Comics Salón 2006 foto-report

Založil Kocour, 12 Srpen, 2009, 16:40:31

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Kocour

12 Srpen, 2009, 16:40:31 Naposled upraveno: 13 Srpen, 2009, 17:55:55 od Toebiash

Aneb takový malý-velký foto-report z pohledu komiksového fanouška

Úvodem reportu přednesu překvapivě shrnutí o tom, že:
-   Comics Salon byl HODNĚ o manga, anime a Japonské kultuře vůbec.
-   Comics Salon byl o filmu.
-   Comics Salon byl o stolních a karetních hrách.
-   Comics Salon byl o sci-fi a fantasy.
-   Comics Salon byl  o hrách na hrdiny a počítačových hrách.


-   COMICS SALON NEBYL O KOMIKSU!


Abych tohle, možná překvapivé, tvrzení uvedl na pravou míru, musím říci, že v porovnání s přednáškami jiných "odvětví" vycházely ty komiksové na stejný, ne-li o málo větší počet a leckdy se i, jak jinak u komiksu, žánrově prolínaly. Ale od něčeho, co se nazývá COMICS SALON, bych přeci jen čekal trocha jiné zaměření, než že všude uvidím pobíhat lidičky navlečené v manga/anime kostýmech, ze zdí na mě budou poulit oči manga ksichtíky a ve workshopu se bude po sto a jedné probírat, jak nakreslit ženskou tvář a postavu jako správný mangaka. Nechci aby to teď vyznělo, jako že nemám rád Japonskou kulturu. Anime jsem dříve dost sledoval, mangu čtu do teď a celkově jsem se na Comics Salonu bavil, jenže prostě nemůžu přenést přes srdce, že pro přednášky o komikse byla vyhrazena ta pomalu nejmenší místnůstka v celém areálu SÚZA a komiksová galerie byla umístěna tak šikovně, že jste na ni narazili snad jen omylem, když jste hledali WC a to jste se ještě museli prokousat hloučky poskakujících video-tanečníků...


Jinak organizaci můžu hodnotit celkem pozitivně. U akce takových-to rozměrů lze odpustit i postupně téměř hodinu nabírající časový "skluz" programu v hlavním "promítacím" sále, nicméně ostatní body programu se držely časového plánu, trošičku narušovány jen neinformovanou a neúplnou Netopýro-CREWní výpravou (viz. upřesnění u fotek níže;).


Abych to shrnul, celkově se letošní ročník Comics Salonu povedl a co do počtu návštěvníků lámal rekordy, téměř dvojnásobný počet oproti minulému ročníku. Je ovšem otázka, jak velkou měrou to přispěje k rozšíření povědomí o SK respektive CZ (většina čistě komiksových přednášek byla v češtině) komiksu. Pro příště bych organizátorům doporučil přejmenování celé akce na jiný název, více odpovídající celkovému zaměření salonu, tedy na něco jako "Pop-kulturní Salon" nebo jako u nás "Festival Fantasie" apod. , protože by tak nalákali i některé "zaryté odpůrce" komiksu, přičemž propagace komiksu by, pokud by byla na stejné úrovni jako tento ročník, vyzněla úplně stejně.


Dosti ale tlachání o vhodnosti/nevhodnosti názvu, mělo by se jednat o reportáž v obrazech, tak se vrhneme na ty fotečky. Jen ještě vysvětlení, proč se jedná o malý/velký report. Zúčastnil jsem se "jen" dvou dní, tedy pátku a soboty a to ještě zdaleka ne všech komiksových přednášek. Na vině byla samozřejmě má lenost. Ono taky dostavit se na přednášky, začínající o deváté hodině ranní, není žádný med. Bohužel jsem přednášku Vojty Čepeláka nestihl (jako i Hibiho) ani v pátek, protože u Českých drah stejně jako i u Slovenských je zřejmě hodinové zpoždění vlaku na denním pořádku. Pak jsem taky jako něco fotil, s kde kým klábosil a čučel na promítané video, za což se nejvíce proklínám, protože mě díky filmu unikla údajně nejlepší improvizovaná komiksová přednáška o Conanovi s J. Kantůrkem a autogramiáda Nitra s "virtuálním" Jirkou Grusem. O tomto se ale snad dočteme v reportáži z Comics Salonu přímo od CREWního teamu chystané do dalšího čísla CREWe.


(fotky v šedém rámečku se po kliknutí zvětší... malinko ;)CZatím bez komentáře


Že se bude jednat o "krutou" akci dávalo tušit již z dálky viditelné známé-to logo Comics Salonu.


Všudypřítomný maskot Comics-Man rozjímající v místním opiovém doupěti. Pár šluků z "vodárny" a jedeme...


Posedět se dalo všude... milovaný bar nechyběl! Popíjet se tedy dalo rovněž všude - na balkóně, na betóně, v kinosále, v hlavním sále, pod deštníkem, před trávníkem...


KMXBASTRDovy výtvory visely na každém rohu - nejčastěji uvnitř a v blízkosti WC. To aby se vám lépe ulevovalo.


Nejen komiksem živ je člověk... prodej různorodého haraburdí většinou s manga motivem a ukrácení dlouhých chvil nad karetními, deskovými a kdoví ještě jakými hrami.


Místní ochranka.


Brloh samozřejmě nemohl chybět, ale ty ceny! Ani 10% sleva od Brlohu nepomůže. Nelitujme tedy bratry Slováky a uspořádejme charitativní sbírku na pomoc komiksově postiženým "pašováním" komiksů za české "lidové" ceny do SR;) Na první CREWní přednášce padl i jeden z důvodů, proč je stav cen komiksů na Slovensku v takovém stavu. Na vině je prý malá prodejnost. Jak se později ukázalo, všichni, kdo si v SR komiksy kupují, se nacházeli právě v přednáškové místnosti, tedy cca 30 lidí...


Přednáška o egyptském comicsu byla z mého pohledu "propadák". Přednášející neuměl česky, slovensky a pořádně mu nešla ani angličtina, kterou bohužel přednášel. Já vydržel sotva 5 min. Vojta Čepelák zůstal déle. Zda se později přednáška "rozjela" a zda si zní aspoň Vojta odnesl něco více než bolesti hlavy, zůstává otázkou, stejně jako i prezentované "záhadné" hieroglyfy, které možná mohly být egyptským vydáním nového Loba či Batmana.


Na Slovensku je prodej násilného, vulgárního, undergroundového, podomácku dělaného a prodávaného komiksu stíhán. Nezbývá tedy, než s ním "kšeftovat na černo" (černobíle), pokoutně pomocí komiksově-teroristické sítě, jejíž místní buňce velí KMXBASTRD. Zde vidíte probíhat právě jeden takový "šmelinářský" obchod. Fotky byly později použity jako důkazní materiál při zatčení několika členů radikální komiksové skupiny "Předkožka".


Kreslící plátno, kde jste se mohli pochlubit svým... ehm... výtvorem.


Všem malůvkám na plátně vévodil vyříznutý otvor s prosvítajícím logem patřící zřejmě skupině bojující za práva "uměleckých nekuřáků" jež tento symbol prosazují pod heslem "když maluješ chlastej, ale nekuř!"


Martin Plško (uprostřed s brýlemi) v obležení dotazů nesouvisejících bohužel s komiksem ale s organizací - nebylo co závidět.


Dorazivší česká výprava (foceno po první přednášce) - zleva Karel Petřík, Jiří Pavlovský, píšící zřejmě vzkaz slečně na recepci, že se s ní setká v deset u baru, záda Martina Plška a Štěpán Kopřiva, přemýšlející, zda bude mít taky vlastní pokoj, když už si to domáhal Petřík.


Martin vítá český tým s radostí... Pravda první přednášku málem nestihli, později se dozvídá, že Jirka Grus se zřejmě ztratil někde po cestě a na křest nového Spider-mana nedojde, páč prostě a jednoduše ještě nevyšel;) Ale nemůžou být všechny dny růžové, no ne?


Karel Petřík má "moc rád" focení, ale nakonec objektivu neunikl... první přednáška naštěstí netrvala dlouho, takže nehrozil nikotinový "absťák" jako v případě CRWECONU.


Vystoupení trojice českých "divadelníků" (z leva Pavel Oubram, Lukáš Hejlík a Věra Hollá) z projektu LiStOVáNí (http://www.listovani.cz), jenž představovali komiks Roger Krowiak, neproběhlo, kvůli údajně technickým potížím, úplně na jedničku a bez podpory do pozadí promítajících se políček komiksu a občas nevhodně umístěné hudby a zvuků to celé působilo trocha chaotickým dojmem. Ono taky není zrovna lehké vytvořit scénické čtení podle komiksu. Herci se ale snažili seč mohli a s občasnou improvizací zvládli nahradit i zmíněné problémy.


Kdo je a kdo není pravý Comics-man?


Zastrčená komiksová galerie v "obležení" návštěvníků.


Trocha "gamesování". Zleva z kraje vidíme profesionální hráče "CSka" a následuje profesionální hráč "MS Solitaire";)


"Šéfka" a team Brlohu a "ne-komiksové" čtivo.


Jedna z mála komiksových přednášek ve slovenštině "Comics vs. Film", kterou přednášel a filmovými ukázkami doplňoval Juraj Malíček.


KOMXBASTRD je na Slovensku vyhledávaným autorem. Všimněte si toho fanouškovského zápalu při čtení jeho bestselleru "Antikristova předkožka", který byl k dostání od mistra i přímo na místě.


Ano, to jsou ony. Ukázky Posvátné předkožky. Tofu über alles! Tofu über alles!


Protože se již nadále nedalo rozjařenému komiksovému hnutí vzdorovat, vydobyla si narychlo spichlá přednáška Tomáše Prokůpka v 19:00 místního času větší místnost.


A tady sám pan přednášející Tomáš "Keporkak" Prokůpek a jeho "Tlachání o východoevropském comicsu". Kus hlavy je Tomáše "Hibiho" Matějíčka. Tomáš P. nám objasnil, jak se co nejjednodušeji prosadit v zahraničí a stát se tak na komiksovém poli světoznámou hvězdou. Samozřejmě že to jde tou "tužší" cestou, tedy "cvičit, cvičit, cvičit!". Zajímavou alternativou je ale možnost počkat si, až se některý ze známých zahraničních autorů či vydavatelů rozhodne pro dovolenou v ČR, tady ho přepadnout se svými výtvory a všemi dostupnými prostředky mu je nacpat... tedy nabízet dokud nesvolí k vydání a k uzavření dohody.


No a na závěr exklusivní foto z V.I.P. přednášky "vulgarismy ve slovenském komiksu", kde vystoupily ty největší legendy slovenské undergroundové tvorby včetně KMXBASTRDa a "Velkého Ko-ota" alias "Mr. Penise" alias "Dobrého gazdy" ;)

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal