Fantasy z myší říše

Založil BeeSee, 12 Červen, 2016, 14:00:47

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

BeeSee

    Comics centrum nedávno vydalo první knihu z další zajímavé komiksové série, která by si v našich končinách mohla najít oddané čtenáře. Nejen proto, že v recenzích a anotacích bývá nejčastěji přirovnávána k Pánovi prstenů, ani kvůli popularitě fantasy u tuzemských čtenářů, ale spíše proto, že se jedná o žánrový komiks, který je určený začínajícím čtenářům zhruba od devíti let. Jako mnoho podobných, které v konečném součtu prokazují kvalitu, má i Myší hlídka potřebný přesah s potenciálem zaujmout fanoušky napříč věkem. Na onu báchorku o přirovnávaní k nejslavnějšímu Tolkienovu dílu, které definovalo celý jeden populární žánr, ale rovnou zapomeňte. Můžeme říct, že Myší hlídka si brázdí cestu odkazem literáta z Albionu, ale z podstaty věci a cílení na dospívající, je to příliš nasazené. Podle podobně zhýralého klíče bych mohl použít přirovnání ke slavnému Spiegelmanově komiksu Maus. Myši tady přeci prožívají dobrodružství a bojují se strastmi světa...

Je to klasický marketingový tah, který má zamotat hlavy už tak zblblým cílovým konzumentům. Ale pozor, tím vším neříkám, že dílo amerického scénáristy a výtvarníka Davida Petersena je špatné! Naopak a čím méně let vám je, tím více z něj budete nadšeni. A co se týče samotné kresby, tak tam si budou lebedit klidně i ctihodní kmeti a dámy jejíž skráně krášlí stříbro stáří. Tohle vysvětlení na úvod jsme považoval za nutné, ať je mezi námi jasno, protože jak známo, pod svícnem bývá nejčastěji tma. Fantasy náboj příběhu je všudypřítomný, ale nedočkáme se tisíckrát omletého scénáře. Hlavními hrdiny jsou malé myšky, které mají antropomorfní vlastnosti. Žijí ve svém světě, který nemusí být ani velký, ale pro ně samotné, je rozlehlou ohraničenou zemí. (Jinak to snad ani ve fantasy nejde - máme i mapu.) Nepřátelé se nerekrutují z řad démonů, čarodějnic, elfů nebo gobliních nájezdníků, ale jedná se o přirozené predátory ze zvířecí říše. Samotný příběh začíná tři roky poté, co myšáci dovedli k vítězství tažení proti nepřátelským lasičkám a uhájili svůj kraj. V konečném důsledku to ale neznamená, že by se jejich teritorium stalo rájem na zemi. Nepřátel je stále hodně a musí se mít před nimi na pozoru. Od toho je tady Myší stráž, která se stará o mapování současné situace a konání ve jménu všeobecného myšího blaha. Teď, v období relativního klidu, jsou nejčastěji využíváni jako průvodci, průzkumníci, počasníci, stopaři a ochránci. Poznáte je celkem jednoduše. Jsou od pohledu udatní, mají pro strach uděláno a z jejich ramen vlají barevné pláštíky. Supermanova máma by z nich měla radost a hned by poznala, že jsou jejím synem v jednom gangu. No, pomiňme tenhle trapný vtip z filmového kasovního trháku Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti stranou, pláště už používali mušketýři, římské legie a další, kteří stejně jako tihle myšáci neměli žádné super schopnosti.

V knize Podzim 1152 sleduje především osudy tří členů téhle ochranářské party - Borise, Justýna a Straše. V úvodu čteme o jejich pátrání po nezvěstném kupci, které se ale brzy zvrhne v odhalení rozsáhlého spiknutí, jehož účelem je nastolit v zemi nový řád. Jak historie napovídá, stojí za ním někdo, kdo se cítí zneuznaný a touží po převzetí moci s pocitem, že jedině jeho ruka je tou pravou, která může vládnout. Postupně rozmotáváme klubko událostí, seznamujeme se dalšími postavami a nahlížíme do historie myšího kraje. Sledujeme například boj proti hadovi nebo krabům -  takže ani o akčnější situace zde není nouze. Komplot, který má skončit nastolením nového řádu je ale hlavní neroztřepanou dějovou nitkou, kterou v knize sledujeme. Samo osobě to není málo, ale pro dospělejšího čtenáře to není nic, z čeho by měl být na větvi. Z tohoto hlediska je pochopitelná věková hranice určená přebalem knihy, 9+. Má-li se pak odrostlejší čtenář něčeho chytnout, tak to je výborně zvládnutá vnitřní poetika příběhu a povedená kresba, která myší svět představuje v dospělejším pohledu než zmíněný děj. V obou případech se můžeme kochat jednotlivými dílčími dobrodružstvími a souboji, ale třeba i promyšleností se kterou jsou předkládány jednotlivé myší profese, struktura městeček nebo pouhý obrázek, na kterém udatná myška vyráží vstříc dobrodružství na listu ze stromu, jenž jí slouží jako loďka.

Úchvatné obrazy vetknuté do komiksových panelů na druhou stranu poněkud sráží nepřítomnost jejich moderní dynamické složky. Obrázky jsou samostatnými, byť precizními a detailními, výjevy, než na sebe navazujícími pohybovými a dějovými scénami. Tomu ,,pomáhá" práce s panely a jejich rozmístění na stránku, které v dnešní době působí poněkud staromilsky a stereotypně, a také lettering jehož základní fond je v pravdě decimující. Poznamenávám ale, že tuzemský vydavatel se striktně držel originální předlohy. Přitom jiné zde použité fonty s rozšiřující informacemi a texty jsou vybrány precizně. Vše zmíněné ale souvisí s pohledem dospělého komiksového fanouška na dílo určené v podstatě dětem. Sbírka prestižních ocenění s Eisnerem v čele hovoří zcela jasně. Pokud má staršího čtenáře něco sílu přesvědčit o výjimečnosti díla, tak výborně funguje překlad z dílny oblíbeného Jana Kantůrka. Ten, jak je jeho dobrým zvykem, si s ním patřičně zvukomalebně vyhrál a číst do češtiny transformované řádky je v tomto ohledu libou baladou pro oči čtenářovy. Z principu letokruhů nemohu mít na Myší hlídku dětský pohled, ale vím, že dostat se mi do ruky jako čtenářskému potěru, byl bych nadšen. O popularitě díla svědčí i různé v zahraničí vydané bonusy vytvořené dalšími autory a dokonce RPG hra. Členové myšího seskupení musí v první předložené knize prokázat pořádný kus odvahy, aby ochránili ostatní, k čemuž se zavázali, ale také vlastní budoucnost coby ochranářů. To je jeden z hlavních důvodů, proč budete ve finále s touto chlupatou cháskou sympatizovat a dostane se vám pod kůži. V tomhle ohledu má David Petersen nezpochybnitelný dar, který s lehkostí přenáší na své čtenáře. Zatímco ti mladší budou plně vtaženi do děje a s rozšířenýma očima budou hltat každou stránku, každý obrázek i každý detail, ti starší dostanou příjemnou oddechovku, u které se jim objeví spokojený úsměv na tváři. A to není zrovna málo, co myslíte?

Myší hlídka - Podzim 1152
Scénář a kresba: David Petersen
Martin Trojan-3-Jan (Comics Centrum) / 2016


Botanick

Asi první věc co jsem zde četl a do teď si alespoň jednou do roka nějaký Myší příběh přečtu  --poz
A little library, growing larger every year, is an honourable part of a man's history. It is a man's duty to have books. A library is not a luxury, but one of the necessaries of life.
Henry Ward Beecher

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:


Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal