Rozprostřeme Hillův Plášť doširoka

Založil BeeSee, 22 Červen, 2016, 09:59:31

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

BeeSee

   Mám rád komiksy a mám rád horory. Nebudeme se teď bavit o tom, že mezi oběmi zmíněnými najdeme jak brilantně vybroušené kousky, tak i slušně řečeno věci, na které raději zapomenete hned po společném setkání. Ani nebudeme rozmazávat nějaká kritéria osobního vkusu, každý obdivovatel nějaké žánru či formy umění, má na krku takovou věc, která by mu měla napovědět. V ideálním případě právě ona sama a ne nějaké všeobecně přijímané veřejné mínění. Hlavní teď je, že u nás existuje nakladatelství Comics centrum, které mi svými vydavatelskými počiny dává možnost dostat se k průsečíku obou libůstek. Hororovou atmosféru v sobě často nese oblíbený Hellboy i jeho zaměstnavatel Ú.P.V.O. Žánrové prvky najdeme v ,,prokleté" Vráně a mnohem větším měřítku i v, z šestákové literatury čerpajícím, odlehčeném Goonovi. Pojetí strachu vycházející z nejhlubších kořenů žánru přinesl Ragemoor a opravdovým skvostem mezi hororovými komiksy byla série Zámek a klíč.  Tím se dostáváme k jeho autoru Joe Hillovi, který stojí i za právě vydanou novinkou Plášť.

Joe Hill je jeden z nejvíce nadaných autorů temné fantastiky současnosti. A také se nikdy nepovažoval za protekčního fracka a nehonil si ego jen proto, že jeho táta je Král. Už z tohoto důvodu si zvolil pseudonym Hill, aby všem ukázal, že má talent a nepotřebuje se vést na něčích bedrech jako množství trapáckých hvězdiček, které svou popularitu založili pouze na slovutném rodokmenu a vesměs se do povědomí široké veřejnosti dostaly stejně trapnou aférou, o které se psalo na stránkách bulváru. Joe Hill jednoduše není (třeba) Paris Hilton s roztaženýma nohama a vyšňupaným nosem. Ten chlap po svém otci zdědil talent, což v praxi znamená, že umí kurva dobře psát. Ovšem všetečným novinářům a publicistům to netrvalo zas tak dlouho, aby neodhalili, že se vlastním jménem jmenuje Joseph Hillstrom King. Takže pokud se najde někdo, kdo to ještě neví nebo komu to nedošlo, tak jeho otcem je jeden z nejprodávanějších, nejuznávanějších a nejčtenějších autorů všech dob - Stephen King. Od té doby, co táhle informace prosákla na světlo boží je ,,mimochodem" zmíněna v každé anotaci Hillova díla, na lístečcích v knihkupectví a moc bych se nedivil, kdyby byla napsána i na dodacím listu, když si Joe objednává pizzu. On je totiž problém mít rád horor, psát ho a prosadit se bez toho, aby si všichni šeptali ,,to je on...Kingův syn". Hill tak musí projevit pořádnou dávku talentu, aby nášivka, jenž nejde odpárat, nebyla tím jediným, o čem se v souvislosti s ním hovoří. A víte co? Ten maník na to má!

Ale k věci...  Plášť je původně povídka, která vyšla v Hillově povedené sbírce Bobby Conroy vstává z mrtvých a jiné strašidelné příběhy. Tu jsem četl už před nějakým rokem a Plášť je jedna z těch povídek, které si pořád pamatuju bez toho, abych musel v knize listovat. Má velké vnitřní kouzlo, které ocení i fanoušci superhrdinský komiksů. Hlavním hybatelem děje je totiž plášť nebo pláštěnka chcete-li, která má ,,kouzelnou" moc. Majiteli umožňuje létat. Vznést se až do oblak, kde pluje mezi svými fantaskními sny, které se zrodily v dětství. Jenže dost záleží na tom, kdo je oním člověkem, kterému to pokušení náleží. Zatímco hodně superhrdinů jsou Mirci Dušíni řídící se Špačkovu etiketou, Erik je poněkud jiný level. Je to psychickou úzkostí zmítaná troska, která má svých problémů nad hlavu a rozhodně to není ,,pan slušňák". Můžete namítnout, že v některých komiksech mají i ti nejznámější rekové své chmury, které je drtí, ale ty velmi často vycházejí právě z toho, kým se rozhodli být. Řekněme, že Erik je takový Bruce Wayne, kterému nikdy nezáleželo na spravedlnosti pro všechny, naopak ji má tam kde končí záda a začínají nohy. Je to zasraný sobec. Zmrd, který vlastní létající plášť. Superpadouch ze skandinávského dramatu. A vzhledem k tomu, že od začátku koketujeme s označením horor, tak vám musí být jasné, že tohle celé prostě nemá šanci dopadnout dobře.

A teď k jádru pudla samotného komiksu, který vyšel pod označením Plášť - edice deluxe. Joe Hill je totiž autorem jen té povídky, která dala námět komiksové sérii napsané Jasonem Ciaramellem, a kterou v rámci ,,deluxe" najdete i uvnitř knihy se scénáristovými prvotními poznámkami. Mimochodem, až si to celé přečtete, schválně si srovnejte jak moc se jich držel. Je mi zcela jasné, že po fenomenálním úspěchu série Zámek a klíč Comics centrum kulo železo dokud bylo žhavé. Podíváte-li se na obal, tak Hillovo jméno je tím druhým největším písmem, které objevíte. A důkazem, že o kvalitách rodiny Zámkových nejsem přesvědčený jen já, svědčí krom celosvětového uznání i fakt, že tuzemští komiksoví nerdi zvolili při letošních cenách Fabula Rasa Joea Hilla nejlepším zahraničním scénáristou a Zámek a klíč nejlepší sérií. Prostě doba přála tomu, aby vyšel nový Hillův komiks, který on vlastně nenapsal. Sice uvnitř objevíte poznámku, že krom námětu na všechno dohlížel, ale... Všichni platíme složenky a reklama je tím, co prodává. Na některých originálních obálkách série je to praktikováno stejně, aby to zase nevypadalo, že se navážím jen do Comics centra... spíš do marketingového systému jako takového. Srovnejte si to na tom krku sami.

V ,,deluxe" knize dostanete vlastně série dvě. První je Plášť 1969, kde se dozvíte jak je vlastně možné, že ta podivná pláštěnka dokáže létat a vyrazíte k tomu až do vietnamské džungle. A Plášť, který čerpá z původní povídky. I v případě, že jste povídku četli se nemusíte bát ztráty pointy, protože v ději se pokračuje mnohem dál, než Hill původně skončil. K tomu všemu je navrch ještě rozsáhlá a povedená galerie, která pochází od mnoha tvůrců a je pastvou pro oči. Ti nejrychlejší pak ke komiksu dostali i nášivku, hrající v příběhu zásadní roli. Nicméně Keram na FB psal, že nefunguje...

Pokud se Joe Hill ve svém autorském stylu něčím nechal inspirovat svým otcem, tak je to samotné pojetí strachu a hrůzy. Oba používají bubáky a nadpřirozeno, ale snaží se je co nejtěsněji prolnout s realitou tak, aby čtenář získal co nejhmatatelnější pocit, že se to prostě může stát. Aby se strach literární postavy stal jeho vnitřním děsem a ze stránek bylo do nitra přeneseno co nejvíce pocitů úzkosti. Stejně jako se najdou lidé, kteří věří na duchy, tak najdou ti, kteří mají obavy z běsů předkládaných rodinou Kingových. Tohle pochopil i scénárista Jason Ciaramella a pokračuje v nastoleném trendu hrůzovlády. Pokud jste četli Plášť jako povídku, určitě jste si říkali, kde ten malý parchant, co si ve svých superhdinských hrách říká Rudej blesk (mimochodem podle toho přízvuku bych si tipnul, že žije někde mezi Kulaťákem a Volšanama - ne, tuhle připomínku si neodpustím), vlastně vzal ten americký upgrade létajícího koberce a kde ona deka ke krku vzala svou kouzelnou moc. Ciaramella nad tím přemýšlel a tak vzniknul prequel Plášť 1969. Rudej blesk má totiž bráchu Fleka a taky mámu a tátu. Bydlí spolu v Amíkově a jsou taková šťastná rodinka. Vlastně ne, protože táta si musel odskočit do Vietnamu, kde bojuje za to, aby jeho země byla svobodná. Je to frajer a pilotuje vrtulník. Jenže se najdou i tací, kteří nechápou pointu Amerického snu a vrtulník s Blesko-Flekovým tátou sestřelí. Říkejme jim třeba obyvatelé Vietnamu. A tihle lidé tátu Chase zajmou a pak se stane něco mysteriózního, záhadného... Tento příběh plný napětí si určitě vychutnáte. Byť to není žádná složitá filozofická literatura, děj šlape a výtvarný tandem Howard - Nelson svým umem určitě zaujme. Stejně jako Ciaramella i oni jdou v podstatě na dřeň a nezaobírají se nějakými zbytečnými kudrlinkami. Spíše pěstují detail a hlavně celkovou atmosféru.

Hlavní příběh knihy Plášť začíná tím, že si Blesk a Flek hrají a první před druhým zdrhne na strom. Má na sobě svůj plášť s rudým bleskem a vojenskou nášivkou, která se na rozdíl od kapitána Chase vrátila z Vietnamu. Stane se nehoda, při které dojde ke zranění mladšího z chlapců. Navíc to má pro zdraví dlouhodobé následky. A stane se ještě něco, čemu nikdo ani po letech není ochotný věřit. Flek, vlastním jménem Nicky, to připisuje vidění světa dětskýma očima a taky adrenalinové situaci, kdy život jeho bráchy visel na vlásku, respektive na kusu hadru uvázaného kolem krku. Mámě se po události superhrdinské hry přestaly líbit a plášť vyhodila. Minimálně to všechny ty roky tvrdila. Hoši dospějí, Nicky studuje lékařskou fakultu a Erik je povaleč a budižkničemu. Veškeré své životní ztroskotání dává za vinu onomu úrazu, po které to jednoduše bylo všechno špatně. Jednoho dne přivedl Nicky domů dívku Angie, kterou mu Rudej Blesk jednoduše přebere. Dívka má své sny a touhy, které se neslučují s tím, aby jen tak bez zájmu zevlovala životem. To je taky příčnou rozchodu, který nakonec postihne ze začátku slibný vztah s Erikem. Rudej Blesk si prostě musí sbalit svůj kartón piv a přestěhovat se zpátky k mámě. A protože s tou se taky moc nemusí, tak si zařídí bungalov ve sklepě. Pak přijde den, kdy náhodou narazí na svůj dětský poklad - PLÁŠŤ - o kterém mu máma tvrdila, že ho dávno vyhodila. A víte co? On pořád funguje! Je čas všem ukázat, kdo je ten chlápek, kterého všichni mají za trotla. ,,Vždycky, když jsme si s bráchou hráli na superhrdiny, nutil mě dělat padoucha. Někdo jím musí bejt." - někde v těchto místech končí původní Hillova povídka. Byť je tam i zřetelně naznačeno, co bude asi následovat. A v tom právě komiks pokračuje. Dozvíme se jak to dopadne s touhle trošku zvláštní rodinou a jak se Rudej Blesk vypořádá se svými nově nabytými schopnostmi či jaký to bude mít vliv na jeho psychiku. Děj opět nebude nějak složitý a půjde hlavně o akci. Prostě to šlape jak Lance Armstrong na dopingu a čtenář dostane pořádnou porci napětí, brutality a zlých superhrdinských snů.

Nejsem zas takový ichytl, abych si myslel, že komiks a povídka je stejný literární útvar, který jde bez úprav převést z jedné formy do druhé. Je mi jasné, že Ciaramella musel některé věci upravit, jiné vynechat a něco přizpůsobit, aby vše fungovalo jako kompaktní celek. Co mi ale po dočtení komiksu vyrazilo dech je fakt, že změnil charaktery hlavních postav. Brácha Erik určitě v povídce není tím uhlazeným samaritánem, který pro dobro svého mladšího sourozence obětuje mnohé. Naopak i jeho ,,příhoda na stromě" poznamenala jak fyzicky, tak psychicky. Což v komiksu není. Stejně jako tam není podstatná část chovaní mámy Chaseové po návratu nezdárného syna domů. Přitom by to zcela jasně ladilo k dalším událostem, které ve svém scénáři autor rozvíjí a dokonce by to mnohé vysvětlovalo. Problém je v tom, že na rozdíl od Hilla, pojal Ciaramella vše přespříliš černobíle. Na jedné straně dobro, na druhé zlo. Žádný průsečík, který je normální v životě i v tvorbě autora, kterého se rozhodl adaptovat. Tohle je právě věc, která pomyslně odděluje nadprůměrné věci od těch ostatních. I kladný hrdina se někdy může zachovat jako srab nebo hajzl. Tím se odlišují normální lidi od knižních hrdinů. A přesně tohle komiksové adaptaci Pláště schází. Hill píše o normálních lidech v nenormálních situacích. Příběhy v komiksu mají jasně danou formu, která je sice akční, ale až přespříliš přímočará a okatá. Kdyby se tenhle komiks naopak převedl na povídku, tak to bude průměrná jednohubka, na kterou brzo zapomenete. Naštěstí to všechno zachraňuje parádní a hlavně po čertech účelná kresba. Zámek a klíč mnoho čtenářů uhranul promyšlenou strukturou, která Plášti schází. Přesto si nedovolím tvrdit, že se jedná o špatný komiks, ale taky si nedovolím tvrdit, že se jedná o tvorbu z dílny Joe Hilla. Osobně si myslím, že Jasonu Ciaramellovi se nepovedlo vystihnout ono vnitřní gró, které si v sobě Hillova povídka nese.

Plášť: Edice Deluxe
Námět: Joe Hill
Scénář: Jason Ciaramella
Kresba a barvy: Zach Howard a Nelson Daniel
Překlad: Pavel Res a Zuzana Urbánková (povídka)
Comics centrum / 2016

Fotka: Jason Ciaramella - Joe Hill - Zach Howard

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:


Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal