Maďarský képregény I. Zórád Ernő 2/2

Založil kemen, 26 Prosinec, 2017, 23:56:45

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

kemen

26 Prosinec, 2017, 23:56:45 Naposled upraveno: 02 Leden, 2018, 23:15:32 od kemen
Pokračovanie Zórádovej témy Maďarský képregény I. Zórád Ernő 1/2

PRELOŽENÝ NÁZOV: Tajomstvo na streche sveta

ORIGINÁLNY NÁZOV: Titok a világ tetején

SCENÁR: Csernai Zoltán / Cs.Horváth Tibor

KRESBA: Zórád Ernő

TYP: farebný
POČET STRÁN: 32

http://www.kocogel.info/index.php?topic=26720.msg319574;topicseen#new

Csernai Zoltán sa narodil 1925 v Békescsabe, v chudobnej rodine. Vyrastal v zložitých rodinných pomeroch. Vyštudoval ekonómiu a pracoval ako úradník v cukrovare, neskôr vo Výskumnom ústave cukrovarníckeho priemyslu. Vášnivo a veľa čítal, jeho vnímanie sveta výrazne ovplyvnili Verne či Wells. Povedľa práce v cukrovare začal publikovať krátke články a novely v regionálnej tlači. Niekedy v rokoch 1956-57 začal zbierať rôzny materiál k záhadám z oblasti histórie, archeológie, antropológie, astronómie a ďalších oborov. Informácie z týchto materiálov sa pokúšal pretaviť do literárnych diel. Jeho prvé dielo zamietli, ale nevzdal to a niekedy v tom čase sa zrodila aj úvaha k vytvoreniu trilógie resp tetralógie v ktorej zohráva určitú úlohu aj záhada snežného muža. V 1961 mu vychádza prvotina Tajomstvo na streche sveta (Titok a világ tetején), ktorá v časoch prvých vesmírnych krokov ľudstva musela mládež zaujať. Po nej v roku 1964 vychádza Balada o potope (Az özönvíz balladája), nasledovaná v 1971 Atleontisom a ďalšími novelami. Publikoval až do nového tisícročia, umiera v roku 2005 v Budapešti. Jeho tvorbu možno nazvať vedecko-fantastickou literatúrou zameranou na mládež, kde je častou témou mimozemská civilizácia, ktorej predstavitelia prilietajú na Zem.

Spomenuté Tajomstvo na streche sveta v sebe mieša niekoľko problematík, od globálneho otepľovania, cez snežného muža až po mimozemské civilizácie, čo v tak krátkom texte môže pôsobiť až kontraproduktívne, ale to berte len ako môj názor. Csernai jednotlivé technické či vedecké témy rozoberá fundovane a celkom do detailov. Kniha vyšla v češtine v roku 1974 vo vydavateľstve Vyšehrad. Cs.Horváth Tibor sa na jej komiksovej adaptácii ,,vyřádil" len mierne, občas je niektorá udalosť časovo prehodená alebo to či ono urobí iná osoba než v novele, nič zásadne zmenené som ja osobne neobjavil, ale je možné, že sa nájde podstatne pozornejší čitateľ a tento článoček ešte mierne pozmeníme ;) V rámci komiksu, hlavne pre nedostatok strán, sú niektoré súvislosti, objavy, úvahy, vedecké témy a debaty značne zjednodušené a tak vyzerajú naivnejšie než by mohli byť. Pridaním 10-15 strán by sa bol príbeh viac priblížil k samotnej knihe a držal by viac pokope, avšak tu celkom určite vstúpila do hry požiadavka a možnosti periodík v ktorých sa komiksy mohli objaviť. Napriek tomu to však je vcelku príjemný sci-fi príbeh cielený na mládež svojej doby. Časy prvých ľudských vesmírnych krokov, jeho skutočné objavovanie, možné mimozemské civilizácie či medzihviezdne lety. V čase vzniku knihy a ešte aj v čase vzniku tohto komiksu nik nechyroval o rytieroch Jedi, Impériu, hviezdnych vojnách, v ktorých svetelné meče intenzívne drnčia svojim neonovo-laserovým jasom a tak sa lietalo sem tam vesmírom len tak pre zábavu, maximálne sa tu a tam vyťažilo trochu uránovej rudy ;)
Komiks uzrel svetlo sveta v roku 1974-75 v periodiku Magyar Ifjúság, pravdepodobne v čiernobielej verzii. Do farby bol oblečený asi až pri vydaní v ,,integrále" spolu s už Jaroslavom preloženým Návratom na Zem a kraťasom Doktor Diagoras od Stanislava Lema, ktorý Vám dúfam, časom predstavíme tiež. ,,Pravdepodobne" a ,,asi" trochu odzrkadľujú zložitosť dopátrania sa presnejších údajov pri niektorých starinkách. Jasné je teraz to, že vám tento príbeh predkladáme v slovenskej verzii a dúfam, že ho dočítate do konca, keďže až tam sa dozviete ako ďaleko sa môžete dostať čítaním a kreslením komiksov ;)

kemen

Zórádove kraťasy

PŘELOŽENÝ NÁZEV: Divoch z Capuy

ORIGINÁLNÍ NÁZEV: A capuai fenevad

SCÉNÁŘ: Cs. Horváth Tibor

TYP: barevný
POČET STRAN: 10
JAZYK: český

PRELOŽENÝ NÁZOV: Doktor Diagoras

ORIGINÁLNY NÁZOV: Doktor Diagoras

SCENÁR: Lem Stanislav / Cs. Horváth Tibor

TYP: farebný
POČET STRÁN: 6
JAZYK: slovenský

Maďarská komiksová tvorba

Maďarský képregény I. Zórád Ernő 1/2
Zórádove kraťasy
Maďarský képregény II. Sarlós Endre
Maďarský képregény III. Sebők Imre

kemen

26 Prosinec, 2017, 23:56:58 #1 Naposled upraveno: 27 Prosinec, 2017, 00:00:26 od kemen
Akosi mi už nechcelo zobrať ďalší text do prvého článku, asi som to preplnil ;) takže idem ďalej touto formou ;)
Akurát so mnou nepekne vypiekol imageshack a všetky moje fotky sú fučifuč, zovšadiaľ... takže ich musím postupne vrátiť na svoje miesta ;) aj sem zopár dám, ale až zajtra ;)

quetzalogg

Díky za pěkný rozbor (i za komiks Tajomstvo na streche sveta).

S tím článkem to je nějaké divné, velikost příspěvku asi není neomezená, ale že by to nešlo vložit jako další příspěvek do stejného topicu?

Jinak na obrázky se mi osvědčil http://tinypic.com/, už tam mám uložené věci několik let, a pořád drží. imageshack už dávno stojí za prd.

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí