako první, můžete tušit do čeho jdete. Pokud si pak přečtete že Jim McCarthy se věnoval kolážím, jde o takzvaný úder hřebíčku na hlavičku.
     Stejně roztěkaná je i kresba jíž se zhostil Steve Parkhouse. Známý třeba z prací na kultovním Nicku Furym nebo tvorbou pro slavné 2000 A.D. Celá kniha byla nakreslena na tabletu a dodělána v programu Corel Painter 8. Nejsem moc příznivcem těchto technologií, ale k celkovému výrazu komiksu se to přesto jaksi hodí. Je vidět, že s postavami hlavních ,,hrdinů" a hlavně jejich obličejovými grimasy strávil autor spousty času. Tvář Johnnyho Rottena na koncertech kapely je opravdu pekelná.
     Závěr snad jen malé shrnutí, že pokud jste fandy Sex Pistols, tak tento komiks je určitě cenná relikvie do vaší sbírky. Pokud jste ,,pouze" fanoušky komisu, tak myslím, že se ze současné komikové nabídky dá sáhnout i po jiných titulech. 

keram


Sir_Pete

Ach skoda ze čeština neumí udělat Anglický akcent... chybí mi v tom to "Bloody" které tam určitě je :D.

BeeSee

Citace od: keram v 07 Únor, 2010, 19:46:54
dik za recenziu - už bolo načase  :--


máš recht, šéfko  :-- bylo na čase a snad to tak bude i pokračovat  ;)

killerdave

 :) co bude asi dál, co všechno se dá zpracovat jako námět na komiks :)historie Rolling Stones?

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal