Resident Evil 5 (recenze)

Založil Heimmi, 26 Březen, 2009, 16:19:59

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Heimmi

26 Březen, 2009, 16:19:59 Naposled upraveno: 26 Březen, 2009, 16:26:08 od Heimmi
Doufám, že mnozí odpustí za to, že sem pořád tlačím věci z herního světa, ale když už jsem to hrál...A stejně je to i comics, tak co?;)

Výrobce: Capcom
Vydavatel: Capcom
Popis hry: další pokračování hororové série RE
Datum vydání: březen 2009
Cena: asi 1300kč

WELCOM TO AFRIKA

Když jsem si poprvé zapnul Resident Evil 5(RE5), nemohl jsem věřit tomu, jak moc mi tahle hra, hned od začátku, připomněla už asi čtyři roky starou čtyřku. Na jednu stranu jsme si říkal, že je to asi i dobře, ovládání mě nezaskočí a budu v tady jako doma, ale chtěl jsem vůbec hrát po čtyřech letech tu samou hru snad s tím rozdílem, že je ,,jenom" v lepší grafice? Po pár minutách jsem usoudil, že ano. Navíc, je to přeci v Africe.

Hned od začátku v tom totiž nejste samy. Jako Chris Redfield(fandové dobře znají, vy ostatní máte smůlu).Teď už člen speciální jednotky pro potírání biologického terorismu BSAA, se vydáváte do Afriky kde na vás čeká půvabná průvodkyně Sheva Alomar. Též členka týmu BSAA. To mi přišlo jako příjemné zpestření a s chutí jsem se vydal do útrob nehostinné Afriky, obydlené infikovanými domorodci. Pro ty, kdo mají rádi něžné pohlaví, je tu možnost hrát i za Shevu. Což je i výzva, protože slečna je jaksi levák, tudíž kamera je v tomto případě nad levým ramenem postavy. Ale věřte, že dávat zvedáky a háky za Chrisovu postavu, je větší sranda. Tolik asi k postavám.
Hra samotná se ovládá stejně jako ve čtvrtém dílu. Tudíž pokud chcete vystřelit, musíte se zastavit, pak se už jen otáčíte na místě. K tomuhle už bylo napsáno mnoho. Jak je v tomhle ovládání hra zastaralá a podobné věty. Já to beru jako unikátní styl RE série a i když je hra od posledního dílu o dost víc akčnější, nepřipadlo mi, že by jí to v některých směrech ubíralo na kvalitě. Nováčci si budou muset zvyknout, ale kdo si nezvyká když hraje novou hru. No ne?

Co se týče nepřátel, ti tady doznali určitých změn. Zaprvé jsou o dost rychlejší a když říkám o dost, myslím tím fakt o dost! Několikrát jsme se nechal nachytat, když jsem srazil chlápka na zem s vědomím, že už se nezvedne a on se pak najednou objevil na mých zádech protože mě do dvou sekund doběhl, když jsem střílel do další vlny, která se na mě sápala přes zeď. Navíc, jak se zdá, vývojáři nešetřily ani vybavením. Tady už má skoro každý mačetu a nebo něco s čím vás s chutí majzne po hlavě. A věřte tomu, že si za dobu hraní pár takových facek chytnete. Horší je to pak s ,,mini bossi" ti jsou většinou vybaveni motorovou pilou, ta už se však do vás doslova zahryzne. Naštěstí těchhle chlápků s hlavou v pytli, není ve hře až tak moc. Samozřejmě tu jsou i normální bossové. No normální. Podle toho, jestli se dá brát patnáctimetrový obr, za normálního. S ním si to ale naštěstí rozdáváte na korbě Hummeru, za hlavní M60ky. Bossů je tu tak akorát, od obřího pavouka a zvláštního chlapíka složeného z červů až po Weskera, hlavního záporáka hry.
Graficky je na tom hra opravdu na vysoké úrovni. Ohromné detaily textur, neskutečná mimika obličejů. Na tohle bych chtěl zvlášť upozornit. Obličeje jsou v téhle hře vymodelovány opravdu na jedničku. Skvěle vystižené pocity ve tváři doplňuje moc hezky udělaný stékající pot. Tady bych mohl pokračovat hodně dlouho. Ovšem kde bych hře něco vytknul je efektivnost. Výbuchy jsou sice udělány pěkně, ale to mi bohužel nestačilo. RE5 se totiž moc nesnaží o to aby odlétávaly kusy zdí nebo něco podobného. A to je trochu škoda. U tak moderní hry to působí trošku staromódně. Kde je sakra nějaká interakce. Na druhou stranu, nepřátelé moc pěkně reagují na zásahy do určitých částí těla a je fakt, že hlavně na to se tady hraje.

Co mě u RE5 opravdu potěšilo, byly některé mise ve formě miniher. Když jedete již ve zmíněném Hummeru a střílíte najíždějící nepřátele na motorkách nebo v kamionech, je to velká zábava. Nepřátel je tu opravdu hodně a tady se na nich doslova vyřádíte. Co pro mě ale bylo obrovským překvapením, když jsem se ocitl na vodě ve vznášedlu. Tuhle misi si užije asi každý. Vůbec poprvé tady totiž máte volnost pohybu a můžete tak jet kamkoliv i když co si budeme povídat, GTA to není. Každopádně příjemné zpestření.
Příběh je tu taky dobrý. Na moji oblíbenou dvojku to asi nemá, ale v dnešní době klišovitých scénářů, je to dobrý nadprůměr. To už nechám posoudit vás samotné. Mě se líbil, protože navazuje na předchozí díly a nesnaží se z nich vybočovat žádnými nesmyslnostmi. V čem mě hra ale opravdu zklamala, byla její délka. Na druhou obtížnost(jsou tři), jsme to s kamarádem prošli asi za osm hodin, což není moc. Asi taky záleží na každém jedinci, jak kdo se sžije s ovládáním atd. Ostřílení hráči tady mají asi nevýhodu. Ale je tu i obtížnost Profesional a na new game je to opravdu výzva. Ale na to už ten ostřílený hráč být musíte. Tady bych ještě podotknul, že mód pro dva hráče, tedy split-screen není moc povedený co se týče přehlednosti na obrazovce, ale hold si musíte zvyknout(viz obrázky). Co mě taky vytrhlo ze židle a nenechalo klidným, byl způsob řešení inventáře. Tady máš 3x3 políčka chlapečku a hraj si. Tohle mi po celou dobu hraní vadilo asi nejvíc, pocit, že někam jdu, mám plný inventář a vím že nic už nevezmu. Na jednu stranu je tu Sheva aby vám s tím trošku pomohla, ale když hrajete ve dvou, prostě nemáte šanci. Naštěstí to částečně vynahrazuje možnost upravovat si zbraně, tudíž i jejich kapacitu zásobníku. Systém je ponechaný z předchozího dílu, takže je tady toho na vylepšení dost. Nemluvě o sbírání diamantů a podobných cenností, za které si toto vylepšení kupujete. Nové zbraně už se pak povalují po herním placu a na vás je si je najít.
Tímhle oslím můstkem, se dostávám zpátky k Shevě. Jak se vývojáři chvástali, že tahle opálená krasavice se bude chovat bez problémů tak, jak vy chcete, se mi nepoštěstilo nějak všimnout. Ne že by tedy byla úplné dřevo.Ba naopak, střílet umí, to se jí musí nechat. Ale co ty rozkazy? Útoč nebo stůj? Copak není nic mezi tím? Nebo záseky tipu: ,,Ku**a neber ty náboje!!! Na co je bereš, když na ně nemáš zbraň? Dej mi je!! Tak nastávají někdy až nasráníhodné situace, kdy létají vzduchem ty nejhorší slova a v horších případech to pak jsou i gamepady. Ale je to kočka a to jí nelze upřít :)

Ještě bych snad mohl vypíchnout mód Mercenaries. Ten je založen na tom, střílet infikované nepřátele, kteří jsou všude kolem a vystřílet jich co nejvíce, samozřejmě na čas. No prostě po dohrání je tady toho ještě dost a dost.
Na závěr už mi zbývá jenom napsat, že Resident Evil 5 je opravdu povedená hra a zaslouží si vaši pozornost. Ne nadarmo se jí už prodalo přes 4 miliony kusů. Takže ať už jste tedy fanoušek série nebo ne a máte možnost si tuhle hru zahrát, pak neváhejte a směle do ní ;)

jofre

30 Březen, 2009, 11:40:23 #1 Naposled upraveno: 30 Březen, 2009, 11:46:34 od jofre
No tak...niežeby som REčko mal nejak extrémne rád...ale po tejto recenzii si ma fakt navnadil... kolego redaktore, sorry fixere :oD
Ten splitscreen je fakt myslený vážne. Heh.
No ajtak si to zahrám  :D 7/10

DevCageR

no ja uz se nemuzu dockat PC verze.... RE bylo vzdycky dobry. Ale tohle bude narez!!
Jsem ilustrátor a komiksový kreslíř, můj osobní web, blog a portfólio naleznete na >>> www.michaelpetrus.com <<<

Sir_Pete

Co jsem zatím slyšel (a viděl doma na Xboxu), RE se vydava cestou akční (tedy ne ten klasicky survival horror). Novinkou budiž co-op ve dvou, bohužel AI počitačem řizeneho společníka někdy nic moc, tak že spíš šahnětě po živém hráči. Každopadně, pořád jde o povedenou zaležitost.

Avšak, pokud se chcete víc bát, než střílet, sahněte po asi o rok starší hře, Dead Space ;).

xVEGANx

Pokud mate radi celou serii, tak od tohohle dejte ruce pryc.Koupil jsem si to na PS3 skoro hned jak to bylo venku.Bohuzel jenom pod vlivem traileru a skvelych zazitku z minulych dilu.Absolutni peklo je nemoznost strilet behem chuze a kdyz po vas jde 10 infikovanych vesnicanu z ruznych stran a do toho je vase partacka se svou AI permanentne na pokraji smrti, tak tvurce proklinate.Ja to dohral jenom diky dvojhre s kamosem a to jsem prskal vzteky kvuli opravdu genialnimu rozlozeni splitscreenu.
Skoda penez a posramocene povesti jinak skvele serie.Asi navstivim bazar a udelam trade ;D

Clancy

To bude poradna řežba. uz se nemůžu dočkat.

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

+-Komiksový kalendář