Marvel Universe (aneb "V akej dimenzii to sakra som!")

Založil garmada, 10 Červenec, 2009, 18:46:45

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

garmada

10 Červenec, 2009, 18:46:45 Naposled upraveno: 11 Červenec, 2009, 07:29:05 od garmada
V tomto článku som sa rozhodol trochu popísať reality v Marvel Universe (aspoň tie ktore poznam). Reality v Marveli sa označujú Earth (v preklade zem, ale ide o celý vesmír). Boli vytvorené hlavne za účelom voľnosti pre scénaristov a sú dôležité kvôli tomu, aby vedľajšie príbehy nezasahovali do hlavného príbehu. Ide vlastne o také malé zhrnutie celého Marvelu.

Earth-616 - Ide o základnu realitu v Marveli, kde sa odohráva skoro všetok dej. Tento pojem bol prvýkrát použitý v "Rough Justice", príbeh na ktorom sa podieľali Alan Moore a Alan Davis a bol publikovaný v Júli 1983, spoločnosťou Marvel UK. Táto realita bola vypracovaná ako kopia skutočného sveta s rovnakými historickými udalosťami (prvá a druhá svetová vojna, 9/11 atď.). Existujú tu ale isté miesta ktoré v skutočnosti neexistujú (Wakanda, Genosha, Divoká zem atď.), ale základny rozdiel medzi skutočnosťou je v superhrdinoch, áno, v tomto svete existujú ľudia so super schopnosťami, vďaka tomuto faktu je aj spoločnosť dosť upravená, existujú rôzne organizácie (S.H.I.E.L.D., HYDRA a podobne) ktoré by v našom svete nemohli existovať. Väčšina hlavných superhrdinou bolo vytvorených v 60-tich rokov, napriek tomu faktu veľa hrdinou starne veľmi pomaly (napr. spider-man sa prvýkrát objavil v Amazing Fantasy #15 roku 1962, dnes by mal mať minimálne 63 rokov). V mnohých prípadoch dokonca postavy cestujú priestorom do iných realít. Viac informácii nájdete tu. Hlavné postavy boli vytvorené medzi rokmi 1961 až 1963, počas tzv. "Silver Age" (strieborného obdobia) a patria sem Amazing Spider-Man, Invincible Iron Man, Doctor Strange, Sorcerer Supreme, Daredevil, Mighty Thor, Incredible Hulk, Fantastic Four a veliteľ S.H.I.E.L.D.u, Nick Fury. Neskôr Marvel predstavil svoju hlavnú postavu, a to Captain America (kapitána ameriku) ktorý sa dodnes považuje za jeden z nosníkov celého vydavateľstva. V roku 1963 boli predstavené dva hlavné superhrdinské tými, Avengers (pomstitelia) a X-Men (neprekladá sa), obidve skupiny bojovali proti zlu ale tiež hájili svoje záujmy, na pohľad dosť podobné skupiny boli rozdielne v jednej veci, a to je verejná mienka, Avengers predstavovali hlavný superhrdinský tým Ameriky (a aj sveta), ktorý všetci milovali, ale s X-Men-mi to je ťažšie, pretože všetci majú svoje schopnosti vďaka mutácii (ostatný ich volajú mutanti), zato Avengers maju svoje schopnosti vďaka niakej nehode ale mágii (je to rôzne). Problem je trochu v tom že ľudia nemajú mutantov veľmy v láske (aspoň vätčšina) a myslia si že su tu iba preto aby ich nahradili (čo sa podľa mna raz stane), preto sa snažia s nimi bojovať (napr. pomocou sentinelov). Keď chcete viac informácii tak pozrite na odkazy nižšie.
http://en.wikipedia.org/wiki/Earth-616
http://marvel.wikia.com/wiki/Earth-616


Earth-2149 - Celkom nový svet, ktorý sa ale stal dosť populárnym. Je dosť rozdielny od ostatných a to hlavne v tom že všetci superhrdinovia, a teraz pozor, su zombíci, áno, počuli ste dobre, celý tento vesmír je postavený na tom že jedného dňa spadol sentry z vesmíru a bol nakazený vírusom ktorý mení všetkých po kusnutí na zombí. Tak začal boj o život pre každého na planete, ale aj vo vesmíre, ale nechcem prezrádzať veľa podrobností, pretože tento komiks stojí za to prečítať. Tento universe mal premieru v Ultimate Fantastic Four #21 roku 2005, a neskôr (vďaka popularite) začala vychádzať aj miniséria Marvel Zombies. Lev Grossman z Time Magazínu dokonca vyhlásil o Marvel Zombies, že ide o jednu z desiatych najlepších grafických noviel roku 2007. Keď chcete viac informácii tak pozrite na odkazy nižšie.
http://en.wikipedia.org/wiki/Marvel_Zombies
http://marvel.wikia.com/wiki/Earth-2149
Earth-1610 - Universe známy tiež ako Ultimate Marvel. Ide v podstate o reštartovanie všetkých klasických postáv, s tým rozdielom že (aspoň podľa mňa) všetci sú mladší ako normalne (a tiež všetko začína na Ultimate <Meno>). Séria začala s prvým číslom Ultimate Spider-Man roku 2000, potom pokračovali série Ultimate X-Men a The Ultimates (v tomto vesmíre je to obdoba Avengers, ktorú sformoval Nick Fury, ktorý je mimochodom černoch) v roku 2001. Nakoniec prišli Ultimate Fantastic Four v roku 2004. Tento Universe je urobený hlavne pre mladších čitatelov, a to vydno aj dosť v komikse (napr. absencia krvi je dosť veľká). V roku 2008 začal séria Ultimatum (ide o pád celého Ultimate vesmíru). Čo sa týka môjho názoru na tento vesmír, mám dosť zmiešané pocity, na jednu stranu sa my celkom páči Ultimate Spider-Man a ešte viac Ultimates, zato Ultimate Fantastic Four je o dosť slabšie. Všetko záleží na tom ako sa skončí séria Ultimatum. Keď chcete viac informácii tak pozrite na odkazy nižšie.
http://en.wikipedia.org/wiki/Earth-1610
http://marvel.wikia.com/wiki/Earth-1610
Earth-295 - Universe známy tiež ako Age of Apocalypse. Táto realita bola omylom vytvorená Legionom, synom Charlesa Xaviera a izraelským diplomatom Gabriellom Hallerom. Legion veril že jediná možnosť ako nastoliť mier medzi ľudmi a mutantmi je zabiť Magneta predtím než začal zo svojím mutanským odbojom. Preto cestoval späť časom do doby keď Charles a Magneto žili spolu a pracovali v Izraeli na klinike. Zobral zo sebou aj Storm, Icemana, Bishopa a Psylocke. Počas prenosu časom ale prišli X-Meni o pamäť a zaútočili na Legiona. Legion sa pokúsil zabiť Magneta psi-mečom (meč vytvorený myšlienkami) ale Charles mu v tom zabránil a pritom zomrel, a teraz prichádza tá sranda, tým že zabil Legion svojho otca, vlastne poprel svoju existenciu a tak sa ani nemohol vratiť v čase a zabiť svojho otca (a stále dokola). M'Kraan kryštál (mocný artefakt, ktorý dokaže meniť realitu) sa snažil vyriešiť tento problém a rekonštruovať realitu a kvôli tomu stvoril novú realitu, existencia X-Menov bola vymazaná (tých čo cestovali časom), až na Bishopa ktorý zostal uväznený v čase celých 20 rokov (tiež má odvtedy roztrúsené spomienky na túto udalosť a to čo bolo predtím). Ako spestrenie tohto crossoveru vás čaká aj súboj s Apocalypsom. Táto séria vychádzala v rokoch 1995 až 1996. Keď chcete viac informácii tak pozrite na odkazy nižšie.
http://en.wikipedia.org/wiki/Earth-295
http://marvel.wikia.com/wiki/Earth-295


Earth-58163 - Universe známy tiež ako House of M (u nás Rodina M). Táto 8 dielna séria (osem dielov má hlavný komix ale má aj veľa odbočiek v sériach New X-Men Vol 2 #16-19, Spider-Man: House of M #1-5, Fantastic Four: House of M #1-3, Incredible Hulk Vol 2 #83-86, Iron Man: House of M #1-3, Mutopia X #1-4, Uncanny X-Men #462-465, Wolverine Vol 3 #33-35, Exiles #69-71 atď.). Hlavný komix House of M vychádzal v roku 2005 až 2006, písal ho Brian Michael Bendis (podľa mňa jeden z najlepších scénaristov) a kreslil Olivier Coipel. Príbeh pokračoval tam kde skončil v sérii Planet X a Avengers Disassembled (rozpad Avengers), kde mutantka menom Scarlet Witch (šarlatová čarodejnica) prekonala mentálne zrútenie, počas ktorého zmenila realitu tak aby zase oživila svoje mrtvé dieťa. Hlavnými postavami v tejto sérii je tiež Magneto (otec Scarlet Witch) a Quicksilver (brat Scarlet Witch). Všetko začalo nervovým zrúteným Scarlet Witch, ktorá potom odišla na Genoshu, X-Meni a zbytky Avengers sa jej snažili pomôcť aby sa úplne nezbláznila a preto sa vydali na Genoshu, ale keď tam prišli, tak nikoho nenašli, v tom sa zjavilo na nebi jasné svetlo a všetko sa zmenilo. V tomto novom svete napadol magneto s pomocou sentinelov Manhattan v roku 1979, vďaka čomu sa stal vodcom všetkých mutantov na svete. Všetko potom bolo tak trochu naruby, mutanti sa stali pánmi celého sveta vo všetkých oblastiach a obyčajný ľudia sa stali otrokmi (nie tak úplne, ale nezastávajú žiadne dôležité funkcie). Všetko sa zmenilo naspäť ale z jedným rozdielom a to že mutanská populácia sa behom okamihu zmenšila z pár miliónov na niekoľko stovák (proste čistí Bendis, nezabije pár ale milióny). Samozrejme na túto veľkú udalosť zabudli skoro všetci, až na pár osôb. No a mimochodom Magneto prišiel o svoje schopnosti. Keď chcete viac informácii tak pozrite na odkazy nižšie.
http://en.wikipedia.org/wiki/House_of_M
http://marvel.wikia.com/wiki/Earth-58163

Pokiaľ sa zaujímate aj o dalšie svety (série), tak som pozrite sem.
http://marvel.wikia.com/wiki/Category:Realities
http://en.wikipedia.org/wiki/Multiverse_(Marvel_Comics)


Prosím ospravedlnite moje gramatické chyby, ale niesom dokonalý a celkom som sa snažil aby som ich nerobil. Vítam všetky pripomienky a návrhy. Keď budem mať čas (a bude sa my chcieť), tak pridam dalšie obsahy. Tiež to záleží na ohlase, takže ked sa vám tento článok páčil, kľudne poďakujte.  ;)

Kocour

Pěkný článeček  :) - Pěkně uspořádáno - aspoň budu mít kde co omrknout, už teď jsem se kolikrát musel hodně snažit, abych pochopil, co za Marvel universum to je ...

garmada

Nieje začo, hystám sa na druhú sa na pokračovanie a dúfam že sa vám bude páčiť. ;)

Heimmi

No to je paráda :-)) Super článek. Taky sem se v tom Marvelovským univerzu nejednou ztrácel, takhle to bude o moc snazší. Díky za něj :-)) Dobrá práce.

WanderRook

Takže, Age of Apocalypse, zoznam komixov je tohle jo? Čím to začína?
http://comicbookdb.com/storyarc.php?ID=108
ako konkrétne, nejako chronologicky by sa to nájsť nedalo?

Ronik


Baartokk

za toto fakt díky  :-)) super pomoc pre nováčikov u marvelu ako som ja  ;)

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal