Kreslené seriály ABC III. – ročníky 35 až 44 (1990 až 2000)

Založil JarKH, 16 Duben, 2009, 13:30:22

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

JarKH

Zdravím všechny Kocogelačky a Kocogeláky

Minule jsme končili 34. ročníkem ABC, vycházejícím od září 1989 do srpna roku 1990. S nákladem okolo 315 tisíc výtisků a už s dvojnásobnou cenou 6 Kč, kterou ovšem vyvažovaly vlepené nebo všívané (nyní už převážně komiksové) přílohy. ABC vplulo do nových polistopadových poměrů poklidně, od roku 1990 a č.9 se změnil vydavatel - místo ústřední rady Pionýrské organizace SSM v Mladé frontě (také zmizel z tiráže výčet medailí a ocenění) se pouze objevilo vydává Mladá Fronta. Komunistický dohled, ideologii a cenzuru střídá tvrdá a neúprosná ruka trhu.
Dotace pro dětské časopisy skončily, rychle se mění se ceny papíru, barev, energií, rabaty za distribuci, daň z obratu atd. Cena časopisu se od ledna 1991 zvýšila na 9,50 Kč, což platilo pouze měsíc, až do konce ročníku 39 (1994-95) bude cena ABC 13,90 Kč. Náklad se rapidně snižuje, skokově padá na polovinu a v dalších letech dále klesá.
Toto je ostatně problém i ostatních časopisů. V roce 1992 končí Sedmička (25.ročníkem) a Stezka (22.ročníkem). V roce 1994 po 45. letech končí Pionýr přejmenovaný na Filip, v roce 2001 to po 52.ročnících balí Ohníček. Do dnešních dnů přežily ze staré gardy tedy jen Čtyřlístek, Sluníčko, Mateřídouška a ABC.

Od roku 1990 se výrazně mění i styl života u nás, vždyť jaký vývoj a invazi do našeho soukromí prodělaly během následujících deseti let televize, filmy, mobily, počítače a internet? Pro dorůstající generaci je tu rázem spoustu jiných lákadel než jen zábava nabízená časopisy, rychle končí i jejich priorita rychlého nositele informací z techniky i přírody. Vedle záplavy knih se objevuje spousta nových časopisů  nejrůznějších žánrů, prodejci (i pošťáci při zajišťování předplatného) staré tituly (nejen ty dětské) nemají za dost atraktivní a stánkový prodej dosti omezují.
Redakce časopisů na to reagují intenzivním lákáním nových předplatitelů - slevy a bonusové  dárky navíc. Tato strategie přežila do dnešních dnů, význam je jasný, jisté peníze obdržené předem. Mě ale vždy rozčilovala, náhle nikoho nezajímají stálí dlouholetí čtenáři, kteří časopis kupují nebo mají předplacený roky...

V roce 1989 mi je dvacet a nad výše uvedeným moc nepřemýšlím. Má vášeň pro ABC s věkem a jinými zájmy poněkud ochladla, stále mi chodí poštou a jeho mizení ze stánků tak nevnímám. Že mi chybí prvních dvacet ročníků nesu statečně, o co bych ale stál, je nový speciál s Johnem Carterem a Thuvií z Ptarhu. Jeho budoucnost (a seriálů v něm) vidím ovšem velice optimisticky a těším se, jak se to teď teprve všechno rozjede. Láska ke komiksu se u mě šíří i mimo naše časopisy, začínám tušit, že komiksová eldoráda leží hlavně za hranicemi. Zahraniční seriály různé kvality se k nám hrnou a svojí cenou konkurují domácí původní tvorbě, jejíž náklady naopak rostou. S domácími časopisy věnovaným komiksům to ovšem jde z kopce, po 36 řadových číslech a několika speciálech to balí v roce 1992 Kometa, Aréna skončila o rok dřív - s pouhými pěti čísly. Ze zahraničních titulů se trvale chytí pouze Kačer Donald a Méďa Pusík, např. česká mutace Pifa končí po třinácti číslech v roce 1992.


Kreslené seriály ABC III. - ročníky 35 až 44 (1990 až 2000)
Opět jubilejní 35. ročník přináší modernější tvář (konečně bez projevů soudruhů a nutnosti oslavovat povinná výročí), znovu se na přání čtenářů rozjíždí kluby, organizují se první velké soutěže např. Barbie. Krizi zhoršení prodeje redakce čelí nabídkou starších čísel minulého ročníku a posledních dvou speciálů, o pár čísel se objevuje upozornění, že zásoby jsou vyčerpány.
Co ale není na stránkách časopisu nijak moc prezentováno, pomalu mizí stálý tým, který ABC v minulých letech tvořil a snažil se ho neustále zlepšovat. Jejich nástupci bohužel už neměli a nemají jejich výdrž, z časopisu čím dál více čiší, že jsou jen v práci...
Co nové vedení znamená pro kreslené seriály?


Návrat z ráje  - 1 až 24 / roč.35 1990 - 91
Námět: Čestmír Vejdělek
Píše: Rudolf Baudis
Kreslí: Jiří Petráček
Počet stran: 24
Formát: A4 poslední strana
Slušná adaptace staršího českého sci-fi románu posvěcená autorem kontaktovaným tehdy ve Vídni. Příběh ideální planety řízené umělou inteligencí, ať se to jejím obyvatelům líbí nebo ne, jejíž tajemství odhaluje pozemský novinář Řehoř Janda přilétající na lodi Galaxie. K seriálu došel i anonym - ,,stará čtenářka z ML. Boleslavi", jinak učitelka, kritizovala, že ze se v prvních pokračováních objevovali nazí lidé. Prý bychom  měli slyšet ty hrubé až sprosté výrazy, kterými děti obdařují kreslené postavy...
No já Vám k tomu říkám - nahota v seriálu měla svůj (nikoli erotický účel), snad to ty nebožátka a hlavně jejich citlivá soudružka učitelka, (zřejmě citelně postrádající nadřízené straníky, kteří by to jistě rychle a rázně vyřešili) přežila...
No ale možná je to důvod proč se tento seriál nikdy nestal součástí nějakého speciálu nebo velké knihy komiksů.
O pár čísel dál zase telefonovaly pohoršené maminky a učitelky kritizujíc obtiskový aršík č.5 dotvářející plastikové modely letounů MIG-21MF a SU-25K  dobovými obrázky prsících se slečen, z kterých prý kdysi málem padl do mdlob sám pan generál Remek...

Dobrodružství Toma a Hucka   - 1 až 10,11 - příloha  / roč.35 1990 - 91
Námět: Mark Twain
Píše: Tibor Horváth
Kreslí: Attila Dargay
Počet pokračování: 26
Formát: prvních 10 A4 vnitřní příloha,zbylých 16 A5 -- černobílá všívaná komiksová příloha
Místo naučného seriálu komiksová verze se zřejmě obráceným názvem slavného románu Dobrodružství Huckeberyho Finna z dílny známých maďarských tvůrců (viz. třeba jejich lišák Ferdásek v Sedmičce). Kresba mi přišla na ABC příliš dětská a vůbec jsem se nezlobil, když Tom a Huck vyklidili pole Bigglesovi.

Rifle ships  - 1 až 24 / roč.35 1990 - 91
Píše: Rudolf Baudis, Eva Hauserová, Miroslava Volfová,Jiří Hlaváček
Kreslí: Lubor Páv
Počet stran: 24
Formát: polovina A4 na výšku
Miniseriál na Klubové stránce - Číro, Slon, Kiky a její mladší brácha Slim nejsou zrovna vzorňáci a tudíž jejich zážitky vypadají dosti reálně. Pěkný je třeba díl, jak ukradli v hospodě hasičák, vystříkali ho venku, aby měli zimní krajinu a pak jim shořel moped, páč ho nebylo čím uhasit... Při psaní většinou dvoudílných epizod se redakce střídala. Pan Lubor Páv si tady odbývá svoji premiéru, škoda že tento seriál skončil už po roce.

Létající parta
č. 2,4,6,8,9,12,14,16,18,20,22,24/ roč.34 1989 - 90
č. 2,4,6,10,12,14,18/ roč.35 1990 - 91

Píše: Václav Šorel
Kreslí: Jiří Petráček
Počet stran: 7 v tomto ročníku,celkem 19
Formát: třetina A4 (šest obrázků).
Poslední ze stálých seriálů tohoto ročníku. Podrobnosti o něm jsem sliboval minule a nyní musím s pravdou ven. Příběh party dětí, která pod vedením zkušeného modeláře staví nový funkční letoun místo svého původního, s kterým havarovali hned v prvním pokračování, jak se zdá nemá konec. V posledním zveřejněném díle ještě potahují křídla, triumfální první let nového stroje, kterým měl seriál zřejmě končit, tedy ještě zdaleka nenastal. Nedokončit seriál je ovšem pro ABC dost nezvyklé, čert ví, proč se toto komiksové zpracování pokynů ke stavbě létajícího modelu větroně vytratilo do ztracena, místo toho, aby se mu dal větší prostor...

Tajemství staré čistírny - č. 6 / roč.35  1990-1991
Píše: Tom Just
Kreslí: Lubor Páv
Počet stran: 19 + obálka
Formát: A5 - černobílá všívaná komiksová příloha
Příběh party kluků Mrkvičky, Cepína, Bledého Ládína, Rambouska a Kiliána sledující v podzemí inženýra Möbia, snažícího se uvést do chodu staré parní stroje bubenečské kanalizační čistírny. Kluci překazí zlotřilý plán podvodníka a veksláka Ondřeje Muffiga, který hodlá vybavení rozebrat a prodat za balík mařen.Své tříčlenné bandě (panker, týpek s patkou a vidlák v rádiovce) slíbil jako odměnu pravou českou babettu! Kromě napínavého příběhu se dozvíme i spoustu zajímavých informací o kanalizačním systému v Praze.
Na příloze vyšel k tomuto seriálu ještě jeden list, takže obálka + pokračování 2,19 a 20 jsou v barvě. 

ABC speciál 90 zimní - Nebe v plamenech
Bohužel poslední vyšlý velký speciál věnovaný vzducholodím a balónům obsahuje co se týče komiksů jednu úplnou novinku, jednu reedici a jeden fragment.

Nebe v plamenech
Píše: Rudolf Baudis
Kreslí: Jiří Petráček 
Počet stran: 30
Formát: A4
Reedice: Velká kniha komiksů ABC 3 BBart 2002
Příběh českého mladíka Kamila Laburdy pracujícího nejprve u průkopníka vzduchoplavby hraběte Ferdinanda  von Zeppelina. Během první světové války narukoval do německého vojska, nejprve k pozorovacím balonům, později na vzducholoď  pod vedením kapitána   Lehmanna. Koncem seriálu se Kamil vytrácí, doufejme, že válku přežil a je v partě německých vojáků likvidující v červnu 1919 po prohrané válce v hangáru uskladněné vzducholodě, aby se nedostaly do rukou nepříteli.
Co se týče zpracování využil všechny výhody souborného vydání a působí celkem dobře. Reedici ve velké knize se celkem nedá nic vytknout, ilustrace k tomuto seriálu se procpala i na titulní stránku.

Mikulášovy prázdniny
Původně: Svobodné slovo 1971
Píše: L. Langpaul
Kreslí: Miloš Novák 
Počet stran: 15
Mikuláš tráví své prázdniny u dědečka dobrodruha. V závěru vyhraje s kamarádem Martinem balónové závody.

Smysl života Františka Běhounka
Píše: Pavel Toufar
Kreslí: Miloš Novák
Počet stran: 1      
Původně: ABC č.13 až 15/ roč.21 1976 -77
Zde použito pouze prostřední pokračování z č.14/ roč.21 1976 -77 líčící ztroskotání vzducholodi Italia.

Co říct na rozloučenou s pětiletou druhou érou ABC speciálů? Na konci úvodníku toho posledního najdeme větu: ,,Mějte se hezky a zůstaňte ábíčku a jeho speciálům věrni." Redakce zřejmě nepočítala s tím, že desátým velké speciály skončí.
Velká škoda, jediné co se jim vzhledem trochu přiblížilo, byl první Magazín Komety. Takový komiksový časopis velkého formátu, bych bral všemi deseti i dnes...
Pro pořádek poznamenám, že souborné vydání modelů ABC pod názvem Déčka ABC skončilo č.12 s modely F1 v květnu 1991
.

Strach z vesmíru - č. 19 / roč.35  1990-1991
Původně: Svobodné slovo 1971-72
Píše: Pavel Toufar
Kreslí: Miloš Novák 
Počet stran: 20
Formát: A5 naležato- černobílá všívaná komiksová příloha
Poněkud chmurný příběh kosmonautů na cestě k Marsu. Jedna ze dvou lodí exploduje, na druhé museli vypnout porouchaný elektronický mozek, tudíž ztratili spojení se Zemí. Při opravě antény zahyne další již čtvrtý kosmonaut. Na Zemi panuje obava z působení dlouhodobého pobytu ve vesmíru na psychiku kosmonautů, je tu možnost, že při svém návratu na Zemi zaútočí. Prsty na spouštích raket se nervózně chvějí, odstřelit či neodstřelit vracející se loď s posledními dvěma kosmonauty?

Začíná 36. ročník ABC. K 31.1. 1991 dle předchozí dohody odchází (nerad, ale nutno říci, že se někteří členové redakce nemohli dočkat) i dlouholetý šéfredaktor Vlastislav Toman a s ním i jeho koncepce kreslených seriálů, loučí se v č.10 roč.36. V tiráži by jste ho našli až do čísla 16 - ovšem už v kolonce sekretariát, ještě předával redakci svému nástupci. Časopis provedl tím prvotním bojem o přežití v nových podmínkách, otevřeně řešil všechny nepříjemné zprávy jako zdražování, či konec ABC Speciálů.
V č.2 roč.36 oznámil, že Letní speciál 1991 byl připravený k Všeobecné jubilejní výstavě 1991, ale nevyšel kvůli vysoké ceně, která by přesáhla 30 Kč při objednaném nákladu od pošty a soukromých prodejců 40 tisíc výtisků (do té doby se jich vždy prodalo téměř 200 tisíc). No když už mám štěstí, že jsem zažil svou zemskou jubilejní výstavu a veletržní palác vcelku, škoda že mi nevyjde ke stáru dokládat své únavné vzpomínky touto zažloutlou archivní tiskovinou...
Ale zpátky k ABC, novým šéfredaktorem se stal Jiří Kalina,známý letecký modelář a bývalý ředitel výrobního družstva IGRA (známý výrobce našich hraček, modelů a stavebnic). Pan Rudolf Baudis se totiž šéfování zatím zarputile brání, je spokojen s místem zástupce. Šéfredaktorem je až od č.13/ roč.37. Dál tvoří i scénáristicky, ale po slušné adaptaci Návratu z ráje, je jeho nový počin docela zoufalost. Více se mu daří v ucelených příbězích na komiksových přílohách.


Stroj času - 1 až 24 / roč.36 1991 - 92, 1 až 7 / roč.37 1992 - 93
Píše: Rudolf Baudis
Kreslí: Lubomír Hlavsa
Počet stran: 31
Formát: A4 poslední strana
Reedice: Velká kniha komiksů ABC 2 BBart 2003
Nová garda chce být správně komiksově in, místo pěti řad obrázků (čili přehlídky miniatur) jsou jen čtyři, což ovšem velmi omezuje posunutí a gradování děje v každém pokračování. Vcelku atraktivní námět - reportér Dan Holan cestuje časem nejprve do rudolfínské Prahy, pak do New Yorku roku 1963 zjistit okolnosti související s vraždou prezidenta Kennedyho - se rozpliznul v chabém scénáři. Kresba (zvlášť v prvních pokračováních) mi připadá velmi školácká a odbytá. Přitom pan Luboš Hlavsa už měl pár seriálů v té době za sebou, i když není žádný Kobík, nechalo se na jeho práci dívat. Zpočátku jsem soudil, že to snad maluje mladší brácha, seriál byl podepsán Miloš Hlavsa.
Tento seriál dle mého názoru započal rapidní zhoršování úrovně seriálů v ABC a souborné vydání ve Velké knize komiksů ABC 2 mu nijak nepomohlo. Celkem náhlý konec seriálu mi vůbec nevadil, protože tady už byla jistá zajímavá nabídka ... (více níž).

Biggles od velbloudích stíhaček - 11 až 24 / roč.35 1990 - 91; 1 až 24 / roč.36 1991 - 92
Námět: W.E.Johns
Píše: Václav Šorel
Kreslí: Jiří Petráček
Počet stran: 38
Formát: A4 vnitřní příloha
Reedice: Velká kniha komiksů ABC 2 BBart 2003
Známé letecké eso J.C.Biglesworth známý pod přezdívkou Biggles je hrdinou cca stovky románů, které u nás vydává nakladatelství Toužimský a Moravec.Lítal snad se vším a ve všech válkách. Počátek jeho kariéry začal v první světové válce. Známý letecký nadšenec Václav Šorel nejprve slepil plastikové modely příslušných stíhaček a bombardérů, aby se Jiřímu Petráčkovi lépe kreslilo. Klasické příběhy nově převyprávěl, nový je zejména začátek - statečný letec je zákeřně sestřelený němcem letícím v ukořistěném anglickém velbloudu (letoun Sopwith Camel). Statečný letec prožívá znovu své zásadní příhody, nejprve v kómatu a později je vypráví své aristokratické snoubence pracující ve špitále na zapřenou jako prostá ošetřovatelka. Jedná se o příběhy Biggles přichází na frontu, Biggles a Donevillská jitrnice, Biggles a toulavý kostel, Biggles a bílé pírko,Biggles a baron von Graff, Biggles a záhadný velbloud. Na konci seriálu se tedy opakují jiné verze sestřelení a příjezd sanitky se zraněným Bigglesem do nemocnice.
Při prvním vydání v časopise jsem sice ocenil špičkovou kresbu, ale čtyři řady obrázků byly málo, děj se dopředu příliš neposouvá. Souborné vydání seriálu prospělo,ve Velké knize komiksů ABC 2 určitě vyniká. Byly vypuštěny názvy jednotlivých epizod a z prvního pokračování úvodní text, což ale nevadí.
Zajímalo by mě, jestli pan Šorel zná zahraniční komiksy s Bigglesem, u nás vyšla tuším Bitva o Anglii a Poslední vzducholoď. 

Dobrodružství Hucka a Toma   - č. 4 / roč.36  1991-1992
Námět: Mark Twain
Píše: Tibor Horváth
Kreslí: Attila Dargay
Počet stran: 16 A5 - černobílá všívaná komiksová příloha
Po roce vyšla na všívané příloze i černobílá adaptace prvního dílu Dobrodružství Toma Sawyera.

Velká kniha Strážců -1991
Píše: Vlastislav Toman
Kreslí: František Kobík
Počet stran celkem: 184
Vydalo: Nakladatelství Jihočeských tiskáren České Budějovice
Náklad 20 000 ks
Cena: 90 Kčs
Před vánoci roku 1991 vyšel již před revolucí chystaný výběr 119 příhod Strážců (z celkem 176). Doplňují ho články o přírodě, návody, povídky (minule zmíněné příběhy kapitána Treskowa a příběhy z divokého západu, náměty pro celoroční klubovou činnost, šifrovací tabulka a dvě stolní hry.
Jedná se o pokračování 2-3,8/roč.26;12/roč.17;12-14,17-18/roč.28;13 -15/roč.14;19-22,14-15/roč.13, 14-15/roč.12; 16-22/roč.14; 19-24/roč.28;18-19/roč.12;17-19/roč.26;14-15/roč.27;15-16/roč.28;6-7/roč.26;15-16/roč.26;3/roč.13;7-8/roč.27,8/roč.17;16-24 /roč.27;1-8/roč.28;9-10/roč.12;5-7,13-14, 19/roč.17; 4-5,9-11/roč.26; 9-10,3-6/roč.27; 1-4,15,10-11/roč.17; 9-11/roč.28; 11-12/roč.13; 20-24/roč.12; 23-24/roč.13; 9-10/roč.13; 20-24/roč.26; 20-24/roč.17.
Doprovodné texty pod jednotlivými díly nahrazují celkem dobře napsané úvody jednotlivých Strážců ke každé tematicky sladěné skupině příhod. Opět chybí první díly, vznik klubu je popsán po úvodu na třech následujících stranách, místo ilustrací jsou zde použity obrázky z rozpižlaného úvodu 1/roč.26. Příhody z roč.12 až 14 pan Kobík nově překreslil, bohužel se to většinou moc nepovedlo, výsledek působí dosti odfláknutě. Samotné dialogy byly občas někde upraveny, např. vyprávění partyzána v závěru seriálu viz.24/roč.28. Ke slovu přišel i pokus vygumovat pionýrské šátky viz. např. 12/roč.17, čímž byly původní originály nenávratně zničeny.
Když dnes knihou listuji, nepůsobí ale tak špatně. Pamatuji se, že jsem s koupí váhal, nakonec mě přesvědčilo to, že mi z příhod ze 17 ročníku bude chybět pouze 1 pokračování.

Druhý dům Usherů - č. 13 / roč.36  1991-1992
Námět: E.A.Poe a R.Bradbury
Píše: Rudolf Baudis
Kreslí: Lubor Páv
Počet stran: 16
Formát: A5 - černobílá všívaná komiksová příloha
Další komiksová příloha a celkem slušně zvládnutá adaptace známé sci-fi povídky.

Erbovní lev - č. 16 / roč.36  1991-1992
Píše: Rudolf Baudis
Kreslí: Lukáš Fibrich
Počet stran: 20
Formát: A5 - černobílá všívaná komiksová příloha
Opět komiksová příloha doplněná jedním listem z déček, barva se ale tentokrát nekoná. Zpracování pověsti o Bruncvíkovi je první delší práce Lukáše Fibricha, tehdy ještě hledal svůj styl kresby.Ano je to ten, co dodnes páchá Mourissona. Zatím kreslil na klubové stránce ilustrace k soutěži Galaktický posel, která přešla do příhod A+B+C, tedy Adama, Báry a Cyrila, které začínají v podobě různorodě rozvržených stripů v č.23 /roč.36 a pokračují nepravidelně až do ročníku 41. Takže po pětatřiceti letech návrat A+B+C na stránky ABC, vzpomínáte si na statečné pionýry Alenku, Břetíka a Cyrila z úplně prvního kresleného seriálu Za tajemstvím hlubin z roku 1957?

V prázdninovém čísle č.21 roč. 36 obsahujícím velmi inspirující všívanou přílohu Já, láska a erotika vychází na rubu modelu silničního kamiónu Liaz 100.47 již zmíněná zajímavá nabídka Vyberte si seriál pro příští ročník:
,,Ábíčko chce být pestré. stejně jako jsou rozmanití i jeho čtenáři. Víme, že někteří z vás nalistují ze všeho nejdřív seriály, jiní povídku. další vystřihovánku a další se zajímají ze všeho nejdřív o to. jaká je v čísle příloha. Chtěli bychom samozřejmě dělat takový časopis, abyste s ním byli spokojeni a doporučovali ho i svým přátelům. Takže tentokrát se vás ptáme: Jaký seriál byste nejraději? I když si z ukázek na téhle straně nevyberete a máte jiný návrh, není vaše přání nesplnitelné. Pod heslem Seriál nám napište své tipy na tři seriály -- S těmi, které získají nejvíc vašich hlasů, se budete v příštím ročníku setkávat.
Následuje deset seriálů s ukázkami a krátkou charakteristikou, kterou ponechávám v původním znění:

Vrabec - Gymnazista Honza Nováček prchá před gestapem. Spolu s našimi vojáky se nejprve dostane do Polska a posléze do Francie. Zde poprvé pozná krutost války. S uprchlíky směřuje do Dankerque a mezi posledními se nalodí na loď do Anglie. Zde vstoupí do Britského královského letectva a po mnohých dobrodružstvích se v srpnu 1945 vrátí do vlasti.
Zlatý skarab - S výpravou přírodovědců se do Afriky dostává i Jirka Mádl, mladý ošetřovatel zvířat. Majitel zlatého skaraba - daru starého domorodce - je pro místní  obyvatele  nositelem síly a nesmrtelnosti. Po počátečních potížích s pytláky se diky moci zlatého skaraba vše obraci. Příběh plný pověr, dobrodružství i poznání.
Amerika -  Pro začátek by šlo o příběh kapitána Browna. Že nevíte, kdo to je? Jen si vzpomeňte na populární písničku od táborového ohně. Právě o tomhle kapitánovi vám nabízíme komiksový příběh, v němž se dozvíte, že všechno bylo trochu jinak než v té písničce. A po něm i další, nesporně zajímavé události z historie USA.
Vetřelci - Počátkem tohoto příběhu je náhodný objev cizí kosmické lodi napadené nebezpečnými kosmickými zvířaty. Brzy ostatně uvidíte už třetí díl filmu s tímto námětem. A protože tihle mimozemšťané považují člověka nejen za ideální potravu, ale i za hostitele pro své zárodky, jde bez přestáni o boj na život a na smrt.   
Biggles - Když se mladý Bigglesworth dostal mezi své kamarády, nikdo z nich netušil, že právě on se stane jedním z nejslavnějších leteckých es. ani on sám. Zajímalo by vás další pokračování jeho osudů. s nimiž jste se seznamovali v minulém ročníku?
Příběhy prince Kruana - Na planetě Živa, kterou už znáte z minulých ročníků ABC, obydlené četnými kmeny, se Kruan tentokrát setká nejen se svými dobrodinci ze Země, ale i s nepřátelským kmenem Hor-tidů pocházejícím z neznámých koutů vesmíru a zotročujícím zdejší rozumný život.
Golem - Každý z vás zná nějakou lidovou pověst. Také si někdy promýšlíte, že to mohlo být úplně jinak a že se to mohlo dokonce doopravdy přihodit? Jeden z možných pohledů na pověst o Golemovi přináší seriál Golem, v němž se objeví nejen císař Rudolf, židovský rabín, ale také mimozemšťané, kteří vysloví svůj názor na naši civilizaci. Příběh má možná pokračováni v nejbližší budoucnosti, protože návštěva mimozemšťanů se má opakovat.
Stroj času - Dobrodružství Dana Holana -  I tenhle hrdina je vaším dobrým známým. Po expedici do 17. století a za tajemstvím atentátů na americké prezidenty se Dan Holan může vydat znovu do minulosti. Zda za tajemstvím Mínotaura, osudu Ježíše Krista, nebo za úplně jinou záhadou, to záleží jen na vás. Kam byste vyslali Dana Holana?
Predátor - Tajuplný lovec z cizí kosmické civilizace považuje člověka za svou loveckou kořist. Cožpak se stejně nechová člověk vůči ,,nižším" tvorům na své vlastní planetě? Vyhraje v tomto souboji Predátor se svým dokonalým vybavením, nebo jeho po zemští soupeři?
Terminátor - V nedaleké budoucnosti dojde ke vzpouře strojů proti lidem. Kdo zná Čapkův příběh R.U.R.,tomu nemusíme dál vykládat. Naděje ohroženého lidstva se tentokrát upínají ke statečnému vůdci. Roboti vymysli novou taktiku: co takhle lidského vojevůdce zlikvidovat dřív, než se vůbec narodí? Cestováni časem je v tomto příběhu samozřejmosti a fantazie v líčení soubojů robotů a lidí nezná mezí.

No řeknu Vám, takováto nabídka mě velmi potěšila, jo být to tak dnes... Snad ani nemusím říkat, která s těch deseti možností mě nejvíc nadchla. Jasně - pátý Kruan, sice jsem kroutil hlavou nad tou planetou Živa (správně to přece je Žlutá) a tím princem. Ale ta ukázka (bohužel hrozně mrňavá) dosud nezveřejněného pokračování, Kruan s Mbunou připlouvající na gumovém člunu do tajemného chrámu se sochou Hor-tida! Bylo mi to úplně jasné, kdo to musí vyhrát...
Rozum míní, ale realita mění. Je velmi pravděpodobné, že bez ohledu na výsledky ankety to měl tento seriál tehdy prohrané už předem. Pan Toman už v té době v ABC skončil a toto by přece pro něj znamenalo návrat... Tehdy ale pan Kobík třeba ještě nebyl nemocný a seriál Kruan a bohyně mohl tvořit ve větší pohodě. Výsledek by tedy mohl vypadat úplně jinak a třeba lépe.
Ale tohle už je zákulisní politika, ve které se na zájem časopisu a jeho čtenářů vůbec nebere ohled. Odůvodnění je jasné, ,,...zahraniční Vetřelci a Jones přišly podstatně levněji, i když ohlas na jejich vydávání není ovšem valný..." - tolik citát z dopisu Rudolfa Baudise ze dne 17.2.1994 - Tehdy totiž bylo ještě v kodexu šéfredaktora čtenářům na dopis občas odpovědět...


Vetřelci - č.1 až 24 / roč.37 1992 - 93; 1 až 13 / roč.38 1993 - 94
Námět: Twentieh Century Fox Fim Corporation
Scénář:   
Kresba:   
Licence: Merchandising Pratur
Počet stran: titulní strana + 36
Formát: A4 vnitřní příloha
Nejprve kdo jsou ti dobrodějové, co nám Vetřelce do ABC sehnali. Společnost Merchandising Prague na základě smluv s příslušnými autory a majiteli práv poskytuje licence na užití nejznámějších uměleckých děl pro marketingovou podporu prodeje výrobků a služeb již od roku 1991. Mrňavá ukázka v nabídce v č.21/roč. 36 je v němčině.
Vetřelci se v ABC ani nestačili rozkoukat a na  třetí filmový originál vychází v č. 5/roč. 37 v ABC recenze, nebudu Vás napínat, Rudolfu Baudisovi se to moc nelíbilo, i když v recenzi předpověděl možné oživení Ripleyové. Děj pochopil tak, že se Vetřelec s Ripley spřátelí. No já nevím, jestli bych nakladení zárodku královny mimozemského druhu do lidské hlavy, definoval jako přátelství.
Zřejmě si uvědomil, že autoři komiksu vsadili na mrtvé a třetí filmový originál je pěkně vyšplouchl. Newt i kaprál Higs totiž nerozchodili nouzové přistání v úvodních titulcích, natož aby si po návratu na Zemi užívali relaxační pobyty v blázinci či kriminálu jako v komiksu. Příběh má ve srovnání s naší tehdejší produkcí odlišnou kresbou a rozvržení panelů, ale komiksové album není vůbec uzpůsobené pro dávkování děje v čtrnáctidenních intervalech. Což si uvědomila i redakce, již v následujícím č.6/ roč.37 vyšel článek:
,,Co říkáte Vetřelcům?
Když jsme před zahájením vydáváni nového, už 37. ročníku ábíčka přemýšleli o tom, jakým obrázkovým seriálem bychom vás nejvíc potěšili, napadlo nás, že bychom vám mohli dát vybrat. Nabídli jsme vám celkem deset různých příběhů a vyhráli to Vetřelci. Protože mezitím už mělo premiéru třetí pokračování filmových dobrodružství Ripley, Rebeccy a těch ostatních (psali jsme o něm v minulém čísle), víte o Vetřelcích už dost, abyste mohli posoudit i to, jak se vám líbí náš způsob zpracování tohoto tématu. Předsevzali jsme si, že se budeme snažit dát ábíčku takovou podobu, aby se vám co nejvíc líbilo, a tak se neobejdeme bez vaší pomoci.
Seriál Vetřelci přebíráme od americké společnosti vlastnící k tomuto tématu veškerá práva -- filmová, knižní i komiksová. Musíme jí tedy za použití námětu platit. Pochopitelně nechceme zbytečně vyhazovat peníze. Seriál připravujeme velmi volně podle původní předlohy. Ta ovšem vyšla v podobě tří sešitů po padesáti stranách, což by v ábíčku vyšlo na šest ročníků.
Napište nám svůj názor na seriál Vetřelci v té podobě, jak v ábíčku vychází. Pokud vás zaujal, udržíme ho co nejdéle.
Máte-li výhrady k ději, urychlíme ho.
Zkrátka: můžete se stát spolutvůrci svého (jak doufáme) oblíbeného časopisu. Těšíme se na vaše ohlasy. Redakce"


Čtenáře tedy tato výzva asi moc neoslovila, nakonec byl příběh po pouhých šestatřiceti pokračováních jakž takž ukončen, vetřelci ovládli Zemi a zbylí lidé zdrhli do vesmíru. Newt se rozhodla spravit robotického intimního přítele Butlera, založit si nové lidstvo a optimista Higs se zřejmě začal těšit na vnoučata...
Ani dnes při souborném čtení z něj nejsem příliš nadšen. Celou filmovou ságu celkem můžu (Vetřelec a Predátor 1 až X do ní nepočítám) a chudáky vesmírné příšery donucené po filmech otročit ještě v komiksu upřímně lituji.

Golem - č.8 až 20 / roč.37 1992 - 93
Píše: Rudolf Baudis
Kreslí: Jiří Petráček
Počet stran: 13
Formát: A4 poslední strana
Reedice: Velká kniha komiksů ABC 2 BBart 2003
Původně: ABC speciál 86 - Já Robot...
O tomto seriálu jsem psal v souvislosti s jeho premiérou v druhém velkém Speciálu. Jak jsem psal, z této reedice jsem byl dosti znechucen. Furt jsem si říkal, když Kruan nezačal s novým ročníkem na příloze a že by teď k vánocům na zadní straně? A Baudis si tam nacpe Golema... Snad to klapne v létě...

Dobrodružství Théseova - č. 2 / roč.37  1992-1993
Píše: Rudolf Baudis
Kreslí: Lukáš Fibrich
Počet stran: 16
Formát: A5 - černobílá všívaná komiksová příloha
Opět komiksové minialbum se zpracováním tentokrát řeckých pověstí. Kromě titulního Thésea, se tu mihne i Daidalos, krétský král Minos a Minotaur. Lukáš Fibrich dále hledá svůj styl kresby a tento scénář se Rudolfu Baudisovi poněkud vymknul z ruky.

Labyrint světa a ráj srdce    - č. 4 a 5 / roč.37  1992-1993
Námět: Jan Ámos Komenský
Píše: Rudolf Baudis
Kreslí: Lubor Páv
Počet stran: 32
Formát: A5 černobílá všívaná komiksová příloha
Ale tady se naopak scénář a celé pojetí velmi povedlo. Mladý Jan dospěl do věku, začal zkoumat uspořádání světa. Průvodcem je mu šašek Všudybud a doprovází ho napůl dívka napůl stařena. Cituji:,, Mámení mi říkají a jsem tu proto, aby takoví jako Ty co vidí a slyší sami nevykládali, ale aby za své přijali, co se jim jako správné předloží..."
Toto je krásný příklad toho, že i v próze pro mladší čtenáře nestravitelná historická klasika, může zabrat v jiné formě, třeba v komiksu. Sice ji plně docení až při dalším čtení v pozdějších letech, ale to je život...

Bílý tesák - č. 9 / roč.37  1992-1993
Námět: Jack London
Píše: Rudolf Baudis
Kreslí: Jiří Petráček
Počet stran: 16
Formát: A5 černobílá všívaná komiksová příloha
Tato příloha je pojatá jako grafická novela. Klasický příběh a krásné pérovky Jiřího Petráčka.

Jáma a kyvadlo - č. 18 / roč.37  1992-1993
Námět: E.A.Poe
Píše: Rudolf Baudis
Kreslí: Lukáš Fibrich 
Počet stran: 16
Formát: A5 černobílá všívaná komiksová příloha
Zpracování klasické hororové povídky, kterou u nás zpopularizoval svého času třeba i Arakain. Nemůžu si pomoct, tvorba Lukáše Fibricha mě nikdy žádným zvláštním nadšením nenaplňovala. Jako by to tušil, zarputile ji hustí do ABC dodnes.

Dětství Indiana Jonese - č.21 až 24 / roč.37 1992 - 93; 1 až 20 / roč.38 1993 - 94;
The Young Indiana Jones Chronicles
Námět: Lucas film Ltd.
Scénář:   
Kresba:   
Licence: Merchandising Prague
Počet pokračování: 48
Formát: dvě pokračování zmenšené na formát A5 na jedné stránce, celkem 24 zadních stran A4
Konečně začalo vytoužené léto a další šance, že začne Kruan. Nezačal. Pod tímto odpuzujícím názvem se pravděpodobně skrývá komiksová verze jedné z epizod televizního seriálu mapující Indyho mládí. Přesně to nevím - tento seriál ABC mě dokonale odradil, takže když se to nás vysílalo, obloukem jsem se televizi vyhýbal. Poprvé jsou tady použity dvě zmenšené stránky na zadní stranu, což je jisté řešení jak čelit tomu, že se  při menším počtu obrázků ztrácí gradování a posun děje. Ale opět komiksové album není vhodné na rozpitvání a postupné vydávání. Zestárlý Indy vypráví u Benefičního oběda  Fondu na ochranu přírody New York svůj příběh z roku 1909, kdy mu bylo deset a s rodiči a prezidentem Theodore Rooseveltem lovili v Africe. Indy s pomocí domorodého kluka objevil zatoulané stádo antilop a uvědomil si až pozdě, že ho vášnivý lovec Roosevelt hodlá vystřílet a vycpat...   

Spejbl a Hurvínek objevují Danone č.1 až 24 / roč.38 1993 - 94
Píše: Rudolf Baudis
Kreslí: Naďa Sotáková
Počet pokračování: 24
Formát: sloupek na straně č.3
Reklamní seriálek využívající oblíbených loutek pro propagaci jogurtu Danone. Hurvínek z prázdných kelímků dokáže vyrobit takřka cokoli.

Zprávu, že vyjde nový ABC speciál, jsem kvitoval s nadšením. Dokonce jsem tehdy telefonoval do redakce a loudil podrobnosti, to víte naděje na speciál s Johnem Carterem a Thuvií z Ptarhu mě ještě nepustily. Ale vyšel jen stín bývalého důstojného výtisku, stejná byla jen cena 15 Kč, ale formát menší a rozsah poloviční. Seriály taky příliš nenadchly.   

ABC speciál: Svět peněz  - podzim 1993
Zlatý povětroň
Námět: Jules Verne
Píše: Rudolf Baudis
Kreslí: Lukáš Fibrich
Počet stran: 10
Formát: vždy dvě řady obrázků v dolní polovině A4
Adaptace románu Honba za meteorem pojatá jako příklad obchodování na burze. Soukromý badatel  Zefyrin Xirdal, který dokáže nechat spadnout meteor z ryzího zlata na předem určené místo, ve finále obdivuje svého strýce ředitele banky, který prodal co nikdy neměl,pak prodal co předtím nakoupil a nakonec nakoupil co nikdo nechtěl. Tady má premiéru Fibichova kresba v barvě a docela to jde.     

Poklad krále Šalamouna
Námět: Henry Rider Haggard, název originálu Doly krále Šalamouna
Scénář:   Tibor Cs. Horváth
Kresba:   Ernö Zorád
Počet stran: 10
Formát: vždy dvě řady obrázků v dolní polovině A4
Počet pokračování: 32
Formát: dvě pokračování zmenšené na formát A5 na jedné stránce, celkem 16 stran formátu A4
Adaptace asi nejznámějšího dobrodružství známého dobrodruha a lovce Alana Quatermaina. Rukopis známých maďarských tvůrců nelze utajit, i když je u seriálu nikdo nepodepsal. Seriál je černobílý se žlutě podbarvenými bublinami, což by nevadilo, horší je, že pérové kresby působí místy neostře a dost rozmazaně. Tudíž tancující černošky nahoře bez tak nevyniknou...

Dobrodružství Deža Demetera  - č. 11 / roč.38  1993-1994
Námět: romské anekdoty
Píše: Rudolf Baudis
Kreslí: Vladimír Pergler 
Počet stran: 15
Formát: A5 černobílá všívaná komiksová příloha
Poslední počin Vladimíra Pergler v ABC. Celkem zábavné příhody se vyznačují zajímavými dialogy. Např. ,,Pojď dál, cikáne! Nejsem cikán, jsem Róm. Stejně si sedni, i když nejsi cikán." Nebo v příběhu Záhrobní mariáš, kdy se Dežo vrací nalitý z tancovačky dialog s duchy za hřbitovní zdí: ,,Já jsem duch lakomce Jíry. Já jsem duch lupiče Jouzy. A kdo jsi ty? Já..škyt....sem...DU...škyt...CH... Říká, že je duch nějakýho Cáta. Zeptej se ho na co umřel." 

Kapitán Nemo - č. 21 a 22 / roč.38  1993-1994
Původně: Větrník roč.II 1969-70
Námět: J.M.Troska
Píše: Svatopluk Hrnčíř
Kreslí: Miloš Novák 
Reedice: Velká kniha komiksů z časopisů Pionýr a Větrník BBart 2002
Počet stran: 36
Formát: A5
Nacpat děj první Troskovy trilogie Kapitán Nemo (Nemova říše, Rozkazy z éteru a Neviditelná armáda) do dvanácti čísel druhého  ročníku Větrníku byl kdysi úkol dosti heroický. Naštěstí tu byly zkušenosti z minulého ročníku, kdy vyšly adaptace úvodních románů celé ságy Vládce mořských hlubin a Paprsky života a smrti. Děj odehrávající se v komiksu dál pokračuje ve sloupcích doprovodného textu. Reedice v jinak celkem povedené Velké knize komiksů Větrníku a Pionýru se moc nevyznamenala, zajímalo by mě, proč došlo k nepochopitelnému přehození pořadí seriálů. Přitom na toto upozorňovali čtenáři už od první zmínky o vydání na serveru BBart ...
Pro vydání na příloze ABC byl tento seriál zmenšen na formát A5, což ho moc nevylepšilo.

Sny z plechovky - č.14 až 24 / roč.38 1993 - 94; 1 až 5 / roč.39 1994 - 95;
Píše: Pavel Augusta a Marcela Hrubá
Kreslí: Luděk Bárta
Počet pokračování: 31
Formát: dvě pokračování zmenšené na formát A5 na jedné stránce, celkem 16 stran vnitřních příloh formátu A4
Varovný příběh o dvou klucích, kteří se skamarádí s partou narkomanů a naučí se s nimi čichat toulen, působí zpočátku dosti návodně, ale tragický konec uvádí vše na správnou míru. Plus je určitě velmi slušná kresba. Na poslední straně je reklama na seriál Vrabec. 

ABC č.20/roč.38 1993 - 94 je poslední číslo vydávané Mladou frontou, následující dvě čísla vydává ABC,a.s., v Mladé frontě. To se od č.23 mění na vydává ABC,a.s., v Ringier ČR,a.s., ale opět po dvou číslech, tj. od č.2 / roč.39 1994 - 95 vydává pouze Ringier ČR,a.s. S cenou se zatím nehýbá - stále 13,80 Kč. Změna nastane od roč. 40 1995 - 96 skočíme na 18 Kč, což nám vydrží do č.10 / roč. 41  1996 - 97. Od ročníku 41 dochází k jedné významné změně, ABC se stává pravidelným čtrnáctideníkem, vycházejí i čísla 25 a 26.
Na rubové straně modelů se objevují reklamy pojaté jako komiks, je to zejména králík živící se čokoládovými kuličkami Nesquik a jeho příhody a lev zásobující děti nanuky Kamarád Max. Po skončení Dětství Indiana Jonese opět doufám v Kruana.

   
Dobrodružné auto - č.21 až 24 / roč.38 1993 - 94; 1 až 11 / roč.39 1994 - 95
Píše: Rudolf Baudis
Kreslí: Milan Vavroň
Počet stran: 15
Formát: A4 zadní strana 
Dva kamarádi Honza a Tomáš sestrojí dle plánů pocházejících ze štěchovického pokladu (plány se našly v pozůstalosti po dědovi Celestýnovi) vodíkový motor. K pohonu je nutná nukleární baterie, o kterou okradou zloděje, kteří vyloupili jaderný výzkumný ústav. S již hotovým motorem namontovaným v autíčku typu ,,Brouk", tankují pouze destilovanou vodu a na dálnici každému ujedou, načež následují obchodní dialogy těžce inspirované Čtyřlístkem č.61 Mlok se vrací z roku 1977.
Hrdinům se nepovede vynález patentovat,české zloděje kradoucí ve výzkumných ústavech, střídá jakási dobře organizovaná a výborně organizovaná mocná zločinecká banda. Ano uhodli jste - mafie. Pod pohrůžkou, že zabije dva malé kluky, které hrdinové náhodou jednou svezli, z nich vytáhla plány a po nezdařeném útěku zabavila i auto. Nicméně je to hodná mafie, nezastřelili je a dali jim dvacet tisíc doláčů jako odškodné. Auto pak prodali jakémusi šejkovi, kterému prodávát naftu stále vyhovuje a auto zničil. Doufám, že mu nebouchla ta nukleární baterka... Honza a Tomáš hodlali být příště chytřejší, pravděpodobně si plány lišácky okopírovali.
Kresby Milana Vavroně jsou celkem nepravidelně rozvržený po stránkách, opět se tu dopočítáme pěti řad obrázků...
Kruan že by příště?

Trable mimozemšťana Alfa  - č.12 až 15 / roč.39 1994 - 95
Alien Productions
Scénář:   
Kresba:   
Licence: Merchandising Prague
Počet pokračování: 4 poslední strana
Nevěřil jsem svým očím a proklel Baudise i s celou redakcí. Pak jsem se v duchu omluvil seriálu Dobrodružné auto, protože proti Alfovi (vypadal jako chlupaté rezaté prase s dlouhým čumákem chodící po zadních) to byl inteligentně postavený spletitý příběh a skvělá záležitost. Dneska po tom sice neštěkne ani Bílý Tesák, ale tento televizní seriál byl tehdy u nás v zenitu zájmu. V rámci podbízení se čtenářům nasadila redakce fotokomiks dle jednoho dílu. V roli tuláka, který Alfa nejdřív práskne a nakonec zachrání účinkoval David Ogden Stires, známý jako doktor Winchester z M.A.S.H. Nejhorší byla představa, že by to mohlo vycházet celý ročník, ty čtyři pokračování šly vydržet. A teď už Kruan, ne?

Vrabec  - č.6 až 24 / roč.39 1994 - 95; 1 až 16 / roč.40 1995 - 96
Píše: Václav Šorel
Kreslí: Jiří Petráček
Počet stran: 35
Formát: A4 vnitřní příloha
Reedice: Moje 1. Noviny
Příběh Jendy Nováčka si teď porovnáme s původně slibovaným dějem.
Gymnazista Honza Nováček prchá před gestapem. Spolu s našimi vojáky se nejprve dostane do Polska a posléze do Francie. Zde poprvé pozná krutost války.  - až sem to celkem sedí.
S uprchlíky směřuje do Dankerque a mezi posledními se nalodí na loď do Anglie. - No zde seriál nabývá na dramatičnosti. Honzy si všimne auto s poručíkem Mařákem a četařem Standou Hroudou. S pomocí francouzů se jim podaří odletět na hornoplošníku Storch, ale nad kanálem je dohoní stíhací messerschmitty. Nerovný souboj ukončí hlídkující anglický hurricane, naše hrdiny z vod kanálu vylovil anglický hlídkující člun a odváží je do Anglie. Seriál v tomto místě končí. Honzův vstup do Britského královského letectva a po mnohých dobrodružstvích (včetně seskoku kdesi v Holandsku z bombardovacího wellingtona, kterému došlo palivo) návrat do vlasti v srpnu 1945, se už nekonal.
Opět se zde výrazně projevilo zkrácení o jednu řadu obrázků, za jedno pokračování se děj skoro nepohnul kupředu. Další pokračování záleželo na ohlasech čtenářů, pravděpodobně nebyl nijak valný...

Goro, ochránce makaků  - č. 16 až 24 / roč.39 1994 - 95; 1 až 7 / roč.40 1995 - 96
Původně: časopis Kometa č.10 - 13 1990
Píše: Ivo Pechar
Kreslí: Jiří Petráček
Počet stran: 32       
Reedice: Velká kniha komiksů ABC 4 BBart 2003
Formát: v ABC naležato dvě pokračování A5 na 16 zadních stranách formátu A4
Kdepak Kruan, budou se zachraňovat opičáci. Scénárista skvělých komiksů z Ohníčku Ivo Pechar, jako je třeba Profesor Dugan nebo Pavouk Nephila mohl při své premiéře v ABC vybrat něco lepšího než Gora, který ve mě nikdy žádné zvláštní nadšení nevzbuzoval. Třeba nějaké nedokončené věci z Arény.
Posádka rybářské lodi se rozhodne nahradit odchytem a prodejem opic neúspěšný rybolov. Jediný, kdo nesouhlasí, je mladík Goro. Když rybářům hrozí odhalení, nahážou  klece i s Gorem do moře.
Reedice ve Velké knize komiksů ABC 4 BBart 2003 volí nezmenšenou verzi stran z Komety.

Dobrodružství Ilji Muromce    - č. 14 / roč.39  1994-1995
Píše: Rudolf Baudis
Kreslí: Milan Vavroň
Počet stran: 16
Formát: A5 černobílá všívaná komiksová příloha
Celkem dobře zpracované příhody ruského bohatýra Ilji Muromce. První příběh cyklu o hrdinech

Vzpoura androidů  - č. 19 / roč.39  1994-1995
Původně: Svobodné slovo 1969 - 1970
Píše: Emil Škaloup 
Kreslí: Miloš Novák 
Počet pokračování: 24
Formát: A4 černobílá všívaná komiksová příloha
Reedice: Album Miloš Novák: Vzpoura androidů Nakladatelství Profil 1990
První velká všívaná komiksová příloha, tři pokračování se vešly na jeden list. Opět spletitý a chmurný kosmický příběh, kapitánu Claudiusovi unesou mimozemšťané otce, androidi se porouchají, pak bombardují Zemi, naštěstí vše dobře dopadne.
Předchozí vydání v albu nakladatelství Profil je zvětšená - jedno pokračování na stránce a navíc kolorovaná. Najdeme tu i další dva příběhy, které vyšly v následující příloze.

Po 7 tisíciletích a Boj o Larryho kótu - č. 24 / roč.39  1994-1995
Původně: Svobodné slovo 1970
Píše: Emil Škaloup 
Kreslí: Miloš Novák 
Původně: Svobodné slovo 1971
Počet stran: 9 + 15
Formát: A4 černobílá všívaná komiksová příloha
Předchozí vydání: Album Miloš Novák: Vzpoura androidů Nakladatelství Profil 1990
První příběh se odehrává v džungli, mimozemšťané po 7 tisících letech oživili mumifikovanou ženu. I když s ní v noci ulétli, vůbec to nevadí, ze vzorku tkáně, který ji objevitelé prozíravě ufikli, si vypěstují zřejmě novou.
Druhý příběh je podmořský, lidé nejprve vypudí z mořského dna kolonii žabákovitých asi marťanů a postaví si výletní věž. Ta je posléze zničena výbuchem podmořské sopky.
Předchozí vydání v albu nakladatelství Profil je opět barevné a zvětšené, ovšem Boj o Harryho kótu má odlišný úvodní text.   

Kruan a Bohyně - 8 až 24 / roč.40 1995 - 96; - 1 až 14 / roč.41 1996 - 97
Píše: Vlastislav Toman
Kreslí: František Kobík
Počet stran: 32
Formát: A4
Reedice: Velká kniha komiksů ABC 3 BBart 2002.
Konečně, konečně díl pátý - Kruan a bohyně, čekali jsme přes tři roky. První pokračování v šesti obrázcích krátce představilo předchozí děj a ještě se vešly dvě řady obrázků. Nutno říci, že jsem seriál prožíval jako před lety a když Kruanovu partu střídaly Horalky a jejich cesta, tak jsem nadával - tudíž prolínání děje spolehlivě funguje. Tomuto dílu bývá vytýkáno množství nelogičností a chyb, škoda že reedice ve Velké knize komiksů nebylo využito k jejich opravě jako u prvních tří dílů. Místo toho jsme se dočkali nových prvních dvou pokračování, regulérní část 1 jak vyšla původně je tedy až třetí. Sice to vypadá, jako by si Mbuna vezl místo Sinaji druhou Tilu, ale to je jen detail.
Co ještě dodat, pan Kobík po dokončení pátého dílu Kruan a bohyně nakreslil první (v ABC nepoužité a scénáristicky jiné) pokračování Kruana a pozemšťanů, zdraví mu ale už nedovolilo pokračovat. Tehdy svůj boj s nemocí ještě vyhrál. Zřejmě poslední prací pana Kobíka byl seriál Poutníci (scénář opět Vlastislav Toman) ve Čtyřlístku (č.339,343,348,350), který je kresebně už velmi slabý a možná ho měl již odmítnout.

Pán Jaguárů - č.17 až 24 / roč.40 1995 - 96; 1 až 26 / roč.41 1996 - 97
Píše: Rudolf Baudis
Kreslí: Jiří Petráček
Počet stran: 35
Formát: A4 vnitřní příloha
Reedice: Velká kniha komiksů ABC 3 BBart 2003
Opět jsou životní osudy našeho cestovatele Vojtěcha Friče, jehož význam je podle mě stále nepříliš doceněný. Holt jsme v Čechách... Jiří Petráček vyměnil pero za jasný pastel a výsledek je špička. Opět čtyři řady obrázků a bohužel poslední druhý pravidelný seriál na vnitřní příloze. Reedice ve Velké knize komiksů 3 dopadla dobře, nemám, co bych k ní podotknul...

Zprávu, že vyjde nový ABC speciál, jsem kvitoval opět radostně. Konečně dojde i na Galaxii. Speciál vyšel 11. listopadu 1996 a stál 18 Kč.

ABC speciál: Pojďte si hrát! - Zima 96
Galaxia 
Píše: Václav Šorel
Kreslí: František Kobík
Počet pokračování: 32, seriál začíná až od původního pokračování 17 - první tři řady obrázků padly za oběť nové úvodní ilustraci - Galaxie prolétává nad planetou s kroužící sondou. Obrázek je doplněn novým krátkým shrnutím dosavadního děje.
Formát: naležato dvě pokračování A5 na 16 stranách formátu A4
O tomto seriálu a této zkrácené reedici jsem napsal vše podstatné již minule. Škoda, myslím že by kompletní seriál čtenáři akceptovali za vyšší cenu...

Vzpoura hraček
Píše: Rudolf Baudis 
Kreslí: Jan Štěpánek 
Počet stran: 6
Formát: čtvrtina A4 umístěna dole.
Černo-bílo-žlutý miniseriálek a starém řezbáři, kterého přepadnou dva skinheadi. Protože zesměšňuje vůdce (vyřezává postavičky Miroslava Sládka) hodlají ho zmlátit a dílničku mu roztřískat. V tomto okamžiku hotové hračky na policích začnou pálit po útočnících vším možným a ti zbaběle prchnou...

Další ABC speciál na sebe nenechal dlouho čekat, vyšel 28. března 1997 a stál 19 Kč. Rozsah 64 stran. Netušil jsem, že je to na jedenáct let opravdu tečka za komiksovými speciály ABC. V dalších letech vycházejí speciály obsahující výhradně papírové modely.

ABC speciál: Dramatické momenty energetiky - Jaro 97
Strach přichází ve tmě
Píše: Rudolf Baudis 
Kreslí: Jan Štěpánek 
Počet stran: 7
Reedice: Velká kniha komiksů ABC 3 BBart 2002
Seriál o výpadku proudu 9. září 1965 v New Yorku, třicet miliónů lidí zůstalo bez proudu. Nutno říci, že kdyby se tenhle seriál do Velkých knih nedostal, vůbec nic by se nestalo.

Hvězdný policajt a princezna  
Píše: Zbyněk Zavadil
Kreslí: Libor Balák 
Počet stran: 7
Formát: A4 poslední strana
Reedice: Velká kniha komiksů ABC 1 BBart 2001
Naopak tento seriál se od dosavadní produkce ABC liší, škoda, že takových počinů mladých autorů nebylo víc. Dobrý nápaditý scénář, kresba pana Libora Baláka velice povedená. Škoda, že ve Velké knize komiksů ABC 1 BBart 2001chybí jinak obvyklý doprovodný text. Docela rád bych se dozvěděl, jestli existuje avizovaný další díl Starkop v roli robota.

Výkupné za rudého náčelníka - č. 5 / roč.41  1996-1997Původně: časopis Kometa č.11 1990
Námět: O. Henry
Píše: Libuše Štěpánková
Kreslí: Jan Štěpánek
Počet stran: 19
Formát: A5
Všívaná komiksová příloha přinášející černobílou verzi příběhu o únosu desetiletého Jima Dorseta. Oba únosci zaplatili nakonec 250 dolarů otci, aby je kluka zbavil.

Vetřelci - č. 8 / roč.41  1996-1997
Námět: autor předlohy neuveden
Píše: Libuše Štěpánková
Kreslí: Jan Štěpánek
Počet stran: 16
Formát: A5
Všívaná komiksová příloha přinášející příběh o invazi mimozemských vetřelců z planety Gama, kteří zajali Eddieho Bulla, nicméně ten je naučil holdovat kořalce, která je brzy bezpečně zpacifikovala.

Ostrov pokladů - č.15 až 26 / roč.41 1996 - 97; 1 až 7 / roč.42 1997 - 98
Námět: Robert Luis Stevenson
Píše: Libuše Štěpánková
Kreslí: Jan Štěpánek
Počet stran: 19
Formát: A4 zadní strana
Reedice: Velká kniha komiksů ABC 2 BBart 2002
Komiksová verze slavného pirátského dobrodružství. Celkem dobře zvládnutá, ale ničím nepřekvapí.

Tulácká pohádka  - č. 20 / roč.41  1996-1997
Původně: časopis Kometa č.3 1989
Píše: Libuše Štěpánková
Kreslí: Jan Štěpánek
Počet stran: 16
Formát: A5
Všívaná komiksová příloha přinášející černobílou verzi příběhu tuláka Soapyho, snažícího se na zimu dostat do kriminálu. Oproti původní zkrácené verzi z Komety je tu i epizoda se šlapkou, která zezadu nevypadala tak zle...

Lancelot - č. 26 / roč.41  1996-1997
Píše a kreslí: Milan Vavroň
Počet stran: 15
Formát: A5
Poslední všívaná komiksová příloha starého ABC, druhý příběh cyklu o hrdinech. Příběh Lancelota, rytíře kulatého stolu, má celkem švih.

Ročník 42 1997 - 98 sliboval změněnou úpravu časopisu, která znamená, že ábíčko bude ještě zajímavější než dosud. Je pravda, že nad novým číslem jsem šel opravdu do vývrtky. Čtyři listy kdysi pracně vydobytého tvrdého papíru nahrazeny čtyřmi obyčejnými, definitivně jsme přišli o Obrazovou školu, monografie, atlasy přírodovědné i technické a v neposlední řadě o druhý kreslený seriál. Nová je i cena, od č.11/roč.41 to bylo 19 Kč, od č.12/ roč.42 1997 - 98 už 22 Kč, za pořád 48 stránek. Toto je bezesporu začátek konce starého dobrého ábíčka.
Roč.43 další přechodový ročník, vyšlo deset čísel. Následující ročníky 44  až dodnes se již řídí kalendářním rokem a vychází od prosince do ledna.
Šéfredaktorem je do č.9/roč.43 je  Phdr. Rudolf Baudis, od č.10 do č.26/44 ABC šéfuje RNDr Martin Smrček.
Od čísla 8 ročníku 44 má ABC novou grafickou úpravu. 36 stran časopisu + 12 stran příloh Sportotéku nepočítaje. Dohromady 48. Moc krásné aby to vydrželo. Od č.9 až do konce 44 ročníku 36 stran + už pouze 8 stran příloh. Takže nás ta nová úprava přišla draho - dva listy.


Válka s mloky - č.8 až 26 / roč.42 1997 - 98; 1 až 3 / roč.43 1998Původně: časopis Kometa 1 až 5/1989; Magazín Komety I. 1989
Námět: Karel Čapek
Píše: Libuše Štěpánková
Kreslí: Jan Štěpánek
Píše: Rudolf Baudis
Kreslí: Jiří Petráček
Počet stran: 22
Formát: A4
Přepracovaných čtyřicet stran Čapkova klasického románu (tři řady obrázků na stránku), která mě kdysi v Kometě celkem zaujala. Ale reedice v roce 1997 - 98 nepříliš starých a tudíž celkem dostupných seriálů, ve mě žádné nadšení nevyvolá, podle mě to v ABC vždy zabíralo místo...

Dieta - č. 4 / roč.42  1997-1998
Píše a kreslí: Lukáš Fibrich
Krátký komiksový strip na klubovních stránkách, pán si uvaří k jídlu dietní prášek.

Dvojnásobný podvodník - č. 5 / roč.42  1997-1998
Námět: O. Henry
Píše: Libuše Štěpánková
Kreslí: Jan Štěpánek
Počet stran: 16
Formát: A5
Další všívaná komiksová příloha. Příběh Llano Kida, který se stane znovunalezeným dědicem z bohaté španělské rodiny, místo vyloupení rodinné pokladny, se ale stává věrným a milujícím synem. Toho pravého totiž zastřelil při pokru v Laredu...

Poslední vůle - č. 18 / roč.42  1997-1998
Námět: O. Batlička
Píše: Libuše Štěpánková
Kreslí: Jan Štěpánek
Počet stran: 16
Formát: A5
První žlutá všívaná komiksová příloha. Neveselý příběh seržanta cizinecké legie Waslima a obálky s poslední vůlí plukovníka Blacheaua...

Osobní magnetismus - č. 23 / roč.42  1997-1998
Námět: O. Henry
Píše: Libuše Štěpánková
Kreslí: Jan Štěpánek
Počet stran: 16
Formát: A5
Druhá žlutá všívaná komiksová příloha. Veselý příběh podvodníka Jeffa Peterse působícího v městečku Fischer Hill v Arkansasu jako slavný indiánský přírodní doktor Waugh-Hoo...

Poslední mamut - č.24 / roč.42 1997-1998
Píše: Jaroslav Mareš
Kreslí: Libor Balák
Počet stran: 2
Formát: A4 uprostřed čísla
Seriál připomínající krátké komiksy z foglarovsky laděného časopisu Bobří stopou.

Kruan se vrací   - č.4 / roč.43 1998
Na obvyklé předposlední straně je místo seriálu rozhovor a upoutávka na první díl seriálu Kruan a pozemšťané v následujícím čísle. Kvitoval jsem to s velkým nadšením a s kolegy ábíčkáři spekuloval, kdože to bude kreslit...
Kruan a pozemšťané   - 5 až 10 / roč.43 1998; 1 až 12 / roč.44  1999
Šestý díl je poslední z celé série a opět dosti kritizovaný, bohužel částečně oprávněně. Míra logických chyb je tu největší ze všech, třeba raketová křídla v druhém pokračování (na něčem takovém na Žluté nikdy nikdo nelítal) nebo náčelník Ron-o-tů se jmenuje Kut, Nota jsme přece už dávno pochovali...
Hlavně jsou ale zatracovány kresby tehdy začínajícího Filipa Škody. Zajímavé jsou jeho kroužky místo bublin; kresba je jiná než jsme byli zvyklí, ale v Abc vyšly i a vyjdou horší věci. Nicméně cituji pana Tomana: ,,Původně to měl být opět normální seriál na 24 - 26 pokračování, ale vydavateli se výtvarná podoba nelíbila a seriál musel ihned skončit. Dovolil mi jen dvě pokračování, kde příběh jakž takž skončil..."
No a od těch dob čekám, kdy tento seriál konečně vyjde kompletní.

Na tomto místě mi teď dovolte si zafantazírovat:
Řadu let si hýčkám vizi jednak dokonalého souborného vydání všech pěti dílů v jedné knize. Hlavně ale i nových příběhů ze Žluté planety jako delší ucelené a víceméně uzavřené příběhy v podobě běžných komiksových alb  (4 řady obrázků, 48 stran nebo i víc podle potřeby).
První z této řady s názvem Kruan a pozemšťané - mix sci- fi, fantasy a dobrodružství, nejen ,,pouhopouhá šestka", která  neurazí ani nepotěší. (S násilně ukončeným torzem, které vycházelo v Abc v letech 1998 - 99 by tedy měl společný jen název a jména hrdinů). Příběh dějově výrazně odlišný, který by nemusel být tak idylický a předvídatelný. Ne tedy už příběh pouze pro mládež, který by se vyhýbal například erotice či realistickým drsným a tragickým scénám. (Pochopitelně zase to nepřehnat, aby se z Kruana stal řezník typu Loba). Nebyl by to ani příběh výlučně pro pamětníky, kterým vadí, že ze světa Žluté planety znají po letech stále jen zlomek. Spokojeni by měli být i ti, kterým chybí původní český komiksový hrdina, kterého čtenáři přijmou. Někdo, kdo by dokázal přežít na českém trhu vedle Asterixe a Garfielda.
Byla by důležitá jen tyto fakta: předchozí návštěvy a vyučování Gron-c-chů pozemšťany, krátké představení hlavních postav a současná porucha komunikačních satelitů. Zkrátka měl by to být Kruan, který ,,dospěl" se svými prvními čtenáři a vrátil se k nim už ne jako šablonka kladného hrdiny, ale jako obyčejný člověk se svými klady i zápory...
Pan Toman je s touto mojí vizí seznámený a souhlasí s tím, že nový příběh Kruan a Pozemšťané by měl být dramatický a akční tak, aby po něm radostně ,,drapli" nejen pamětníci, ale aby uznale zakývala hlavou i mladá generace. Čemuž by měl pomoci i styl kresby pana Michala Kociána. Bohužel se stále nenašel nakladatel schopný projekt zaplatit...
Snad to změní chystaný televizní seriál, kéž se děj nezvrhne v ,,rodinnou podívanou" za každou cenu...

No tak už klid a zpátky k faktům a ABC.

Dobrodružství Johna Cartera - č. 5 / roč.43  1998
Tři řádky obrázků ze čtvrtého pokračování Dobrodružství Johna Cartera použitá jako doprovod k článku Vlastislava Tomana Všichni moji Marťané.

Miminko - č. 8 / roč.43  1998
Námět: Damon Runyon
Píše: Libuše Štěpánková
Kreslí: Jan Štěpánek
Počet stran: 16
Formát: A5
Bohužel poslední všívaná komiksová příloha - opět na žlutém podkladu. Veselý příběh gangsterů v Brooklynu angažujícíh na otevření trezoru kasaře Bagouna i s jeho synem v peřince. Specialista na trezory nakonec trezor otevře nenápadnou trhavinou, naštěstí mimino funguje jako spolehlivé alibi.

Trampoty doktora Flinka - č. 9 / roč.44  1999
Námět: Kazjan
Kresba: Muondi
Počet pokračování: 1
Krátký osamocený strip, zřejmě zcizený ze zahraničí.

Rychlé šípy se předstihují - č. 13 / roč.44  1999
Ukázka legendárního seriálu u příležitosti nedožitých dvaadevadesátin Jaroslava Foglara.

Bitva u Chlumce 1126 - č.13 až 21 / roč.44  1999
Píše a kreslí: Vladimír Bican
Počet stran: 9
Formát: Dvě pokračování ve formátu A5 na jedné straně   
Velmi chabá náhrada za Kruana. Nové rozvržení stran bohužel moc nefungovalo, jednotlivá pokračování opět posouvají děj kupředu pouze minimálně. Seriál líčí válečná dobrodružství rodu Ždíků, a první bitvu mladého rytíře Jana,budoucího zakladatele rodu, jehož potomci se měli aktivně účastnit všech důležitých bitev našich dějin. Měla následovat bitva u Milána, ale v ABC bylo zveřejněno pouze toto první dobrodružství, kdy pod vedením knížete Soběslava porazili Češi vojsko německého císaře Lothara.

Pekelné saně - č.22 až 23 / roč.44 1999 [/

JarKH

Při prohlížení odeslaného příspěvku jsem zjistil, že mi to nějak sežralo konec, tak ho sem přidávám.
JarKH


Pekelné saně - č.22 až 23 / roč.44 1999
Píše: Jaroslav Mareš
Kreslí: Jan Hora
Počet stran: 2
Formát: A4 uprostřed čísla
Další seriál jako by ,,vypadlý" z produkce magazínu Bobří stopou. Líčí postupné devastování prchající tlupy katanžských žoldáků hejnem létajících tvorů připomínajícím pravěkého Dimorphodona (podstatně ošklivější brácha pterodaktyla) v močále Džiundu v květnu 1978.

Posledním kresleným seriálem ročníku 44 je v posledních třech číslech (24 až 26) začátek seriálu Křížová výprava ke hvězdám, o které se ale zmíníme až příště, už v poslední části mého povídání o kreslených seriálech ABC, kterou očekávejte doufejme v červnu.

JarKH

P.S.: Mnohokrát Všem děkuji za ohlasy a dotazy u předchozích dvou dílů. Slibuji, že vše zodpovím v úvodu příští části. Děkuji za pochopení, tento díl mi dal nějak mnohem víc zabrat.

Blokic

Takže opět smekám a děkuji za vyčerpávací výpis historie komiksů v ABC. Tuhle 3.část už pamatuju jenom z počátku, v 92 jsem odešel z malého městečka do Prahy a ABC odešlo posléze definitivně z mého života, pouze jsem do něj z nostalgie občas nahlédnul a většinou se zděsil...

Díky za skvělou práci!

tacmud

I já děkuji za skvělou 3. část historie komiksů časopisu ABC.
Mám je všechny vyskládané na půdě, ale čas na přečtení nevim jestli někdy ještě najdu. Ale třeba někdy ano, až budu v tom důchodu. Mám to už za chvilku, už jen 20 let.

jmaky

poklona autorovi článku, taky je mám schované ale ve sklepě  rofl
a hýčkané ve skříních a ve skříních v krabicích... :)

opravdu když mám čas a koukám jaké to poklady tam jsou
lituji že PAN TOMAN už nešéfuje ABC protože ta katastrofa
co tam je dnes je --- ble----
vemte seriál mars44 a porovnejte co se na 16stranách
seriálu stalo kupříkladu se 16 stranama GALAXIE... to je HROZNÉ
nadějný nápad a konečně pěkná kresba ale ten scénař se vleče...

Ano kruan...
když vyšel novej speciál ABC rozhodoval jsem se mám velkou knihu (BBart)
speciály tak proč zase....   .... koupil jsem si to zase....
jsou to příběhy které už jen tak nic nenahradí ani mars 44...

poklona PANU KOBÍKOVI :-// :-// :-//
Je suis Paris!
To my je učíme mluvit...   Po našem...
My jsme Transcomx!

Kocour

Opět čumím jak puk na ten výčet... Se nedivím, že se ti to tam celé nevlezlo - systém tě asi chtěl automaticky upozornit, že už to stačí a že už bys měl přestat tolik psát :) ...

Jinak opět grandiózní práce  :-//

andywart

Pridávam sa, veľmi podrobný opis. Fajn. Aspoň si urobím predstavu, ktoré čísla som zmeškal...Dodnes nostalgicky spomínam hlavne na ABC Špeciály

Petr Kopal

Ano, od napsání textu uplynulo již více času. Z mé strany to ale není o diskusi, ale o poděkování autorovi.

pablicko


Nemo54

JarkHu, nějak nemohu najít Tvůj článek o kreslených seriálech v ABC ročníky I až 32.  Já z těchto Tvých seznamů čerpán informace k těch komiksům a i já se musím před Tvojí podrobnou informací sklonit. U mne všechny tyto časopisy skončily u vnoučat, já jsem zachránil pouze pár sešitů s nalepenými seriály, budu je postupně umisťovat po úpravě na fórum a k tomu jsou ty Tvoje informace nedocenitelné.
--poz :--
Skleróza je krásná nemoc. Nebolí a každý den se dozvím něco nového.
Poděkovat - to není práce, to je slušnost!

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal