Maďarský képregény III. Sebők Imre

Založil kemen, 06 Červen, 2016, 21:45:08

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

kemen

06 Červen, 2016, 21:45:08 Naposled upraveno: 07 Červen, 2016, 23:46:44 od kemen
SEBŐK Imre (1906-1980)Za pradávnych večerov, keď ,,dospelí" prevesili cez dvere plachtu a zavolali dnu drobizg, mohlo začať premietanie! Áno, je pravdou, že premietačka hrozne rachotila pri každom posune a indiánov musel otec nadabovať, ale aj tak mala diaprojekcia magický účinok. Celkom isto sa mnohí rodičia našich južných susedov s kresbami Imra Sebőka po prvýkrát stretli práve takto...

Vedľa Ernő Zoráda je to bezpochyby druhý v Československu najznámejší maďarský komiksový autor. Jeho komiksový štýl je postavený na výraznom kontraste svetla a tieňov. Dáva vyniknúť obzvlášť ponurým príbehom, či už sa jednalo o príbehy vojnové, špionážne či fantastické.

Sebők Imre vyrástol v rodine obyčajného roľníka začiatkom minulého storočia. Ako dieťa sa neučil kresliť, ale jeho talent sa ukázal veľmi skoro a ako sa neskôr ukázalo, na tom najvhodnejšom mieste a v najlepšom čase. Kresby, ktoré skicoval na uličné chodníky, uvidel Pólya Tibor, známy maliar a grafik, ktorý medzi inými vytvoril pôsobivé ilustrácie v dielach Krúdy Gyulu a Karinthy Frigyesa. A tak sa malý Sebők stal maliarskym učňom v ateliéri Pólyu Tibora.

Sebők sa mnohonásobne svojmu patrónovi odvďačil za jeho starostlivosť. Usilovne sa učil a pracoval na sebe. Cez ateliér prešlo mnoho grafikov a maliarov tej doby, Sebők ich sledoval, učil sa ich technikám. Pólya pritom naozaj starostlivo pripravoval cestu pre svojho chránenca: odporučil ho do pozornosti Feics Jenőa, ktorý viedol školu vyhradenú pre bohatú mládež a ten nedokázal odolať tlaku svojho kamaráta, ale aj zjavnému talentu mladého umelca. Sebők Imre sa teda posunul dopredu a stal sa žiakom Feicsovej školy, z ktorej už viedla cesta rovno do školy výtvarných umení, kde ho vyučovali Bernáth Aurél a Glatz Oszkár.
Ale aj keď sa jeho kariéra sľubne rozbiehala, tak jeho materiálne možnosti už neboli tak oslňujúce. Feicsovu školu musel z ekonomických dôvodov po dvoch rokoch štúdia predčasne ukončiť...

Jeho situácia sa zlepšila, keď sa mu v roku 1932 podarilo nájsť si prácu v periodiku Tolnai Világlapja, ktorého stránky ilustroval. V tom čase sa mu dostalo priestoru aj v ďalších časopisoch tej doby, Magyar cserkész, Délibáb, Anténa.... A hlavne, povedľa tejto činnosti ilustroval a pripravoval titulné stránky pre dobové, veľmi populárne, ,,halierové komiksy", ktorých v období tzv. ,,Druhého rozkvetu maďarskej brakovej literatúry" v rokoch 1935-1947 nakreslil niekoľko stoviek.

Sebők sa stal nesmierne populárnym. Usilovne, priam nad svoje sily, pracoval a vytváral tie nádherné ilustrácie, s ktorými sa môžeme stretať predovšetkým v románoch pre mládež. A aj keď ho pred vojnou volali do Kanady, aby tam išiel tvoriť komiks Tarzan a Maya (dokonca vytvoril aj niekoľko blokov, ale tie sa nezachovali), on predsa len zostal doma. Následne dostal pracovné pozvanie aj do Ríma, ale ani tam nebol ochotný vycestovať. S koncom vojny skočil aj Tolnai Világlapja a on si musel hľadať inú prácu. Pracoval medzi inými aj pre humoristický list Pesti Izé, kde mal spolupracovníkov takých zvučných mien, ako bol napríklad Korcsmáros Pál. Časopis prežil asi 100 čísiel než ho zakázali... 

Keď postupne zanikli všetky dovtedy známe časopisy, žil Sebők z tvorby propagandistických ilustrácií, ako boli Rendőrség Kiskönyvtára (Malá knižnica Polície) či Belügyminisztérium Kiskönyvtára (Malá knižnica ministerstva vnútra). V druhej polovici päťdesiatych rokov sa konečne rozbehli také periodiká, do profilov ktorých sa už vošli alebo boli trpené aj komiksy. Od tej chvíle kreslil Sebők komiksy na pokračovanie do časopisov Pajtás, Füles, Képes Nyelvmester či Magyar ifjúság. V tom období sa stal jeho pravidelným spolupracovníkom Cs. Horváth Tibor. Okrem množstva komiksov vytvoril aj sériu 52 kariet s erotickými ilustráciami ľahko oblečených dievčat. V priebehu 50tych a 60tych rokov s radosťou prijal ponuku na vytvorenie série diafilmov, keďže sa cítil byť v prvom rade maliarom. Vytvoril ich 14 a niektoré z nich sa stali nezabudnuteľnými: Človek doby kamennej, Gróf Monte Christo, Ben Hur, Robinson Crusoe, Ostrov pokladov, Synovie Veľkej medvedice...

Aj u nás sú známe jeho príbehy, v Čechách od sedemdesiatych rokov najskôr zo sobotných príloh denníkov Mladá fronta, Práce a týždenníkov Svět socializmu, Signál a Sedmička pionýrů (tu hlavne vynikajúci Astronauti a jeho verzia Plutónie). Na Slovensku napríklad Výber, Technické noviny, Televízia, Kamarát, Smena a vychádzali aj v samostatných albumoch formátu A5 na ktoré nadviazala v roku 1991 Knihovnička Komety.

Ku koncu svojho života, už vyčlenený z každodenného pracovného kolotoča, vytvoril skutočné majstrovské diela, znovu oživil svojich sedem nádherných komiksov. Hrbáč z Notre Dame (1958), Ben Hur (1960), Poklad Mayov (1962), Robin Hood (1963), Princ a bedár (1965), Človek-obojživelník (1966), Odyssea (1975).


Svoj a aj náš kreslený svet opustil začiatkom farebnej jesene roku 1980...

JarKH/kemen
Sebőkove kraťasyPŘELOŽENÝ NÁZEV: Tajemství chrámu Slunka

ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Yahuarhuaca száműzöttei

SCÉNÁŘ: Cs. Horváth Tibor / Nicolescu

KRESBA: Sebők Imre


TYP: barevný
POČET STRAN: 7
JAZYK: český

http://www.kocogel.info/index.php?topic=25520.0
Maďarská komiksová tvorba


Maďarský képregény I. Zórád Ernő
Maďarský képregény II. Sarlós Endre

kemen

A kto by chcel trochu zaspomínať na tie staré diaprojektorové časy http://dydudu.hu/diafilm/diafilm.html
Nájdu sa tam aj Sebőkove ;) a potom stačí len posúvať :) tentokrát to nebude ani vŕzgať :D

vn


petertajomny


horst

Přidávám jeden černobílý kraťas "Vzpoura robotů".
https://uloz.to/!6j8k1NTLA8Wq/vzpoura-robotu-cbz

Nemo54PŘELOŽENÝ NÁZEV: SÁM VOJÁK V POLI
SCÉNÁŘ: Tibor Horváth, Csc.na motivy románu od Dold Mychajlyka
KRESBA: Imro Sebok
ZDROJ: časopis SVĚT SOCIALISMU 1971
POPIS: na motivy románu od Dold Mychajlyka o sovětském rozvědčíkovi v německé armádě
TYP: ČERNOBÍLÝ
JAZYK: CZ
POČET STRAN: 16

Citacekomiks upraven, cbr, 47.5 Mb, 300 dpi

https://webshare.cz/file/4lx6eW54bu/ss-svvp-cbr
Skleróza je krásná nemoc. Nebolí a každý den se dozvím něco nového.
Poděkovat - to není práce, to je slušnost!

vn

Také děkuji. Maďarské komiksy (v době socializmu) byly vždycky zajímavé.  --poz --poz --poz
Myslím, že by se tady mohli naši tvůrci učit. Výborné scénáře a aspoň pro mě velmi příjemná kresba.


Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal