Slovenský komiksový archív se představuje

Založil Kocour, 05 Srpen, 2009, 14:38:31

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Kocour

05 Srpen, 2009, 14:38:31 Naposled upraveno: 05 Srpen, 2009, 15:20:36 od Toebiash

Je mi ctí, že dnes mohu představit projekt uživatele, kterého pod přezdívkou Bobo kocogeláci jistě znají z mnoha Transcomx překladů, a to komiksovou on-line databázi Slovenský Komiksový Archív (SKA).
Projekt, na slovenské scéně jedinečný, na česko-slovenské scéně chybějící... Najít totiž na internetu něco o současném nebo starším slovenském komiksu a jeho autorech není žádná prd**, tedy není to nic jednoduchého... Nějaké ty střípky se válí na, dnes již (zatím) bohužel, "zombie-serverech" jako jsou komiks.cz nebo comx.cz, na novějším serveru Komiksárium se též objeví nějaká ta informace, takže lze sledovat aspoň aktuální dění, stejně jako lze nalézt něco ze slovenské tvorby v databázi českého komiksu comicsdb.cz (kde se ale dodržuje pravidlo "pokud možno jen český komiks"). Jenže něco uceleného, nějaké ty informace pěkně pohromadě, prostě nenajdete... Tedy nenašli byste... Až do teď ;)

Nyní je můžete najít (a klidně i doplnit, spolupráce je vítána) na krásně zapamatovatelné adrese komiksarchiv.sk, kde jich bude stále víc a víc a víc... Už teď je tam popsáno a "zaevidováno" slušné množství na Slovensku vydaných komiksů a hlavně pěkné profily slovenských komiksových autorů! No mňamka! :) Aktualizace "zatím" každý měsíc, technická a vizuální stránka je zatím "jednodušší", důležité jsou zde ale ony informace a těch jsou tu již dnes kvanta, takže neduhy v designu a enginu plně vynahradí ;)

No a kdo chce vědět více o samotné db, připravili jsme exkluzívně mini-rozhovor níže přímo se "zakladatelem". Samozřejmě se pak zde, nebo přímo v sekci "Dotazy" na stránkách SKA můžete ptát i sami ;)

Takže, vezmeme to pěkně od začátku...

Kdy se zhruba zrodila myšlenka čistě slovenské komiksové databáze?
Myšlienka sa zrodila už veľmi dávno, už ani neviem kedy, ale moja neznalosť webovej administrácie mi to neumožňovala.

A co tě k tomu vedlo? Nebyla např. vzorem databáze v ČR vydaných komiksů "Comicsdb.cz")?
Nie, nebol to comicsdb.cz. Bol som inšpirovaný už teraz neaktualizovaným serverom http://www.komiks.cz.

Stál jsi u zrodu sám nebo bylo zakladatelů více?
Pri zrode som stál sám.

Vypomáhá ti nyní někdo, nebo zatím "táhneš" celou db sám?
Zatial som na to sám. Mám vo vyhliadke dvoch, troch, ktorých by som chcel osloviť, ale zatiaľ to nechávam tak.

Nezkoušel jsi např. kontaktovat slovenské komiksové tvůrce, starší i mladší generaci? A co spolupráce se stránkami http://www.comicsarchiv.nfo.sk a http://komiksarchiv.blogspot.com (které už, pravda, pěkných pár týdnů neaktualizovaly ;) ?
Skúšal som kontaktovať pár starších tvorcov, no bohužial bez úspechu. Neozval sa mi nikto. Z mladších som nekontaktoval ešte nikoho, ale všetko má svoj čas. Nad spoluprácou s  tímito stránkami som nerozmýšľal. Prvá je dávno mŕtva a a čo sa týka druhej stránky tak tam som čakal či tam pribudne aj niečo iné ako len opísaný text z pôvodnej stránky. Doposiaľ sa tam nič neudialo a tak to zatiaľ nechávam tak.

A trochu mimo databázi...

Úvah, proč zatím není v ČR a SR komiks tolik populární, je plno... Tak jak vidíš komiksovou scénu na Slovensku ty?
Nemyslím si, že v ČR je komiks nepopulárny.  V ČR vychádza kvantum kvalitných komiksov jak z domácej tvorby tak zo zahraničnej tvorby. Na Slovensku výjde12 čísel Káčera Donalda plus jeden dva komiksy a skončili sme,takže neviem či sa sá na Slovensku hovoriť o komiksovej scéne. Je pravda, že máme na Slovensku veľa kvalitných autorov, ale chýba im jedna vec. Niekto kto by im to vydal a nechcel na tom strašne rýchlo zbohatnúť.

Chtěl bys, aby vycházelo více komiksů ve slovenštině? Jaký žánr bys upřednostňoval?
Samozrejme, že by som bol rád keby vychádzalo viac komiksov v slovenskom jazyku. Uprednostnil bysom niečo dobrodružné/akčné.

Na slovenském internetu zatím moc komiksových informačních serverů není (ne že by jich na českém bylo víc ;) ... a Kocogel nepočítám, tam to samozřejmě pěkně "šlape" a navíc to je "multi" ;) Kde myslíš, že je chyba? Je jich vůbec potřeba více?
Určite je dobré keď ja informačných serverov viac. Každému sadne niečo iné. A konkurencia musí byť. Čo viem tak na Slovensku nie je žiadny iný komiksový informačný  server, teda ak nepočítam tie mŕtve, čo je škoda.

No a zpět k databázi, poslední otázečka...

Jaké jsou plány do budoucna?
Plány do budúcna sú, no nebudem ich prezrádzať všetky.  Teraz je jediným plánom nazbierať čo najviac informácií o komiksoch vydaných na Slovensku. Ačo bude ďalej? Nechajte sa prekvapiť.

Díky za odpovědi. Přeji, ať databáze i do budoucna vzkvétá tak jako nyní, ne-li více a vůbec ať se daří.
Já jsem z databáze velice nadšený, něco takové tady od vzniku http://www.comicsdb.cz pro slovenský komiks opravdu chybělo!

-Toebiash

Pokud chcete stránky podpořit, můžete se odkazovat na adresu http://www.komiksarchiv.sk i pomocí této ikonky:

keram

parádička. dokonca som aj zahlasoval a stránku som pridal medzi Záložky. fakt poklona  :-//

Ninjer

Překládám: The Superannuated Man #2
Hotovo: 70 %

mankin

Stránku sledujem už nejaký ten piatok a zatiaľ sa celkom pravidelne plní dátami. Ono nasypať tam údaje nie je sranda, najmä ak sa k relevantným informáciám človek dopátra len exhumáciou členov tajného rádu slovenský komiksových autorov.

Tak držím palečky. Ak sa bude dať, pomôžem, poradím, vykonám a tak ;)

Spacecore

Tak to obrovskááá poklona a respekt, Bobo!!! Nápad je to skvostný, až rytířský a zpracování na vysoké úrovni. Až mě zabolelo na srdíčku, že ke slovenskému komiksu nemám takový vztah, protože se mi stránka zdá mnohem lepší, než comicsdb, nevím, čím to.. No, jen tak dál :-// :-// :-// :-// :-//

WanderRook

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

+-Komiksový kalendář