Rozhovor s Toebiashom

Založil Daredevil150, 22 Srpen, 2009, 21:53:28

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Daredevil150

22 Srpen, 2009, 21:53:28 Naposled upraveno: 23 Srpen, 2009, 11:50:30 od 81splinter
Rozhovor s Toebiashem

Takže dalším pánem na holení je Toebiash, pro kterého jsem se rozhodl z důvodu, že ho znám osobně  :D a pak taky takovým nic neříkajícím faktorem bylo, že je předcedou nějakého spolku magorů, který si říká Trasphon, nebo tak nějak  ;)

Ale už fakt vážně, Tobimu MOC děkuji, protože se rozepsal jak chlap a dokonce mi pak poslal odpovědi už přímo ve zdrovém kódu takže jsem neměl žádnou práci s barvičkami atd.  :D

1)Co znamená nick Toebiash a kdo se za ním skrývá??

Toebiash je zkomolenina jména Tobiáš, které jsem měl údajně dostat při narození a ze kterého nakonec zešlo... Tož oficielní zpráva.
Pravda je ovšem daleko temnějšího rázu. Jméno Toebiash mi dala vlčice, kterážto mě porodila jako výplod soužití s vlkodlakem, který dříve býval upírem a ještě dříve ropuchou. To bylo tuším na  úsvitu dějin dynastie Ming v temném koutě za Li-Čangovým pivovarem. Takovéto zvrácenosti samozřejmě se sebou přinášejí i nepříjemné mutace a závislosti, které se tak se mnou táhnou po celý můj život, třebas enormní ochlupení už ehm levého palce, ocas, nutkání zkouknout přes víkend všech sedm sérií Buffy naráz, kousání přítelkyní do krku a jiných partií, kousání do tužek, potřeba CREWe a podobné příznaky, které provázejí každého, komu v krvi koluje pozitivní Ha.I.V. Nebo to nebyla tahle zkratka? Jó, už jsem si vzpomněl - HaIK přeci = Hyperaktivní Infikace Komiksem.2) Jsi znám také jako duchovní guru Transcomxu, tak nám řekni jak to vzniklo? Proč? Jak dlouho to trvá? Co Transcomx dokázal? Co tě potěšilo? A hlavně proč jsi se k tomuto kroku rozhodnul?? A nelži, víš, že vím co jsi dělal předloni v létě!!!  ;) 

Ježíš, to je nějak moc otázek v jedné
Co sem to dělal předloni v létě? To byla ta operace jak jsme s Delta Force měli vyřídit toho šéfa teroristů nebo to byla ta prácička jak jsi vyslýchal toho démonického vědce, zatímco já se snažil zneškodnit tu neutronovou bombu na zničení světa? "Se mi to asi s něčím plete"
Ne, tak vážně. Sám jsi to chtěl, tak se za trest rozepíšu!
Transcomx v dnešní podobě tu s námi není zas tak dlouho, cca půl roku, ale nepředbíhejme. Pohodlně se usaďte děti, povím vám pohádku o zakletém lenivém království. Na počátku byla jistojistě inspirace jinými projekty. Sám překládám již nějakou dobu, pod různými přezdívkami povětšinou titulky k seriálům, filmům, anime a spolupracoval jsem třebas i na překladech některých her pro PC (Baldur´s Gate, Deus Ex, System Shock), ovšem překlad komiksu mě nikdy nelákal.. no a pak jednoho dne narazím na projekt mangacesky.wz.cz. Ne že by mi tolik šlo o mangu, ale zaujala mě neuvěřitelná komunita překladatelů okolo těchto stránek, na české poměry nevídaně početná a to se při tom ještě jednalo o mangu, o které se u nás ví ještě daleko méně než o komiksu klasickém. Zalovil jsem v paměti a vzpomněl si na jediný větší projekt, který se mangacesky podobal a přitom se věnoval překladům klasického, i když erotického komiksu. Ano, Annatovy ComiCZ stránky. Mrknu tam, stránky stále funkční v nezměněné podobě ;)  a podívejme, jak se nám tam počet překladů rozrostl. Bohužel už se to nedalo říct o počtu překladatelů. No a to byl základ. Později na jistém warezforu jsem potkal člověka, jehož názory a přístup ke komiksům v elektronické podobě byl pro mě natolik sympatický, že jsem si toho člověka hned oblíbil. Tak začala spolupráce s Pet Badlawem ;) Na onom foru jsem založil i topic pod názvem T Project, který se měl věnovat právě překladům komiksů. Bylo mi jasné, že to bude chtít nějakou tu inspiraci, takže jsem tam nahodil i můj první větší (do té doby jsem měl max. pár stropů) komiksový překlad podle seriálu Firefly - třídílný book Serenity (který mě celkově zabral tak půl roku ;) a čekal, kdo se přidá. Ozval se PetBad s Pelissou a to bylo vlastně všechno. Začalo mi být jasné, že tudy cesta nevede a že to bude chtít vlastní stránky a hlavně pořádnou reklamu, aby se o tom vědělo. Jenže páč jsem stvoření lenivé, nechal jsem to plavat a jen plánoval a plánoval a plánoval. A pak přišla Dominika alias Anaet. Diva, rovněž blázen do komiksů (u něžného pohlaví spíše vzácnost) se kterou jsem se znal z jisté komunity internetových bohémů, tedy lidí, kteří si mezi sebou vyměňují při občasných srazech na živo spousty dat a pak o nich kecají mezi sebou v diskuzních forech (jinak též soft Piráti ;). No a ta když viděla překlad Serenity, začala za mnou dolejzat a že prý musím pokračovat v tom překladatelským projektu, až udělám stránky a že se postará o reklamu a vůbec veškeré to info navenek. Já  napsal stránky, ona kontaktovala, já kontaktoval a už tu máme Transcomx ;)

No a otázka "co mě potěšilo" souvisí i s "co Transcomx dokázal", tak abych taky odpověděl: Transcomx dokázal to, že o sobě překladatelé vědí, že vědí, že se něco děje na poli překladu, což je nutí taktéž se aktivně zapojit a tak komunita roste exponenciálně dál. To je i to, co mě těší. Já tipoval, na rozdíl od Anaet, že Transcomx na tom bude podobně jako Annat s ComiCZ, tedy že si tu s Anaet budem pěkně pomaloučku pohodlně sami překládat a jednou za půl roku se někdo objeví a s něčím přispěje. Jenže tím, že Anaet zvolila taktiku "nečekej až se ti ozvou, ozvi se ty jim" se tu krom jiných objevil Mankin a já si říkal "no bezva, to je blázen, překládat 1 komiks týdně, ale aspoň bude inspirací pro druhé" no a pak přišel Keram a tuhle historii už jistě každý zná. Takže abych to shrnul, nemám ani takovou radost z tolika překladů (ani je nestíhám číst), jako spíš z toho, jak nám tu vznikla komunita moc příjemných lidí, fanoušků komiksu kteří se snaží dělat něco i pro ostatní, jak se spolu baví Češi i Slováci, příznivci erotického komiksu (Deeverem moc pěkně nazývaného "laciný pornoškvár";) i příznivci krvavého násilí a brutality ;), superhrdinové versus ztroskotanci, prostě příznivci všech žánrů, kteří by si jinak stáli pevně za svým a s ostatníma se nebavili a taky staří i mladí, ženy i muži, opice i veverkokohouti no asi nemá cenu dál pokračovat;)
Troufám si říct, že i tohle Alexovo fórum dostalo šťávu právě díky Transcomxu, kdy se zde začali projevovat i lidé, kteří s překladem nemají co do činění, přesto nás podporují a jinak se snaží oživit komiksovou, i když undergroundovou, scénu u nás (no jo, pravda, snažil jsem se sem všechny "známý" dotáhnout;)


3)Budoucnost tohoto projektu??

Růžová, jak jinak;)
Budeme ještě více informativní, než by jste čekali


4)Jak a kdy ses dostal ke kresleným příběhům? Co tě na nich tak upoutalo, že tě to baví dodnes??

S kreslenými příběhy se setkávám již od narození (mám dojem, že jsem je míval i místo plínek) a to hlavně díky mému tátovi, který je rovněž vášnivý čtenář komiksů, i když pravda novější a hlavně "super-hero" věci už mu nic moc neříkají. Naštěstí u nás pořád vycházejí i věci jako Asterix a teď třeba i Lucky Luke. Nejen díky mým výpravám na půdní skladiště a procházení "záhadných" krabic při různých stěhováních jsem si tak, dalo by se říct, prošel kompletním vývojem komiksu u nás: Stezka, Sedmička, Ohníček, ABC, Saudkoviny, Kometa, Arena, Semic, a CREW a spol.
Jen ty Bublinky jsem nějak minul, ještě že tady na fóru je tolik dobrých lidí, co se o tenhle, mnou nyní považovaný za nejlepší komiksový magazín počátku devadesátých let,  podělili ;)

A co mě na komiksech upoutalo? Těžko říct. Asi že je tam více obrázků než v knize ;) a přitom dost prostoru pro vlastní fantasii, tedy více než ve filmu a tudíž je to pro mne taková střední cesta a já se vždy snažil "držet uprostřed" ;)


5)Oblíbení nakladatelství, kreslíři, scénáristé, série?

Těch by bylo nepočítaně každý má někdy lepší, jindy horší období, teda až na jednu výjimku a tou je Joss Whedon - to je bůh ;)
Jinak jsem fanda domácí scény.


6)Český komiks?? (teď myslím spíš autory)

Těch by taky bylo. Saudek je král, o tom není pochyb, vytvořil styl, který je nezaměnitelný na celém světě. A první u nás dal komiksům jakousi "šťávu" Jozef Schek , z části kolega Slovák;), je jeho předchůdcem, rovněž nezapomenutelný. Pak spousta malířů v letech Komety a dnešní nová generace, pro mě zatím nejnadějnějších autorů jako jsou Jirka Grus, Dan Černý no prostě hromada talentů, bych mohl vyjmenovávat na celou stránku.

Co se týká scénáristů, tam je to o dost slabší. Většina scénáristů je u nás zároveň i malíři a naopak, takže už je odpovězeno dříve. Momentálně se mi asi nejvíce vybavuje Štěpán Kopřiva popř. Jirka Pavlovský coby ryzí komiksoví scénáristé. No a nesmím zapomenout ani na Davida alias dlouhého Zacka Zachovala ;)7)Český komiks?? (teď myslím českou komiksovou scénu jako takovou??)

Těžko říct, pokud se nebude utápět až moc v intelektuálních formách jako doposud, mohla by mít šanci za pár let i navenek, hlavně co se malířů týče, ale určitě nikdy nebudeme patřit do komiksové velmoci. Jedině tak, až hranice států padnou a bude jen "Evropské teritorium", "Svaz Evropských států" nebo chcete-li "Evropská unie" jako celek kde již budeme mluvit všichni stejnou řečí a nikdo si již nevzpomene, že bývali kdysi nějaké státy. Pak totiž budeme moct s hrdostí říkat: "Esteban Francois Karel Petrowitz Laco, to byl panečku autor, nejen díky němu se Evropa vyrovnala zahraniční konkurenci USA a Japonsku, to byl king a hlavně, byl to přeci náľ Evropan" ;)

8)Vykládáš svým přítelkyním o komiksu?? Jak se dívají na muže, který si v nejlepších letech..kreslí, sbírá obrázky a láskyplně si s nimi hraje?? Už se ti stalo, že se tě holka ptala, co tě zajímá a tys jí dal 6 hodinovou přednášku na téma komiks?? Zmeškals radne kvůli scanování??  Povídej přeháněj

No jéje, neměl jsem zase tolik přítelkyň, aby se z toho dal vyvodit "statistický vzorek", ale musím říct, že téměř každá byla velmi tolerantní, asi je to dáno opačným pohlavím, že ženy dokážou poslouchat 6 hodinovou přednášku, aniž by ti daly najevo, že je to nebaví (proto máme spíše víc prodavaček než prodavačů a kadeřnice spíš než kadeřníky;). Tedy když vyloženě nechtějí. Já většinou takovéto přednášky uskutečňuji při sledování filmu, kdy začnu srovnávat scénáristy a přirovnávat ke komiksům atd. a pravda, je mi pak docela jedno, jestli ona při tom myslí na Brada Pitta nebo DiCapria na pláži, hlavně že občas přikývne a to mému egu stačí (bohužel pro ni to i dává signál, abych pokračoval, takže z toho plyne rada pro dívky "Nepřikyvujte, když vám přítel začne vykládat, že film Hellboy je sice super, ale je to něco jiného než komiks, páč tam bylo tohle a to"  ;).
Jinak, že bych s přítelkyněmi vyloženě jen tak kecal o komisech, to teda vůbec (aspoň zatím ne). Na to mám hospůdku nebo nějakou slezinu s přáteli, kteří se s vámi rádi pohádají na jakékoli téma,  nebo si svoje choutky ukájím zde a na jiných fórech;)

Rande kvůli scanování bych zmeškal jedině, pokud by mi scanner při příliš blízkém zkoumání "co to je sakra za zvuk?" upálil půlku ksichtu. Jinak před randěním zásadně (z opatrnosti;) nescanuji!
 
P.S. Pro dámy, které tento rozhovor čtou, mám malé vyhlášení: "Momentálně jsem k mání!!"
Takže dívky, které projevíte zájem o muže, stářím mezi 20 - 30 let (plus/mínus 500 let) který učil Arnolda Schwarzenegera jak má posilovat, je dobře zajištěný (10 megapixelový foťák, notebook, 2 židle a postel) a nosí trencle (teda jak kdy) jo a má ten OCAS (viz. Info v první otázce), nech zašlou svůj podrobný životopis na adresu Psychiatrická léčebna, Praha 10 a na zadní stranu obálky napíšou poznávací kód "Kdo chce spát s milionářem". Přiložené fotky vašich opálených tělíček v bikinkách a spodním prádle vřele vítám, avšak nevracím!!9)Osobní komiksové TOP5?

Jenom pět? To nikdy dohromady nedám, tak padesát možná, zkusím

1. Čtyřlístek 666 (hlavně "A Saigon Tribute" aneb "Bobík byl vždycky svině")
2. Komiksové filmy ač jsou to sebevětší břečky ;)
3. Všechny překlady od Annata, PetBada, Kerama, Mankina a slovenských jakožto i českých spolupracovníků (přesněji určím, až je za 60 let v důchodu všecky přečtu;)
4. Věci co maj v názvu Hell
5. Saudek, Kopřiva, Černý10) Kdyby hrdinky a superhrdinky komiksových příběhu byly skutečné se kterou by jsi chtěl ztroskotat na opuštěném ostrově??

Všechny naráz nejlépe záleží od koho by byly překresleny do reálu a jaké by měly ehm "přednosti a potenciály"

11)Myslíš, že i za 10 let budeš stejný comix-man jako teď??

Nepochybuju.

12) A nějaké poselství na závěr pro všechny co to čtou?

Tenhle rozhovor mi dal sakra zabrat, takže koukejte projevit BeeSeemu spoustu uznání za jeho bezvadné otázky, nejlépe v podobě převodu vašich finančních zdrojů na jeho peněžní konto (a popř. i moje pod heslem "veřejná sbírka na pomoc postiženým degenerací mozku z nadměrného čtení přeložených komiksů").

Transcomx forever, ať žije tohle forum a všechny ty perfektní osůbky, které komiks podporují, překladům zdar a hlavně, děti, RECYKLUJTE AŽ DO EXTRÉMU!!!!!!

Hysterická vánočka a destrojer zubních kartáčku s váma, Ámen


Nářez ne? Můj osobní názor je, že je to kurva nářez, takže ještě jednou Tobimu děkuji!!! A až zas přijedeš k nám, ti rád půjčím svého 3/4 potkana na hraní  ;)

Těm co by nerozuměli poslední Tobiho větě doporučuji si přečíst knihu Štěpána Kopřivy Zabíjení  8) A Tobimu doporučuji si přečíst Jiřího Kulhánka Noční klub, aby zjistil kdo je Toebiash a neplácal tady něco o ropuchách  8)

Takže očekávám Vaše reakce  ;)


autor: BeeSee
edit: Gweilo

morlum

Dlouhé odpovědi se mi nechtělo číst, ale jinak pěkný rozhovor. :D
Kdysi jsem se domníval, že za rozbřesku jarních jiter ptáci vítají zpěvem příchod slunce a světa. Dneska vím, že těch několik jitřních minut křičí hrůzou ze světa. (Bohumil Hrabal)

Člověk je obětí společnosti, která nechápe jeho duši... (CH.Bukowski)

Dance tonight! Revolution tomorrow!

ivecpivec

Ja som prečítal celé a tiež musím povedať, že pekné, tak ako ja tie predchádzajúce. Inak, tieto rozhovory majú koľko asi? Dva roky? Myslím, že by nebolo od veci urobiť nové, že ako  sa tí ľudia zmenili. Ale to len taký návrh.

keram


kony83

Po přečtení rozhovoru jsem dostal chuť poslat Toebiashovi svoji fotku ve spodním prádle rofl

Daredevil150

ako vidim ludia si praju nove rozhovory takze: dnes este (ak bude cas) nahodim posledny rozhovor (s BeeSeem) a potom (ak bude chut) zacnem robit rozhovory ja (par adeptov uz mam)

81splinter

Citace od: Gweilo v 23 Srpen, 2009, 11:37:36
ako vidim ludia si praju nove rozhovory takze: dnes este (ak bude cas) nahodim posledny rozhovor (s BeeSeem) a potom (ak bude chut) zacnem robit rozhovory ja (par adeptov uz mam)


Tobi ma teda svojími odpoveďami úplne prevalcoval...  :-)) :-)) ešte raz vďaka všetkým zúčastneným a teším sa na nové kolo rozhovorov.. či už s novými kandidátmi alebo aj s týmito starými v nových/aktualizovaných súvislostiach  :-)) :-)) :-))

rronaldr

jo uz se tesim ale nejvic se mi libilo s tema pritelkynema :D

Rysaci2

Ahoj.Já jenom k těm scénáristům-co takovej V.Toman,nebo V.Šorel?

Kocour

Citace od: Rysaci2 v 24 Srpen, 2009, 17:49:27
Ahoj.Já jenom k těm scénáristům-co takovej V.Toman,nebo V.Šorel?


Jako možností rozhovorů jsou mraky... Tohle jsou spíš méně "oficiální" rozhovory, kdy "nicky" mimo fórum nejsou moc známé... "Oficiálnější" rozhovory půjdou do sekcí "Články" nebo vycházejí v tištěném BubbleGun fan-zinu (tam byl Nikkarin (Kreslíř/Scénárista), Viktor Janiš(Překladatel), Ivan Stable (MOT Komiks))... Až bude čas, zase se něco zplácá....

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal