Rozhovor s Markem Millarem (Wizard)

Založil Ninjer, 17 Květen, 2009, 16:06:56

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Ninjer

17 Květen, 2009, 16:06:56 Naposled upraveno: 14 Únor, 2010, 23:55:08 od Ninjer

Od varlat pod elektřinou po zneuctění bat-motorky Christiana Balea - divoká jízda scénáristy Fantastické čtyřky pokračuje.

Ve Skotsku jsou velcí Skotové a pak také "Velcí SKOTOVÉ!" - opravdoví Skotové.
Přesně takový je Mark Millar - Skot, který po masivním úspěchu Civil War přišel se čtyřmi žhavými hity, včetně dvou, které začínají vycházet v únoru: se spolupracovníkem z Ultimates, Bryanem Hitchem, přichází s jednou z největších značek Marvelu - Fantastickou čtyřkou - a vrací se do svého vlastního Millarvesmíru s šestidílným komiksem Kick-Ass! s kresbou Johna Romity Jr., ve které se dá na superhrdinství přisprostlý klon Napoleona Dynamita. 

Potom příjde v květnu dlouho očekávaná minisérie 1985, ve které superpadouši Marvelu napadnou opravdový svět  v scénáristově oblíbeném roce komiksových dějin, a poté příjde druhý komiks s Wolverinem, tentokrát s kresbou nikoho jiného než kreslíře Civil War, Stevea McNivena! 

27. června má prémieru Wanted - filmová adaptace jeho klasického komiksu s kresbou J.G. Jonese - a je jasné, že rokem 2008 Millar posílí svou pozici jednoho z nejoriginálnějších a nejnápaditějších komiksových tvůrců současnosti.

WIZARD: Klasická série Fantastic Four s 47letou dějovou kontinuitou se nezdá jako zrovna pro tebe stvořená. Co bylo největší výzvou při psaní komiksu, ve kterém je v hlavní roli postarší vědec a jeho rodina?

MILLAR: Děláš si srandu? Tak zaprvý, Reed Richards je jeden z nejhustějších týpků v celém Marvel vesmíru. Vypadá jako George Clooney, za manželku má dvakrát mladší holku, nakopal prdel snad všem padouchů, co vás napadnou, a dokáže v hlavě spočítat šílený matematický rovnice. Kdyby opravdu existoval, tak by se z něj tvoje mamka celá uculovala a prosila tátu, aby se do postele oblíkal jako on. Moc si z Mistera Fantastica neutahujte, pane. Je vůdcem Fantastické čtyřky.

Dobře tedy. [Smích] Jaké to je jít ve stopách Stana Leeho a Jacka Kirbyho? Co myslíte, že s Bryanem předvedete?

Chtěli jsme uctít Stana a Jacka tím, že přesuneme komiks do dalšího století. Na Fantastické čtyřce během těch let pracovalo několik úžasných tvůrců, ale i tak se od roku 1972, když Stan a Jack odešli, zasekl někde uprostřed žebříčku prodejnosti. A i když měl některé nejlepší scénáristy a kreslíře v komiksovém světě a měl několik vynikajících dlouhých příběhů, pořád je od mých dvou let mimo top desítku.

A čím to je?

Myslím, že je obětí vlastního úspěchu. V mnohla ohledech se od roku 1972 nerozrostla struktura Fantastické čtyřky. Ale zapomínáme na to, jak radikální Fantastická čtyřka byla, když rozjela Marvelovský vesmír, a jak se dále vyvíjela. Měli jsme tu superhrdiny bez masky a tajných identit, kteří se žení a vdávají, mají děti a znetvořeného superhrdinu - všechno věci, které předtím nikdy nikdo neudělal. Ale když Stan a Jack odešli, tak se asi společnost trochu bála věci posouvat dopředu. V prvním stu čísel Fantastické čtyřky se toho hodně neuvěřitelně rychle rozvinulo. Pořád se zapojovali nové a nové postavy.
   Bryanovi a mně nabídli X-meny, ale my jsme z čisté lásky vzali tohle. X-men je jasný zlatý důl, ale tohle bude výzva, jestli se dokážeme znovu dostat do čela žebříčku.

A jak to hodláte udělat?

Prostě znova rozšíříme jejich svět. Je to teď jako v Simpsonech. Máme tu Johnnyho novou přítelkyni. Benovu novou přítelkyni. Reedova bratrance a další velké vzájemně propojené obsazení. Přineseme hodně nových věcí a rozšíříme i počet padouchů. Ti opravdoví padouši Fantastické čtyřky byli všcihni vytvořeny v první stovce čísel, možná i v první šedesátce. A proto se snažíme udělat to, co by udělali na našem místě Stan a Jack: vytvořit své vlastní a vše zvětšit. Bude to sakra těžký, ale takový je náš plán.

První příběh FF přichází se sociálně-liberální zápletkou o tom, že je životní prostředí v nebezpečí, že?

[Smích] Jo, přesně tak. Není v ní žádná akce a celé je to jako čtyřihodinová prezentace v PowerPointu od Ala Gorea. Ne, ve skutečnosti jsem vytvořil gigantický příběh, která se týká Fantastické čtyřky, Wolverinea, na kterém dělám se Stevem McNivenem, 1985 a i trochu Kick-Ass! Wolverine a Fantastická čtyřka je to víc vidět, příběhy se otevřeně prolínají. Ve FF hrozí v budoucnosti katastrofa a Wolverine obsahuje Marvel postavy, které žijí v hrozných pozůstatcích Marvel vesmíru po katrastrofě.
   Vždycky se mi líbila představa Wolverinea jako pocta Clintova Eastwoodova Bezejmenného. Takže ve Wolverine: Old Man Logan jsme logicky došli k Wolverineovi ve stylu skvělého Clintova filmu Nesmiřitelní. Moc se mi líbí představa starého pistolníka, který už je v důchodu, ale teď musí dokončit poslední práci. Chtěl jsem udělat příběh Wolverina v budoucnosti, kde nevystrčil své drápy 50 let... V minulosti se stalo něco hrozného a od té doby je nepoužil. Musí udělat prostě jednu poslední věc, a to v té strašlivé Americe.

Takže říkáš, že se to odehrává v současné Americe?

[Smích] Jo, nebylo těžký ji vymyslet. Tahle postapokalyptická Amerika utrpěla nějakou přírodní katastrofu a Wolverine teď žije v Sacramentu, kde bydlí i 80letý Hawkeye. Musí spolu dopoutovat do New Yorku jako ve velkém road movie. V pavoučím džípu jedou po Americe, aby něco položili na východním pobřeží a vidí přitom zbytky Marvel vesmíru. Ale všechno to souvisí s příběhem FF. Je to dost epické a díkybohu to kreslí Steven McNiven. Vsadím se, že to bude jeden z největších komiksů roku 2008. Jsme s ním opravdu moc spokojeni.

Kick-Ass! je jedna z nejvtipnějších věcí, co jsem kdy viděl.

Jsem rád, že se ti líbil. Už máme rozjednaný film, což bude asi rekord. Můj kamarád je fakt velký režisér a hned po přečtení prvního čísla se po tom sápal. Oficiální prohlášení by mělo být na začátku roku 2009.

To dává smysl, protože komiks je jako kombinace filmu Superbad a Spider-mana.

Nemůžu uvěřit tomu, že jsi to právě řek, protože mým cílem bylo fakt vytvořit "Mix Superbad a Spider-mana." Když jsem dělal na prvním čísle, tak jsem viděl Superbad a řekl jsem si: "Tohle jsou přesně mí hoši!" Ale asi to bude tím, že ten film prostě dostal každého nerda. Všichni jsme měli v pubertě přesně takové zkušenosti. Něco jako se musí cítit mafiáni, když sledují Sopranovi.

Není Kick-Ass! jen výmluva k tomu, aby John Romita Jr. ze studu radši odešel do důchodu? V prvním čísle jsi ho donutil nakreslit "zelektrizování varlat."

[Smích] Sranda je, že jsem nevěděl, že jeho malej synek u něj tiše sedí, když kreslí. Říkal, že to obyčejně nebývá problém, ale tady se každou stránku komiksu hrozně styděl za to, co jsem ho přinutil kreslit. [Smích] Takže mám aspoň inspiraci navíc. Opravdu si užívám pomyšlení na to, když píšu.

Navíc je to příjemně sprosté.

U Marvelu jsem měl velké štěstí - nikdy mi neposlali scénář zpět nebo ho necenzurovali. Ale i tak je velmi osvobozující pocit se prostě utrhnout ze řetězu a dělat to, co chcete dělat jako dospělý tvůrce svého vlastního komiksu, kde nejsou žádné hranice. Někdy můžu zajít moc daleko, ale panebože, opravdu si to užívám. Ale jinak Wanted se stal opravdu známou věcí, dokonce i mí sousedi si ho šli do obchodu koupit a z toho už jsem fakt dost nervózní. [Smích]

Co se týká filmu Wanted, jak moc ho změnili ve filmu ve srovnání třeba s Ligou Výjimečných?

[Smích] Liga Výjimečných? To si ze mě děláš srandu, ne? Tohle bude super. Hrají tam dva oscaroví herci, největší hollywoodská hvězda a točí ho nejzajímavější nový hollywoodský objev [Timur Bekmambetov]. Navíc hlavní roli hraje James McAvoy a ten je všemi považovaný za budoucí velkou hvězdu. Takže myslím, že takové srovnání je tak nějak nefér. Podle svých potřeb změnili druhou polovinu, ale první půlka je skoro stejná jako v komiksu. Jenom nepoužívají slovo "superpadouch" - jsou to "vrahové se superschopnostmi" [Smích]

Řekl bych, že když to od nás před lety koupili, tak se mylně domnívali, že ta supehrdinská bublina splaskne. Takže pravděpodobně nechtěli udělat superhrdinský film. A teď tu je Spider-man 3, který vydělal někde miliardu dolarů. Takže si myslím, že to byla chyba, ale jsem moc rád, že důležitá část příběhu - loser, ze kterého se stává nejlepší světový vrah - 100% zůstala. Ale všechno, co jem zatím viděl, vypadalo skvěle. "Liga výjimečných"? Ježiši kriste!

Slyšel jsem, že jsi měl nějaké problémy, když jsi vloni v létě navštívil natáčení?

Ne, to byl plac Temného rytíře. [Smích] Šlo o to, že se zrovna Wanted natáčel v Chicagu, když jsem byl ve Wizard Worldu a díky neuvěřitelné náhodě se Temný rytíř natáčel ve stejnou dobu a ve stejném městě. [Scénárista] David Goyer je můj kamarád a volal mi a řekl: "Chtěl by ses se všemi setkat?" a já na to: "Si k**** piš!" Byl jsem tam 20 minut, setkal jsem se s Christopherem Nolanem a Christianem Balem a všichni byli moc milí. Doknoce se mi povedlo 10 minut předstírat, že jsem fakt dospělej, protože znělo super, že můj film se natáčí pár stovek metrů od jejich.

Ale pak jsi to už nevydržel, co?

No, v jednu chvíli jsem si všiml, že jsem úplně sám a nikde nikdo. Hledal jsem, kde si můžu dát kafe, a najednou jsem uviděl Batmanovu motorku. Jdu k ní a říkám si: "Takovou šanci už nikdy mít nebudu." A sedl jsem si na motorku, můj zadek byl ve vzduchu a držel jsem řídítka. A přesně v tu chvíli žena Christophera Nolana - která byla osm měsíců těhotná a byla jednou z hlavních producentkou filmu - šla kolem. Pár minut předtím mi velmi vážně vykládala o rozpočtu a takových věcech. Uviděla mě a řekla: "CO to děláte?" A já řekl: "...Já nevím." [Smích] Cítil jsem se jako desetiletej, nenapadala mě žádná chytrá odpověď. Řekl jsem prostě: "Já... nevím." a sklopil jsem hlavu. Ona na to: "Musíte z toho slézt." A já se hrozně styděl. [Smích] Ale to byla přece Batmanova motorka! Nepřežil bych pomyšlení, že jsem promarnil takovou příležitost.

Blíží se 1985. Teda ne ten rok... ta minisérie.

[Smích] Už jsem se lek. Už jsem myslel, že jsme spadli do nějaký časový díry.

Původně mělo jít o fotorealistický komiks, nyní je kreslený. To proto, že to tak bylo levnější?

Nešlo tolik o peníze jako spíš, že se Marvelu moc nelíbil výsledek. Říkali, že ten styl je skvělý, ale že se podle nich nehodí pro superhrdiny. A já tomu rozumím. Říkali: "Když děláte takovou věc se Spider-manem, hned se bude výsledek srovnávat s filmy Spider-mana, které stály někde 250 milionů. Nikdy to nebude vypadat tak dobře." A myslím, že na tom je dost pravdy. Takže zaplatili hodně peněz lidem, co dělali první číslo, a rozhodli se změnit to na komiksovou kresbu.

Ale musíš být spokojený s novou kresbou. Vypadá skvěle, i když taková původně být neměla.

Je prostě úžasná. Když jsem slyšel, že Marvel s tou fotorealističností nesouhlasí, řekl jsem si: "Tak to je v pr****." Myslel jsem si, že právě o to tam nejvíc šlo. Ale pak jsem uviděl prvních pár stránek Tommy Leeho Edwardse a byl jsem z nich úplně hotovej. Letos bude hodně projektů, ale z tohohle jsem nadšený nejvíc. Je to něco, co nikdo nečekal, ale myslím, že z Tommy Leeho zaslouženě udělá hvězdu. Konečně ze sebe setřásne tu věc s Pamelou Anderson na lodi. Má na víc.

[Smích] Poslední otázka: Co se v součtu bude líp prodávat? Tvoje Civil War nebo Secret Invasion Briana Michaela Bendise?

Ale no tak. Nic se nemůže prodávat líp než Civil War. To je matematicky nemožný. Což je škoda, protože Bendis zrovna šetří prachy na paruku. [Smích]

Článek napsali: Chris Ward & Kiel Phegley
Překlad: Ninjer

Článek pochází z Wizard č. 197 (únor 2008)
Překládám: The Superannuated Man #2
Hotovo: 70 %

CSE_AC/DC

Tyto komiksy mám navíc:
https://comicsdb.cz/sbirka/1422/cse-ac-dc/1/1/1
Pro kocogeláky za hubičku..:D néé doslova..:D

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

+-Komiksový kalendář