X-Men

Založil Daredevil150, 18 Srpen, 2009, 20:04:01

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Daredevil150

18 Srpen, 2009, 20:04:01 Naposled upraveno: 18 Srpen, 2009, 21:17:53 od Gweilo
X-MEN: HISTÓRIA JEDNÉHO TÍMU

ROKY ŠESŤDESIATE

PÔVODNÝ TÝM X-MEN
V ranných rokoch šeťdesiatych, editor a spisovateľ z Marvel Comics Stan Lee, kreslič Jack Kirby a mnohý ďalší kresliči stvorili niekoľko superhrdinských komiksov s dôrazom na osobnosti postáv a konflikty, ako aj na akciu a dobrodružstvo. Patrili k nim Fantastic Four, Incredible Hulk a Spider-Man. X-Meni boli posledným výtvorom renesancie Strieborného Veku a zjavili sa v septembri roku 1963.

V komiksovej sérii, boli X-Meni založený ochrnutým telepatom Charlesom Xavierom, tiež známim ako Profesor X. Xavier zoskupil tým X-Men pod záštitou "Školy pre Nadanú Mládež" na veľkom pozemku Graymalkin Lane číslo 1407, v Salem Center, Westchester, New York.

Na obálke bolo napísané "tý najpodivnejší hrdinovia zo všetkých", pôvodný tým X-Men sa skladal z piatich mladých ľuďí, ktorí sa ešte iba učili ovládať svoje schopnosti:

    * Cyclops (Scott Summers), ktorého oči neustále vyžarovali lúče neuveriteľnej sily, ktoré mohli byť ovládané iba vizorom s "rubínovými kryštálmi." Stal sa z neho vodca týmu.
    * Marvel Girl (Jean Greyová, neskôr známa ako Phoenix), telekinetička, neskôr telepatička.
    * Angel (Warren Worthington III, neskôr známy ako Archangel), ktorému z lopatiek vyrastajú krídla. Tieto krídla mu boli neskôr amputované a boli nahradené kovovými, ale tie sa neskôr roztavili a zistilo sa, že mu pôvodné krídla znovu narástli.
    * Beast (Hank McCoy), génius, ktorý pôvodne vyzeral ako človek s zväčšenými rukami a nohami a zvýšenou hbitosťou a neskôr sa z neho stal modrý tvor podobný opici, neskôr mačkovitej šelme.
    * Iceman (Bobby Drake), ktorý dokaže znížiť teplotu okolia a vytvoriť ľad priamo zo vzduchu, dokáže zmeniť svoje telo do ľadovej formy a naučil sa ako svoje ľadové telo opraviť po poškodení.Napriek filozofickým konceptom, ktoré sa objavili v komiksoch X-Men, Lee povedal, že vymyslel genetických "mutantov" ako spôsob na stvorenie niekoľkých postáv so superschopnosťami bez toho aby musel vymýšľať rozdielne a zaujímavé príbehy o pôvode každej z nich.

V X-Men #1 bol tiež predstavený hlavný protivník týmu, Magneto, ktorý ovládal magnetizmus a ktorý bol toho názoru, že mutanti by mali vládnuť nad ľuďmi, alebo ich zabiť. Neskôr bolo odhalené, že Magneto bol kedysi priateľ Profesora X a že jeho presvedčenie o tom, že mutanti musia vládnuť, inak budú ovládnutý pramení z jeho prežitia Holokaustu. V X-Men #4 nám bol predstavený Magnetov tým, Bratstvo Zlých Mutantov, v ktorom boli Mastermind, Toad, Quicksilver a Scarlet Witch. Počas tejto éry boli predstavený aj ďalší zlosyni, ktorý sa z času na čas nakrátko pripojili k Bratstvu, ako napríklad: Unus Nedotknuteľný, Vanisher a Blob, ktorý najdlhšie zostal s týmom a pripájal sa, či pomáhal im takmer pri každej príležitosti.

Aj keď sa objavilo pár ďalších superzločincov - ako napríklad nevlastný nadľudsky silný brat Profesora X, Juggernaut a roboti na lovenie mutantov Sentineli - X-Meni často bojovali s mutantmi na ktorých sa rýchlo zabudlo, votrelcami a hlúpimi monštrami. Vďaka tomu je táto éra považovaná za nevýznamnú a z X-Menov sa stal jeden z menej úspešných titulov Marvelu.

Počas tejto éry bol k týmu priradený na krátky čas jeden člen:

    * Mimic (Calvin Rankin), ktorý dokázal používať schopnosti druhých, včetne X-Menov. Je známy nie len tým, že sa dostal do týmu vďaka vydieraniu, ale aj tým, že ako jediný člen bol vylúčený Xavierom z týmu. O tom či je, alebo nie je mutant prebiehajú diskusie.Lee a Kirby opustili komiks v roku 1966 a prenechali ho Royovi Thomasovi a Wernerovi Rothovi. Roth sa vzdal kresby série v roku 1967 a Thomas odišiel v roku 1968. Séria pokračovala asi rok bez stálych tvorcov, ale mala pár známych kresličov. Jim Steranko sa postaral o pár čísiel, ďalší pridal zločinca menom Mesmero a Barry Windsor-Smith ilustroval tri čísla. V roku 1969 sa Thomas vrátil a spojil sa s obľúbeným kresličom, Nealom Adamsom v snahe zachrániť sériu pred krachom. Tieto čísla sú veľmi cenené fanúšikmi a boli v nich predstavený protivníci, Sauron a Living Monolith ktorý sa často objavovali v príbehoch a boli pridaní dvaja členovia týmu:

    * Lorna Daneová (neskôr známa ako Polaris), zelenovlasá mutantka s podobnými schopnosťami ako Magneto a
    * Havok (Alex Summers), Cyclopsov rebelantský brat ktorý dokázal absorbovať kozmickú energiu a používať ju na rozloženie objektov, alebo na vytvorenie výbojov energie. Rovnako ako jeho brat, aj on mal problémy s ovládaním svojich deštruktívnich síl.Aj keď sa predaj zvýšil, keď Adams kreslil príbehy, bolo to príliš málo a príliš neskoro a Marvel prestal s vydávaním nových čísiel X-Men v roku 1969 po čísle #66. Séria pokračovala  znovuvytlačením starých čísiel a X-Meni sa objavili v iných komiksoch od Marvelu --  napríklad Marvel Team-Up, Avengers, Incredible Hulk a Captain America -- ale takmer sa vytratili do neznáma.

KONIEC ROKOV SEDEMDESIATYCH, ZAČIATOK OSEMDESIATYCH

NOVÝ, INÝ X-MENI

V roku 1975, spisovatel Len Wein a kreslič Dave Cockrum predstavili svetu nový tým X-Men. Namiesto teenagerov, boli v tejto skupine dospelý jedinci z rôznych krajov a kultúr. Velké množstvo kultúr bol zámer Marvelu ako sa dostať na trh mimo Ameriku. V Giant-Size X-Men #1 bol predstavený tento tým, ktorý bol založený Profesorom X aby zachránil pôvodný tým zo zajatia rádioaktívneho "žijúceho ostrova" Krakoa.

"NOVÝ, INÝ X-MENI" boli vedený Cyclopsom a patrili k nim:

* Sunfire (Shiro Yoshida), prchlivý Japonský mutant ktorý dokázal vytvárať superhorúcu plazmu a lietať.
* Thunderbird (John Proudstar), Apač, ktorý mal nadludskú silu, rýchlosť, odolnosť, reflexy a bol výborný stopár.
* Banshee (Sean Cassidy), Írsky mutant s "sonickým krikom" ktorý mu dovoluje lietať a generovať sonické výboje.
* Colossus (Piotr Rasputin), tichý, zádumčivý Rus, ktorý si dokázal zmeniť celé telo na "organickú ocel", zväčšiť velkosť tela, silu, rýchlosť a odolnosť čo ho robí prakticky nezranitelným.
* Nightcrawler (Kurt Wagner), darebácky Nemec ktorý je velmi hbitý a dokáže sa teleportovať. Má žiarivé oči, modrú sametovú kožušinu, tri prsti na každej ruke, dva prsti na každej nohe, tesáky, špicaté uši a chápavý chvost, vďaka čomu vyzerá ako démon. Jednou z jeho menej známych schopností je schopnosť splynutia v tieni.
* Storm (Ororo Munroeová), žena so silnou vôlou, ktorá vyrastala v Afrike. Je psychicky spojená s počasím na Zemi a to jej dáva schopnosť ovládať a manipulovať ho. Storm sa stala vodkyňou X-Menov počas Cyclopsovej absencie.
*Wolverine (James "Logan" Howlett), mrzutý Kanadský vládny agent, ktorý mal zostrené zmysly, regeneratívny "liečivý faktor" ktorý mu tiež spomalil proces
starnutia a adamantiové pazúry. Pri tajnej operácii menom Weapon X mu obalili kostru adamantiom. Postupné zisťovanie Wolverineovho pôvodu sa stalo jednou z najväčších záhad série.Po Giant-Size X-Men #1 začal Marvel vydávať nové čísla X-Menov, s novým týmov, v ktorom už nebol Sunfire (odišiel) a Thunderbird, ktorý zomrel počas boja v čísle X-Men #95. Séria bola kreslená Cockrumom a písal ju Chris Claremont, ktorý sa stal známy ako spisovatel, ktorý zostal so sériou X-Men najdlhšie. Jedným z najdôležitejších príbehov tejto éry bola "Sága Phoenix" (X-Men #101-108, 1977) v ktorej sa Jean Greyová (zjavne) spojila s kozmickou entitou zvanou Phoenix a viedla tým na intergalaktickú misiu. V ságe nám bola predstavená mimozemská rasa Shi'ar a jej cisárovná Lilandra, priatelka Profesora X. Tiež boli predstavený Moira MacTaggertová a Proteus.

V roku 1978 sa ku Cockrumovi pripojil John Byrne, ktorý sa tiež podielal na príbehoch série s Claremontom (čoskoro bola premenovaná na--oznámené to bolo v čísle #114 a oficiálne v čísle #142 -- Uncanny X-Men). Toto bol začiatok niečoho čo mnohý považujú za obdobie kreativity, počas ktorej sa séria stala tou najpopulárnejšou v komiksovom priemysle. Po súboji s Magnetom, si Profesor X a Jean Greyová mysleli, že X-Meni sú mŕtvy a celý rok sa tým prebojovával domov. Byrne tiež predstavil skupinu Kanadských superhrdinov a dobrodruhov menom Alpha Flight. Wolverine vyhrával mnohé ocenenia ako najpopulárnejšia komiksová postava a tak sa od roku 1980 až po rok 1984 sústredilo každoročne jedno číslo série iba na neho. V roku 1982 mu bola venovaná limitované séria, ktorú písal Claremont a kreslil Frank Miller. V nej bol predstavený samurajský element postavy.

Claremont a Byrne vystavovali tým X-Men rôznym zúfalým situáciám, ktoré overovali ich povahy, najviac v ságe "Temný Phoenix" (Uncanny X-Men #129-138, 1980). V tomto príbehu aristokratický Hellfire Klub zviedol Phoenix, vďaka pomoci Mastermindovej mutantskej schopnosti vytvoriť komplexné ilúzie. Toto zahrávanie sa s myslou Phoenix v nej prebudilo jej temnú stranu a vydala sa zničiť planétu na ktorej žilo päť biliónov obyvatelov. Aj keď sa ju X-Meni snažili ovládať a zjavne uspeli, Lilandra dala chytiť Jean Greyovú, dúfajúc, že zastaví hrozbu menom Phoenix. Profesor Xavier si vyžiadal duel cti aby ju mohol zachrániť. Lilandra s súhlasom rás Kree a Skrull prijala výzvu. Výsledkom bol boj na mesiaci planéty Zem, medzi Shi'ar'skou Cisárskou Strážou a X-Menmi. X-Meni boli nakoniec porazený, ale počas bitky bol Cyclops ranený, vďaka čomu sa temná strana Phoenix vrátila. Vtedy Lilandra prikázala aby bol zničený celý solárny systém, dúfajúc, že Phoenix pri tom zahynie. Profesor Xavier s lútosťou prikázal X-Menom aby zabili svoju priatelku a aby tak zabránili takej skaze. Vďaka ludskosti a vôli Jean Greyovej sa Phoenix zabila, aby zabránila ďalším stratám na životoch. Bol to velký okamih pre komiks. Zatial neboli hlavné postavy zabité a obetná samovražda bola kedysi nepredstavitelná. V ságe "Temný Phoenix" boli predstavené mnohé postavy, napríklad Kitty Prydeová, White Queen z Hellfire Klubu a Dazzler.

Ako ďalší príbeh Claremont a Byrne stvorili príbeh "Dni Budúcnosti Minulé" (Uncanny X-Men #141-142, 1981),v ktorom bola predstavená dystopická budúcnosť v ktorej je Amerika ovládaná Sentinelmi. V tomto čase je väčšina X-Menov a iných hrdinov mŕtva a mutanti sú držaný v koncentračných táboroch. V príbehu je duša dospelej 'Kate Prydeovej' poslaná späť v čase do tela svojho mladého ja (Kitty) a presvedčí X-Menov aby zabránili atentátu na senárora. Atentátnici sú Nové Bratstvo Zlých Mutantov vedené meničkou menom Mystique a v jej Bratstve sa objavili nové postavy ako Avalanche, Pyro a Destiny a aj starý známy Blob. Táto temná vízia budúcnosti naplnenej strachom, nenávisťou a netoleranciou inšpirovala mnohé budúce príbehy X-Menov.

V roku 1982 Claremont napísal a Brent Anderson nakreslil grafickú novelu "X-Men: Boh Miluje, Človek Zabíja", v ktorej Reverend William Stryker viedol náboženskú križiacku výpravu proti mutantom. Dal chytiť Profesora X a potom mu vymyl mozog a zmanipuloval jeho schopnosti na to aby zaútočil a vyhubil mysle mutantov. X-Meni sa spojili s Magnetom proti Strykerovi, čo je tým najlepším príkladom toho, že mutanti sú metaforou pre rasové príbuzenstvo v tejto sérii. O viac ako dvadsať rokov tento príbeh inšpiroval druhý film X-Men.

Medzitým Uncanny X-Men pokračovalo s Claremontom a kresličmi ako Paul Smith a neskôr John Romita Jr.. Začiatkom rokov osemdesiatych boli v príbehoch predstavené: Deathbird a mimozemská rasa Brood, podzemný mutantský gang Morloci a futuristický lovec mutantov Nimrod. Wolverine sa zamiloval do japonskej aristokratky Mariko Yashidi, Storm sa vyrovnala s (dočasnou) stratou schopností a zblížila sa s výrobcom vládnych zbraňí, mutantom menom Forge. Pozreli sme sa na vzťah Cyclopsa s Madelyne Pryorovou, dvojníčkou Jean Greyovej. Tento posledný príbeh sa skončil svadbou Cyclopsa a Madelyne a Cyclopsovým odchodom z týmu X-Men.

X-Meni nabrali nových členov v rokoch osemdesiatych a tými sú:

* Sprite, (Kitty Prydeová), neskôr sa volala krátku dobu Ariel a teraz je Shadowcat. Americká Židovka, ktorá dokázala "prejsť" skrz pevné objekty, chodiť vo vzduchu, dokázala použiť svoje schopnosti na vyradenie elektronického systému a vylepšila si schopnosti až tak, že dokázala urobiť prechodným všetko čoho sa dotkla.. Neskôr sa volala Shadowcat, po istom dobrodružstve v Japonsku s Wolverineom.
* Rogue, južanská kráska, ktorá nechtiac vysala schopnosti a spomienky každého koho sa dotkla. Tí ktorých sa dotkla boli slabý, alebo v bezvedomí na istý čas, v niektorých prípadoch upadli do trvalej kómy. Rogue bola predstavená ako členka Mystiquinho Bratstva Zlých Mutantov.
* Rachel Summersová, druhá Phoenix, neskôr druhá Marvel Girl a dospelá dcéra Cyclopsa a Jean Greyovej v príbehu "Dni Budúcnosti Minulé." Je telepatička, telekinetička a dokáže cestovať časom v astrálnej podobe. Kedysi bola posadnutá Silou Phoenix, vďaka čomu sa zosilnili jej schopnosti a dokázala silou vôle zmeniť seba, alebo iných luďí či objekty.

ROKY OSEMDESIATE

V rokoch osemdesiatich sa rastúca popularita Uncanny X-Men a vznik nových, na komiksy orientovaných obchodov postarali o niekolkých vedlajších sérií zvaných "X-Booky." Prvá, menom New Mutants sa začala vydávať v roku 1983 a bola nám v nej predstavená skupinka mladých mutantov chodiacich do Xavierovej školy. V roku 1985, pôvodný tým X-Men, spolu s oživenou Jean Greyovou založili X-Factor. V roku 1988 dostal Wolverine vlastnú komiksovú sériu, ktorá sa často zaoberala jeho spormi o vlastnú česť a jeho minulosťou. V roku 1987 Marvel pridal neobyklú sériu Excalibur, v ktorej vystupovali Rachel Summersová, Nightcrawler, Shadowcat a Britský superhrdinovia Captain Britain a Meggan.

S tolkými vedlajšími sériami sa X-Men stali tým najcennejším čo Marvel mal, aj keď sa mýtus X-Menov a väčšie príbehy postarali o to, že ich bolo ťažké čítať. V nadchádzajúcich rokoch úspech X-Bookov inšpiroval iných populárnych hrdinov ako Spider-mana a z DC Comics Supermana a Batmana, aby vytvorili vlastné série vzájomne prepojených komiksov.

Ďalším kontroverzným ťahom bolo premiestnenie Profesora X do vesmíru v roku 1986, po tom čo utrpel tak rozsiahle zranenia, že mu život mohla zachrániť iba technológia Shi'ar. V ceste späť na Zem mu bránila slnečná erupcia. To najkontroverznejšie bolo to, že bývalý nepriatel Magneto nahradil Xavierovo miesto ako aj miesto vodcu X-týmov. To bolo dôvodom prečo sa pôvodný tým X-Men rozhodol založiť X-Factor a utajiť svoje identity - mysleli si, že nový tým "zradil" Xaviera tým, že pracoval s Magnetom.

Toto velké množstvo komiksov súvisiacich s X-Menmi viedlo k nárastu crossoverov, niekedy zvaných "X-Overs", príbehy sa odohrávali v niekolkých X-Bookoch, dokonca niekedy až celé mesiace. V prvom z roku 1986 menom "Masaker Mutantov" sa predstavili Marauderi, skupina vraždiacich mutantov, ktorá zmasakrovala Morlockov a vážne zranila mnohých členov X-Menov, ktorý proti nim bojovali (zranenia Kitty Prydeovej a Nightcrawlera umožnili spisovatelom aby ich presunuli do Anglicka k týmu Excalibur). V ságe bol predstavený Mister Sinister, mutantský genetik, ktorý bol vodcom Marauderov a hlavnou postavou v mnohých ďalších príbehoch. Tiež bol predstavený Sabretooth, ktorý bol predtým protivník majstra bojových umení Irona Fista a v svete X-Menov sa z neho stal protivník Wolverinea, s tým, že Sabretooth a Wolverine mali spoločnú minulosť.

V tomto čase odhalil Claremont nový tým X-Menov, ktorý sa skladal z Storm, Rogue, Wolverinea, Colossusa, Havoka ďalších nových postáv v týme:

* Magneto, vtedy polepšený hlavný protivník týmu bol poverený Xavierom pred svojím odchodom aby viedol tými X-Men a New Mutants. Magneto opustil tým X-Men po tom čo nedokázal zabrániť smrti jedného z členov New Mutants (Douglas Ramsey, tiež známy ako Cypher) a nadobro sa vrátil k zločinu. Počas tejto éry dal Claremont Magnetovi väčšiu psychickú hĺbku a zasadil jeho pôvod do obdobia holokaustu.
* Longshot, televízna akčná hviezda s schopnosťou "dobrého šťastia" z absurdnej mimozemskej dimenzie, ktorú ovládal tyranský šéf televíznej siete Mojo.
* Dazzler (Alison Blaireová), bývalá disko speváčka, ktorá dokázala absorbovať zvukovú energiu a pretvoriť ju na rôzne svetelné efekty, vrátane laserov. Dazzler bola predstavená v komikse pred niekolkými rokmi a mala svoju vlastnú komiksovú sériu.
* Psylocke (Betsy Braddocková), pôvodne bola predstavená v komiksovej sérii Captain Britain ako Anglická telepatka. Počas rokov sa jej schopnosti menili a prekonala výmenu tela s Japonskou ženou, čím sa z nej stala sexy žena ovládajúca bojové umenia. Momentálne je z nej telekinetička.
Počas tohto času vystupovali X-Meni aj v dvoch crossoverových minisériach: Fantastic Four vs. X-Men a X-Men vs. Avengers. V tom prvom išlo o pokračovanie príbehu "Masaker Mutantov" v ktorom bolo treba vodcu Fantastic Four, Mr. Fantastica a ich nepriatela Dr. Dooma na to aby zachránili život Kitty Prydeovej.

V roku 1987 nasledoval corssover "Pád Mutantov" v ktorom X-Meni zomreli a boli oživený aby v Dallase bojovali s démonom menom Adversary. Tým sa na čas premiestnil do opusteného stanoviska v Austrálii. Počas pôsobenia v Austrálii nám bola predstavená skupina žoldnierských kyborgov Reavers a crossover "Inferno" v ktorom bolo odhalené, že Madelyne Pryorová bola vlastne klon Jean Greyovej vytvorený Mistrom Sinisterom. X-Meni a X-Factor bojovali s Pryorovou, z ktorej sa teraz stala šialená Goblin Queen a s démonmi s ktorými sa spojila. Jedným z vrcholných okamihov bolo zjednotenie týmov X-Factor a X-Men -- X-Factor vôbec netušil, že tým X-Men žije a X-Meni si mysleli, že Jean Greyová bola mŕtva. Pobyt v Austrálii sa konečne skončil údajnými úmrtiami Storm a Rogue a väčšina ostatných si zvolila vojsť do Pevnosti Nebezpečenstva, kryštálu kde bolo rozhodnuté o ich osudoch. Claremont využil túto šancu a odpísal zo série Dazzler a Longshota (dali sa dokopy a odišli aby vychovali dieťa). Po ich odchode sa o nich vela nepočulo, narozdiel od iných postáv. V roku 2005 sa Dazzler vrátila v obnovenej sérii New Excalibur, zatial čo Longshot bol pridaný k týmu Exiles.

Koncom roku 1989 začal Marvel vydávať komiks Uncanny X-Men dvakrát mesačne, čo dovolovalo Claremontovi napísať prepletený príbeh v ktorom bolo v ohrození niekolko X-Menov. V roku 1990 vznikol crossover menom "Agenda Vyhynutia", ktorý dal X-Menov znovu dokopy. V týme boli: Storm, Banshee, Wolverine, Psylocke a traja nový členovia:

* Forge , Cheyenneský Indián, ktorého schopnosťou je inštinktívna vynaliezavosť.
* Jubilee (Jubilation Leeová), dievča ktoré sa rado túlalo po obchodných domoch a ktorá dokázala vytvárať výbušnú energiu, ktorú ona nazývala ohňostrojom. Jubilee sa dostala do sídla X-Menov, keď sa ženy z týmu po nákupe v obchode teleportovali späť. Žila s nimi bez ich vedomia niekolko týždňov a nakoniec sa ukázala keď zachránila Wolverinea pred ukrižovaním konaným Lady Deathstrike.
* Gambit (Remy LeBeau), zdvorilý Cajunský zlodej, ktorý dokázal nabiť rôzne objekty (hlavne karty) aby vybuchli po zásahu ciela potom čo boli hodené. Jeho hypnotický šarm mu umožňuje ovplyniť mysle vnímavých luďí a tým ich presvedčiť, že to čo hovorí je pravda.

Posledným súbojom tejto éry je "Sága Ostrova Muir", v ktorej bojovali X-Men, X-Factor a pár spojencov s starým Xavierovým protivníkom menom Shadow King.

Od roku 1987 až do roku 1990 kreslil komiks Uncanny X-Men Marc Silvestri. Pridal sa k nemu mladý kreslič menom Jim Lee, ktorý sa stal najoblúbenejším kresličom počas svojho pôsobenia v sérii.ROKY DEVÄŤDESIATE

Keď sa v roku 1991 tým X-Men vrátil do Westchesteru a Profesor X sa vrátil na Zem, Marvel revidoval celú sériu X-bookov. Kreslič Rob Liefeld zmenil tým New Mutants na akúsi čatu menom X-Force, ktorú viedol záhadný bojovník Cable.
Pôvodný tým X-Men opustil X-Factor a vrátil sa k označeniu X-Men. Niektorý boli velmi zmenený od posledného zaradenia do týmu: Beast mal modrú kožušinu a získal doktorát z genetiky a Angel, teraz nazývaný Archangel, bol premenený 5,000 rokov starým mutantom menom Apocalypse a teraz mal modrú kožu a kovové krídla. Medzitým Havok, Polaris a ďalší vedlajší mutanti vytvorili nový k vláde priradený tým X-Factor.
Aby urobili miesto pre hlavný tým, Marvel začal s druhou sériou týmu X-Men s jednoduchým názvom X-Men. Písal Claremont a kreslil Lee. V novej sérii sa objavil "modrý tým" v ktorom boli Beast, Psylocke, Rogue, Gambit, Cyclops a Wolverine.
V Uncanny X-Men, ktorý písali a kreslili Lee a Whilce Portacio, nám bol predstavený "zlatý tým" v ktorom boli Colossus, Iceman, Archangel, Jean Greyová, Storm, a Bishop, mutantský odrodilec z ďalekej budúcnosti.
Professor X, Jubilee, Banshee a Forge zostali ako nebojový členovia X-Men; Banshee a Forge neskôr odišli z rôznych dôvodov.

Popularita kresieb Leeho a Liefelda a zmena spôsobená touto reformou stála za ešte väčšou popularitou X-Menov a prvé čísla X-Force a X-Men sa stali dvomi najpredávanejšími komiksami všetkých čias, hlavne vďaka fanúšikom, ktorý sériu neustále pozorovali.

Avšak medzi autormi nastal rozpor. Claremont odišiel iba po troch číslach X-Men, pretože sa hádal s editormi Marvelu a Leeom, čím ukončil svoje pätnásťročné pôsobenie spisovatela X-Menov. O pár mesiacov neskôr odišli z Marvelu Liefeld a Lee, plus ďalší populárny kresliči (vrátane Silvestriho a Portacia) aby založili Image Comics.

Nárast poularity X-Men pokračoval, hlavne vďaka vysoko hodnotenému animovanému seriálu stanice Fox menom X-Men, ktorý začali vysielať v roku 1992. Medzitým bola séria Uncanny X-Men daná scenáristovi Scottovi Lobdellovi a kresličovi menom Joe Madureira, ktorého manga štýl kresby pomohol v zväčšení záujmu o Japonský komiks v Amerike. X-Meni pokračovali s scenáristom Fabianom Niciezaom a kresličom Andym Kubertom.

Z crossoverov sa v rokoch deväťdesiatich stali takmer výročné udalosti. Aj keď mali neustále vysoký predaj, fanúšikovia si sťažovali, že ide iba o obchodný ťah. Medzi niektoré dôležité crossovery patria:

* "Agenda Vyhynutia" (1990), v ktorom vláda fiktívneho ostrova Genosha, mimo pobrežie Afriky používala mutantov ako otrokov na prácu a kde chytili X-tými.
* "Sága Ostrova Muir" (1991), v ktorej sa pôvodný tým X-Factor a Xavier vrátili k týmu X-Men.
* "Pieseň Popravcu" (1992), v ktorom Cableov klon a protivník Stryfe zariadil to aby si všetci mysleli že vodca týmu X-Force chcel zabiť Profesora X. Tiež uväznil Cyclopsa a Jean Greyovú, genetických rodičov Cablea a Stryfea, o ktorých sa zistilo, že dokážu cestovať v čase.
* "Osudná Príťažlivosť" (1993), v ktorom sa vrátil Magneto a vysal Wolverineovi z tela adamantium a tým bol Xavier nútený Magnetovi vymazať pamäť. Príbeh pokračoval v príbehu "Pokrvné Putá".
*"Dohoda Phalanx" (1994), v ktorom skupina luďí ktorý nenávideli mutantov a boli infikovaný Vírusom Transmode infiltrovali Sídlo-X, uniesli malú skupinu predtým neznámych mutantov (patrila k nim aj Husk) a mali v pláne eliminovať druh mutantov. Plán Phalanxu bol zmarený tými X-Menmi ktorý boli schopný činu a po ukončení crossoveru vznikla nová séria menom Generation X.
* "Hladanie Legiona "/"Apocalypsov vek" (1995), v ktorom bol Profesor X zabitý svojím synom menom Legion (David Haller), ktorý dokázal cestovať v čase, predtým než Profesor založil tým X-Men. Bola nám predstavená alternatívna realita v ktorej Apocalypse vládol Severnej Amerike a Magneto viedol tým X-Men.
* "Onslaught" (1996), crossover ktorý vládol všetkým sériam od Marvelu celé dva mesiace. V tomto príbehu nedokázal Profesor X ovládať svoje schopnosti, čím si vytvoril diabolskú, takmer všemocnú druhú osobnosť menom Onslaught, ktorá bojovala s X-Menmi, s Avengers a s Fantastic Four.
* "Operácia: Žiadna Tolerancia" (1997), v ktorom dostala protimutantská armáda vládne povolenie loviť X-tými a iných mutantov.

Medzi ďalšie dôležité udalosti patrili: druhé vyvraždenie Morlockov, Iceman sa naučil ako používať svoje zosilnené schopnosti a dokázal zmeniť celé svoje telo na lad, vražda Colossusovej rodiny a jeho následovný prechod k Magnetovým Pomocníkom, Psylocke zistila ako sa stala jej transformácia z Anglickej modelky na Ázijskú vrahyňu, narastajúci vzťah medzi Rogue a Gambitom, Jean Greyová upustila od svojho kódového označenia Marvel Girl ako láskavosť pre Phoenix a ako prejav úcty Rachel a mimozemskej forme, Rogue na chvílu opustila tým keď absorbovala Gambitovu dušu, Bishop sa vyrovnával s chybnými spomienkami na svet ktorý nemohol existovať, Psylocke a Archangela takmer zabil Sabretooth, čo zabezpečilo ich odchod z týmu, Wolverine zmutoval na čudnú neinteligentnú šelmu, po tom čo mu Magneto vysal z tela adamantium, Iceman sa prestal starať o svojho fanatického otca keď ho napadli protimutantský aktivisti a Gambit ukrýval hrozné tajomstvo: on bol tým kto zohnal tým Marauder pre Sinistera.

V rokoch deväťdesiatich vyšlo ešte viac X-bookov s mnohými sériami na pokračovanie a limitovanými sériami. Medzi série na pokračovanie z tohto času patril komiks Generation X, v ktorom vystupoval ďalší tým mladých mutantov a X-Man, potomok Cyclopsa a Jean Greyovej z reality príbehu Apocalypsov vek. Marvel zahájil sólové série ďalších postáv ako Cable, Gambit, Bishop a Deadpool, sarkastický žoldnier, ktorý sa objavil v X-Force. V roku 1998 Excalibur a X-Factor skončili a neskôr boli nahradený sériou z paralelného sveta menom Mutant X v ktorom vystupoval Havok.KONIEC ROKOV DEVÄŤDESIATICH/ZAČIATOK ROKU 2000

V roku 1997, keď sa skončila "Operácia: Žiadna Tolerancia", boli mnohé z hlavných postáv vyškrtnuté z týmu X-Men. Patrili k nim: Bishop, Gambit, Jean Greyová a Cyclops. Ich miesta boli nahradené novým týmom, v ktorom boli: Wolverine, Rogue, Beast, Storm a ďalší nováčikovia:

* Cannonball (Sam Guthrie), bývalý člen týmov New Mutants a X-Force, ktorý dokázal letieť vysokou rýchlosťou.
* Joseph, o ktorom sa myslelo, že je to Magneto s vymazanou pamäťou Magneto.
* Marrow (Sarah), bývalá členka Morlockov, ktorej telo produkovalo nadmerné množstvo kostí, ktoré si dokázala odlomiť a používať ich ako nože či kyje.
* Maggott (Japheth), Juho Afričan, ktorého vnútornosti majú tvar velkých červov, vďaka čomu dokáže stráviť čokolvek.
* Cecilia Reyesová, doktorka z Puerto Rica s vlastným silovým polom.

Spisovatelia Joe Kelly a Steven Seagle podla želania vydavatelstva zrušili tým, nechali v ňom Marrow, Rogue, Storm a Wolverinea a vrátili Shadowcat, Nightcrawlera, Colossusa, Gambita a Profesora X. Kelly a Seagle neočakávane opustili série a prenechali ich Alanovi Davisovi. Fanúšikovia považovali prácu Alana Davisa - počas ktorej on kreslil X-Men a Adam Kubert kreslil sériu Uncanny X-Men a v ktorej sa odohrala populárna "Magnetova Vojna" a velmi kritizovaný príbeh "Dvanásti" (v ktorom bol Cyclops zabitý) - za priemerne úspešnú, ale Marvel série zrušil, keď sa začiatkom roku 2000 vrátil Claremont aby pokračoval v základných sériách.

Pri udalosti menom "Revolúcia", Marvel zaviedol šesť mesačný skok v príbehu medzi číslami X-Bookov, čím dovolili Claremontovi a kresličom aby opravili tým X-Men do jedného mesiaca. (Neskôr vyšla mini séria X-Men: Čierne Slnko, ktorá zaplnila tú pauzu). V Claremontovej novej sérii vystupovali hlavne staré známe postavy: Bol tu hlavný tým v "X-Men," s Wolverineom, Rogue, Colossusom, Shadowcat, Psylocke, a novým Thunderbirdom: Indiánskym pyrokinetikom menom Neal Shaara. Vedlajší tým sa objavil v "Uncanny X-Men" v ktorom boli: Gambit, Storm, Phoenix, Beast a Cable, bývalý vodca týmu X-Force teraz už plnohodnotný X-Man. Claremont čoskoro tiež predstavil bývalú pomocníčku Hellfire Klubu, "Tessu" teraz členku týmu X-Men, s menom Sage. Táto postava ktorá mala telepatické schopnosti, perfektnú pamäť a dokázala analyzovať dáta, bola mnoho rokov videná v aristokratickom klube, ale bolo odhalené, že pracovala ako špiónka pre Profesora X.

Príbehy s odchylkami a nový protivníci na ktorých sa rýchlo zabudlo sužovali Claremontov návrat, čo viedlo nového šéfredaktora Marvelu Joea Quesadu k tomu aby ho odpísal v roku 2001 z týchto hlavných sérií. Quesada dal Claremonta dokopy s kresličom Salvadorom Larrocom kvôli novej sérii menom X-Treme X-Men, v ktorej vystupovali Sage, Psylocke, Bishop, Gambit, Thunderbird, Rogue a Storm. Tento tým pôsobil mimo centrálu X-Men, podobne ako tým Avengers zo Západného Pobrežia v rokoch osemdesiatich až deväťdesiatich.

V tomto čase Marvel zrušil série Gambit, Bishop, X-Man, Mutant X a Generation X a úplne zmenili sériu X-Force. Aj keď sa tieto série predávali dobre, Quesada poznamenal, že komiksových sérií o mutantoch je príliš vela.

Marvel zahájil vydávanie nových komiksových sérií nezaložených na motte "bojovať za svet ktorý ich nenávidí a bojí sa ich," medzi ktoré patrili:

* Weapon X, tajný špeciálny tým zločincov v ktorom boli Sabretooth, Marrow a ďalšie postavy.
* Exiles, skupinka mutantov z rôznych realít paralelných svetov.
* Nový X-Force (neskôr premenovaný na X-Statix) cynická séria o spoločnosťou sponzorovaných mutantských superhrdinoch, ktorý túžia po publicite.

K ďalším drastickým zmenám patrili úmrtia zabehnutých postáv ako Moira MacTaggertová, Senátor Kelly (obaja v crossoveri Koniec Snov z roku 2000), Colossus (v roku 2001 v crossovery Predvečer Skazy v ktorom sa obetoval tým, že si vpichol Vírus Legacy), Apocalypse a Psylocke. Tiež vyšlo dlho očakávané odhalenie Wolverineovho života v limitovanej sérii Pôvod z roku 2001.

Rok 2001 sa niesol v znamení spisovatela Granta Morrisona a kresliča Franka Quitelyho, ktorý premenovali X-Men na New X-Men, v ktorom vystupoval tým v zostave: Beast, Jean Greyová, Profesor X, Cyclops, Wolverine a Emma Frostová, zvodná telepatička a bývalá White Queen z Hellfire Klubu. Tým vymenil svoje kostýmy za čierne kožené uniformy (podobné tým z filmu X-Men z roku 2000) a do Xavierovej Školy boli pribraný študenti. Komiks New X-Men bol známy svojimi mnohostrannými vedecko-fantastickými scenármi a náročnými, neočakávanými zvratmi ku ktorým patrilo aj vyvraždenie šestnástich miliónov mutantov v Genoshe o ktoré sa postarali Sentineli. Tiež nastali kontroverzné zmeny v zažitých charakteristikách. Ku kontroverznejším Morrisonovým ťahom patria: telepatická aférka ženatého Cyclopsa s Emmou Frostovou a predstavenie Xavierovej sestry menom Cassandra Nova, ktorá bola zodpovedná za Genoshanskú genocídu. Keď bola vyzradená pravda o tom, že Xavier je mutant, tak dal založiť spoločnosť pre pomoc mutantov na celom svete. Morrison tiež vrátil Wolverineovi jeho náklonosť k Jean, a doplnil nové detaily k jeho príbehu z Weapon X.

Zároveň bola oživená séria Uncanny X-Men spisovatelom Joeom Caseym a kresličom Ianom Churchillom, ktorých neskôr nahradil spisovatel Chuck Austen a mnohý kresliči. Zatial čo sa "New X-Men" zameriavala na Cyclopsov päťčlenný tým ako učitelov novej generácie, "Uncanny" sa zameriavala na tradične akčný a dobrodružný tým. Tento tým viedol Archangel a členmi boli Iceman a Nightcrawler. Čoskoro sa k nim pridali:

* Chamber (Jono Starsmore), bývalý člen týmu Generation X, ktorého hrudník bol naplnený psionickou energiou.
* Stacy X (Miranda Leevaldová), bývalá prostitútka ktorá ovládala feromóny.
* Northstar, (Jean-Paul Beaubier), bývalý člen Kanadského týmu Alpha Flight.
* Husk, (Paige Guthrieová), Cannonballova sestra a ďalšia bývalá členka týmu Generation X, ktorá si dokázala strhať vrstvy kože a pod nimi sa ukrývali ďalšie silnejšie vrstvy.
* Juggernaut (Cain Marko), Xavierov nevlastný brat, ktorý bol kriminálnik a nepriatel týmu X-Men od šesťdesiatich rokov (Austen nechal Juggernauta aby sa polepšil v príbehu, ktorý bol čitatelmi dobre prijatý).

Austen priviedol späť Havoka, ktorého séria Mutant X bola zrušená, tiež vzal späť Polaris a Jubilee. Avšak Caseyho a Austenova práca sa nepáčila kritikom. Mnohý z nich cítili, že Uncanny X-Men sa uberá druhoradou a opotrebovanou cestou, hlavne v porovnaní s dobrodružnou sériou New X-Men, zatial čo fanúšikovia si sťažovali na zmeny ktoré sa v sérii stali. Z Nightcrawlera sa stal Katolický Kňaz a zmenou prešiel aj jeho pôvod, zmenil sa charakter Polaris, z ktorej sa stala krutá a psychicky narušená teroristka a bolo potvrdené podozrenie, že je Magnetova dcéra a bol tu kontroverzný vzťah Archangela a Husk, ktorá bola o desať rokov mladšia než on.

Medzitým boli do týmu "X-Treme X-Men," pridaný dvaja nový členovia:

* Lifeguard (Heather Cameronová), ktorej telo sa menilo podla nebezpečenstva ktoré jej hrozilo a jej brat,
* Slipstream (Davis Cameron), ktorý sa dokázal teleportovať vďaka "Warp Vlne".

Vznikla ďalšia nová séria týmu X-Men menom Ultimate X-Men. Písal Mark Millar a kreslil Adam Kubert. V tejto verzii vystupovali moderné verzie X-Menov, čím sa chcelo dosiahnuť získania nových čitatelov. Ultimate X-Men sa odohrávali vo "Vesmíre Ultimate Marvel", spolu s sériami Ultimate Spider-Man a Ultimates.

Morrison pokračoval vo svojej sérii návratom Magneta v príbehu Planéta X a Prichádza Zajtrajšok a smrťou Jean Greyovej, ktorá sa opäť spojila so Silou Phoenix. Z Magneta sa stal vyznávač genocídy, Wolverine mu odsekol hlavu a Cyclops bol opäť svedkom toho ako Jean zomrela.ROK 2000/SÚČASNOSŤ

V roku 2004 opustil Morrison New X-Men a Marvel sa pripravil na to čo už nazývali "obdobie po Morrisonovy", v udalosti X-Men Reloaded. Marvel zrušil X-Treme X-Men a Claremonta vrátil k Uncanny X-Men. Tento tým, v ktorom boli Storm, Wolverine, Bishop, Sage, Marvel Girl, Nightcrawler a Cannonball, mal udelenú autoritu Spojených Národov, čím sa premenovali na X-Treme Sanctions Executive/X-Trémny Oprávnený Zástupcovia (X.S.E.) a dostali plnú autoritu a povolenie od vlády, podobne ako tým Avengers, čím sa z nich stali zástupcovia zákona v prípadoch mutantov na celom svete. Séria New X-Men zmenila názov na "X-Men," a boli v ňom Havok, Polaris, Iceman, Rogue, Gambit a Juggernaut. Spoločnosť tiež odštartovala sériu Astonishing X-Men s spisovatelom Jossom Whedonom (ktorý je známy ako tvorca kultového seriálu Buffy) a kresličom Johnom Cassadayom (Planetary). V Astonishing vystupovali Cyclops, Frostová, Beast, Shadowcat a Wolverine. Aby bol medzi troma novými týmami rozdiel, Cyclops rozhodol aby tým vymenil svoje kožené uniformy za klasické kostýmy. Tiež boli vyradený z aktívnej služby: Archangel, Husk, Jubilee a Northstar.

Astonishing X-Men sa stal medzi fanúšikmi hit, vďaka Whedonovým príbehom a dialógom, ako aj vďaka čistej a realistickej kresbe Johna Cassadaya. Niektorý si myslia, že za úspech môže priama prezentácia komiksu: mnohé X-booky z deväťdesiatich rokov boli známe komplikovanými príbehmi a peknou kresbou, ktorá bola lepšia než charakteristiky postáv v príbehoch. K Astonishing vyšlo aj pár limitovaných sérií ako X-Men: Phoenix - Posledná Pieseň a Colossus: Pokrvné Putá. Psylocke bola oživená v sérii Uncanny X-Men presne tak ako to zamýšlal Chris Claremont od jej úmrtia v X-Treme X-Men, ale nemohol to skorej urobiť kvôli vtedajšiemu pravidlu 'Mŕtvy zostanú Mŕtvy'.

Marvel odštartoval aj pár vedlajších sérií ako District X, v ktorom je Bishop ochrancom susedstva mutantov v New Yorku, X-Men: Akadémia X, pokračovanie nedávno začatej druhej série New Mutants a Nový Excalibur, v ktorom vystupuje Magneto (ten Magneto ktorému Wolverine odťal hlavu bol v skutočnosti mutant menom Xorn) a Profesor X ktorý sa snaží znovu vybudovať Genoshu. Rogue, Nightcrawler, Gambit a Jubilee dostali v tomto čase vlastné série, aj keď Jubilee bola zrušená po šiestich číslach, pretože mala najnižší predaj zo všetkých X-bookov. Série Gambit a Rogue to dotiahli iba po dvanáste číslo.
Marvel ukončil sériu X-Statix, keď tvorcovia Peter Milligan a Mike Allred odišli. Milligan nahradil Chucka Austena ako spisovatela X-Men v Januári 2005.

Medzitým, séria NYX predstavila postavu menom X-23, mladý ženský klon Wolverinea, ktorá sa pôvodne objavila v animovanej sérii X-Men: Evolution. X-23 nastúpila do školy v New X-Men, keď pomohla týmu Uncanny X-Men.

V roku 2005 bol hlavným crossoverom Marvelu príbeh House of M, ktorý sa skončil tým, že milióny mutantov, vrátane Profesora X a Magneta prišli o svoje schopnosti. Nasledoval príbeh Smrtelný Zrod, v ktorom sa zistilo, že Xavier je zodpovedný za úmrtie prvého týmu ktorý bol poslaný na ostrov Krakoa. Bol predstavený Cyclopsov brat menom Vulcan. Wolverineovi sa vrátila pamäť a príbeh o jeho hladaní pravdy a zúčtovaní pokračuje v Wolverine: Pôvody.

Odštartovali limitované série, ako: Syn M, Generácia M a 198, v ktorých sa riešili, príbehy mutantov ktorý prišli o svoje schopnosti. Bol oživený Apocalypse, ktorý zmenil hrdinov Polaris a Gambita na zločincov, aj keď boli obaja včas zachránený.
Medzitým sa Avengers a Magneto postarali o entitu Collective ktorá mala stratené schopnosti mutantov. Potom viedla séria House of M ku crossoveru roku 2006 Občianska Vojna. Chris Claremont začal pracovať na sérii New Excalibur. Xavier založil po príbehu Smrtelný Zrod nový tým, keď Ed Brubaker prebral komiks Uncanny X-Men.
Zdá se vám toto encyklopedické heslo neúplné, chybné, chcete jej doplnit o další informace, obrázky, odkazy, upravit, vylepšit, propojit některá slova s odkazy na podobná, související hesla v encyklopedii nebo cokoli jiného?
Dejte vědět níže do tohoto tématu, nebo tak přímo učiňte a editujte tento příspěvek


autor: Keram
edit: Gweilo
od rokov 70-tych zdroj:

http://www.xmen.estranky.cz/stranka/HoX

Daredevil150

tak som to doplnil o info z dalsieho zdroja ... ak by sa niekomu chcelo zvyraznit dolezite pojmy (mena, sagy ..) tak by som sa neurazil  ;)

Verdant

Uh-oh, silne ...super a velmi poucne. Ale mal som pocit miestami chaosu ale ta len na dvoch troch miestach inak fajn super

Daredevil150

Citace od: Verdant v 18 Srpen, 2009, 22:49:16
Uh-oh, silne ...super a velmi poucne. Ale mal som pocit miestami chaosu ale ta len na dvoch troch miestach inak fajn super
tak to mas este dobre ze len 2-3 krat :D

keram

tuším myslel chaos z tej omáčky okolo rozdelenia týmu, spojenia týmu, rozdelenia týmu, zabitia toho a tamtoho, rozdelenia týmu a spojenia týmu  :--

Rass

Kua, Keram, tím sa píše s í.  ::) v češtine je ý.

Verdant

mmm ved serte na to a pise tEAm :D

Rass

Aby sa nám sem potom nasral Haľo Pabera so svojou grupou?  :P

keram

to si mi mal napísať pred tromi rokmi keď som tie články prekladal :--

Daredevil150

ono tam je viac tych chyb s i/y a ciarkami ale vsetky sa mi opravovat nechcelo :D malo kto si vsimne

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal