Špionážní román

Založil nob321ody, 28 Červen, 2020, 23:34:10

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

nob321ody

..a když už jsem v tom, tak ještě něco málo přidám
McEwan, Ian
NEVINNÝ
Píše se rok 1955 a do rozděleného Berlína přijíždí nesmělý anglický mladík, technický zaměstnanec Královské pošty, aby se svým skromným přispěním podílel na ambiciózní, přísně tajné operaci CIA a britské tajné služby SIS. Projekt, který byl ve skutečnosti vyzrazen britským špionem pracujícím pro Sovětský svaz v samém zárodku, spočíval ve vyhloubení tunelu do sovětské okupační zóny a odposlouchávání telefonních hovorů a šifrovaných zpráv. Mladý Leonard Marnham však nežije jen svou prací. Berlín, který ho překvapí stále citelnou poválečnou chudobou i vzrůstajícím napětím rozděleného světa, jež o šest let později vyvrcholí stavbou Berlínské zdi, pro něho zároveň znamená vstup do dospělosti i první milostnou zkušenost. Ve chvíli, kdy se velké dějiny nečekaně protnou se soukromým světem hrdinů v sérii typických mcewanovských tragikomických náhod, dochází i k nečekanému rozuzlení příběhu, pod jehož špionážním nátěrem pulzuje život skutečných lidí, jemuž McEwan rozumí jako málokterý současný světový autor.

...kniha sice není "akční", ale jinak se to čte samo - skvěle vyjádřené postavy, prostředí, příběh - 100%
,,Ale nad zamerikanizovanými obrázky ze života supermanského loupežníka Lipse Tulliana můžeme jen povzdechnout: Škoda papíru (...)" pravila redaktorka Českého rozhlasu J. Jeriová, když brojila proti
Saudkově práci.

nob321ody

Tom Bradby
Pán děšťů
Šanghaj roku 1926. Město britských a francouzských úředníků, amerických pašeráků zbraní, ruských princezen a čínských gangsterů, kde vám hotelový číšník donese heroin až do pokoje a kde si lze koupit naprosto vše. Exotické, sexuálně nekonvenční a životem pulzující město a doba, v níž se nic nezdá nemožné. Pro Richarda Fielda je to nádherný svět, tolik vzdálený jeho minulosti, od které se snaží odpoutat. Nastupuje u policie a hned první den v aktivní službě se ocitne na místě brutálního zločinu. Připoutaná k posteli tu leží sadisticky zavražděná mladá ruská emigrantka Lena Orlovová. Jak Field začíná pronikat třpytivým povrchem do kalných hlubin, objevuje svět, který se nachází za honosným životem tamních Evropanů a Američanů - svět, kde všechno má svou cenu a kde lidský život je pouhou obchodní položkou. Klíčem k vyšetřování je zřejmě Lenina sousedka, záhadná a stále unikající Nataša Medveděvová. Může však Field důvěřovat někomu, pro koho je možná jediným cílem sebezáchova? A je moudré zamilovat se, když vše nasvědčuje tomu, že se příští obětí může stát právě Nataša? Ve městě, kde pravá podoba člověka je nebezpečný přepych, je Field vtažen do tmy za oslnivým společenským leskem, do světa, kde se ukájejí nejnižší lidské pudy a kde pravda je zřejmě smrtelně nebezpečná.
,,Ale nad zamerikanizovanými obrázky ze života supermanského loupežníka Lipse Tulliana můžeme jen povzdechnout: Škoda papíru (...)" pravila redaktorka Českého rozhlasu J. Jeriová, když brojila proti
Saudkově práci.

nob321ody

.....škoda, že u nás nikdy nevyšla kniha od švédského spisovatele Jan /Oscar Sverre Lucien Henri/ Guilloua. Proslavil se 12 knihami o smyšleném švédském špiónovi Carlu Hamiltonovi přezdívaném ,,Coq Rouge" (Červený kohout). A řekl bych, že některé knihy jsou lepší než slavné Bondovky.
Tak se aspoň můžeme podívat na tři filmy a vidět Carla Hamiltona v akci

1998 - Hamilton
Tajný agent Carl Hamilton je pověřen úkolem zlikvidovat gang ruských pašeráků zbraní. Nebezpečným kontrabandem je řízená střela SS-20 s termonukleární hlavicí o síle 1,5 megatuny, která by Paříž, Washington či New York v jediném okamžiku změnila v popel.

2012 - Hamilton: V zájmu státu
Maskovaní vojáci se zmocní nákladu technologicky vysoce vyspělých raket a chtějí je propašovat do Uzbekistánu. Mezitím v Etiopii neznámí únosci zajali švédského vědce. Do akce je proto nasazen agent Hamilton, který má okolnosti únosu vyšetřit. Brzy ale zjistí, že se chystá mezinárodní zbrojní spiknutí a že korupce míří až do nejvyšších pater státní správy. Odhalí i plány teroristického útoku, ke kterému má brzy dojít na švédské půdě.

2012 - Hamilton: Pokud jde o vaši dceru
Carl Hamilton kdysi míval rodinu, kterou však zničil krutý akt pomsty. Únos jeho sedmileté kmotřenky mu teď všechny ty bolestné okamžiky připomněl. Když se na internetu objeví fotky Natalie s rouškou, je jasné, že únos míří proti její matce Ewě Tanguy, šéfce švédské bezpečnostní policie. Někdo usiluje o to, aby její dcera konvertovala na islám. Po vlažné reakci švédských nejvyšších kruhů je Hamilton nucen jednat sám. S pomocí svého blízkého přítele Mouna se mu podaří únosce vypátrat. Natalii dal unést bohatý saúdský ropný magnát, který chce světu uštědřit lekci v přesvědčení, že ho jeho ropné bohatství ochrání před mezinárodním zásahem. Nepočítal však s agentem Hamiltonem. Ten se svými oddanými přáteli plánuje smrtící misi namířenou proti Arabově pouštní pevnosti. Brzy si však uvědomí, že zřejmě podcenil síly, kterými bohatý ropný magnát disponuje...

Přestože mají na CSFD všechny tři filmy něco přes 60 %, všechny tři jsou hodně dobře koukatelné a řekl bych, že ty dva nové předčí i třeba pověstného Bonda v některých filmech............... můj názor, nemusí ho nikdo akceptovat
,,Ale nad zamerikanizovanými obrázky ze života supermanského loupežníka Lipse Tulliana můžeme jen povzdechnout: Škoda papíru (...)" pravila redaktorka Českého rozhlasu J. Jeriová, když brojila proti
Saudkově práci.

nob321ody

.....nechci dělat další téma, jedná se o jeden článeček ....Povídky a knihy z Vietnam War
...pátral jsem po povídce, která kdysi vyšla v F&SF a napsal ji Brennert Alan a jmenuje se Ma Qui - je z vietnamské války - Operace "Wandering Soul", o které je v povídce řeč, skutečně existovala a dá se najít na youtube autentická nahrávka.
https://www.youtube.com/watch?v=ucz3WUUlR5E Opravdu hezké věci si na sebe lidi dokážou vymyslet.
...a tak jsem si pomapoval pár knih a povídek, které se týkají války ve Vietnamu - je jich u nás poskrovnu.
Doplnil bych, že mne zde nezajímá dokument - ale pouze romány a povídky.
Asi to nejlepší je Tim O'Brien - Co nosili s sebou
Soubor 22 povídek a novel z války ve Vietnamu z pera amerického autora, veterána této války...

Matthew Brennan nám předkládá hned dvě povídkové knihy a to
Lovci - Zabijáci
Lovci lebek
Dá se říci, že se jedná o osobní vzpomínky válečných veteránů z bojových akcí speciálních útvarů letecké bitevní a pěší divize ve Vietnamu 1965 až 1972.

William Eastlake, kterého známe z válečného bestselleru Hájili jsme hrad /mimochodem také zfilmováno/, napsal román z války ve Vietnamu - Umírali jsme v bambusu.
Hrdinou příběhu je kapitán Clancy, jenž smrtelně zraněn umírá kdesi v džungli. Vedle jeho konečných úvah o válce se zde odvíjejí osudy těch, co po něm pátrají, včetně kapitána Knightbridge a zdravotní sestry Jane, kteří ve svém vrtulníku souloží ve výšce 10 000 stop, aby tak vytvořili válečný rekord. Pod nimi v džungli bloudí dva mladí hippies a pokoušejí se válku ukončit pomocí květin a kytary... Eastlake vidí válku jako absurdní šílenství, které nelze postihnout běžnými realistickými prostředky. Sahá tedy po zbraních, jako je černý humor, hyperbola, groteskní dialogy či impresionistický popis, aby nakonec ve svém souhrnu přinesl obraz až mrazivě skutečný. Román je považován za jednu z nejlepších knih o vietnamské válce a ceněn stejně vysoko jako slavná Hellerova Hlava XXII.
Tom Smith - Snadný cíl je kniha pro všechny "fanoušky" vietnamské války.
Dlouhá a neobyčejná cesta průzkumného pilota ve Vietnamu.

...máme pár věcí, které se týkají Vietnamské války, ale dají se zařadit mezi SF literaturu.
První napsal Petr Straub a jmenuje se - Koko
Román těžící z válečného konfliktu ve Vietnamu.Ten se neodehrává během války, ale dlouho po ní, kdy skupina válečných veteránů pátrá po masovém vrahovi, s nímž se zřejmě během válečného konfliktu setkali.
Upozornění, tento román je hodně těžký na čtení ...V románech Petera Strauba se totiž téměř nenachází akce. Peter Straub je něco jako rozšafný vypravěč. Jeho dílo je náročné číst, protože je plné rozsáhlých popisných scén......

Další román (spíše povídkový cyklus), v němž jsou na válku ve Vietnamu pouze lehké odkazy, je dílo Stephena Kinga Srdce v Atlantidě.
.... a to je zase naopak hodně čtivá kniha...

A ted se dostávám ke knize, která by mohla být pro někoho skvost.
Napsala ji E. A. Scarboroughová a jmenuje se Léčitelka.
Prvek fantastiky tu je tvořen vlastně pouze tím, že hlavní hrdinka (zdravotní sestra působící v americké polní nemocnici) dostane od domorodého pacienta amulet, který zvyšuje její léčitelské schopnosti.
Hlavní hrdinka není bezprostředně přítomna bojovým akcím, není ani přímo přítomna zvěrstvům páchanými tou či onou stranou konfliktu. Bezprostředně se však s těmito zvěrstvy setkává, a to nejen na straně vietnamské, ale i na straně americké..........
Román byl oceněn cenou Nebula!

Našel jsem pár povídek...
Již zmíněnou od Alana Brennerta ,,Ma Qui" /taktéž cena Nebula/
Další je povídka Hrobaři /taktéž Nebula/. Napsal ji Joe Haldeman. A to jsou duchařské příběhy, odehrávající se přímo ve válečném konfliktu.
Přímo za války se odehrává i nefantastická povídka Nelsona DeMille ,,Rendez-vous" - popisuje střet amerického průzkumného oddílu a špičkové severovietnamské ostřelovačky.
Daleko lepší jsou povídky odehrávající se až po konci války, kdy se válečný konflikt přesunul do konfliktu v duši.
,,Noční stíny" od Roberta McCammona
,,Protože byla tma" od Jacka Cadyho - o válečném veteránu, který dokáže zhmotňovat své noční můry.
A nakonec jsem si nechal dvě povídky, jedna je od Danna Simmonse ,,E-lístek do Vietnamu" popisující drama odehrávající se ve virtuálním zábavním parku vybudovaném ve stylu války ve Vietnamu, a druhá je Koontzova povídka ,,Hlubina temnot" popisující poválečné setkání amerického válečného zajatce a jeho severovietnamského trýznitele.

...a zde mé ubohé znalosti knih a povídek z bojiště Vietnam končí.....
,,Ale nad zamerikanizovanými obrázky ze života supermanského loupežníka Lipse Tulliana můžeme jen povzdechnout: Škoda papíru (...)" pravila redaktorka Českého rozhlasu J. Jeriová, když brojila proti
Saudkově práci.

Rychlá odpověď

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal