Zlaté příběhy psané střelným prachem

Založil JarKH, 07 Prosinec, 2016, 23:28:40

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

JarKH

07 Prosinec, 2016, 23:28:40 Naposled upraveno: 07 Prosinec, 2016, 23:35:28 od JarKH
V lednu 2014 jsem si na tomto místě kladl otázku, jestli je Zlatá kniha komiksů Vlastislava Tomana opravdu zlatá. Ovšem letos rozhodně není o čem pochybovat a nad koupí titulu
Zlatá kniha komiksů Vlastislava Tomana 2 Příběhy psané střelným prachem, který v říjnu tohoto roku vydalo opět nakladatelství XYZ (Albatros media), nějak dlouho váhat.V letech 1977-79 byla naše klukovská fantazie těžce naladěná hlavně na dobrodružnou vlnu, neboť sci-fi bylo stále velmi podezřelý žánr (Vzpoura mozků na zadních stranách ABC na nás tehdy působila jako zjevení). Vládly nám knižní příběhy plné pirátů, šermířů či střelců ze všech možných střelných zbraní, které občas výrazně podpořil nějaký film či televizní seriál. ABC nás v tom tehdy hojně podporovalo a pan Toman nám tehdy svými prvními kreslenými ,,Příběhy psanými střelným prachem" vštípil základní znalosti a obdiv ke střelným zbraním. Na komiks od 23. ročníku ABC navázal také nepravidelný seriál plánků na výrobu maket nejrůznějších dobových pistolí a pušek plus další povídky z tohoto cyklu, jako například reportáže pana Freda Colemana o Samuelu Coltovi nebo první příhody českého puškaře Matěje Holuba, známého z povídky Sázka o sekeru.
Z prvních pěti příběhů Petronely, O kolečko víc, Turecké varhany, Zákeřný kord a Tichý střelec na mne působil a působí bezesporu nejvíce démonický lovec pirátů Konrád von Trauben a jeho střílející kord. Autorem této první série je pan Miloš Novák- jeden z velmistrů českého komiksu, tvůrce ,,kvašového" Lovce jelenů dle J. F. Coopera a celé řady legendárních příběhů publikovaných v sobotní příloze Svobodného slova, kterým dominují především tři příběhy inspektora Borgese. Tento tvůrce by si konečně svou velkou knihu komiksů už zcela jistě zasloužil. V knize najdeme i podrobné info o autorech a pan Novák ho po zásluze otevírá.

Říká se, že nelze vstoupit dvakrát do téže řeky, nicméně zlaté časy ABC, kulminující ve 22 a 23. ročníku, se beze zbytku vrátily v ročnících 29 a 30. ročníku. Opět silný sci-fi příběh Galaxia na zadních stranách a uvnitř druhá série Příběhů psaných střelným prachem. Osm kulí, Střílející ruka a Přerušený souboj, kreslená panem Milanem Víškem, jehož ženy a dívky jsou velmi krásné s nebojácně dmoucími se ňadry.
V dalším ročníku začíná příběh Pána vlků a zrodí se další výrazný hrdina Vlastislava Tomana český exulant Jakub Holý, vyzbrojený předchůdcem koltu - úžasnými Colierovými revolvery.
K tomuto svému hrdinovi se autor vrátil v letech 1989-90, kdy v 34. ročníku vycházel první ,,prequel" v dějinách českého komiksu Kapitán Karibského moře. Jakub Holý se roku 1756 plaví do Nového světa a cesta se mu trochu protáhne. Toto je poslední seriál Vlastislava Tomana coby šéfredaktora ABC a kreslí ho pan Luboš Hlavsa.

Poté se komiksové Příběhy psané střelným prachem na dlouhou dobu uzavřely a žijí nadále jen v próze. V roce 1988 vydává Západočeské nakladatelství jejich knižní verzi, chybí tu Přerušený souboj, ale je tu začátek příběhu Matěje Holuba nebo i příběh s Old Shatterhandem a Vinnetouem.  Některé z literárních adaptací měly svou premiéru už dříve na stránkách ABC coby povídka.
Pak se převedení do prózy dočkal i Pán Vlků a Korzár Poctivec (Kapitán Karibského moře) pro sešitovou edici Víkend - čtení pro volný čas v letech 1990-91, kde ho ilustroval pan Jiří Petráček. Prozaické verze těchto příběhů mají jedno společné, od komiksového děje se mírně odlišují a dle mého soudu nepůsobí zdaleka tak magicky jako komiks.Pak následovala nová série dalších příběhů - kniha Dlouhý oheň smrti, Ostrov 2000 (doprovázená nádhernými ilustracemi pana Aloise Křesaly), ty z části najdeme i v nové Zlaté knize (konkrétně Mnich, Sázka o sekeru, Velký Apač, Pán hromových štítů, Silvestrovský souboj a Říkají mi Rukablesk), kde je nově ilustroval pan Jiří Petráček. Na jejich ,,zkomiksování" stále ještě čekáme a kéž se jí jednou v ABC dočkáme.

Že by to dozajista fungovalo, se mi opět potvrdilo, když v letech 2012-13 začal v ABC (přelom ročníků 57 a 58) vycházet jako ,,dvoustranný komiks z modelových stránek" příběh Pirátova dcera, kde oba pánové Toman i Petráček znovu potvrdili své nesporné mistrovství. Bohužel seriál byl v rámci současné půlroční komiksové politiky ABC opět předčasně ukončen, takže na plánovaný dramatičtější závěr již nedošlo...

Je na místě si připomenout, že dosavadní reedice cyklu ,,Příběhů psaných střelným prachem" byly pojaté dosti nešťastně. Do ,,Velkého" Speciálu 1989 zima ,,Dobrodružství se zbraněmi" se probojovaly pouze Turecké varhany, O kolečko víc a Osm kulí, ovšem bez názvů epizod a doprovodných textů. Ve Speciálu 1990 jaro působil Tichý střelec, taktéž bez doprovodných textů. Ještě tragičtěji s našimi hrdiny zatočil BBart. Velké knize komiksů ABC 2 BBart 2002 vyšly poprvé souborně Kapitán Karibského moře a Pán vlků ve správném chronologickém pořadí. Tato kniha celkově ignorovala původní doprovodné texty seriálů ABC. U příběhů Jakuba Holého sice nenavazovaly přímo na příběh, ale obsahovaly množství zajímavých informací, které čtenář ocení zejména při opakovaném čtení. Díky jejich vypuštění se z mnoha seriálů této knihy stal jakýsi podivný napůl nesrozumitelný hybrid.
Na samotné ,,Příběhy psané střelným prachem" došlo ve Velké knize komiksů ABC 3 BBart 2002. Zde sice doprovodné texty u první série ponechali - dokonce dobové a původní z ABC. Ovšem nepochopitelně přeházeli pořadí, tudíž působí opět poněkud nelogicky. V mém oblíbeném Zákeřném kordu byly pod správnými názvy a doprovodnými texty přehozeny části 8 až 11, což mě tehdy neuvěřitelně vytočilo. Nicméně jsem doufal, že je to chyba jen mého výtisku. K chybě ale došlo v grafickém studiu, dotazem přímo v BBartu jsem zjistil, že si jsou chyby celého nákladu vědomi, nicméně nové opravené vydání hned tak nehrozí. Osm kulí nemělo doprovodné texty vůbec a vyobrazené zbraně v závěru jsou nám tedy k ničemu. Střílející ruka byla jakžtakž v pořádku, ovšem Přerušený souboj byl (ač avizován v úvodu) z knihy nakonec bez vysvětlení vypuštěn a vyšel až po létech v Encyklopedii komiksů v Československu 1945 - 1989 I. věnované ABC... No radši nevzpomínat, vraťme se k současnosti...

Na závěr si shrňme důvody, proč by nám tato kniha rozhodně neměla chybět v našich knihovnách a sbírkách a také se stát velmi žhavým kandidátem na ideální dárek pro všechny fandy komiksu, dobrodružství či zbraní všeho věku.
Kniha působí velice sympaticky, kombinace komiksů i povídek je vyvážená velmi dobře i na toho, kdo se s nimi seznamuje poprvé. Nakladatelství XYZ odvedlo tentokrát perfektní práci. Nenajdeme tu žádnou ze slabin prvního svazku, všechny příběhy mají své názvy kapitol,aktualizované doprovodné texty a dostaly nová loga. Papír má tentokrát správnou gramáž a matný tisk vyznívá taky lépe než lesklý. Komiksy jsou oproti vydání v časopise větší. Zkrátka tentokrát se nám do ruky dostává opravdu reprezentativní a kompletní vydání a také za velmi příznivou cenu.

JarKH

Zlatá kniha komiksů Vlastislava Tomana 2 Příběhy psané střelným prachem
Nakladatelství XYZ (Albatros media)\ 2016


Budgie

No, manželka se pořád ptá, co chci na vánoce. Asi už to vím.  :)

titanic

Citace od: Budgie v 08 Prosinec, 2016, 19:25:08
No, manželka se pořád ptá, co chci na vánoce. Asi už to vím.  :)

To by mi neprošlo, mám dost knížek, a už není na ně místo  :)


Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal