JMS Homecoming (recenzia, 2006)

Založil jofre, 03 Duben, 2009, 09:50:24

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

jofre

03 Duben, 2009, 09:50:24 Naposled upraveno: 03 Duben, 2009, 12:21:03 od jofre
Spider-mana som mal rád vždy. Či už skrze jeho hlavnej úlohy alebo občasných ,,hosťovaní" v komiksových zošitoch Semic Slovartu. Potom čo  vydavateľstvo na Slovensku akosi naraz prestalo chrliť všetky komiksové rady, muselo ubehnúť veľa vody aby sa k nám ten prerastený hmyz vrátil. A to vďaka pavúkomilným českým bratom.

V českej produkcii bolo za posledné roky pavúkovej pocte učinené zadosť. Jednak to bola samostatná obnovená séria Amazing Spider-mana vrátane špeciálov , potom Spider-manovský mainstream zo 60.rokov priamo od samotných Spideyho duchovných otcov.

V neposlednom rade stenolezova resuscitácia od nikoho iného ako J. Michaela Straczynského.

Už prebal nám sľubuje, že Straczynského rukou sa Pavúčik zrejme dostal z tmavého kúta pivnice opäť na komiksové výslnie a tak chytil za srdcia, alebo do siete, milióny čitateľov a ešte získal aj nejakú tú prestížnu cenu Willa Eisnera za najlepší seriál. Straczynski vraj vrátil Petrovi Parkerovi všetko, čo za posledné roky postrádal. Srdce, akciu, vtip, štýl, silných protivníkov. Toľko k promo textu. 

Je to v podstate pravda. Príbeh je síce taký trochu rozbehový- priamočiari. Taký úvodný pre začiatok novej série, ale v celku dobrý.
Peter ,,vyrástol" a stratil Mary Jane. Chudáčik keď toľko bojoval, že mu už na nič iné nezostávala energia... Čo by jedného týpka asi položilo, ale Spider-manovi to pridalo na sile, guráži. Vďaka čomu je schopný ďalej a ešte lepšie pomáhať spoluobčanom. Jednoducho im dokáže lepšie rozdať svoje veľké, boľavé pavúčie srdce. A tak demoluje budovy, zachraňuje spanilé slečny, len sa tak túla mestom a spomína na minulosť . Kde- tam ešte zachráni ,,šprta", veď aj on ním predsa kedysi bol, či celú školu. Aj pavúčika.
Medzitým zo seba dokáže tento ľudský pavúk vychrliť- čo tony- kilometre pavučiny, obstojných hlášok a vtipov. Aj keď sú niektoré mierne stratené v preklade.
Lenže Osud mu nie a nie prihrať dôstojného protivníka. Kde do kapusty je teraz Sinister Six??? Stane sa ALE čosi oveľa horšie- sieťomil Peter stretne človeka, čo má schopnosti ako on, vie o jeho živote všetky detaily a ešte mu položí otázku za milión. Nedá Petrovi pokoj, furt za ním dolieza a neustále mu nastoľuje tú otázku za milión: ,,Čo bolo skôr? Vajce alebo sliepka? Schopnosti alebo pavúk ?".
No a potom sa katastrofy na Petra Pavúka len a len hrnú. Má novú prácu vo svojej bývalej state-school, tú ako-tak zvláda,  a do mesta priplával na čiernom korábe tajomný...DRAKULA...
Pardón Morlun. Prastarý požierač duší . Morlun dbá o svoju správnu životosprávu a navyše je veľký gurmán. Svoj jedálniček totiž pravidelne doplňuje dušami superhrdinov. Mimochodom o Morlunovi sa propagačné texty stoj- čo stoj dušovali, že je najtuhším a najnajnaj-bakanejším protivníkom v Spider-manovej ,,hystérii" a, že v boji s ním sa dá len zomrieť.
Mne sa nezdá. V tomto jeho prvom výstupe. Netuším pretože ďalšie jeho ,,výstupy" som nečítal- v tom čase ani teraz. I keď megabitka bez žartov medzi týmito dvoma sa odohráva dve- tretiny príbehu. A navyše je tak krásne epicky- výpravná, že Vám nedovolí nečítať a nekochať sa ďalej so zatajeným dychom.
Celý tento príbeh však môže pôsobiť banálne ale v podstate je o vyrovnávaní sa s rolou dospelého muža- hrdinu proti svojej vôli.
O vysporiadaní sa samého so sebou .

O J. M. Straczynskom sa v odborných kuloároch hovorí, že aj keď je to pán scenárista rád si požičiava ( na komiksovsom poli) nápady a pointy od skúsenejších kolegov. Zoberte si takto sériu Rising Stars a porovnajte s ,,aktuálnym" Watchmen, ale že zo Stokerovho Drakulu urobí energetického upíra to som nečakal. Požiačiava si aj sám od seba. A to konkrétne scénku keď polomŕtvy Petrík telefónuje, čoby Puf a Muf, z telefónnej búdky. Pripomenulo mi to scénu z Midnight Nation, jej slabšiu obmenu. Dielo tvorí akoby pilotnú epizódu jedného zo Straczynského skvelých seriálových eposov. Ten Babylon 5 sa nezaprie, veď napokon je tam aj naňho priama narážka.
Pre priaznivcov Pavúčieho-muža a obdivovateľov Straczynského seriálov túto knihu jednoznačne odporúčam. Skvelý humor, skvelá akcia, trošku psychologizovania, tajomna a kritiky americkej spoločnosti. Naznačený dobrý smer pred "katastrofou"(pokračovaniami) ...

Aj po dlhom čase však dobré čítanie, aj keď ho už vlastne všetci poznáme ,,spredu aj zozadu". JMS v súčasnosti má určite kvalitnejšie veci, ale ako ,,reštart" v komiksoch to bolo fajn. 

Recenzia bola písaná 12.1.2006, reed 3.4.2008

Toto je podpora Heimmiho scannov

Link:
Spider-man: JMS

Ninjer

Hmm, hmm... hezké, hezké. Žádné smajly dokonce  :o Zvláštní  :--

Ale jinak bych s tebou nesouhlasil. Návrat považuju za jeden z nejlepších příběhů se Spider-manem. Vůbec.

A Morlum, který je nezničitelný, silnější než Hulk a zabíjí superhrdiny bez mrknutí oka je pro mě sakra tuhej oponent.
Překládám: The Superannuated Man #2
Hotovo: 70 %

jofre

Citace od: Ninjer v 03 Duben, 2009, 12:00:09
Hmm, hmm... hezké, hezké. Žádné smajly dokonce  :o Zvláštní  :--

Ale jinak bych s tebou nesouhlasil. Návrat považuju za jeden z nejlepších příběhů se Spider-manem. Vůbec.

A Morlum, který je nezničitelný, silnější než Hulk a zabíjí superhrdiny bez mrknutí oka je pro mě sakra tuhej oponent.
[/spoiler]
Podla mna...áno Homecuming   rofl suprový je...ale pokračovania..?! Jedno horšia ako druhé. Vata, soap opera ...teta May na nete?! Ble. Peter na 100 paneloch smúti za MJ? Ble. Peter pod tonami betónu. Po incidente s novým "Octopusom"...kopírka Tormentu ...ble. One More Day?!!!???
Takto som to myslel... A Morluna poznám iba z tohto príbehu, ako som spomenul v článku. tj. : Recenzia bola písaná 12.1.2006 a odvtedy sa mi JMS akosi nedostal pod "ruku", ani Morlun.   Áno áno on je fakt dosť tvrdý už tam. A keď som si čítal na google...že Petríka cel doraziť ešte v nemocnici...tak mi vychádza, že je napísaný ako dobré hovado  :D
Som rád, že si spokojný so smailami. .. :oD

http://en.wikipedia.org/wiki/Morlun

morlum

Tak tak. Mám to doma a musím souhlasit s Ninjerem, že se jedná o jeden z nejlepším SM příběhů. Morlun je, podle mě, jeho nejhorší protivník. Vždyť, kdo může být horší než chlápek, co se nikdy nezastaví, najde vás všude a nakonec vás sežere? Mimochodem, pořád se mi nelíbí, jak ho srovnáváš s Drakulou, to je dost mimo.
Kdysi jsem se domníval, že za rozbřesku jarních jiter ptáci vítají zpěvem příchod slunce a světa. Dneska vím, že těch několik jitřních minut křičí hrůzou ze světa. (Bohumil Hrabal)

Člověk je obětí společnosti, která nechápe jeho duši... (CH.Bukowski)

Dance tonight! Revolution tomorrow!

jofre

03 Duben, 2009, 12:18:59 #4 Naposled upraveno: 03 Duben, 2009, 12:28:54 od jofre
Citace od: morlum v 03 Duben, 2009, 12:14:32
Tak tak. Mám to doma a musím souhlasit s Ninjerem, že se jedná o jeden z nejlepším SM příběhů. Morlun je, podle mě, jeho nejhorší protivník. Vždyť, kdo může být horší než chlápek, co se nikdy nezastaví, najde vás všude a nakonec vás sežere? Mimochodem, pořád se mi nelíbí, jak ho srovnáváš s Drakulou, to je dost mimo.
[/spoiler]
O tom je jeden starší článok. No ono ja už dnes, na rozdiel od rokov 2006-07, nehovorím, že to je priama kópia Drákulu (či národního  umelca Hůlku Daniela  rofl). Ja len tvrdím , že je to jeho "energetická" verzia. Ale vlastne to je jedno. Nebudem sa hádať. JMS proste kopíruje aj Stokera.... v istých prípustných medziach.  8-) Mne tá loď a iné veci proste pripomenuli Coppolovu verziu. Nič viac.

Mimochodom, vy si hošové myslíte, že ja to nemám doma?!?! Poctivo som si to kupoval v Brlohu až po Dokud hvězdy nezhasnou, či tak nejak. Potom ma to znechutilo...

Ninjer

Citace od: jofre v 03 Duben, 2009, 12:14:18
Podla mna...áno Homecuming   rofl suprový je...ale pokračovania..?! Jedno horšia ako druhé. Vata, soap opera ...teta May na nete?! Ble. (...)

Ehm, ale ta recenze je psaná právě jenom na Homecoming, ne..? A o tom mluvím, jak jsi kritický vůči němu.
("v súčasnosti má určite kvalitnejšie veci, ale ako ,,reštart" v komiksoch to bolo fajn...")
("Taký úvodný pre začiatok novej série, ale v celku dobrý.")

No, jak to tak pro tebe ještě znova pročítám, tak vlastně nesouhlasím skoro s ničím ;) Absolutně pochybuju o nějakém vykradením sama sebe nebo co? Víš, co se říká? "Všechno už bylo napsáno". Takže když bude člověk chtít, tak najde nějaký "vykrádání" ve všem. To člověk ani nemůže někomu dát schopnost cokoliv "vysát" (a nebavíme se teď o péčkách pls), aby nebyl nařčen z vykrádání Draculy?

Taky absolutní nesouhlas s tím, že "po docela fajn komiksu je hrozná kravina" nebo co... Právěže tyhlety psychologický upovídaný díly jsou naprosto parádní. Když Petr Parker má svůj dlouhý dialog s tetičkou May, tak jsem prakticky nedýchal. Brilantně napsané, vypointované...

Snad jediný book od Straczynskiho, co u nás vyšel, a je lehce slabší, je poslední... Ale i ten je "jen" pohodový komiks se skvělým humorem.

Každý má svůj názor a my ho v tomhle máme diametrálně odlišný... Co naděláš.
Překládám: The Superannuated Man #2
Hotovo: 70 %

jofre

03 Duben, 2009, 13:01:26 #6 Naposled upraveno: 03 Duben, 2009, 13:10:30 od jofre
Veď práveže nič nenadělám... to je moj pohľad...Tie "dodatky" som tam dostal po rokoch.
Reštart: JMS písal komiksy už v rokch 70. tych, takže toto je jeho "moderný" reštart. Aj ja som touto vecou bol nadšený. Dnes už tak veľmi nie. Za to môže Alan M. a podobné veci. Len pre porovnanie, tu je link na pôvodnú "dvojrecenziu":
http://www.brloh.sk/komix.php?id_komix=1958&ir=952

Tento "grave" príspevok, bol myslený skôr ako reklamka Heimmiho snahe... nič viac. Takže diskusia je na mieste, ale nie pre mňa.

ED: Ako toto mi fakt nedá. Treba si znova pozrieť Torment. Aj Midnigt nation. Ja viem, že veľa vecí je už "napísaných" ale JMS (aj ďalší) bol majster v používcaní staronových nápadov. Keby to robil aspoň ako Moore...dal postavám nový rozmer, nie len "moderný" ale psychologicky hlbší. O toto mi ide aby sme sa chápali. Nie o požičiavanie si postáv, či príbehov. Hovorím o Spider-manovi. Možno aj o Rising Stars. A možno sa mýlim Napríklad taký Supreme Power som zatiaľ nečítal, ani Thora. Takže kam sa to "posunulo" od Homecomingu povedať neviem a nemôžem. ... :P

mankin

Ad Morlum: je to sakra protivník, veď BACHA, BROJLER Spider-Mana zabije KONIEC BROJLERU.

jofre

Citace od: Mankin v 03 Duben, 2009, 13:35:15
Ad Morlum: je to sakra protivník, veď BACHA, BROJLER Spider-Mana zabije KONIEC BROJLERU.

e,e už ho dostal tento malý hrdina novej (de)generácie

Heimmi

04 Duben, 2009, 17:34:01 #9 Naposled upraveno: 04 Duben, 2009, 17:48:50 od Heimmi
No já když to poprví četl tak mě to hodně dostalo.Hlavně ten první book.Morlun je prostě hovado co si budem povídat. Ale on za to přece nemůže, sám říká spíďovi že to není nic osobního, ale musí to tak prostě být :D Navíc z toho šla cítit ta Spider-manova beznaděj, když se chudák snažil co to šlo aby ho Morlun nevysál a to bylo to co mě k tomu příběhu přicuclo a nepustilo až do poslední stránky. Nebo to jak si Peter povídá s "bohem" a tak dáe a tak dále. Samozřejmě tam byli i dialogi který ne vždycky udržovali člověka v tom správným tempu, ale to se tak všude a dycky to tak bude. No ale abych to nějak zhrnul, tak si myslím, že Straczynski hodně oživil celou tuhle sérii a můžeme mu jenom poděkovat za to, že se zrovna do Spideyho pustil. Ale to už sem tady taky někde psal.No každopádně podle mě je to jeden z nej. scénáristů. Viz. série Supreme Power (i když já toho moc nečet, taky pravda) :D

A samozřejmě děkuju za podporu skenu :D ;)

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

+-Komiksový kalendář