IKS Strážci Času aneb „utajená“ sága Vlastislava Tomana.

Založil JarKH, 05 Leden, 2019, 19:35:04

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

JarKH


Závěrem minulého roku splnilo nakladatelství Olympia jeden velký sen archivářům domácího komiksu. Vyšlo zde konečně souborné vydání ,,neábíčkovské" sci-fi ságy pana Vlastislava Tomana z let 2001 až 2003. Vydavatelem byla Česká rada pionýra a cílem bylo seznámit čtenáře nenásilnou a zábavnou formou s historií a zajímavostmi patnácti zemí, které zpočátku tvořily Evropskou unii.
 
,,Utajenou" ji nazývám proto, že původní sešity byly neprodejné a rozesílané zdarma zejména pionýrským oddílům a dalším institucím. Tento projekt bohužel nebyl nijak moc veřejně prezentován a nebýt upozornění autora, zcela jistě bych tuto sérii tenkrát prošvihl...
Pořadí jednotlivých zemí bylo dáno dle toho, jak se střídaly v předsednictví. Francie, Švédsko, Belgie, Španělsko, Dánsko, Řecko, Velké Británie, Finsko, Německo a Holandsko. Poté byl projekt bohužel přerušen pro nedostatek financí. Jedenáctý díl Poselstvo krále Jiříka vycházel od září 2008 do června 2009 pouze v internetovém časopisu Mozaika Pionýra.

Krátce k ději. Čtyři kadeti gymnázia z roku 2101, kteří se svým velitelem androidem Žánem a později umělou inteligencí samotného Časostroje podnikají cesty do minulosti i naší současnosti (po rok 2001) a prožívají příhody, které se váží na historické události nebo osobnosti. Kresby pana Miroslava Kociána jsou zde v nejlepší formě. V dílech 5,7 a 9 ho střídal pan Vladimír Bican.
Až na první 15 dílnou Francii, mají všechny další epizody, 13 dílů. Jednotlivé sešity dále doplňovaly pestré informace o jednotlivých zemích.

První díl Francie se také měl objevit ve Velké knize komiksů ABC 4 Strážci coby ukázka příhod třetí generace, ale z neznámých důvodů se tak nestalo. Komiks tedy zůstával dostupný pouze v elektronické podobě.

Závěrem pár postřehů ke knize. Pro souborné vydání namaloval pan Kocián novou obálku. Každý díl začíná časovou osu dané země, na které jsou znázorněny historické události od dávné minulosti až po vstup do EU, toto uspořádání nelze než pochválit. Zachovány byly i jednotlivé texty v zápatí, pojaté často jako kvíz. Vazba je brožovaná, kniha působí jako taková "skripta" a jako podklad byl zvolen tenký modrý papír. Nicméně tisk z originálů dopadl výborně, bohužel některé díly posledního dílu se podařilo dohledat v originále, sken je znát zejména na textu v bublinách. Nové vydání by mělo být novou šancí opravit drobné překlepy, k čemu ale nedošlo. Ale toto jsou jen drobnosti, IKS Strážci Času určitě doporučuji všem fanouškům a sběratelům příběhů pana Vlastislava Tomana... A kdo ví, třeba se s nimi ještě někdy sejdeme, já bych nebyl proti...

JarKH

Jergon

Ježiši, už zase někdo, kdo nás chce pomocí komiksu vzdělávat! HEEEEEEEEEEEELP!!!  :.o
Stejně se všecko podělá - tak na co být ještě pesimista?

jmaky

Je suis Paris!
To my je učíme mluvit...   Po našem...
My jsme Transcomx!

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal