Kafkův Proces

Založil BeeSee, 12 Červenec, 2009, 22:08:15

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

BeeSee

Nakonec se člověk musí smířit s tím, jak se věci mají, a hlavně na sebe neupozorňovat! Mlčet, jakkoli se to člověku příčí. Pochopit, že tento velký právní systém je ve stavu křehké rovnováhy.

Kafkův Proces je záležitost dostatečně známá i ceněná. Jak to tak někdy bývá, tak i tato kniha se dočkala své komiksové adaptace. Byl jsem velmi zvědav, jak tohle zpracování dopadne, protože zachytit tísnivou existencionální atmosféru na straně jedné a drtivé soukolí byrokratického aparátu na straně druhé není samo o sobě jen tak. Hned na začátku mohu říci, že adaptace příběhu Josefa K. se povedla na výbornou.
     Výtvarné stránky díla se zhostila přední francouzské výtvarnice Chantal Montellierová a o libreto se postaral David Zane Mairowitz, který s Kafkou již přišel do styku při tvorbě jeho životopisu Introducing Kafka (u nás vydalo nakladatelství Portál s názvem Kafka) na kterém pracoval s Robertem Crumbem.

Prokuristu Josefa K. navštíví v den jeho třicátých narozenin dva podivní pánové, aby mu sdělili, že je obviněn a je s ním zahájen soudní proces. Vyšetřovaného nechají na svobodě a on se může nadále věnovat své práci bankovního prokuristy. Nikdy mu nebylo sděleno konkrétní obvinění, ale Proces mu zabírá stále více času a nemůže se plnohodnotně věnovat své práci.  Proces probíhá v podkroví podivného činžovního domu a Josef  K. má zpočátku snahu se očistit, ale postupně zjišťuje jak je byrokratický sytém zkorumpovaný a nepostižitelný. Absurdita celého případu se pak doslova vpíjí do absurdity celého byrokratického zřízení. Při čtení člověk zjišťuje, že román Franze Kafky je stejně aktuální dnes jako v době svého zrodu.

Tolik k románu, který dnes běžně patří do Čtenářských deníků na středních školách. Takže proč by jsme se obrátit na komiksové zpracování, když tohle známe ze školy? Důvody jsou v podstatě dva. První je pro lenochy, kterým se nechce číst celou knihu, takže s komiksem budou podstatně dřív hotovi a pak mohou při předvolání před tabuli tvrdit, že to četli a možná si i něco zapamatují. A druhým důvodem, který je spíš pro nás komiksové fanoušky, je fakt, že výtvarné zpracování tohoto díla se povedlo na jedničku. Chantal Montellierová absolutně zachytila stísněnost Kafkovy nemocné duše a vnitřní strach, který hlavního hrdinu provází celým dílem. Třešničkou na dortu pak může být, že hlavní hrdina Josef  K. dostal reálnou tvář Franze Kafky. Ponurá a stísněná atmosféra pak na nás čiší z každého obrázku a ironickou pachuť pak dodávají špeky typu hodin s ubíhajícím časem nebo smrťáka přejícího k narozeninám. Ne, určitě to není klidné a příjemné čtení, ale to není ani Kafkova románová předloha. Je to výborný depresivní kus, který vás svou atmosférou pohltí a díky grafickému zpracování vás nechá zlehka nahlédnout pod pokličku Kafkovy neklidné a stísněné duše. David Zane Mairowitz vybral z předlohy jen ty ,,podstatné" věci, které udávají rytmus a děj příběhu a vše ostatní pak zjevně nechal na grafickém zpracování své kolegyně.  Pokud mi toto zpracování svou tísnivou atmosférou něco evokovalo, pak rozhodně nemůžu nevzpomenout film Brazil z dílny Terryho Gilliama. 
     Mám pocit, že tento grafický román může útočit na více frontách. Jednak samozřejmě na komiksové fanoušky, pak taky na milovníky díla Franze Kafky a v neposlední řadě na čtenáře klasických prozaických děl, kteří z komiksové tvorby sáhnou pouze po oceněných dílech typu Maus apod. Pokud se alespoň z části řadíte do některé z těchto zmíněných čtenářských skupin, tak si toto dílo rozhodně nenechte uniknout.

Někdo musel Josefa K. osočit, protože jednoho rána byl zatčen, ačkoli neudělal nic zlého...

CareFree

na tom jsem byl v Komedii, pokud je komiksova verze alespon tak zajimava jako ta divadelni, tak je to must read!
kɒmɪks.

BeeSee

Citace od: CareFree v 30 Červenec, 2009, 01:59:47
na tom jsem byl v Komedii, pokud je komiksova verze alespon tak zajimava jako ta divadelni, tak je to must read!

no mi přišla zajimavá ta kresba a styl jakým je to ztvárněno, ale už jsem slyšel i víc přesně opačných reakcí, každý má nějaký názor  ;)

RakeW

Mně z těch ukázkových obrázků přinde legrační, jak furt autorka používá ten stejný obrázek obličeje :).
"Slušní lidé mluví o comicsu s despektem, protože úroveň seriálů bývá obvykle zatraceně ubohá." (časopis Kino, 1970)

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

+-Komiksový kalendář