Hellblazer

Založil koFolik, 19 Leden, 2008, 10:41:43

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

koFolik

19 Leden, 2008, 10:41:43 Naposled upraveno: 20 Červen, 2009, 20:38:39 od Toebiash
John Constantine (narodil sa 10. mája 1953, v meste Liverpool, Anglicko) je hlavnou postavou komiksovej série Hellblazer. Prvýkrát sa objavil v komikse zo série Swamp Thing, ktorú vtedy písal Alan Moore. Tiež vystupoval v sérii The Books of Magic a v ďalších komiksoch od DC a Vertiga.


Aj keď je to humanista a niekedy dokonca hrdina, John sa venuje životu mágie a nebezpečenstva hlavne kvôli vzrušeniu. Je to jeho adrenalínová závislosť. John Constantine je bisexuál: v komikse #51 ("Počítanie do desať") bolo odhalené, že v minulosti mal milencov. Počas príbehu Popol a Prach v Meste Anjelov (#170-174) zviedol mladého muža, čo bolo súčasnou jeho podvodníckeho plánu.

John je typicky zobrazovaný takto: má oblečený hnedý, alebo khaki kabát, bielu košelu, čiernu kravatu (aj keď sa jeho štýl obliekania v pôvodnej sérii často menil) a pripaluje si jednu cigaretu za druhou. Fajčí cigarety značky Silk Cut. Vo filme Constantine, nosí krátky čierny kabát a bielu košelu s kravatou.

História postavy
Keď sa Constantine prvýkrát objavil v Swamp Thing, jeho minulosť bola záhadná, jeho detstvo a mladosť nikdy neboli riadne objasnené, až kým sa Jamie Delano nedostal k príbehom zo série Hellblazer. Tam sme sa dozvedeli, že s narodil v Liverpooli, 10. mája, roku 1953. Jeho matka Mary Anne zomrela keď porodila Johna a jeho dvojča. Pravou príčinou jej smrti bol neúspešný pokus Johnovho otca, Thomasa o interupciu, čím oslabil jej maternicu. Pretože nedokázal prijmout zodpovednost za smrť svojej manželky, Thomas vinil Johna a obaja vyrastali s velkou vzájomnou nenávisťou. Kým bol v maternici, John uškrtil svoje dvojča pupočnou šnúrou. V alternatívnej realite ktorá sa odohrala v komikse Hellblazer #40, nám bolo ukázané že dvojča prežilo a stal sa z neho milovaný a upravený mág ktorým John nikdy nebol. On a jeho staršia sestra Cheryl žili krátku chvílu s tetou a strýkom v Northamptone, aby utiekli pred otcovým alkoholizmom. Potom sa presťahovali do Liverpoolu. V rokoch šesťdesiatich mladý John utiekol z domu, ale ešte predtým uvrhol na otca kliatbu, vďaka ktorej jeho otec zostarol a zoslabol. John sa nakoniec v roku 1969 ubytoval v Londýne, kde býval s Chasom Chandlerom, mladým mužom z ktorého sa stal Johnov najlepší  a najdlhšie živý priatel.Tiež si zamiloval punk rock, keď videl vystúpenie skupiny Sex Pistols v Roxy Club v Londýne, v roku 1977. John si ostrihal svoje dlhé vlasy a založil si svoju vlastnú skupinu Mucous Membrane/Slizká Membrána. Členmi jeho kapely boli Chandler, bubeník Beano a kamoš z Liverpoolu Gary Lester.

Johnov prvý pokus o okultné "hrdinstvo", ako bolo ukázané v komikse Hellblazer #11, bola hotová katastrofa. Počas túry Slizkej Membrány v Klube Casa Nova v Newcastli, narazil na následok magickej orgie, ktorá sa nepodarila: týrané dieta, Astra, povolala odporné monstrum, ktoré sa pomstilo na dospelých, ktorý ju týrali a monstrum odmietalo odíst. S typickou nedbalostou presvedčil John niektorých členov skupiny, ako aj pár okultistických priatelov, aby sa pokúsili zničit tvora tým, že vyvolajú vlastného démona. Nanešťastie tohto démona nedokázali ovládnut a keď zničil netvora toho dietata, mučil Constantinových priatelov a dieta vzal do pekla. Pocit viny ho trápil celé roky, až kým sa mu nepodarilo oslobodit ju a aj duše všetkých detí uväznených v pekle. Zbytok 'Bandy z Newcastlu' bol nehodou poznačený fyzicky aj psychicky.

O pár rokov neskôr dokázal John presvedčit tú istú skupinku luďí aby mu pomohla s prípadom kultu Brujería v Swamp Thing #37-49, ale kult zavraždil väčšinu z nich vrátane jeho milenky Emmy. Títo luďia ako aj iný, ktorý zomreli vďaka Johnovej nedbalosti, sa mu začali zjavoval ako tichý, káravý duchovia. Chas je jediný človek, ktorý prežil dlhodobú spoluprácu s Johnom.

Keď sa blížil vekom k čtyridsiatke, John zistil, že má nevyliečitelnú rakovinu plúc. V tomto čase prišiel pomôc umierajúcemu priatelovi, ktorý zapredal svoju dušu Prvému z Padlých, tomu najmocnejšiemu pánovi Pekla. Keď si Prvý prišiel po dušu, John mu dal trikom vypit svätenú vodu, čo ho oslabilo a nemohol vziat dušu jeho priatela v dohodnutý čas.

Za toto Prvý prisahal, že John bude neuveritelne trpiet v Pekle keď zomrie. John pomaly umieral na rakovinu a tak vymyslel plán ako sa zachránit pred večným utrpením. Tajne predal svoju dušu dvom pánom Pekla. Keď prišli na to čo Constantine urobil, tak si uvedomili, že nemôžu dovolit aby zomrel, inak by museli začat vojnu o jeho dušu. Kvôli nedávnej občianskej vojne v Pekle sa títo traja neodvážili začat vojnu, pretože jediný kto by vyhral by bol "Pán Hostitelov" (čili Boh) a jeho anjeli. Lenže, boli aj príliš tvrdohlavý na to aby sa dohodli na spojenectve. To viedlo k tomu, že boli nútený vyliečit Johnovu rakovinu.

Sily a schopnosti
Constantine na rozdiel od iných komiksových mágov nie je tak často videný ako používa magické zaklínadlá a takmer nikdy nebojuje. On čelí väčšine svojich problémov pomocou rafinovanosti, znalosti okultu, manipulácie a dlhým zoznamom svojich známych.

Constantineova krv je démonicky pošpinená. Najprv to bolo transfúziou krvi od démona Nergala a neskôr sexom s succubou. Keby bola jeho krv vpichnutá niekomu inému, tak by ho okamžite vyliečila, aj keď by potom trpeli rovnakou pošpinenou krvou.O Johnovi je známe, že je to slabý bitkár a väčšinou sa vyhýba fyzickým bojom. Avšak keď mal šancu, tak sa mu podarilo vyhrat súboj, buď pomocou magickej zbrane (Hellblazer #217) alebo špinavým bojom (Hellblazer #57).

Pár príkladov Constantineovej mágie:
-   Použil kyvadlo a mapu, aby našiel miesto magického narušenia. (Hellblazer #4 a #182)
-   Vyvolal démona Nergala aby za neho zničil monstrum, ale nedokázal ho ovládat. (Hellblazer #11)
-   Uvalil na otca kliatbu, vďaka ktorej spustol. (Hellblazer #31)
-   Použil magickú pečat na succubu aby ju nemohli vystopovat sily Nebies a Pekla. (Hellblazer #60)
-   Stvoril golema. (Hellblazer #167)
-   Vymazal istému mužovi jeho traumatické spomienky. (Hellblazer #217)

Constantine sa napriek svojim schopnostiam nikdy nenaučil šoférovat a v minulosti sa spoliehal na Chasa ako svoj transport.

Vystupovanie postavy v skutočnom živote
Alan Moore tvrdí, že sa so svojím výtvorom stretol dvakrát. Pre Wizard Magazine v roku 1993 povedal:

   Jedného dňa som bol v Westminstery v Londýne a toto sa stalo potom ako sme vytvorili postavu  a sedel som v sendvičovom bare. Zrazu hore schodmi prišiel John Constantine. Mal na sebe kabát, mal krátky zostrih  vyzeral  nie, ani nevyzeral presne ako Sting. Vyzeral presne ako John Constantine. Pozrel sa na mňa, zahladel sa mi do očí, usmial sa, kývol hlavou a potom len tak zašiel za roh do inej časti baru. Sedel som tam a myslel som si, mal by som zájst za roh a pozriet sa či tam naozaj je, alebo by som mal zjest svoj sendvič a odíst? Rozhodol som sa pre to druhé. Myslel som si, že to bolo bezpečnejšie. Zvláštny malý príbeh.

Jeho druhé stretnutie bolo nakreslené v príbehu Snakes and Ladders z roku 2001:
   O pár rokov neskôr, na inom mieste, vystúpil z tieňa a prihovoril sa mi: Zašepkal: 'Poviem ti hlavné tajomstvo mágie. Ktorákolvek piča ju dokáže používat.'   

Stretli sa aj tretí krát, keď bol Moore vpísaný do komiksu Hellblazer #120 vtedajším autorom Paulom Jenkinsom. Je tam vidiel Moorea ako sedí v bare a John Constantine nadvihne pohár a napije sa na jeho zdravie.

Skutočné starnutie postavy
Constantine je neobvyklý medzi komiksovými postavami tým, že zostarol od svojho stvorenia. Počas prvého roku svojej série oslávil 35 narodeniny. O pät rokov v roku 1993 oslávil svoju 40tku.

Odvtedy neboli spomenuté žiadne oslavy narodenín, ale nič nenaznačuje tomu, že by Constantine prestal starnút, alebo že by sa zastavil skutočný súčasný čas v jeho komiksoch. DC Vertigo vydalo v knihe Rare Cuts časovú líniu, v ktorej sú vypísané narodeniny mnohých postáv. Toto je podporované tým, že v komiksoch sú používané súčasné dátumy. Napríklad, príbeh "All His Engines" sa odohráva v roku 2004 a sú v ňom zobrazené Geraldine a Tricia Chandlerové, ktoré zostarli o desat rokov od ich prvého vystúpenia v #84.

Komiksy najdete zde:

   
Hellblazer (original sins 1-4 by Deever)+(speciály a nahodilé= překlady)


Hellblazer - séria #41 - #61


Zdá se vám toto encyklopedické heslo neúplné, chybné, chcete jej doplnit o další informace, obrázky, odkazy, upravit, vylepšit, propojit některá slova s odkazy na podobná, související hesla v encyklopedii nebo cokoli jiného?
Dejte vědět níže do tohoto tématu, nebo tak přímo učiňte a editujte tento příspěvek

NAVIGATOR

S přidáváním hesel sem ještě chvíli počkejte... Nebude mít cenu se s tím dělat pro tohle forum, když bude jednodužší a zároveň účinšjčí to dělat na stránkách enycyklopedie... To jen, abys to nědělal zbatečně dvakrát... Tady bude ta sekce spíš pro návrhy a úpravy ke stránkám Comix-Pedie, tohle forum bude totiž mimo jiných, i hlavní forum pro encyklopedii

keram

ja som to sem presunul. jeden topic Hellblazera už v US tvorbe je. koFolíkovi som poslal správy s riešením ako upnúť tieto ostatné preklady - nechcel som to zmazať.

NAVIGATOR


SaNiGU

ak som to správne pochopil thak do tejto sekcie a ani na toto fórum nemá pridávať žiadne životopisi komixových postáv? ???

thx to Sir_Pete
Moje preklady: http://www.kocogel.info/index.php?topic=8512.0

keram


Kocour

SaNiGU: Zatím nemá cenu... počkej až bude dokončena encyklopedie...

SaNiGU

jo to počkám a potom si nájdem čas a niečo stvorím alebo pridám niečo z už starších životopisov ;)

thx to Sir_Pete
Moje preklady: http://www.kocogel.info/index.php?topic=8512.0

Kocour


BeeSee


Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:


Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal