Kreslené seriály ABC II. – ročníky 25 až 34 (1980 až 1990)

Založil JarKH, 22 Leden, 2009, 12:00:52

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

JarKH

22 Leden, 2009, 12:00:52 Naposled upraveno: 16 Březen, 2009, 18:18:31 od NAVIGATOR

V první části mého přehledu kreslených seriálů ABC jsme dostali do roku 1980, tedy na konec 24.ročníku. Časopis vychází v zhruba čtrnáctidenních intervalech, přibližně v nákladu 220 tisíc výtisků. Spolehlivě funguje jako rychlý zprostředkovatel informací z techniky i přírody nejen pro mládež. Vedle seriálů jsou dalším silným magnetem papírové modely, technické plánky a vkládané přílohy. Na předplatné mají pošty pořadníky, devadesát pět procent toho, co přijde na stánky trafikanti okamžitě stáhnou pro svoje známé. Přijít si kdykoli do trafiky a běžně koupit ABC je hard core sci-fi, buď ještě není nebo už není...
Pionýrská ideologie je převážně pojata jako náměty pro volný čas, projevy soudruha prezidenta Husáka, opěvování různých výročí atd. soustředěné na angažované (zpravidla na druhé nebo třetí stránce) se rychle přeskakuje, stejně jako v Ohníčku, Pionýru, Sedmičce a Stezce.
Starší ročníky jsou v knihovnách zamluveny dlouho dopředu nebo je z nich vše zajímavé již dávno vyškubáno. Šťastlivci, co je zdědili po rodičích či příbuzných, je bedlivě opatrují a odmítají půjčovat. Antikvariáty jsou jen ve velkých městech a redakční oznamovatel je zavalen dlouho dopředu inzeráty shánějícími atraktivní modely, seriály i chybějící čísla.
Velké původní kreslené seriály ABC mají několik společných znaků - pět řad obrázků, posunutí a gradování děje v každém z obvykle čtyřiadvaceti částí (případně osmačtyřiceti, počet pokračování patří mezi informace, které redakce jen velmi nerada odtajňuje) tak, aby čtenář netrpělivě očekával každý další díl. Průvodní texty k seriálům Vlastislava Tomana často obsahují apely na čtenáře, ať využívají motivy ze seriálu pro vlastní činnost.
Začínám chodit do šesté třídy a vlastnit či aspoň pročíst jednou všechna čísla je pro mě fantastický nereálný sen.

Kreslené seriály ABC II. - ročníky 25 až 34 (1980 až 1990)
První číslo ročníku 25 se vyšlo přesně 1. září a nutno říci, že to byla bomba. Šestnáct stránek (původně obálka, přílohy a modely) na tvrdém papíru se natrvalo stěhuje doprostřed čísla, vzniká časopis v časopise. Příloha začíná listem Obrazové školy následuje přírodovědný atlas, čtyři listy modelů, list technického atlasu střídající se s monografiemi různých typů letadel, lodí či aut, pak následuje strana  s portréty význačných vědců nebo Patenty přírody a na poslední šestnácté straně druhý velký kreslený seriál.
Tato koncepce vydrží sedmnáct let.

Tvrz  - 1 až 24 / roč.25   1980 - 81 
Píše: Václav Šorel
Kreslí: František Kobík
Počet stran: 24
Formát: A4 poslední strana
Reedice: Speciál 1989 zima,  Velká kniha komiksů ABC 1 BBart 2001
Modely k seriálu Hlásenická tvrz  v č.21 / roč.24.
Další z oblíbených seriálů Václava Šorela, vzpomínám si, jak jsem nad prvním pokračováním dumal, proč se proboha tak blbě jmenuje - husitská vlajka a Torg mi nedávalo pražádný smysl. Až starší brácha mi osvětlil existenci švabachu a že se to čte Tvrz.
Výlet astonoma Martina Hrubého do 15. století na obleženou husitskou tvrz tehdy zaujal i moji maminku. Donutil jsem ji tehdy tlumočit třiadvacáté pokračování do telefonu, protože jsme tehdy byli o prázdninách na chalupě a kdo to má vydržet až do pátku!
Tento seriál neobsahoval nikdy doplňující texty ani názvy dílů pouze číslo a krátkou rekapitulaci, tudíž se opět na jeho reedici nedá nic moc zkazit. 

STRÁŽCI  - 1 až 24 / roč.25   1980-81
Píše: Vlastislav Toman
Kreslí: Libuše Kovaříková
Formát: A4 vnitřní příloha
Jedná se o reedici příběhů první série Strážců z ročníků 12 až 14 v pořadí
1-2/roč. 13; 13/roč. 12; 13-15/roč. 14; 11-12/roč. 12; 9-10/roč. 13; 10/roč. 14; 6/roč.12; 4-6/roč. 14; 13/ roč.13; 7-9/roč. 14; 20-22/roč. 14; 23-24/roč. 13
Oproti prvnímu vydání jsou upraveny doprovodné texty, zejména jsou vymýceny zmínky o klubech. Tato reedice měla nic netušící čtenáře připravit na třetí sérii Strážců a nutno říct, že by se nechal sestavit i lepší výběr, toto seznámení s ,,legendárními" Strážci mě tehdy nijak moc nenadchlo. 

Éda a Béďa
9 až 24 / roč.25; 1 až 24 / roč.26 až 29; pouze lichá čísla/ roč.30; pouze sudá čísla/ roč.31; 2,9-12,14,16,18,20,22,24/ roč.32; pouze sudá čísla/ roč.33-34; 1981-90
Píše: Jiří Bartoš
Kreslí: Vladimír Pergler 
Počet pokračování: 171 + 1 v časopise Dikobraz
Provedení zpočátku ,,pifíkovské" čtvercové, od roč. 27 podlouhlý formát na dvě strany (záhlaví a zpravidla osm obrázků), od roč.30 jen v každém druhém čísle.
Čtenáři si sice zpočátku stěžovali, že černovlasý Éda a blonďák Béďa jsou chabou náhradou oblíbeného francouzského čoklíka. Původem skejťáci coby zdatní sportovci,kutilové a elektrotechnici deptají svého protihráče líného a rozmazleného zbohatlického synka Luboška i nešvary doby. Když v osmém pokračování v č.16/roč.25 na lovu starého papíru objevili u hodné babičky na půdě skříň s kompletními ročníky ABC, se skřípěním zubů jsem jim upřímně záviděl.
Jedno pokračování vyšlo i v hlavním působišti dvojice BAPE Dikobrazu, kde od uvedené dvojice vycházel v letech 1981-82 komiks Kleopatra a Pepa. Pokud si matně vzpomínám, jednalo se o doprovod článku pranýřujícího nedostatek pionýrských vedoucích. Oba kluci pro svůj oddíl seženou pouze čiperného důchodce, bohužel špatného na nohy. Vyřešili to výrobou jakéhosi šlapohybu a děda na výpravách řídil pionýry ze štráfky...
Celá série končí poněkud smutně, Édův otec odjíždí pracovat do Afriky, Béďa ho narychlo vyzbrojí funkčními replikami husitských zbraní na obranu proti kanibalům. Po příletu kamarádovi Éda píše dopis na počítači:,,...lidojedi nekonají, jsou tu padesát let před náma..."

Kronika STRÁŽCŮ  - III. série- 1 až 24 / roč.26 1981-82; 1 až 24 / roč.27 1982-83; 1 až 24 / roč.28 1983-84
Počet stran: 72
Reedice: Speciál letní 87 - 54  příběhů, Speciál letní 89 - 17 příběhů
Velká kniha komiksů ABC 4 BBart 2003.
O reedicích Strážců se zmíním níž, nyní jen pár slov k samotnému seriálu. Byl přejmenován na Kroniku Strážců, protože má jít o další příběhy vybrané z jejich kroniky. Do té čtenáře uvádí zestárlý Honza Drábek, který se představuje jako ,,inženýr z oddělení strojírenského závodu". Tento záměr, čtenáři jakžtakž akceptovaný u druhé řady, nyní moc nevyšel, Strážci se od začátku pohybují v realitě let osmdesátých, což nejmarkantněji graduje u epizody s céčky. Této sérii je vytýkáno i největší zpolitizování, každopádně už koncem 26.roč. jsem měl po dvou letech Strážců plné zuby a netrpělivě jsem očekával  nový ročník a jakýkoli jiný seriál. Trvalo to ale ještě dva nekonečné roky...

Bezesporu k tomu přispělo i to, že Pionýr v té době již na kreslené seriály rezignoval úplně. Ohníček v tu dobu již zcela ovládl Barbánek a nekompromisně ho srazil do kategorie časopisů a seriálů pro děti do sedmi let. Sedmička nastartovala tříletou epopej pionýrského oddílu Třináctka ze Staré čtvrti, po níž následovala další čtyřletá sága pionýrské družiny Mimozemšťané. Když k tomu připočteme Stezku, v níž od jejího vzniku vycházela Modrá pětka, tak vás napadne, kdo vlastně čelil tomuto frontálnímu pionýrskému obklíčení?

Slavné vraky - 1 až 24 / roč.26 1981-82
Píše: Helena Kholová
Reedice: Speciál zimní 87, Velká kniha komiksů ABC 3 BBart 2003.
Seriál mapující skutečná dramata podmořské archeologie. Od druhého příběhu rekonstruuje i osudy posádek a okolnosti ztroskotání.
Jedná se o příběhy:
Vrak u Antikythéry - 4 pokračování - původně se tento příběh nazýval pouze Prolog
Loď Marka Sestia    - 6 pokračování
Poklad u Mysu vlaštovek - 7 pokračování
Galeony s živým stříbrem - 7 pokračování
Pro reedici ve Speciálu zimním 87 O pokladech oceánů byl seriál znovu částečně překreslen, spodní řada obrázků byla zřejmě na originálech poškozena, komplet jiné je poslední pokračování, to se zřejmě nedochovalo vůbec. Doplněny byly i doprovodné texty.
Vydání ve Velké knize komiksů ABC 3 BBart 2003 kopíruje vydání ze Speciálu, i když je sken barevně dosti chudý, oceňuji, že zůstaly doprovodné texty a názvy dílů.

La aviadora příběh první české pilotky - 1 až 24 / roč.27 1982-83
Píše: Rudolf Baudis
Kreslí: Miloš Novák     
Reedice: Speciál zimní 87, Velká kniha komiksů ABC 3 BBart 2002
Osudy první české pilotky Boženy Langerové a zřejmě poslední kreslený seriál Miloše Nováka vůbec, naopak první samostatný seriál Rudolfa Baudise.
Má jen čtyři řady obrázků a doprovodný text pod každou řadou, žádné gradování děje a netrpělivé očekávání dalšího dílu se nekonalo.
Reedice tady pomohla, souborně působí příběh trochu líp, ale k opakovanému přečtení stejně příliš neláká.

Znovuzrozené lodě  - 1 až 24 / roč.28 1983-84
Reedice: Velká kniha komiksů ABC 2 BBart 2002
Tři kamarádi se na sklonku prázdnin seznámí s bývalým námořníkem a nad jeho modely prožívají příběhy ,,znovuzrozených lodí, které postavili kurážní chlapi, aby zopakovali dávné plavby". Skutečná dobrodružství a plavby Thora Heyerdahla na voru Kon Tiki, papyrových Ra I. i Ra II. a rákosové lodi Tigris, Erica de Bisshopa na bambusových vorech Tahiti Nui I. a II., polynéských plavců na katamaranu Hokule (Šťastná hvězda), Tima Severina na koženém člunu Brendan a šité arabské plachetnici Sohar.
Vydání ve Velké knize komiksů ABC 2 BBart 2002 neobsahuje úvodní ani závěrečné doplňkové texty, čímž vznikl jakýsi polovičně srozumitelný hybrid, který nezachrání ani vygenerování nových názvů dílů.

Spořínek a parta ZOO    č. 3,16,17,23/ roč.28 1983-84
Kreslí Edita Plicková
Spořínkovi zřejmě nedali Strážci spát a tak se vrací na přílohy ABC, tentokrát s novou již ryze chlapskou partou...

Galaxia - 1 až 24 / roč.29 1984 - 85; 1 až 24 / roč.30 1985 - 86 
Počet stran: 48
Reedice: Speciál zima 1996 Hračky,  Velká kniha komiksů ABC 1 BBart 2001;
Modely k seriálu Kosmická loď Galaxia v č.24 / roč.24. Ačkoli byl model zkonstruovaný jako nepoškozená zánovní loď, viděl jsem na několika výstavách papírových modelů patřičně zvětšenou pietně upravenou verzi vraku z prvního pokračování.
První pohled na Galaxii s roztříštěnou přídí visící nad černou dírou zdánlivě bez pohybu mi v září a v prváku 1984 signalizoval, že se vrací lepší časy ábíčkovských komiksů. Určitě tomu pomohlo i to, že se autoři nespokojili s prvotní verzí příběhu. Na výstavě ábíčkovských originálů před pár lety v pražském Krakatitu bylo k vidění pár nepoužitých pokračování, Jan měl původně počítač Galaxie opravit vsunutím náhradních bloků, takto běžně fungovaly například i soudobé řídící automaty - NC systémy k řízení obráběcích strojů firmy Tesla. Či abychom se vrátili do sci-fi takto fungoval i vražedný počítač Hal z Clarkovy Vesmírné odyssey. Řízení z levé průzkumné lodě je mnohem lepší řešení...
Jediné, co jsem kromě otevřeného konce autorům vytýkal, je jméno jednoho z mimozemšťanů - Ru je přece jen jeden! Dále jistou nelogičnost - na orbitální stanici, která jako by Enterprise z oka vypadla, na počítačích běhá krásné mimozemské písmo, ale ve skladišti je VAR napsáno již normálně po lidsku...
Na Galaxii se ve velkých Speciálech nedostalo, vyšla až ve Speciálu zima 1996 Hračky zmenšená na formát A5, aby se vešly dvě pokračování na stránku - což až tak nevadilo. Horší je vypuštění úvodní dramatické sekvence zachraňování lodi, seriál tady začíná až od části 16 - první tři řady obrázků padly za oběť nové úvodní ilustraci - Galaxie prolétává nad planetou s kroužící sondou.
Tato přešupačená verze šestnáctého pokračování už zůstala i pro reedici ve Velké knize komiksů ABC 1 BBart 2001, která dopadla celkem dobře až na vypuštění úvodního textu v pokračování dvě, v úvodním obrázku tak vznikl podivný zub.

Příběhy psané střelným prachem - II. série  1 až 24 / roč.29 1984 - 85     
Kreslí: Milan Víšek 
Osm kulí  -   č.1 až 8/ roč.29
Představují se nám kresby Milana Víška. Dívky maluje krásné s dmoucími se ňadry, aspoň je v půlce osmdesátých let na co se v časopise koukat. Výstřely čtyřhlavňových pistolí hladce zlikvidují nebezpečnou lupičskou bandu.
Reedice: Speciál 1989 zima - vyšlo bez názvů epizod jen s pořadovým číslem. Místo doprovodných textů zaujímá článek Zbrojíři v muzeu Zdeňka Hurníka a popisy vyobrazených zbraní jak bylo tradicí u závěrečných epizod Příběhů psaných střelným prachem, jako kreslíř je za seriály  uveden pouze Miloš Novák.
Úpravu ze Speciálu převzala i Velká kniha komiksů ABC 3 BBart 2002 - zde je zařazen jako šestý, obsahuje pouze názvy epizod bohužel bez doprovodných textů, očíslovaní vyobrazených typů zbraní je nám tedy k ničemu.

Střílející ruka    č.9 až 15/ roč.29
Velká kniha komiksů ABC 3 BBart 2002 - zde je zařazen jako sedmý,s názvy epizod i dobovými doprovodnými texty.
Asi nejlepší a můj nejoblíbenější z celé druhé série. Revolver Le Protector Turbiaux bych bral i dneska.

Přerušený souboj       č.16 až 24/ roč.29  
Avizovaná reedice ve Velké knize komiksů ABC 3 BBart 2002 se nakonec nekonala, závěr úvodního textu tedy působí trochu divně. Obdobnou zápletku, jako tento seriál, má film Nepřítel před branami z roku 2001 inspirovaný stejnojmennou knihou amerického historika Williama Craiga. Každopádně ostřelovači jsou nejen válečná realita a vyškrtnutí seriálu na poslední chvíli to nijak nezmění a nevylepší.

Slon a opice - č.7/ roč.29
Jednostránkový miniseriálek na příloze, ukázka historického komiksu z časopisu Pestrý týden, autor Roger Cartier.

Dostáváme se k č.24/ roč.29, které mimo modelu oblíbeného korábu  a toho, že Petr a Jan v sondě Trojce prolétávají okolo města zamotaného do pavučin do dalšího ročníku (což jsme se dověděli již v čísle 17) přináší na straně tři úžasnou zprávu, v říjnu vyjde nový speciál s kompletními příběhy ze Žluté planety! Což (viz úvod tohoto přehledu) byl důvod proč jsem se tehdy začal ukrutně těšit na školní rok. Bylo také ohlášeno, že Speciál nebude součástí předplatného a nelze ho získat jinak než v trafikách, což se stalo pravidlem i pro následující léta.
Během září nebylo dlouho po č.1/ roč.30 ani vidu, ani slechu. Tehdy ABC vycházelo dosti nepravidelně, občas tiskárnu postihl nějaký výpadek nebo vázla distribuce, tehdy nic neobvyklého.
Jednoho pátečního rána před začátkem školy jsem na zdrchanou trafikantku vychrlil svůj obvyklý dotaz po novém ábíčku (i když mi tehdy chodilo poštou, chodil jsem ho ráno hlídat do trafiky, kdo měl ty nervy vydržet, stálo tři koruny, nechával jsem si vždycky to lepší a modely). Jaký byl můj údiv, když odpověděla: ,,Ne, ale vyšlo to patnáctikorunový, ten Speciál, chceš ho?" V šoku jsem přisvědčil, ve škole mi ho okamžitě sebrali spolužáci se slovy: ,,Teď nám to pujč, ty si to přečteš doma..."
Zkrátka na ten den nikdy nezapomenu, znamenal pro mě splnění jednoho osobního  komiksového snu, podobně jako když dnes pročítám kocogelácké překlady Thorgala, Drunny, Metabaronů, Hombrého, Prince noci atd. nebo náhodou vyjde nový Sandman nebo Preacher...

ABC speciál 85 - Pod paprsky Zářícího
Tedy Příhody malého Boha, Příchod bohů a Kruanova dobrodružství z 18 až 20.roč. O těchto seriálech a reedicích jsem již vše podstatné psal minule. Dodám jen, že velký formát blížící se rozměrům originálů (A3 kreslené tuší) uvedeným seriálům velmi prospěl a měl úspěch, v lednu vyšel dotisk a celkový náklad se vyšplhal na 300 tisíc výtisků.

Pán vlků 1 až 24 / roč.30 1985 - 86   
Tento seriál jsem původně považoval jako kratší řadový z cyklu Příběhy psané střelným prachem. Kdepak by mě napadlo, že se tu rodí další výrazný hrdina Vlastislava Tomana český exulant Jakub Holý, kanadská inspirace z roku 1763 pro v Kalifornii působícího služebně mladšího Zorra ( dle komiksu ze Sedmičky až 1826), jehož příhody se protáhnou na celý ročník.
Nové vydání ve Velké knize komiksů ABC 2 BBart 2002 neobsahuje původní doprovodné texty. Tady se sice nenavazovaly přímo na příběh, ale obsahují množství zajímavých informací, které by čtenář ocenil zejména při opakovaném čtení.
Pro pořádek je nutno říct, že se Pán Vlků dočkal i převedení do prózy pro sešitovou edici Víkend - čtení pro volný čas 1990, kde ho ilustroval Jiří Petráček, ovšem komiks je komiks.

Dobyvatelé hlubin  - 1 až 24 / roč.31 1986 - 87
Modelu ponorky Hvězda, jejich létajících automatů Vážek a podvodních automatů s reaktivním pohonem
jsme se v závěrečném 24 čísle ročníku 31 nedočkali...
Ukázku z románu ruského spisovatele G.Adamova Tajemství dvou oceánů uveřejnilo ABC již v č.3/roč.1 1957 a doprovodilo ji i fotografiemi z filmu tehdy právě uváděného do našich kin. Okolnosti vzniku tohoto seriálu popisuje podrobně Vlastislav Toman v úvodu k reedici ve Velké knize komiksů ABC 2 BBart 2002 (neobsahuje původní doprovodné texty, což je tu celkem na škodu, tady dotvářely příběh docela dost a spousta věcí tak zůstane nesrozumitelných).
Doplním, že příběh při premiéře na pokračování celkem fungoval - zachráněný Pavlík, začleněný do posádky nové tajné ruské vědeckovýzkumné ponorky Hvězda ohrožované tajemným zrádcem, čelí útoku všemožných mořských potvor i síti s magnetickými torpédy. To je vše podáno patřičně dramaticky, ale na kresbě Františka Kobíka je už znát únava, přece jenom za uplynulých patnáct let měl v seriálu na zadní straně dovolenou jen jednou v 21.ročníku, kdy Karibskou perlu páchal Martin Hrdina.
Vždycky mi ale vadil úplně poslední obrázek - rozloučení skutečného Pavla Bunjaka se čtenáři, že to je vymyšlený příběh to stejně každý ví a reálného sovětského námořníka by šlo krásně schovat do doprovodného textu.

ABC speciál 86 - Já Robot...
Po úspěchu loňského Speciálu jsem netrpělivě čekal na jakoukoli zmínku o dalším. Jásal jsem když v dubnu 86 slíbili nový speciál se Vzpourou mozků. Na výstavě ABC 30 - Dívej se, čti, dělej ke třiceti letům ABC (probíhajících ve dnech 14 až 25. ledna 1987 ve Výstavní síni Aurora v Praze blízko Můstku) jsem viděl na stěně vystavené titulní stránky a ukázky obou seriálů. Pochopitelně mě napadlo, že jsem nový Speciál prošvihl a celý zničený jsem se ptal hlídkujícího redaktora, kdy proboha vyšel. Po ujištění že se má na stáncích objevit každým dnem, začalo okupování naší trafiky. Bydleli jsme tehdy proti hlavní poště, nízké moderní budově s velkými okny. Hned v krajní místnosti poblíž rampy navečer skládali, počítali a rozdělovali  pracovníci pošty časopisy,které se dostávaly na stánky a do schránek příští den. Častokrát jsem s nosem přilepeným na sklo vyhlížel velké hromady znamenající ABC, Speciál nebo Déčka ABC (samostatné sešity s reprízami starších papírových modelů), ignorujíc záclony a mlácení do skla. Místo aby se pošťačky věnovaly počítání, tak sledovaly, kdo je sleduje...  Úplně stoprocentní mé hlídkování nebylo, ale často jsem ABC nebo Speciál odhalil a druhý den šel na jisto. Dneska když na to vzpomínám, říkám si, to snad ani není pravda....
Ale zpátky ke Speciálu 86, ač slíbený na leden, vyšel až začátkem února 87 a náklad byl nižší 100 tisíc výtisků, náklad samotného ABC byl od roku 1987 už 300 tisíc výtisků.
Slib redakce, že od roku 1987 budou vycházet Speciály dva - letní a zimní, jsem po nekonečném čekání na ten předchozí bral s rezervou.

ABC speciál 86 - Já Robot...
Vzpoura mozků - ročníky s tímto seriálem jsem doma pečlivě archivoval, tudíž jsem sice uvítal souborné vydání a chápal radost ostatních,víc mě ale zaujal úvodní seriál.

Golem
Kreslí: Jiří Petráček 
Počet stran: 13
Formát: A4
Reedice: ABC č. 8 až 20 / roč.37 1992 - 93; Velká kniha komiksů ABC 3 BBart 2002
Tento seriál pro mě dost scénáristicky nevyrovnaného Rudolfa Baudise se mi vždy celkem zamlouval. Příhody Golema coby mimozemského robota, odehrávající se v seriálové premiéře Jiřího Petráčka na stránkách ABC, se nechají číst i po letech. Navíc se ukázalo, že v ABC speciálech může vyjít i nový či jiný kreslený seriál než jen ty, co vyšly v minulosti v časopise. Reedice v roč. 37 mě ale celkem znechutila a přišla mi zbytečná, až přijde čas, vysvětlím proč. Do velkých knih ale určitě patří.

Cesta kolem světa - 1 až 24 / roč.31 1986 - 87
Reedice:  Velká kniha komiksů ABC 2 BBart 2002
Příhody a výzkumy mladého Charlese Darwina pojaté celkem zajímavě a poutavě. Vydání ve Velké knize komiksů ABC 2 BBart 2002 neobsahuje úvodní ani závěrečné doplňkové texty, čímž vznikl opět okleštěný  hybrid, který nezachrání ani ponechání názvů dílů.

ABC speciál 87 letní - Strážci
Zprávu, že první letní speciál (slíbený na červen) bude věnován Strážcům, jsem přijal bez valného nadšení, ale zase jsem si říkal, jistě tam bude spousta starých příhod, v časopise skončili jen před třemi roky, ty poslední tam přece nemá smysl dávat.
Když Speciál skutečně během prázdnin vyšel, ukázalo se, že byl zaměřen na příhody, které měly poradit jak obohatit pionýrskou činnost.
Realita - šedesát příhod je složeno v nepoměru 6 dílů Strážci II.série a 54 částí Kronika Strážců v pořadí:
17-19/roč.26;12/roč.17;6-7/roč.26;16 -18/roč.17;16-24/roč.27,1-8/roč.28;16-17/roč.26;15/roč.17;12-15/roč.26;11-15/roč.27;9-11/roč.26;9-10/roč.27,15-16/roč.28;19 /roč.17;4-5/roč.26;20-24/roč.26;19-24/roč.28;1-2/roč.27.
Speciál se prý převážné většině čtenářů líbil, každopádně okamžitě po vydání byl tradičně vyprodaný. Pro pořádek ještě uvedu, že chybí úvodní i doprovodné texty, části jednotlivých epizod jsou zde uváděny pod společným názvem. Plus je povedená prázdninová titulní strana Františka Kobíka.

Hrdinové a dobrodruzi kapitána Treskowa  - 1 až 24 / roč.32 1987 - 88
Kreslí: Lubomír Hlavsa
Reedice: Velká kniha komiksů ABC 3 BBart 2002
Tento seriál jsem nikdy moc v oblibě neměl. U tohoto seriálu je jednoznačně lepší povídková verze, kde své příběhy kapitán vyprávěl skupině svých přátel (všechny vyšly souborně ve Velké knize Strážců, Nakladatelství Jihočeských tiskáren, 1991). Děti u Baltu zbytečně zabírají místo, mohl být místo nich zpracovaný i příběh Sázka. Jako jeden z mála seriálů Vlastislava Tomana neobsahuje doprovodné texty. Ani premiéra Lubomíra Hlavsy v ABC mě moc nenadchla, po letech s Františkem Kobíkem mi přišly jeho kresby takové nijaké.
Velká kniha komiksů ABC 3 BBart 2002 - až na to, že seriál je do ní naskenován velice mizerně, se nedá reedici celkem nic vytknout.

Gulliverova dobrodružství v Liliputu
- 4 až 8 / roč.32 1987 - 88
Počet stran: 6
Formát: A5
Chvatné ztvárnění prvního Gulliverova dobrodružství v reklamním miniseriálku pro SPN - Státní pedagogické nakladatelství, které na čas zabralo místo Édovi a Béďovi. Zvažovaná další pokračování se nekonala...

ABC speciál 87 zimní o pokladech oceánů
Téma tohoto speciálu bylo vyhlášeno již v tom letním. Jinak lze tento speciál směle nazvat dokonale utajeným, redakce na něj nijak zvlášť včas neupozornila. Povedlo se mi ho totiž dokonale prošvihnout. Naštěstí mi byl tehdy zakoupen sousedkou, zkušenou veteránkou nákupních front.
Je to jediný ze všech speciálů, který se nechal (ještě zhruba za měsíc) sehnat v prodejně Mladé Fronty v Praze. Obsah celkem zajímavý, kromě výše zmíněných Slavných vraků obsahuje další nový seriál

Stříbrná galeona
Počet stran: 11
Reedice:  Velká kniha komiksů ABC 3 BBart 2002
Skutečný příběh Williama Phipse - lovce pokladů, nikdy neobsahoval žádné doprovodné texty, ani názvy dílů. Když položíte obě verze vedle sebe, jsou okamžitě vidět klady i zápory každého vydání...

Asií křížem krážem - 1 až 24 / roč.32 1987 - 88
Reedice:  Velká kniha komiksů ABC 2 BBart 2002
Nikolaj Michajlovič Prževalskij a jeho životní osudy mě nikdy nijak moc nezaujaly, být jím, tak bych místo bloumání po horách, stepích a pouštích zůstal u té generálské dcery (blondýna druhá zleva hned v prvním díle) ve Varšavě a na Sibiř bych se nehrnul.
Vydání ve Velké knize komiksů ABC 2 BBart 2002 neobsahuje úvodní ani závěrečné doplňkové texty, u tohoto seriálu to vadí snad nejvíce ze všech. Vyznívá  tedy jako naprosto nesrozumitelný blábol, budící dojem, že se statečný ruský generálmajor nejspíš toulá po Asii dodnes a úvodní text to rozhodně nezachrání...

ABC speciál 88 letní - Výpravy do Ztraceného světa
Vše podstatné jsem o seriálech První a Druhá výprava napsal již minule.
Tento speciál se dnes v nabídkách antikvariátů objevuje nejméně, což svědčí o tom, že se z těch deseti povedl snad nejvíc a majitelé se ho zbavují jen velmi neradi.
Speciál vyšel disciplinovaně o prázdninách, povedlo se mi ho zahlédnout při počítání den předem, takže jsem šel najisto. Jediným záporem bylo vypuštění názvů dílů u Druhé výpravy.

Kruanova cesta  - 1 až 24 / roč.33 1988 - 89
Počet stran: 25 poslední strana
Triumfální návrat Kruana a Františka Kobíka na zadní stránku ABC. Každé další pokračování jsem očekával a prožíval stejně napjatě jako před lety. Těch dvanáct let přestávky je ale na kresbě určitě znát... Nemile mě překvapil celkem náhlý konec, doufal jsem, že by to mohl Kruan dotáhnout aspoň na dva ročníky...
Vydání ve Velké knize komiksů ABC 3 BBart 2002 neobsahuje ani názvy dílů, ani doplňkové texty - nicméně jsem radostně kvitoval, že konečně vyšlo.   

ABC speciál 88 zimní Letecký
Má určitě jednu z nejkrásnějších obálek, kresba Vladimíra Kováříka mladšího připomíná obaly knih Vojenská letadla.Vedle reedice seriálů La aviadora (viz. roč.27), Velký sen Václava Kadeřávka a První český letec (viz. roč.21) obsahuje dva premiérové seriály.

Nebeská Rudá jízda  
Kreslí: Vladimír Malý
Počet stran: 9
Letecký příběh z první světové války má na tu dobu celkem revoluční rozvržení jednotlivých panelů.

Operace Jericho
Počet stran: 10
Zpracování skutečného příběhu osvobození francouzských vězňů za druhé světové války. Nikdy neobsahoval žádné doprovodné texty, ani názvy dílů, reedice tudíž proběhla vpořádku.

Lovci zelených pokladů  - 1 až 24 / roč.33 1988 - 89
Píše: Karel Dunda a Helena Kholová
Příhody Benedikta Rozela (díly 1 až 12) a Alberta Vojtěcha Friče (díly 13 až 24) jsou pojaty velmi atraktivně a zajímavě, bohužel vynecháním úvodních i závěrečných doplňkových textů v reedici ve Velké knize komiksů ABC 2 BBart 2002 se jeho srozumitelnost snižuje na chabou třetinu.

Kapitán BLOOD - komiksová příloha č.23/ roč.33 1988 - 89
Píše a kreslí: Gustav Krum podle románu Rafaela Sabatiniho Odyssea kapitána Blooda,
Původně: časopis Zápisník 1 až 20/1970
Počet stran: 36
Reedice: Velká kniha komiksů Gustav Krum BBart 2002 - zde zvětšeno na formát A4, škoda že takto zvětšený tam nevyšel i Vinnetou).
Všívané přílohy byly nedílnou součástí časopisu ABC - čtyři listy A4 navíc, uzpůsobené často na formát A5  nebo A6 obsahovaly zpočátku Plánky a návody, později všelijaké herbáře, tematické a reklamní brožury.
Kord kapitána Blooda ale rázně otevřel cestu přílohám s komiksy.
Řeknu vám, tohle bylo řádně nabušené ábíčko- dva díly Kruanovy cesty najednou + komplet Kapitán Blood...

ABC speciál 89 letní - Příběhy z Kroniky Strážců
Jestliže měl předchozí speciál obálku nejkrásnější, fádní fotka pionýrů hrabajících se v jakémsi křoví, moc neupoutá. Výběr příhod tentokrát mě ale příjemně překvapil, koneckonců byl orientován na navázání a upevňování kamarádství, dále na dobrodružství ve městě i v přírodě. Seriály obsahují jen názvy dílů, doprovodné texty jsou vypuštěny.
Strážci (1.série)   výběr 29 pokračování
č.5 až 12/roč.11 1966-67; 1 až 5;8;14-15/roč.12 1967-68; 16 až 22;13-15;1-3/roč.14 1969-70
Strážci (2.série)   výběr 13 pokračování
1-4; 19-24;13-14;11-12/roč.17 1972-73
Kronika Strážců (3.série)     výběr 17 pokračování
1-2/roč.26; 3-6/roč.27;8/roč.26; 9-11/roč.28;7-8/roč.27; 12-14;17-18/roč.28.

Kapitán Karibského moře - 1 až 24 / roč.34 1989 - 90
Počet stran: 26
Reedice: Velká kniha komiksů ABC 2 BBart 2003
První ,,prequel" v dějinách českého komiksu. Jakub Holý se roku 1756 plaví do Nového světa a cesta se mu trochu protáhne. Poslední seriál Vlastislava Tomana coby šéfredaktora ABC. Luboš Hlavsa se tady kresebně vylepšil, podle mě je to jeho nejlepší práce v ABC.
Ve Velké knize komiksů ABC 2 BBart 2002 oba díly vyšly poprvé souborně a ve správném chronologickém pořadí.Reedice neobsahuje původní doprovodné texty. Tady se sice nenavazovaly přímo na příběh, ale obsahují množství zajímavých informací, které by čtenář ocenil zejména při opakovaném čtení.
Tento příběh vyšel opět v próze s ilustracemi Jiřího Petráčka v sešitové edici Víkend - čtení pro volný čas 1991, pod názvem Korzár Poctivec.

ABC speciál 89 zimní - Dobrodružství se zbraněmi
Vše podstatné o seriálech Tvrz a výběru z Příběhů psaných střelným prachem bylo již řečeno. Turecké varhany, O kolečko víc a Osm kulí neobsahují doprovodné texty ani názvy dílů. Navíc je zde zařazena povídka z tohoto cyklu Rukablesk, která na svou komiksovou podobu stále ještě čeká.

Divoký Dick - 1 až 24 / roč.34 1989 - 90
Reedice: Velká kniha komiksů ABC 3 BBart 2003
Jeden z nejlepších seriálů Rudolfa Baudise a druhý po La avidadoře pouze se čtyřmi řadami obrázků. Panely jdou sice lépe rozvrhnout než tradiční ábičkovský filmový pás, ale výrazně se na tak malém prostoru sníží gradování a posun děje jednotlivých pokračování. V souborném vydání takový seriál ale spíše vynikne. Doprovodné úvodní texty dotvářely příběh a mohly klidně zůstat i v reedici.

Létající parta  - 2,4,6,8,9,12,14,16,18,20,22,24/ roč.34 1989 - 90
Počet stran: 12 v tomto ročníku
Začátek kresleného návodu jak vyrobit létající model větroně. O tomto seriálku více příšte.

Záhada hlavolamu - č.9 / roč.34 1989 - 90
Ukázky z románu Jaroslava Foglara i komiksové verze.

Trojská válka  - č.21 / roč.34 1989 - 90
Píše a kreslí: Gustav Krum podle řecké mytologie
Původně: časopis Zápisník 1 až 7/1967
Počet stran: 24 v ABC
Druhá všívaná komiksová příloha - pojatá spíše jako grafická novela. Obálka Jiří Petráček. Text a scénář - Rudolf Baudis - je tedy pravděpodobné, že toto vydání Trójské války se liší oproti původní verzi.

ABC speciál 90 letní - Rok 1945 ve vzduchu, na moři, na evropském bojišti
První Speciál zdražený o dvě koruny. Vedle seriálů Tichý střelec patřící mezi Příběhy psané střelným prachem (vydání obsahuje pouze názvy epizod bez doprovodných textů) a Zajatce ptáka Mauk - viz. roč.16 - titulní kresbu šamanky Chytyndo k seriálu nově vytvořil Jiří Petráček. Je to ale ještě horší mrcha než se dá soudit z komiksu. V originálním románu Leonida Platova Údolí sedmi trav z roku 1955,který vyšel v Československu v edici Svět sovětů hned třikrát (v letech 1959, 1962 a 1965) a dosáhl bezmála stotisícového nákladu, Vetluginova ,,manželka" Sojtyne Ohnivá vrata z 21. dílu nerozdýchala.
Dále ve speciálu najdeme reedici ,,neábíčkového" seriálu

Rytíři sopky I. a II.
Píše: M. Procházka
Kreslí: Miloš Novák 
Původně: Svobodné slovo 1972-73
Počet stran: 9 + 8
Tonda a Kamil při hledání nerostů na hoře jménem Sopka objeví jeskyni, ve které se za II. světové války skrývali partyzáni a začnou tak rozplétat historii oněch let.
Druhý příběh začíná starostmi okolo nově získané klubovny a přijetí nových členů. Chlapci pomohou odhalit vykrádače železničních vagónů, besedují s pamětníkem a za odměnu jedou na tábor.

A to je dnes vše, díky za pozornost, doufám, že se mnou vydržíte i do dalších pokračování.

JarKH

Kocour

Tak to si piš, že vydržíme i v dalších pokračováních - je to BOMBA! :)

Heimmi

Jo jo, je to náser :D Až  se mi z toho všeho zatočila hlava. Jen tak dál  :-))

jofre

Dobry clanocek. Len ja furt lutujem jednu vec...ze viac takehoto zradielka nebolo na hlavnej stranke...a v podstate v dobe vypadku sa to presuva vsetko sem... :'( Dufam ze to hosani neskor pochopite ze kvalitne clanky budu lepsie na hlavnej stranke. To nie je kritika ,to je pochvala Vam ... co sa tyka clankov. Toby snad na to dohliadne aby dakto cital aj recenzie a clanky aj tam...  :-))

BeeSee

taky moc díky za tuhle "sondáž"  :-// :-// :-//
i s tou hlavní stránkou souhlasím  ;)

jofre

Citace od: BeeSee v 22 Leden, 2009, 14:16:00
taky moc díky za tuhle "sondáž"  :-// :-// :-//
i s tou hlavní stránkou souhlasím  ;)

Vdaka. Akoze o tom by sa mohla otvorit obsirnejsia diskusia. Nerad tu a na tomto mieste. ...A tento clanok je dobry fakt.

tacmud

Díky, to muselo dát zese práci.

Jen tak mimo. Až to vše doděláš z ABC, budeš pokračovat i v dalších věcech? Časopisů vycházelo u nás dost a dost - Sedmička, Pionýr, Ohníček atd.

Blokic

Díky moc, zavzpomínal jsem si zase na dětství! Přesně si pamatuju, jak byl problém ABC sehnat, jak mne naši v 85 po ránu vzbudili, že už vyšel Speciál a já šlapal přes celé město do trafiky, kde jsem ho skutečně dostal (ZÁZRAK!)

Úžasná doba  :)

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

+-Komiksový kalendář