The New Adventures of Hitler

Založil keram, 03 Červen, 2009, 19:14:52

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

keram

03 Červen, 2009, 19:14:52 Naposled upraveno: 03 Červen, 2009, 19:58:27 od keram
Kontroverzné dielo Granta Morrisona...

Pri pátraní po neobvyklých komiksoch som narazil na komiksovú raritu od Granta Morrisona. V roku 1989 sa tento plešatý komiksový scenárista zaoberal životom Adolfa Hitlera. Či skôr tomu čo predchádzalo jeho vzostupu k moci, keď mladý Adolf sedel v Liverpoolskej čajovni a plánoval ovládnutie sveta. Ako je to možné? No, podľa Bridget Dowlingovej, Hitlerovej švagrinej, žil Adolf v rokoch 1912 a 1913 v Liverpoole so svojím nevlastným bratom Aloisom a jeho rodinou, aby sa vyhol narukovaniu do armády.

Tento príbeh vyšiel v roku 1989 v škótskom magazíne menom Cut. Šéfovia magazínu považovali komiks za Morrisonovu propagáciu fašizmu. V roku 1990 bol príbeh opäť vydaný v dospelejšej odnoži 2000AD, magazíne Crisis. Znovu došlo ku kontroverznosti, ale Morrisona tentoraz nazvali fašistom. V nasledujúcich rokoch nebol tento komiks znovu vydaný a dodnes si kreslič tohto príbehu, Steve Yeowell, myslí, že jeho pôvodné kresby boli zničené.

A to je škoda, pretože tento príbeh stojí za prečítanie. Jedným z argumentov prečo bol komiks zakázaný a kontroverzný, bol fakt, že v komikse Hitler nerobí nič diabolské, čím sa ospravedlňujú jeho neskoršie činy. Lenže ten argument popiera pravdu, ktorá je vidieť na každej strane tohto komiksu: Hitler je v tomto príbehu šibnutý, preskakuje mu, hrabe mu, kvapká mu na karbid, jednoducho a jasne je šialenejší než šialená fretka. Adolf je pre svoju rodinu a ľudí, ktorých stretáva, mrzutým a nepríjemným mladým mužom, ktorý nechce mať nič spoločné s vonkajším svetom a dáva prednosť životu v tom svojom vlastnom svete. A Morrison nám ten jeho svet pekne ukáže. Speváci Morrissey a John Lennon mu vyspevujú v šatníku, počuje záhadné hlasy, ktoré majú hlasné poznámky ohľadom jeho genitálií a zjavuje sa mu národná personifikácia Anglicka menom John Bull, ktorá mu ponúka pomoc pri hľadaní Svätého grálu.

O kresbu sa postaral už spomínaný fachman z 2000AD, Steve Yeowell. Pôvodne bol príbeh čiernobiely, ale pri reprinte v Crisis bol už kolorovaný. Koloring má na svedomí talentovaný Nick Abadzis, ktorý nielenže vyfarbil Yeowellove kresby, ale použil aj počítačovú techniku na znázornenie koláží divných obrazcov, ktoré sa preháňajú Hitlerovou mysľou.

Uznávam, že komiks o Hitlerovom živote je kontroverzný, a že dokáže ľudí popudiť. Lenže toto je niečo iné. Morrison nám ukazuje svoju verziu pravdy. A tou pravdou je, že Hitler si svoju životnú filozofiu založil počas roku stráveného v Anglicku. V podstate je toto príbeh o Anglicku a nie o Hitlerovi. Ale nám to môže byť fuk. Komiks je komiks, nie učebnica dejepisu.

Edit by: Mankin


Kocour

Nahoď ukázky, nahoď ukázky, nahoď ukázky!... jestli se tady už někde neválejí ;)


Kocour

Tak to vypadá na husté psycho :) A koloring je opravdu zajímavý...

Spacecore

Když sou ukázky, existuje i plná naskenovaná verze ne? Já bych tohle rád viděl přeložený, tohle je neuvěřitelně zajímavý téma a komiks o tom musí být úchvatný, navíc od Morrisona...

keram

sken samozrejme je: http://www.megaupload.com/?d=TSCJFWTT



BeeSee

zajímavé  :.o :.o :.o ovšem všimnul jsem si jedné věci: kerame, ty se v těch recenzích zlepšuješ! už to není to chaotické plácaní a skákání z jednoho na druhé a chrlení informací , ale má řád to a tak. respekt, šéfíku!  :-// :-// :-//

keram

no, k zlepšeniu mám ešte vééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééélmi ďaleko. :D

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal