Koronavir

Založil vn, 12 Březen, 2020, 00:08:10

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Wrai

Ak si správne z článku spomínam, tak nejaký Ryan z WHO povedal niečo v zmysle, rúšky by mali nosiť len nakazení...ale kto o sebe vie, že nie je nakazený? Viem ja či ten, henten, tamtoten, je zdravý?
Môj názor: je lepšie mať niečo cez ústa a nos ako nič...nemyslím si, že je to teda úplne odveci a len pre psychologický efekt.

Fefty

samozřejmě nejsem odborník na propustnost vláken (a i kdybych byl, stejně bych nevěděl, jak přesně funguje tenhle konkrétní virus, protože to s jistotou neví ještě nikdo), takže se nechci s mythem hádat, nicméně určitě existují studie, které laboratorním zkoumáním zjistili propustnost směrem ven (od toho, kdo roušku nosí) i dovnitř (z okolí k tomu, kdo roušku nosí) a většinou se shodovali na tom, že ven je to nad 50% a dovnitř v závislosti na materiálu průměrně kolem 20%. V situaci, kdy nemoc roznáší lidi bez příznaků je to jediný možný způsob snížení pravděpodobnosti šíření. Takže tvrzení, že funguje jenom jednorázová a ještě jen při použití rukavic, mi přijde z hlediska selského rozumu jako extrémní (neříkám, že nemožná, protože možné je všechno...) Hlavní ale je, že i když nikdo nic pořádně přesně neví, snaží se aspoň něco dělat - něco, co není úplně nesmyslné ....

myth

Wrai
Právě proto je třeba co nejvíce testovat.

Fefty
Jde o to, že když ti rouška zachytí virus, potom ji musíš správně sundat, aby se z ní nedostal virus na tebe. Pokud to neuděláš, tak je jedno, jestli se k tobě virus dostal na přímo bez roušky a nebo sekundárně z roušky. A jednorázově proto, že i při následné manipulaci s rouškou se na tebe může virus dostat. Ale nechci tu vyvolávat paniku, určitě je rouška v současném stavu dobrá prevence, která přispívá k ochraně před nakažením. Jen, že argument WHO není tak nesmyslný, jak yb se na první pohled mohlo zdát.

Při nemoci bez příznaků není rouška jediný možný způsob snížení pravděpodobnosti šíření. Nejefektivnější je hromadné testování a následná izolace nakažených. Toto aplikovala Jižní Korea (po zkušenostech z epidemie SARS) a její zvládnutí epidemie je přímo ukázkové. 15. den od zjištění 100. nakaženého už dokázala epidemii lokalizovat a ustálit její šíření. Vypadá to, že podobným přístupem se to povede i Tchajvanu. A to nesáhli k žádným drakonickým opatřením.

quetzalogg

Citace od: myth v 31 Březen, 2020, 18:22:57Přínos roušky je potom spíše v rámci psychologického efektu, že máme pocit, že něco děláme a tedy že máme vlastní osud v rukách. To je prospěšné, protože tím produkujeme méně stresových hormonů a náš organismus je odolnější.

Ale než mě začnete kamenovat za tenhle příspěvek, který může být chápán pesimisticky, pamatujte, že hlavní je se nestresovat, neb jak jsem psal na začátku, stres výrazně oslabuje imunitu. ;)

Mě teda mimořádně stresuje samo nošení roušky. Díkydíkydíky Bohu, že jsem v práci sám, v odloučené, oplocené budově, a nikdo mi tam neleze. Fakt si neumím představit, že bych ten bordel musel mít na obličeji celej den (takže aby to mělo nějakej smysl, musel bych mít roušek celou tašku, protože profuněná, navlhlá rouška údajně ztrací i tu trochu účinnosti...

Na nákup chodím max 1 x za týden, samozřejmě s rouškou, aby mě někdo náhodou neukamenoval, a v kapse mám lahvičku s desinfekčním gelem. A je to legrační, vidět kolem sebe všechny lidi 100 % orouškované (kolik z nich asi tu roušku po návratu domů hodí na vyvářku?), ale jednorázové rukavice si na vstupu do sámošky bere tak 1 člověk z pěti - většina prostě hrábne po košíku holou rukou a jde si vesele vybírat, bezdotykovou platební kartu taky nepoužívá zdaleka každej... Přijde mi, že na nošení roušky ÚPLNĚ VŠUDE si lidi díky kampani a hrozbě pokuty zvykli bleskurychle, ale na nic náročnějšího už mentální kapacita části národa nestačí.

Jo, a nejvíc mě dostávají magoři, co si dokonce i na avatar ve Facebooku dali novou fotku s rouškou (jakože aby tím demonstrovali svůj pevnej postoj). Jako by nebylo dost deprimující už to, že ty orouškované ksichty vidí člověk v reálu úplně všude...

Z toho, že neodezní ta epidemie, strach nemám. Ale fakt se bojím toho, co za psychický následky to nechá na lidech. Jak dlouho nám bude trvat, než se zase začneme chovat jakž takž normálně...

Fefty

myth: souhlasím, že hromadné testování je efektivnější řešení, ale to naráží na technické možnosti státu, snad se to bude lepšit... myslel jsem to tak, co můžou udělat lidi sami

quetzalogg: nejsem nějaký zastánce roušek, fotku v profilu nemám žádnou, natož s rouškou :-) a v zásadě souhlasím s tím, co píšeš - rouška má smysl, jen pokud se nosí krátce, třeba na vycházce do parku nebo do práce, musí se udržovat - vyvařovat a sundává se opatrně. Pokud to lidi nezvládnou, pak je to špatně. Souhlas, že když vidím někdy chování v obchodech, dá se o správném používání roušek pochybovat....

Jinak osobně si myslím, že reakci WHO vyvolalo zbytečně namyšlené poučování českých státníků vůči světu, zas tak převratné to opatření nebylo, aby musel Babiš do světa vyřvávat, že objevil Ameriku...

Majkys

Co se týče použití roušek, tak také nejsem žádný odborník, ale můj selský rozum mi říká, že určitý význam proti šíření má, zejména v kontextu s dalšími zavedenými opatřeními. Prostupu viru sice běžná rouška nezabrání, ale vir se nešíří vzduchem jen tak sám, ale zejména v kapénkách ve vydechovaném vzduchu a podle vlhkosti roušky po chvíli používání se zdá, že v tomto směru tu jistá účinnost bude. Také kinetika kapének které projdou asi nebude taková jako bez bariéry, tak by radius šíření mohl být menší. Při omezení výskytu množství lidí v uzavřených prostorech a při větších rozestupech bych řekl, že poměrně výrazně klesá koncentrace viru v prostředí. A nižší koncentrace i snižuje pravděpodobnosat nákazy. Vždyť s kolika nejrůznějšími bakteriemi a viry se běžně setkáváme ze všech předmětů běžné potřeby a ani o tom nevíme, protože expozice není tak masivní aby si s nimi imunitní systém neporadil. Za mě tedy roušky na místech, kde se sejde více lidí (MHD, obchody...) ano. Ale možná si to celé představuju špatně. Vadí mi ale paranoia některých lidí, kteří se mohou zbláznit, když se s někým bez roušky minou na cestě v parku.
Pohodička, kafíčko, komiksíček...ideální večer.

Moje překlady zde: http://www.kocogel.info/index.php?topic=24437.msg282005#msg282005

quetzalogg

Citace od: Majkys v 31 Březen, 2020, 22:24:24Za mě tedy roušky na místech, kde se sejde více lidí (MHD, obchody...) ano. Ale možná si to celé představuju špatně. Vadí mi ale paranoia některých lidí, kteří se mohou zbláznit, když se s někým bez roušky minou na cestě v parku.

Podepisuju. Ale je mi to prd platný, musím to nosit i na liduprázdné ulici, a jsou pošuci, co tě seřvou i na lesní mýtině, když jsi "bez".

sackettboy

vy ste sa "rozjeli", ale nechce sa mi to čítať.  rofl

pre mňa je rúško peklo lebo som k tomu nedostal slepeckú palicu (rozumej hul)  F:/

každopádne, keď sa na to pozriem s pozitívnej stránky babám sa tie rúšky celkom hodia, páčia sa mi viac než predtým  rofl  ;D

sackettboy

Tak vírus môže mať vplyv aj na ďalšiu osobnosť zo sveta BDečiek. Nakazený je aj Juan Gimenez:
https://www.elsol.com.ar/quien-es-juan-gimenez-el-afamado-historietista-que-tiene-covid19

Rychlá odpověď

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

+-Komiksový kalendář