Fyzika medzihviezdneho cestovania

Založil Wrai, 28 Červen, 2018, 01:10:52

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Wrai

Poznate to...pokrocila hodina, vela piv, nevyriesitelna diskusia....

Otazka?

Hypoteticky cestujeme rychlostou svetla na kozmickej lodi v medzi hviezdnom priestore...preco, ak je v lodi beztiazovy stav nepripuci cestujuceho o stenu, ktora je v proti smere pohybu letu/plavby lodi? Iste je tam absencia gravitacie, ale co doda hybnost nepriputanym objektom v lodi?

Mozno som nedaval na fyzike pozor...tak budem rad ak minto niekto vysvetli.

Bothrops atrox

Doporučuji knihu Kip S. Thorne  - Černé díry a zborcený čas. (Kolumbus - Mladá fronta.)


myth

Záleží, jestli na tebe působí nějaké zrychlení. Pokud loď letí konstantní rychlostí, žádné zrychlení na tebe nepůsobí a tudíž ani nebudeš přimáčknut ke stěně či něco jiného. Změna nastane ve chvíli, kdy začneš provádět nějaký manévr, potom na tebe budou působit síly vyplývající z tohoto manévru.

Máš to vlastně stejné, jako když jedeš v autě (až na tu rychlost).

Wrai

Áno, ale v aute si pripútaný o sedadlo, ktoré je zas o karosériu...preto sa pohybuješ...ale pokiaľ je v lodi beztiažový stav(vznášaš sa nad podlahou) a loď prejde do pohybu, čo sa stane?

vn


myth

Jak píše vn.  ;)

Když zahájí pohyb, začne zrychlovat a tudíž se to projeví i na posádku. Jakmile dosáhne rychlosti a přestane zrychlovat, ustálí se i posádka a bude v pohodě.

xVEGANx

Ja si jako malej rikal, ze kdyby clovek umel levitovat, tim padem nejak obelstil pusobeni gravitace, tak kdyby byl metr nad zemi a ona by se dal pod nim tocila, jestli by byl za 12 hodin v Australii :)

myth

To by záleželo, jestli bys zůstal stále součástí atmosféry nebo ne. Pokud ano, otáčel by ses se zemí, pokud ne, tak by to fungovalo jak popisuješ. Ale zajímavá otázka by potom byla, jak bys dýchal.  ;D

xVEGANx


Bothrops atrox

V zásadním SF komiksu Space trashers byla situace, kdy selhal generátor gravitace. A jeden z hrdinů odmítl v té chvíli stavu beztíže pálit z pistole s odůvodněním, že by jej reaktivní síla plynů z hlavně odmrštila a rozmazala o zeď.  (A Max Bubakov má určitě nastudováno! ) :)

A pokud se utrhne výtah a kabina padá nikým nebržděná kolmo k zemi (ideální stav), tak člověk uvnitř, jakožto méně hmotné těleso, by měl padat pomaleji a tudíž se by se měl nejprve praštit hlavou o strop kabiny a teprve náraz kabiny o zem, by jím měl mrštit na podlahu.  Jinak řečeno, měl by se po celou dobu pádu držet u stropu kabiny...  :) :)


Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:


Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal