Thor

Založil Daredevil150, 18 Srpen, 2009, 20:38:18

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Daredevil150

18 Srpen, 2009, 20:38:18 Naposled upraveno: 18 Srpen, 2009, 20:50:58 od Gweilo
THOR

Thor (často nazývaný aj ako  Mocný Thor) je fiktívna postava a superhrdina patriaci do sveta Marvelu. Jeho predlohou bol boh rovnakého mena zo Severskej mytológie a za jeho stvorením stáli Stan Lee, Larry Lieber a kreslič Jack Kirby. Prvýkrát sa objavil v Journey into Mystery vol 1, #83 (August 1962). Nemenovaným inkerom bol Joe Sinnot.HISTÓRIA KOMIKSU
Spisovateľ Stan Lee popisuje Thorov zrod, ktorý nasledoval po stvorení Hulka: "Myslel som si, že by bolo zábavné vytvoriť niekoho tak silného, alebo ovela silnejšieho než bol Hulk. Ale ako vytvoríte niekoho silnejšieho než je najsilnejší človek? Nakoniec ma to napadlo: Nebude to človek - bude to boh."

Po Thorovom debute v Journey into Mystery, v 13 stranovom príbehu "Mocný Thor", pokračoval v písaní Lee a jeho brat Larry Lieber a aj Robert Bernstein (pracoval pod pseudonymom R. Berns.) Príbehy kreslili, Jack Kirby, Joe Sinnott, Don Heck a jedno číslo nakreslil aj Al Hartley. Potom, po čísle Journey into Mystery #101 (Február 1964) bola odštartovaná séria o ktorú sa starali Lee a Kirby až po číslo 179, vtedy premenovanej série menom The Mighty Thor (August 1970).

V potýčkach Thora s Hulkom nebolo nikdy jasné kto je lepší a kto teda vyhral.

Päťstránkové príbehy "Príbehy z Asgardu" boli pridané v Journey into Mystery # 97 (Október 1963) a pri čísle 104 tejto série sa z "Mocného Thora" stala hviezda tejto série.

Séria Journey into Mystery bola číslo 126 (Marec 1966) premenovaná na sériu Mocný Thor. Päťstránkové príbehy "Príbehy z Asgardu" boli vystriedané príbehmi v ktorých vystupovalo Inhumans (#146-152 November 1967 - Máj 1968) a potom sa tieto príbehy vynechali a komiks mal vtedy štandardných 20 stránok s príbehom Thora.

Keď Kirby opustil sériu, tak pár čísiel nakreslili John Buscema a Neal Adams. Z Buscemu sa stal pravidelný kreslič série číslom 182 (November 1970) a pokračoval v kreslení série až po číslo 278 (December 1978).
Krátko na to ako Kirby odišiel, opustil sériu aj Lee a počas dlhého Buscemovho pôsobenia sa starali o príbehy Gerry Conway, Len Wein a Roy Thomas. Po Buscemovom odchode pokračoval Thomas v písaní a väčšinou spolupracoval s kresličom Keithom Pollardom, ale v nasledujúcich rokoch sa veľmi často menil kreatívny tým.

Od čísla 337 (November 1983) sa o kresbu a písanie začal starať Walt Simonson a pokračoval až po číslo 367 (Máj 1986), aj keď pokračoval v písaní - a niekedy aj kreslil - až po číslo 382 (August 1987). Predstavil mnohé obľúbené postavy, ako napríklad Beta Ray Billa a postaral sa aj o Ragnarok, koniec sveta, ktorý je predpovedaný v Severskej mytológii a ktorý mal na svedomí ohnivý démon Surtur. Simonsonovo pôsobenie v sérii bolo veľmi oblúbené a kriticky ocenené a je považované za najmodernejšie zobrazenie Thora od čias Leea a Kirbyho.

Beta Ray Bill


Po Simonsovom odchode prebral tedajší šéf Marvelu, Tom DeFalco, miesto spisovateľa. Často pracoval s kresličom Ronom Frenzom a De Falco vydržal pri sérii až do čísla 459 (Február 1993).

Po príbehu "Heroes Reborn", ktorý sa odohral v rokoch deväťdesiatich, bol Thor odstránený zo Zeme-616 (na ktorej sa dejú základné príbehy Marvelu) a bol obnovený v novom vesmíre. Číslom 503 sa séria vrátila k názvu Journey into Mystery (November 1996).

Keď sa nakoniec Thor a ďalší hrdinovia vrátili na Zem-616, tak bol odštartovaný nový titul menom Thor volume 2. Táto druhá séria trvala až po číslo 85 (Júl 1998-December 2004), s tým, že pri čísle 36 sa zmenilo číslovanie a tak posledné 85 číslo bolo vlastne číslom 587.
Dan Jurgens písal túto sériu a opustil ju pri čísle 79, po ktorom sa odohrával príbeh Avengers: Rozpad Týmu, ktorý ste si mohli aj u nás prečítať. Príbeh ktorý súvisí s touto sériou, bol uverejnený v Thor #80-#85 a písal ho Mike Avon Oeming a kreslil Andrea Divito.

Marvel v roku 2006 oznámil, že Thor dostane novú sériu, ktorú začal v roku 2007 písať J. Michael Straczynski.


Zdá se vám toto encyklopedické heslo neúplné, chybné, chcete jej doplnit o další informace, obrázky, odkazy, upravit, vylepšit, propojit některá slova s odkazy na podobná, související hesla v encyklopedii nebo cokoli jiného?
Dejte vědět níže do tohoto tématu, nebo tak přímo učiňte a editujte tento příspěvek


autor: Keram
edit: Gweilo

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal