Kájo, je důležité míti Filipa!

Založil BeeSee, 19 Květen, 2009, 00:11:15

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

BeeSee

S dětským komiksem je to celkem těžké. Pokud pominu skupinu zapšklých puritánů, která tvrdí, že všechny komisy jsou pro děti, tak moc často nenarazíme na komiks určený dětem, který by bavil i věkem starší čtenáře. Proto mám upřímnou radost, že mohu představit dílo Tomáše Chluda Kája a Filip, které zmíněné kritérium splňuje naprosto bravurně. Evokuje mi to takové ty stolní hry určené hráčům od tří do devadesáti devíti let. Další velké pozitivum vidím v novém komiksovém nakladatelství Sýpka - velmi doufám, že nezůstane jen u tohoto titulu.
     Kája a Filip jsou sourozenci Žabičkovi, kteří prožívají spoustu příhod a dobrodružství. Sice si občas lezou na nervy, ale znáte to - jeden bez druhého ani ránu. Jejich příhody vycházely v časopise Země pohádek v letech 2007 a 2008, jedná se tedy o jakési souborné vydání, které obsahuje 24 krátkých epizod ze života těchto sourozenců. Jejich příhody jsou takové ,,civilní",  ale v ,,režii" Tomáše Chluda se zcela banální příhody mění  v neobyčejná dobrodružství u kterých se budou bavit nejen děti. Navíc k tomu nepotřebuje žádné podpůrné prostředky typu magických schopností či mainstreamových nereálností. I přesto, nebo právě proto, dokáže být poutavý, čtivý a s potřebnou dávkou šmrncu. Každopádně máme tu čest seznámit se s velice povedeným dílem a rozhodně se špičkou současné tuzemské tvorby. Kája je klasická puberťačka se kterou to neskutečně mlátí a její mladší bratr Filip je zručný modelář (sice v jednom dílu má problém se sestrojením krmítka pro ptáčky, ale řekněme, že prostě jen neměl svůj den), který si ví se spoustou věcí rady a nepostrádá zápal pro věc. Samozřejmě mají i rodiče. Otec Žabička působí dojmem vyrovnaného pohodáře, který od svých dětí zkousne v podstatě cokoliv. Naopak matku Žabičkovou její ratolesti občas dokážou přivést k mdlobám, například když před návratem rodičů ,,vymalují" kuchyň ve stylu ,,prales a oceán". Ale samozřejmě má své děti ráda, takže je vždy vše odpuštěno. Někdy si dokonce autor pohrává s tématy, která působí jako morální ponaučení a vyznívají ,,správňácky", ale činí tak s lehkostí a grácií sobě vlastní. Jako konkrétní případy může uvést příhody kdy Filip a jeho nejbližší kamarádi modeláři zastanou šikanovaného hocha z vedlejší třídy nebo když Kája a Filip za uspořené kapesné a peníze za sběr papíru adoptují na dálku ,,bratříčka" z Afriky. Vše však působí příjemně a důvěryhodně nikoli prvoplánově se snahou poučit za každou cenu. Velice rozkošné jsou pak díly kdy s Kájou tříská adolescence ode dveří ke stěně a zase zpátky.  Když se třeba za každou cenu snaží zaujmout ,,mladíka ze stejného baráku". Nebo když je rozčarovaná, že nedostala žádné valentýnky. Tady ovšem nastupuje na scénu hodný bráška a během odpoledne vyrobí plnou schránku ,,milostných psaníček od tajného ctitele" jen aby své sestře udělal radost. Jak jsem psal na začátku vztah sourozenců Žabičkových by se dal definovat otřepaným ,,co se škádlivá, to se rádo mívá". Takto bych mohl rozebrat každou epizodu knihy, ale je třeba taky něco nechat samotnému čtenáři, ne?
     Kresba knihy je dětsky hravá, ale přesto velice precizní a promyšlená. Akvarelem kolorované kresby působí velmi dynamicky a občas se v těch barvách i trochu ztrácíte. Každopádně si to ale užijete! Znalce hudebních žánrů jistě potěší, že otec a syn Žabičkovi vypadají jako by co nevidět měli založit psychobilly kapelu :-) Myslím, že kdo sáhne po téhle knize nebude litovat a ten kdo pořídí Káju a Filipa své ratolesti určitě udělá radost i sobě. Sir_Pete

Viděl jsem tenhle komiks někde v nějakém obchodě, a hned mě zaujala kresba, protože ta je IMHO vyborná. Pokud tenhle book uvidim znova, nejspíš do něho investuju penize :).

Dík za článek mimochodem  :-)) .

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal