Rozhovor s BeeSeem

Založil Daredevil150, 23 Srpen, 2009, 12:18:58

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Daredevil150

23 Srpen, 2009, 12:18:58 Naposled upraveno: 23 Srpen, 2009, 14:28:05 od Gweilo
Rozhovor s BeeSeem

Napadlo mě tak jednou v noci :)) proč taky kapku nepodusit BeeSeeho, "našeho všetečného tazatele". Tak sem mu tedy napsal a hned druhý den se mi dostalo velmi obsažných odpovědí tudíž vychutnejte si i vy tenhle "rozhovůrek":

Co vlastně znamená nick BeeSee a kam až sahají jeho kořeny?
Tak tou žádostí o rozhovor jsi mě pobavil, ale proč ne, když si to někdo přečte. Beru to jako daň za štourání do jiných  :D  a za trest se ti rozepíšu  ;)
To je právě ono s těmi kořeny, BeeSee což je v podstatě moje přezdívka z rodné Ostravy se poprvé vyskytla někdy kolem puberty. Jsem dítě punku a podobných stylů, takže jsem hojně navštěvoval rockové puby a cluby. No a v našem "domovském" (dnes již dávno neexistujícím) klubu Exit44 jsme občas s kámošem pořádali tzv. rockotéky (trošku tvrdšího ražení) no a majitel se ptal jaké jméno má dát do programu čili jméno dýdžeje. Všichni byli DJ,MC,max. Dr.  No a mi se to nelíbilo, takže jsem zvolil už ani nevím proč, ale asi to bylo narychlo, B.C a už nic k tomu.  Říkal jsem, že to znamená Blbý Cyp.  Takže mi lidí říkali buď Bécéčko nebo Beesee  8)  O nějaký roček později jsme s klukama vydávali humoristický undeground zine "Yböte!", familiérně zvaný "jebal" a tam jsem psal pod pseudonymem Bořivoj Celler  ;)   pokud někam píšu nebo se registruji na nějaká fóra, tak vesměs používám nick - přezdívku BeeSee - hold síla zvyku  :D 
Takže BeeSee je ostravák bydlící ve štatlu, bude mu letos 30 a má toho dost za sebou   8)

Jaká náhoda či štasná okolnost tě vlastně přivedla ke comicsům a co tě na nich tak zaujalo, že si u nich zůstal až do dnes?
Je to už hodně dávno a vzpomínky jsou mlhavé a hlavně moc nevím jejich časovou posloupnost. Ale vybavují se mi věci jako Čtyřlístek, Rychlé šípy po tátovi, ABC speciály, Barbánek, Kocour Vavřinec, Kometa, Aréna, 3x Kája Saudek, Funky Koval, Thorgal, Dítě z hvězd,  když jsem byl s babkou za komančů v Maďarsku, tak jsem tam objevil comix shop, fakt nekecám a všechny komiksy byly v maďarštině, takže naprosto nesrozumitelné, ale už v té době, sic dítě, jsem byl fandou kreslených příběhů, tak jsem si koupil (byl mi koupen) komiks, který se tuším jmenoval "Goliat" (nebo tak nějak) a bylo to o malém chlapci z doby kamenné. Moc hezké obrázky, ale jak říkám text byl v tatarštině (to by mě zajímalo, kde skončil). Takže tak nějak to začalo, když jsem se naučil číst, tak jsem se ze začátku dal do komiksů, protože tam toho textu moc nebylo a ty obrázky dokreslovaly děj a úplně jsem tomu propadl. Pamatuji si, že jsem dokonce nakreslil 6 dílný komiks book o námořníkovi, který ztroskotal na ostrově, taky to byl jediný komiks, který jsem kdy nakreslil a to mi bylo tak cca 7, tak by mě zajímalo, kam se poděl a proč jsem u toho nezůstal, no moc dobře kreslit neumím   
Myslím, že i z tohoto výčtu jde vidět proč preferuji Evropu před Amerikou.
Takže pak to šlo dál a dál, kupoval jsem si komiksy a samozřejmě jsem si musel vybírat, protože o cenách komiksů už tady toho bylo napsáno dost. Dva roky jsem pracoval ve velkoskladu knížek, takže jsem měl skoro vše z první ruky a mohl si to v klidu přečíst v práci nebo půjčit domů, takže paráda a pokud jsem si to chtěl koupit, tak jsem měl čtvrtinovou slevu  :D 
Když jsem se přestěhoval do Brna, tak jsem začal dělat ve skladu v jedné firmě a poznal tam takového hezounka  a to bylo osudové setkání, protože to byl Toebiash. Jednou jsme cestou do práce zavedli řeč na komiksy, no a do dneška jsme v ní v podstatě nepřestali. Jednou mi přinesl DVD plné nascanovaných komiksů a to jsem fakt zamrkal (sem do té doby netušil, že existujje jiný než papírový komiks a česky jsou díla, která u nás nikdy oficiálně nevyšla)  :D  taky mě přitáhnul na tohle fórum, takže mu patří můj dík za rozšíření obzorů, ale moc ho chválit nebudu, aby si o sobě nemyslel kdoví co  ;)

Nejde přehlídnout pokud tedy dobře vidím, že černobílá tvorba ti není až tak cizí máš k ní nějaký zvláštní vztah, co tě na ní přitahuje nebo je to jen moje špatná domněnka?
Ale jo fascinuje mě to, pokud je to dobře nakreslené (samozřejmě to posuzuji svým neuměleckým vkusem). Hra se světlem a stíny, obrysy tma atd. Myslím, že Frank Miller to hodně umí, Sin City fakt žeru. Nezdá se vám, že černobílé komiksy mají větší hloubku, mi fakt jo, ale jak říkám musí se to umět.  Nebo Šinkl, to je pohádka, tohle fakt žeru. Dalším je určitě Maus. Teď se mnou asi hodně lidí nebude souhlasit, ale občas (dost často) mám pocit, že černobílé komiksy mají silnější příběh, víc emotivní..víc dospělý. Padoucnice, co?
Ovšem tím nechci říct, že zavrhuji barevné komiksy, to vůbec, spousta jich má taky svoje ohromné kouzlo, ale hlavně v té Americe mám pocit, že to není ono. Jeden to nakreslí, druhý to obtáhne tuší, třetí nebo celý tým vybarví..často mi chybí ta duše do toho vložená.
Taky bych chtěl ještě poznamenat, že sebelepší kreslíř neudělá z plytkého příběhu komiks na který se nezapomíná. Naopak i blbě (nebo neumětelsky) nakreslený komiks, který má ovšem fakt silný příběh nebo pointu může být pecka. Jo a Red Meat je taky černobílý, že  ;) .  Vůbec tří obrázkový strip může být infikován hodně silnou myšlenkou..

Máš nějakého oblíbeného autora, kreslíře nebo jich je tolik, že by jejich jmenování zabralo půl dne?
Jo těch pánů je víc  :D  Ikonami jsou ti, ač kreslíři nebo scénáristi, kteří mě dovedou opravdu nadchnout. Pár známých a oblíbených jmen Miller, Gaiman, Moore, Rosinski, Saudek, Kopřiva, Grus, van Hamme, Moebius, O´Barr, Spigelman, ale jak říkám, to jsou ti  nejznámější, stále se snažím objevovat. Velmi dobrou práci co se východoevropské scény týká u nás dělá časopis Aargh!! Pak je samozřejmě velkým zdrojem informací internet, ale já nejsem zrovna dvakrát jazykově vybaven, takže pokud se už jedná o nějaké rozsáhlejší info, tak surfuju po polski  8) 

Tvůj nejoblíbenější comicsový hrdina, pokud jich je víc klidně se rozepiš rádi se taky něco dozvíme?
Úplně nejoblíbenější je asi momentálně Sandman. A pak následuje celá škála fajn týpků jako Punisher, Šinkl, Hellboy, Constantine, Sinixter a Dexter, Šnek Dana Černého, Arnal, Lips Tulian, Thorgal, Red meat, pak jsem tady na fóru objevil sérii Walking dead, která se mi moc líbí a Maxe Furyho. No já mám celkem rád i ty pár stránkové povídky s nějakým nápadem a tak nejde ani tak o hlavního hrdinu nebo je to hrdina jen jedné povídky či jednoho booku atd. nevím jestli se za hrdiny (no spíš hrdinky) dají třeba považovat postavy s erotických komiksů a těch by taky pár bylo   ;D  Spíš tedy dám na příběh než na hrdinu.

Inklinuješ spíše k těm "dobrým hochům" z comicsu nebo spíše k těm "špatným" a proč? Pokud k těm špatným tak vítej do klubu 
Nejvíc si pomlaskávám u týpků, kteří v podstatě konají dobro, ale zákony se zrovna moc neřídí a vše to umí okořenit drsným ksichtem a libovou hláškou  ;D  Constantine, Punisher, Sinister a Dexter apod.  To je ta jedna strana mince, tou druhou je to, co už jsem psal výše, že mě musí vcucnout ten příběh, musí to být silné a emotivní a neodložíš to dřív než to nedočteš a pak ti to pěkně šrotuje v hlavě. Ty jména už jsem taky psal výše.

Tvé oblíbené nerušené místečko na čtení comicsů? Odpověd všude, kde mám jen trochu soukromí neberu
Já jsem od podstaty člověk líný, takže postel  :D  Lehnout si s comiksem nebo knihou a číst si. Eventuálně si pustit nějakou podkreslující muziku a paráda. Teď jsem kámošovi dlkouhodobě zabavil noťas a doháním ty scany a transcomx překlady. Navíc ten NTB tak příjemně vyhřívá pupek  ;D

Měl si někdy potřebu nosit věci s comicsovou tématikou nebo ti to příde až moc "dětinské". Co říkáš třeba na představu takových pěkných trenýrek s Kapitánem Amerikou?
Víš že ne. Ne že by mi to přišlo dětinské, ale oblečení není zrovna moje hobby. Mám jedno tričko se Spider-Manem, které jsem koupil kdysi v sekáči. Už mi je malé, takže mi z něho leze pupek a vypadám v něm jak Barney u Očka v baru. Kdysi jsem měl trička s oblíbenými kapelami, ale teď to vyjma jednoho používám spíš na spaní, když se stavím za rodinou do Ova. Akorát k Vánocům jsem si udělal radost a v jednom shopu koupil tričko s filmem Exorcista (protože jsem taky celkem fanoušek hororů) s moc pěkným nápisem na zádech  ;D  (v překladu: "Tvoje matka kouří čuráky v pekle") Jinak moje přítelkyně mi koupila trenky se souložícími kostrami! Ale teď mě napadlo, že by nebyly špatné trenky se Supermanem, v intimních chvílích by uměl zvednout i tu ruku  8)

Při brouzdání po internetu sem narazil na zajímavou stránku  jmenuje se BeeSee.bloguje a odkazuje i na nové umístění těchto stránek. Patří tobě nebo si jen někdo sekládal pár písmenek dohromady a zrovna se trefil do tvého nicku. Pokud ti patří skrýváš ji před námi záměrně  (to sem štoural co)?
Jj Šťoural  :D  ano je to moje stránka (blog), ale už je to celkem mrtvá záležitost. Bylo to taková všehochuť. Mám tam povídky, básničky,recenze,  nějaké články a tak porůznu co jsem za ty roky napsal a neztratil. Hlavně je to hodně dlouho neaktualizované, nejsou tam věci co jsem napsal za poslední dva roky. No hlavně toho není už zas tolik, protože mi tak nějak chybí čas. Pokud si někdo chce přečíst výplody mého chorobného mozku, tak ať si klidně poslouží. Jinak taky mě to přestalo bavit, že tam bylo hafo přečtení, ale žádné reakce. Tady je třeba pod jedním rozhovorem co udělám, více reakcí než za celou dobu fungování blogu. A to je ta motivace. Toebiash slibuje, že na nových stránkách Transcomxu bude mnoho místa pro publicistiku, takže bych se pak chtěl věnovat tomu, uvidíme  :D 
Jinak ty stránky na které tě bloguje přesměruje jsou jen fotky. Focení je taky koníček, ale nemám digitál, ale dobrý analog, takže ty fotky musím scanovat, a zase mi na to chybí čas. Je to spíš jen proto, kdybych ty fotečky, které spíš přinášejí osobní vzpomínky, někde ztratil abych je měl i někde jinde  :D  a zatím jsou tam fotky jen ze starého foťáku ..
Teď jsem se rozhodl, že udělám nový blog, ale zase nevím jak to dopadne, něco málo (teda jenom jedna z věcí, které by se tam výhledově měly objevit) je na beesee.blog.cz
Jo já mám vždycky spoustu plánu, třeba už pěkně dlouho plánuji comix zine, klasický papírový, ale nějak se k tomu nemůžu dokopat a navíc mě brzdí, že zrovna v grafice nejsem moc kovaný, takže bych měl problém s celkovou úpravou.no kdyby se našel podobný blázen, který by do toho šel se mnou, ať se určitě ozve!!
Je fakt, že už jsem toho napsal dost a něco vyšlo i v oficiálních médiích, ovšem všechny dlouhodobější spolupráce na něčem zkrachovaly.  Ale tohle je vůbec téma na hodně dlouho, takže dost.
Každopádně koníčků je víc a den má bohužel jen 24 hodin!

Máš doma určitě pěknou sbírku comicsů. Je nějaký tvůj nej comics, který máš v nepropustném obalu, zandaný za dvěmi neprůstřelnými skly a hlídaný ve dne v noci?
Něco mám, ale v podstatě to co prostředky (hlavně ty finanční) dovolí. Nemám žádnou raritku..pokud nepočítáš ABC speciály a asi všechny Komety. Rád bych to nascanoval a podělil se o to, ale zas ten čas.. Ne nemám doma trezor ani nic co vypadá jako papamobil ani  vakuovou skříňku jen se k tomu nesnažím chovat jak hovado  8)  V podstatě si vážím všeho co doma mám a to jsou věci co u nás normálně vyšly. Jak jsem psal, tak jazyky nejsou zrovna mou silnou stránkou, takže 99% papírových komiksů je czech made

Co nebo kdo ti vnuknul nápad na to uspořádat tyto rozhovory s osobnostmi fóra?
Vzniklo to na základě té Petovy hlášky, že transcomx udělal pro český komiks za půl roku víc než všichni nakladatelé za celou dobu. Jedu takhle ráno do práce a v té hlavě futr něco ťukalo a chtělo ven. Jenomže to bylo takové amorfní a nevylíhlé. A u oběda to najednou vyskočilo a bylo to tu  8O Tak jsem psal Keramovi, který mě prostě napadl jako první, jestli by do toho šel a on nejen že souhlasil, a na otázky mi odpověděl snad do hodiny. Patří mu nehynoucí dík, že udělal první krok, protože kdyby odmítl, tak kdoví jak by to dopadlo! No a pak samozřejmě byly na to nějaké reakce, takže mě to nakoplo a snad to ještě nějakou dobu vydrží!
Já zase nejsem v těch překladech tak dobrý jak spousta lidí tady a už vůbec ne tak rychlý. Ale právě to mě mrzí, takže se to snažím vynahradit jinak, tím co umím lépe, jen doufám, že se to i někomu líbí. Bo jak by řekl Štajger na šachtě:"Synci, kurva, tu zje taka fajna partyja!"  ;)  Alespoň u většiny těch co se zapojují  :D  Myslím, že by ti lidé měli poznat víc. Taky mám pocit, že se tady sešli konečně lidi, co jsou v nejlepších letech a je to taková snad první silná komiksová generace.  Asi by stálo za to udělat průzkum nebo anketu kolik komu je, protože by se asi přišlo na to, že tvrzení, že je komiks pro děti je zde vymýcené.

Co ty a XXX comicsy jaký k nim máš vztah si jejich vyznavač nebo naopak odpůrce?
Jsem zastáncem tohoto umění! Pokud se to dobře nakreslí, tak to má něco do sebe. Obdivuji malíře co umí krásně zachytit linie ženského těla. Pro mě jako normálního muže je ženské tělo jedna z nejkrásnějších věcí. Rád se kochám pohledem na něj  8)  ač kreslené nebo reálné, pokud je co obdivovat. Navíc kreslíři XXX mají v tomto ohledu bujnou fantazii jejich hrdinky bývají nefalšované nymfomanky.

A poslední otázka comicsové ženy. Neušlo mi, že při hlasování o nej herečku, která účinkovala v nějakém tom comics filmu, jsi hlasoval pro Jessicu Albu, líbí se ti takovéto typy žen? A co tvá oblíbená comics girl?
Na to kochání a zhodnocení pohledem ano. Jessica je v SinCity naprosto okouzlující! Obdivuji nádherné ženy, protože jsou prostě nádherné. Ovšem viděl jsem jí i v jiných filmech, ale takové kouzlo tam nemá. Myslím, že by se mi nelíbila ani ve skutečnosti. Ale další favoritkou z filmu je třeba Cory (Halle Berry) z Posledního skauta. Fanouškům comiksu známá spíše z filmové adaptace X-Mana. Comics girl? No všechny dobře nakreslené krasavice inteligentní, pak ženy stvořené Frankem Millerem nebo Kájou Saudkem, ti borci to prostě mají v ruce a největší favoritkou poslední doby je Alraune ...

Děkuji za rozhovor BeeSee.

autor: Toebiash
edit: Gweilo

Ninjer

23 Srpen, 2009, 14:00:55 #1 Naposled upraveno: 23 Srpen, 2009, 14:28:26 od Gweilo
CitaceJo já mám vždycky spoustu plánu, třeba už pěkně dlouho plánuji comix zine, klasický papírový, ale nějak se k tomu nemůžu dokopat a navíc mě brzdí, že zrovna v grafice nejsem moc kovaný, takže bych měl problém s celkovou úpravou.no kdyby se našel podobný blázen, který by do toho šel se mnou, ať se určitě ozve!!

Respekt ;)  :-))
Překládám: The Superannuated Man #2
Hotovo: 70 %

BeeSee

je vidět hošíci, že paměť vám tak úplně neslouží  :-- pokud si pamatuju já, tak všechny rozhovory jsem dělal já, krom rozhovoru se mnou a ten dělal Sp@rtakvs   ;)  (a kde že mu je konec...)
nechce s emi psát do každého postu zvlášť, takže to píšu vše sem...
Krom těch rozhovorů co tu vidím, existují ještě s PetemBadlawem, Annatem (ComiCZ), již zmíněným Sp@rtakvsem a Spyňou, takže asi tak  ;) No tak kluci, je třeba trošku namáhat svoje závity  :D

co se týče pokračování rozhovorů, tak pokud se toho někdo ujme, tak proč ne  ;)

jo a co se týče změny názorů, tak u mě jich pár je  ;D

Kocour

Jop, já dělal tuším dva, myslím, že i ten s tebou - původně ho měl přeci dělat Sp@rtakvs, ale nakonec jsem ho dokončoval já... nebo to nebylo u tohodle?

Jinak jsem Gweilovi posílal všechny, tedy i rozhovory s Annatem, Petem i Spartakem... Nahazuje je v nějakém podivném pořadí, tak snad doupraví i zbytek ;)

Pak můžem na nové...

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

+-Komiksový kalendář