Lajka aneb smrt "obyčejného psa" neobyčejnou smrtí

Založil BeeSee, 27 Červenec, 2009, 23:05:45

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

BeeSee

Na začátku jsem si myslel, že tohle bude nějaký pofidérní příběh, který mě nějak nezaujme. No, co bych lhal - těžce jsem se mýlil. Komiks Lajka se umístil v osobním žebříčku vysoko a já budu i do budoucna rád, když mě budou komiksy překvapovat. Je vidět, že BBart ví co uvádí na trh a čtenář si má z čeho vybírat.
     Tohle je příběh o ,,obyčejném psovi", který měl rád život. Tohle je příběh o neobyčejné lidské blbosti, která je poháněna touhou po vítězství v rámci systémového boje. Tohle je příběh o snaze proniknout do vesmíru a všech lidech, kteří se v rámci své objevitelské práce musí podrobit politickému boji v době Studené války. Tohle je příběh o ,,obyčejném psovi", o jeho lásce k lidem a o lásce lidí k němu. Tohle je příběh o ,,obyčejném psovi", který dokázal ,,neobyčejnou věc" i když o ni vůbec nestál a zaplatil za to ,,hrdinskou smrtí", o kterou zjevně nestál už vůbec... Tohle je komiks, který vám připomene, že někteří lidé (při vší úctě k prasatům jim říkejme třeba svině) jsou ochotni při své cestě za ,,nehynoucí slávou" obětovat v podstatě cokoliv... tady přeci nejde o obyčejného podvraťáka se skrouceným ocáskem, tady nejde ani o postavy tohoto komiksu, tady jde o stranu, vládu, lid a slávu komunismu...
      Nick Abadzis napsal velice dojemný a zároveň temný příběh, kde proti sobě stojí přátelství člověka a ,,němé tváře" na straně jedné a mocenský boj mezi ,,velmocemi" na straně druhé. Na kolik je příběh podle pravdy si netroufám odhadnout, i když na konci knihy je seznam pramenů, které autor studoval. Jisté je jedno, autor zasadil do studených kulis komunismu příběh o lásce k milovanému tvoru a jeho následné ztrátě, aby vzbudil emoce. Aby upozornil, že dosažení cílů za každou stranu nemusí být nutně výhra. A že sblížení se s jakýmkoliv tvorem je mnohem víc, než požadavky nadřízených, než rutinní vykovávaní práce, než hrdinská smrt pro vlast a jistě mnohem víc než ideály vládnoucí třídy.
    Nick Abadzis je britský kreslíř, scénárista a karikaturista (což je na jeho stylu opravdu cítit a to myslím v dobrém), který má řecké kořeny. Narodil se roku 1965 ve Švédsku a v roce 1988 zahájil svou kreslířskou kariéru. Přes různé časopisy, komiksy a dětské knížky se po Britských ostrovech prosadil i v USA. Publikoval i v mainstreamových nakladatelstvích Marvel (Children of the Voyager, 1993) nebo DC (Millenium Fever, 1995). Za komiks Lajka získal v srpnu 2008 Eisnerovu cenu v kategorii děl pro dospívající.
     Pro mně osobně není důležité, že Abadzis získal za tento komiks Eisnerovu cenu, mnohem důležitější bude, když se komiks dostane k dospívajícím čtenářům, kteří pochopí jeho pointu. Možná z nich pak budou citlivější lidé a možná si z toho vezmou nějaké poučení a to je přeci dobrý základ, ne? 

Kocour

"Tohle je příběh o ,,obyčejném psovi", který dokázal ,,neobyčejnou věc" i když o ni vůbec nestál a zaplatil za to ,,hrdinskou smrtí", o kterou zjevně nestál už vůbec..."

Moc pěkná recenzička! Teda o Lajku sem zatím moc nestál, ale po přečtení tohodle to vypadá na jistou koupi!

mankin

Ja práve o Lajke tuho rozmýšľam. A myslím, že po BeeSeeho článku mám jasno ;)

grysoom

morlum

Citace od: grysoom v 01 Srpen, 2009, 19:25:20
Je už nějaký překlad anebo ho někdo vytváří?

Jo, vytvořil ho BBart a knihu si můžeš koupit na jejich webu třeba. :D
Kdysi jsem se domníval, že za rozbřesku jarních jiter ptáci vítají zpěvem příchod slunce a světa. Dneska vím, že těch několik jitřních minut křičí hrůzou ze světa. (Bohumil Hrabal)

Člověk je obětí společnosti, která nechápe jeho duši... (CH.Bukowski)

Dance tonight! Revolution tomorrow!

grysoom

Citace od: morlum v 01 Srpen, 2009, 19:56:52
Citace od: grysoom v 01 Srpen, 2009, 19:25:20
Je už nějaký překlad anebo ho někdo vytváří?

Jo, vytvořil ho BBart a knihu si můžeš koupit na jejich webu třeba. :D

Škoda. To byl komix, který bych rád přeložil ... ;D

No nic, tak najdu něco jinýho ... :D

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

+-Komiksový kalendář