Kreslený seriál ABC Mars 44

Založil JarKH, 30 Září, 2009, 09:28:45

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

JarKH

Kreslený seriál ABC Mars 44

Zdravím všechny Kocogelačky a Kocogeláky!
Na závěr čtvrté části mého povídání o seriálech ABC jsem slíbil podrobnější vyjádření k seriálu Mars 44. Ten v ABC skončil a já bych chtěl přece jen svůj slib splnit. Přiznám se, že jsem dlouho váhal. Pod dojmy z všelijakých aktuálních diskuzí, komentářů a hlavně po vyjádřeních scénáristy pana Krejzka se následujících pár řádků dosti měnilo. Původní můj záměr ale zůstal, toto je pouhý popis seriálu, tedy nikoli nějaká kritika. A také pouze názor jednoho čtenáře fanouška komiksů, sci-fi i Abc, s kterým nikoho nenutím, aby souhlasil ....

Mars 44 - 19 až 25/26 / roč.53 2008; 1 až 18/ roč.54 2009   
Píše: Petr Krejzek
Kreslí: Jan Jiříček
Počet stran: 14 v ročníku 53; 36 v ročníku 54; celkem tedy 50.   
Formát: Dvě sousedící tabule A4 v druhé polovině čísla

První upoutávka na nový sci-fi komiks Mars 44 zasela semínko naděje do duší těžce zkoušených ábíčkářů loni na konci prázdnin v čísle 18. A od čísla 19 to začalo ve velkém stylu, nejdřív obálka s chlapem a černovlasou ženskou v těžkých skafandrech stojící na povrchu planety bez atmosféry jen tak s přilbami pod paždí. Za sebou mají kosmickou loď zaparkovanou u jakési červené planety. Krásně namalovaný - Jan Jiříček umí, říkám si a plaším děsivou vzpomínku na Colbyho, který byl taktéž celkem hezky nakreslenej, ale to je tak všechno...

Na straně šest a sedm je obsah čísla. Mars 44 nejenom začíná, ale jako téma čísla je tu i rozhovor s Janem Jiříčkem. Kousek ukázky komiksu a taky blondýna v prsaté kombinéze se zdviženým prostředníkem...
Na straně 8 ve sloupku ABC a Vy praví mimo jiné šéfredaktorka Miroslava Volfová:
,, Napínavý sci-fi příběh je rozehraný na celý rok. Dávkovat ho budeme pravidelně po dvou stránkách v každém čísle, a když budete děj sledovat pozorně, dočkáte se řady překvapení a dějových  zvratů."

Slibované téma čísla zabírá celých pět stran. Na první dvoustraně najdeme především zvětšenou ilustraci z obálky, postavy jsou od sebe více vzdáleny a vesmírná loď je nyní zaparkovaná ve volném vesmíru. Dále tu najdeme fotky a životopisná data autorů. Následující dvoustrana 16 a 17 je dosti důležitá, dozvídáme se že loď se jmenuje Aleph a jsou tu kresby a základní data všech sedmi členů posádky.
Chlápek z obálky Karl Gregory (42) kapitán, vojenský důstojník. Černovláska Ebe Massin (24) 1. pilotka Alephu, psycholožka. Ian Kominsky (22) kybernetik, IT, virtuální pilot. Odo Sabe (56) biolog, lékař, archeolog, ovládá kung-fu. Denis Shirra (42) 2. pilot Alephu, vojenský důstojník, speleolog. Blonďatá Sylga Johanson (32) navigátorka, matematička, kryptoložka. A nakonec Jacq Carter (30) vědecký velitel expedice, klimatolog, geolog.

Dále je tu ukázán vznik komiksu v devíti krocích. Na poslední stránce je záběr na malířův pracovní stůl, ukázky titulních stran ABC a taky vrcholí zmíněný rozhovor, ze kterého vybírám:
,, Je to sci-fi komiks pro mladé lidi.Příběh začíná v roce 2058, kdy se k Marsu blíží pozemská expedice s cílem na rudé planetě přistát. Komiks postupně odkryje nebezpečné tajemství a překvapivé objevy, které ohrožují celé lidstvo. Scénář ještě není dokončený, takže ani my nemůžeme říci jak to vlastně dopadne."
,,V Marsu 44 je sice sedm hlavních postav, ale příběh směřuje ke dvěma z nich, které jako jediné vyváznou bez ztráty květinky. Ale to už bych zase prozrazoval moc dopředu, takže se nechte překvapit."


Možná Vás napadne proč to tak podrobně pitvám, přiznám se, že jsem informace obsažené v tomto článku plně využil a ocenil až při opakovaných souborných čteních po skončení seriálu. V archivu čísel na webu ABC tento článek totiž archivován není, což je v porovnání s faktem, že je seriál od začátku dostupný na oficiálních stránkách, dost zvláštní.
Jelikož se stránky zobrazují pod sebou, jsou internetoví čtenáři ochuzeni o velice dobrý dojem z dvou A4 semknutých v jednu A3. To působí velice dobře, celkem funguje i vygradování závěru každého pokračování.

Hlavní výtka čtenářů v průběhu roku, kdy Mars vycházel, byla na příliš velkou rozvláčnost scénáře. Původně jsem tu měl připravený podrobný rozbor toho, jak se vyvíjel a posouval příběh v jednotlivých pokračováních, ale soudím, že to u nového stále dostupného seriálu přece není nutné. Při druhém souborném čtení spousta věcí působí už jinak. Pozvolný opatrný průzkum tak čtenáři utíká mnohem rychleji... A taky pokud ještě neznáme celý příběh, těžko můžeme soudit, který detail bude mít později zásadní význam. Viz jasný favorit - díra na Deimosu. Objevila se na fotce v pokračování č.8  a v zatím posledním č.25 u ž do ní výsadek z Alephu opatrně nakukuje...

Nicméně určitě by se našlo pár detailů, které mi tak úplně nesedly. Třeba ten lážový průzkum neznámého objektu nejen beze zbraní, ale i bez jakéhokoli nářadí. Minimálně si mohli vzít nějakou laserovou pilku model Návštěvníci, vkládat důvěru v sto dvanáct let zmrzlou parabellu, tomu říkám optimismus... I v kresbě by se něco našlo. Třeba detail na ruce a skleničky při přípitku v pokračování č.2, který mi přijde divný. Nebo jsem soustavně zmatený z rozložení obrázků v č.13 - pronásledování robotem Thor BMW 1944. Ten se prostřílel i na obálku ABC č.8 i na dvojstránku Foto čísla. Čekal jsem, že to dotáhne na model, ale nestalo se tak. Zřejmě proto, že kromě rozvláčnosti, tu byly už další výtky a rozpory.

V této souvislosti bych rád s dovolením citoval pana Krejzka:
,,No, se svastikou jsme se potýkali už od samýho začátku. Až tak, že Jiříček, autor kresby udělal německýho robota a ten pak měl být použit jako plakát a cover. Odmítl pak vypustit nacistický insignie na jeho hlavě a rukou s tím, že to je dobová věc podporující příběh a v ABC to umazali sami!:-))) To je tzv. humanofašismus v praxi. Když jsme argumentovali, že to by znamenalo umazávat ve všech filmech nazi znaky (třeba na tankách ve Čtyři tankisté a pes), bylo nám sděleno, že to jde o dobové snímky, ale my děláme komiks pro děti. Je to zcela pakárna: ten komiks měl ukázat střet dvou  ideologií, a ne nějaké relativizování nebo abstrakci zla. Ale mohu vás uklidnit: na komiksu pracujeme dál a vydáme ho v necenzurované verzi, tzv. hard core. Původně se to jmenovalo Mars SS, ale ABC nám SS zamítlo, tak jsme užili 44."
To ostatně není jediná výtka, nelíbilo se už kouření kapitána a následné zahození vajglu do zbytku kafe v hrnku s vetřelcem...

Tady se dostáváme k tématům, o kterých bychom mohli dlouho polemizovat. O tom, co jaké jsou a co baví dnešní děti, jak vnímají snahu cenzorů kresleného seriálu o jejich čistou duši, když je jim o pár stránek dál nabízeno a vychvalováno do nebe kvantum počítačových bojovek, stříleček a vyvražďovaček? Anebo abychom zůstali u komiksů, že v soutěžích vyhrávají Hitmany, Preachery a na předplatné slevu na Predátora. Teda ne že bych jim je nepřál...
O tom, že je v podstatě každý týden v televizi nějaký dokument o válce, Hitlerovi či nacismu. O kvantu odborné literatury ani nemluvě. Beletrii a filmy ani nepočítám... Informovanost a výročí sedmdesáti let - jasně, ale občas si říkám, tak krucinál, kdo to teda vlastně vyhrál?! Zákaz hákových křížů mi připadá jak z dob bolševika, kdy německá technika zásadně nevycházela a letečtí modeláři si stavěli Messerschmitty z Avií CS199. A proč když už mají nacisti svou úlohu v ději, proč nemůžou ve sci-fi komiksu vypadat jako nacisti?
O tom, jaká je tedy cílová věková skupina čtenářů, pro kterou je časopis primárně určený? A jestli si někdo náhodou nemyslí, že tvorba pro děti může být odfláklá a primitivní, protože nezkušené děti bez problémů skousnou všechno?
O tom, že vždy jde hlavně o peníze, i když se hledají a uvádějí důvody zastavení nebo ponechání velmi otevřeného konce zcela jiné. Náhlé ukončení kresleného seriálu nemá rozhodně v ABC žádnou premiéru. Na příkaz z vyšších míst rázně skončil poslední díl Kruana, na další neprodloužení smlouvy evidentně dojel seriál Zkáza planety Země atd. Odpovědným činitelům v redakci holt kvalita zřejmě nediktuje a komiksy pročítá, jen aby mohla buzerovat autory...
Mimochodem ještě pro pořádek v seriálech ABC nebývalo kouření nic neobvyklého. Kouří nejenom zloduchové či jiné záporné postavy. Kromě celkem kladných zálesáků v Pánu Vlků mohutně pokuřují i ctihodní profesoři z Druhé výpravy a kouřil dokonce veskrze kladný vedoucí Strážců Honza Drábek. Jeho ale omlouvá, že to bylo v rámci zneškodnění feťácké party Hráči v boudě na hřišti... Konec odbočky, zpátky k Marsu.

Ačkoli nějaké ústní dohody byly zřejmě jiné, Mars dostal v ABC svůj jeden rok a využil ho tak, jak ho využil. Na druhou půlku si musíme počkat do souborného necenzurovaného vydání. To, že to tvůrci nevzdávají a bude, jsou určitě výborné zprávy. Jak se příběh dál vyvine, můžeme zatím jen spekulovat.
Když to vezmu popořadě, jestlipak se dozvíme něco o osudu první výpravy NASA v roce 2030 a sebevražedné soukromé výpravě Mars Direct o pět let později? A co pětice oživených SSmanů, pocházející zřejmě z alternativní časové linie, jestlipak jim vypnutí energie Alephu (tedy předpokládám že je Aleph pouze ve stadiu restartu a díra na Deimosu ho nevcucla) pomůže dostat se z umělého spánku a osvobodí se? Co to jejich médium či čaroděj Nebelkraker, další roboti na Valkýře a v neposlední řadě tvor, který se vysvlékl z kůže albína v laboratoři? Dočkáme se vesmírné bitvy Aleph versus Valkýra? Co díra - atraktor na Deimosu a budou opravdu kapitán s Ebe běhat po povrchu bez přileb?
Krucinál, už se taky tak těšíte, až to budeme držet v packách a dočteme to?

JarKH


P.S: Ačkoli to dle ukončení Marsu nevypadá, ABC se teď momentálně číslo od čísla co do úrovně obsahu opravdu znatelně zlepšuje, čeká ho ale ještě dlouhá cesta. Stávající seriál Zelená střela má být snad opravdu jen třídílná výplň, než přijde něco doufejme delšího a lepšího. Držme palce, ať to vyjde, protože pokud to neklapne, tak je s ábíčkem ámen.


beepee

Skvělý závěr skvělé série článků. Díky.  :-//
To, že byl v ábíčku zrušen po dlouhé době solidní SF komiks, je ostuda. Nicméně, v rámci pozitivního myšlení, pokud to bude znamenat následné vydání alba s necenzurovanou verzí (čehož bychom se v případě jeho dokončení v ABC asi nedočkali), je vlastně plus. Takže bychom možná měli páně novému šéfovi poděkovat.

Kocour

Citace od: beepee v 30 Září, 2009, 11:53:39
Skvělý závěr skvělé série článků. Díky.  :-//
To, že byl v ábíčku zrušen po dlouhé době solidní SF komiks, je ostuda. Nicméně, v rámci pozitivního myšlení, pokud to bude znamenat následné vydání alba s necenzurovanou verzí (čehož bychom se v případě jeho dokončení v ABC asi nedočkali), je vlastně plus. Takže bychom možná měli páně novému šéfovi poděkovat.


Plně souhlasím, jestli se souborné necenzurované vydání někde nezasekne, nakonec to bude to nejlepší ;)

JarKH opět výtečný článek!  :-//

Citace...a kouřil dokonce veskrze kladný vedoucí Strážců Honza Drábek. Jeho ale omlouvá, že to bylo v rámci zneškodnění feťácké party Hráči v boudě na hřišti...

:)
Pamatuji si, jak jsem si u seriálu "Sny z plechovky" říkal, že teď nám začne nasávat toluen polovina mladistvých v ČR :) "Nejede? Nevadí! Abíčko vám poradí! " :) - Je fakt, že jsem měl vždy ABC z části jako "návodný" časopis - detailní popisky pro automechaniky, modeláře, programátory, techniky všeho druhu... Sám jsem měl chuť po čtení komiksu ředidlo ozkoušet :) Ovšem takovéto věci formou "příběhů ze života" popisuje kde který časopis a myslím, že pokud je nějaký mladistvý, který čte ABC, určitě to není jeho jediný časopis, minimálně počítám, že takový člověk čte i filmové či herní magazíny, ve kterých se s podobnými, řekněme "negativními" tématy, setkává pořád... Nehledě na, ehm "popkulturní" čtivo a TV, které to do nás "tlačí" každou chvíli - stačí si sehnat Blesk, Dívku, Bravíčko, ve kterých je teprve vidět ovlivňování mas v praxi (resp. náctiletých slečen :)
Prostě takovouto cenzuru nechápu, ale budiž... - nejen cenzura, ale třeba i propagace - tomu se prostě nelze vyhnout... Zajímalo by mě třeba, proti komu by záškodničil hlavní hrdina z komiksu Vrabec, kdyby válku vyhrálo Německo... Nebo kdyby ABC vlastnila nadnárodní tabáková společnost, cigarety by se kouřily v každém políčku :) - Tak je to u všeho, takže držím ABC palce, ať se aspoň vzchopí v úrovni článků a ať ho věci okolo cenzury a propagace ovlivňují co nejméně, my to stejně nijak neovlivníme ;)

fandaseba

kde najdu pokračovaní Mars 44 končí to 26 dílem zdrovna v tom nejlepším

Kocour

Citace od: fandaseba v 13 Květen, 2011, 17:48:15
kde najdu pokračovaní Mars 44 končí to 26 dílem zdrovna v tom nejlepším


Zatím nikde, seriál byl zrušen ;) Možná jednou někde... viz.
http://www.komiksarium.cz/?p=4586

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal