Pokec o grafické tvorbě

Založil karelcedr, 21 Červenec, 2018, 13:49:04

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

karelcedr

Hele lidi, má smysl v dnešní době klasická tvorba, nebo už se jede jenom digitálně?
A co u fotografie? Děláte ještě někdo fotky pomocí zvětšováku?

Jergon

No, já už to bastlim víc digitálně, třebas u těchhle veci   https://www.artstation.com/artwork/eY80G si aspon letadla pořád ještě radši nejdřív nakreslim v tužce, protože realistické obrázky je potřeba dost prokreslit a to bych si ciste digitálně netroufal. Pokud jde o komiks, kde se přece jen víc nebo míň stylizuje, tak bych klidně i kreslil digitálně, měl bych tak mnohem jemnější a čistší linie než tak, jak to dělám. Jenže tablety, kde můžeš kreslit rovnou na obrazovku a tu kresbu na ni vidíš, jsou pořád ještě dost drahé a klasickým tabletem bych to asi nedával. Takže až pokročí vývoj, určitě aspoň komiksy pojedu jen v digi. Jinak myslím, že klasická tvorba určitě smysl má, ale ne pro mě. Mně nepatří do ruky nic mazlaveho nebo kapalného, už na průmyslovce to koncivalo vždycky katastrofou...?
Stejně se všecko podělá - tak na co být ještě pesimista?

Bothrops atrox

Já tak napůl. Skener a počítač je kombinace, která je hodná pozornosti.

Hlavně u grafiky, jejímž základem jsou moje vlastní fotky, si hodně pomáhám počítačem a na závěr si tisknu negativ, který potom v temné komoře rovnou kopíruju na fotopapír a ten vyvolám. A potom někdy koloruju olejem, nebo akrylem.

Zvětšovák mám na skříni a nepoužil jsem ho spoustu let. Proč? Protože i když fotím na film, tak ten si stejně oskenuju. A to i ten lístkový z VF. A potom si vytisknu negativ - těch možností jak ho v pc upravit je tolik, že to bych pomocí zvětšováku nikdy nedokázal.

Z těch "běžnejch" fotek si vyberu pár a po úpravě v PC si je většinou zajdu vytisknout někam, kde mají kvalitní termo.  Zbytek tisknu doma na inkoustu, nebo laseru.

karelcedr

Jergon- dost   dobrý --poz

Bothrops- Jak jako tiskneš si negattivy bez zvětšováku?
To se vůbec nechytam.

Bothrops atrox

Karle: Normálně oskenuješ negativ, pokud fotíš na film, nebo použiješ rovnou digitální soubor. Otevřeš si GIMP a v něm si otevřeš ten svůj soubor s fotkou. Odbarvíš (svítivost), pokud ho už nemáš černobílej, převedeš na negativ a stranově převrátíš (ne vždy je to žádoucí.) (a taky se můžeš vyřádit na různých filtrech atd.) (Můžeš si vyhrát s dvouvrstvovou úpravou - to už je ale složitější a lepší je Photoshop bo má tiskové pasovací značky)

Vytiskneš na laserovce, nebo inkoustovce na kvalitní pauzák. Čím kvalitnější pauzák, tím lepší výsledná fotka. Ale pokud z té původní fotky máš po úpravách v gimpu jakousi "grafiku" tak často stačí i obyčejnej pauzák, nebo i papír do tiskárny. Ale musí to být kvalitně vytištěno na ten nejvyšší možný level co tiskárna zvládne, jinak jsou tam pruhy. (tisknu 17x23, aby na fotopapíře 18x24 byl krásný bílý okraj)

Potom s tím vlezeš do komory. při červeném světle položíš ten pauzák na fotopapír zatížíš čistým! sklem a osvítíš. Délku osvitu si musíš vyzkoušet - třeba proužkovou zkouškou. Já používám tří diodovou baterku kterou mířím zhruba sedm vteřin do stropu u pauzáku. U papíru do tiskárny klidně i půl minuty, i déle.  Vrazím to do vývojky, podivím se, přeruším, ustálím vyperu a (ne vždy :)) vyhodím a začnu znovu...

Papír do tiskárny místo pauzáku, byla původně laciná nouzovka, kterou jsem po vytištění negativu natřel ze zadní strany terpentýnem, a on zprůhledněl a stal se z něj "pauzák" potom jsem ho vrazil mezi dvě folie do meotaru, abych si nic neumastil a výsledek byl takový, že jsem to začal používat nejen jako nouzovku. A ani to napouštění terpentýnem není vždy nutné. Jen to chce potom ten delší osvit.

karelcedr

A nedá se udělat pěkná fotka rovnou z tiskárny?

karelcedr

A zabývá se někdo z vás také tou populární fotorealistickou kresbou, nebo malbou?

Bothrops atrox

Já to mám trochu obráceně než Jergon.  Spíš maluju než kreslím. Takže se pokouším třeba o fotorealistické kvaše. Ale nejraději mám scenérie akrylem na střední a velká plátna.

Na to precizní kreslení a vykreslování nemám tu trpělivost a hlavně mě to nebaví. Raději mám perokresbu, kde hojně využívám práci se štětečkem a inkoustem.Jako třeba tady - jeden panel z mého posledního komiksového počinu:

xVEGANx

Citace od: Bothrops atrox  04 Srpen, 2018, 16:31:54
Spíš maluju než kreslím. Takže se pokouším třeba o fotorealistické kvaše. Ale nejraději mám scenérie akrylem na střední a velká plátna.

Ukaz nejakou praci, prosim.

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí