Válka světů rozťatá katanou

Založil BeeSee, 20 Září, 2016, 18:27:41

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

BeeSee

   Příběhy ušatého ronina Usagi Yojimba už na naší komiksové scéně zdomácněly. Jejich autor Stan Sakai se totiž dokáže zavděčit pestré škále fanoušků. V příbězích si své najdou milovníci akčních scén, japonské historie a kultury, antropomorfních postaviček, srdcervoucích příběhů nebo ti, kteří mají rádi přesný řád, jenž přináší samurajský kodex cti - Bushido. Sakaiem vyprávěné příběhy mají sílu zaujmout čtenáře, kteří holdují americkému mainstreamu, nezávislé tvorbě, evropské klasice nebo japonské manze. Podobně jako v knize Vesmírný Usagi, i v právě vydaném svazku Senso, si na své přijdou fanoušci fantastiky, potažmo klasické sci-fi.

Senso je speciálním příběhem, který přímo nenavazuje na klasickou Usagiho historickou řadu. Autor se poněkud překvapivě pouští na tenký led experimentování. V knize se ani nedočkáme klasické předmluvy, kterou k souborným vydáním ušákových příběhů psal vždy nějaký Sakaiův kolega z branže, Usagiho obdivovatel nebo jiný fundovaný fanoušek. Je nám naservírován úvod v podobě krátkého komiksu vytvořeného samotným autorem, který je pojat jako dialog mezi Sakaiem a Usagim. Populární ronin je v pozici fanouška klasické série, kterému autor vysvětluje, že si na další díly bude muset ještě nějakou chvíli počkat. Políbila jej totiž múza a musí vytvořit příběh, kde se zkříží historický svět samurajů s klasickou vědeckofantastickou knihou Herberta George Wellse Válka světů. Podle Sakaiovy vize totiž invaze Wellsových mimozemšťanů z Marsu nezačala koncem devatenáctého století, ale ještě dvě stě let předtím, kdy uzurpátoři z jiné planety vyslali své první průzkumníky místo do viktoriánské Anglie, do feudálního Japonska.

Na válečném poli se schyluje k rozhodující bitvě mezi lordem Hikijim a klanem Geishu vedeným dospělým lordem Noriyukim. V chronologii klasických Usagiho dobrodružství se posouváme o patnáct let blíže současnosti a dostáváme se do časů, které by teoreticky mohly být vyvrcholením celé série nebo minimálně pořádně zlomovým okamžikem. V řadách bojovníků připravených k rozhodujícímu střetu vidíme všechny známé tváře. Schyluje se k boji o všechno, o budoucnost. Vypukne pekelná válečná vřava a vítězství se pomalu přelévá tu na jednu, tu na druhou stranu. Stan Sakai se coby mistr akčních scén a samurajských soubojů ukazuje v nejlepším světle. Je jasné, že tohle nemůže dobře dopadnout a ztráty budou veliké. Ty navíc nejednomu čtenáři pocuchají emoce a zasáhnout jej přímo do srdečního svalu. Upřímně, tohle je větší doják, než když Karel May poslal Vinnetoua do věčných lovišť. Uprostřed celé té děsuplné bitvy se najednou ozve zvuk, který rve uši a na chvíli paralyzuje všechny bojovníky. Doprostřed bitevního pole z nebe dopadne neznámý předmět, který připomíná obří vejce.

Z neznámého objektu se začnou klubat podivní tvorové, kteří hbitě sestrojí podivné trojnohé chapadlovité bojové stroje. Pokud jste si až dosud mysleli, že Stan Sakai je v líčení válečných zvěrstev až příliš drastický, mám pro vás upozornění - teď to teprve začne. Armády japonských bojovníků se vydávají na steč proti protivníkovi z jiného světa, z jiného času. Je jasné, že to nemůže dobře dopadnout. S cynickým úšklebkem musím konstatovat, že jsme svědky bojové situace, která připomíná počátek Druhé světové války, kdy polští vojáci na koních a šavlemi v ruce vyrazili proti obrněným tankům. Neexistuje jiné slovo než masakr. Teprve teď začnou být ztráty opravdu citelné a pořádně emocionálně zabarvené pro každého, kdo si alespoň trochu tuhle sérii oblíbil. A jak to celé dopadne? To vám tady samozřejmě neprozradím, plantážnici. Stejně jako budu mlčet o tom, jak s celým tímhle příběhem Sakai ve finále naložil, aby ho fanoušci nerozsekali do sushi. Prozradím vám jen jediné - tep se vám zrychlí a žaludek sevře.

Na jednu stranu je Senso pořádnou ránou za uši klasické Usagiho sérii a nemusí jít pod fousky všem. Na stranu druhou je asi největší jízda jaké jsme se dosud od Stana Sakaie dočkali. Možná by se chtělo říci, že se místy odvázal až trochu moc. Ne, že by na to za ty roky neměl právo. Svým čtenářům servíroval do úst pořádně horkou bramboru, se kterou se budou muset porvat pokud jí ovšem v šoku nevyplivnou. Ona divokost je bohužel cítit i v kresbě. Především v populárních akčních scénách. Zatímco na samurajské souboje nebo bitky s ninji jsme si už zvykli, střetnutí historických, byť zvířecích, postav s emzáky od jinud je v konečném důsledku chaotické. U některých obrázků strávíte čas, než vám dojde, co se na něm vlastně odehrává. Černobílý malý formát není pro tyhle výjevy zrovna tím pravým ořechovým a ubírá to na celkovém dojmu. Jak moc Sensa vstřebají zarytí Usagiho fanoušci si netroufám odhadnout, ale osobně velmi oceňuji, že se zde autor vydal proti proudu očekávání a zatvrzele si klestí cestu k vytýčenému cíli a o správném směru svých kroků je na rozdíl od mnohých skálopevně přesvědčen.

Usagi Yojimbo: Senso
Scénář a kresba: Stan Sakai
Crew / 2016

mankin

Starý chachar si tu odložil článok k narodkám :D

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal