Edice GALERIE ČESKÉHO KOMIKSU

Založil JarKH, 03 Červen, 2016, 01:13:47

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

JarKH

03 Červen, 2016, 01:13:47 Naposled upraveno: 26 Říjen, 2017, 16:46:04 od JarKH
GALERIE ČESKÉHO KOMIKSU
Přátelé, je čas vyklidit si další polici v knihovně. Vedle řady Mistrovských děl evropského komiksu (MDEK) a řad Ultimátních komiksových kompletů (UKK) se rozjíždí další výpravná řada, tentokrát věnovaná domácí klasice, za kterou vděčíme Nakladatelství pana Josefa Vybírala ze Žalkovic, známého vydavatele verneovek.


Prvním svazkem z této edice se stala TROJSKÁ VÁLKA. Tento komiks (či spíše grafickou novelu) nakreslil pan Gustav Krum v roce 1967 pro časopis Zápisník podle scénáře svého tradičního spolupracovníka pana Jaromíra Kincla. V roce 1990 vyšla na všívané příloze časopisu ABC reedice rozšířená o kresby pana Jiřího Petráčka s novým textem pana Rudolfa Baudise. Nutno říci, že masivní náklad časopisu zajistil této verzi všeobecnou známost a také dostupnost. Nebudu zastírat, že i já jsem s koupí dlouho váhal, nicméně jí rozhodně nelituji a rád se podělím o srovnání nového vydání s předchozími. Co se týká ilustrací, nové vydání obsahuje 40 ilustrací Gustava Kruma (doplněných o 1 přípravnou skicu) a 30 ilustrací Jiřího Petráčka (rozšířeno o 4 nové perokresby), které v perfektním tisku a velkém formátu působí mnohem lépe než miniatury na nekvalitním novinovém papíru. Nový text pana Františka Prokopa je evidentně cílen dospělejším čtenářům a vychází z řeckých bájí a Homérova eposu Ilias vychází zatím nejpodrobněji. Shrnuto já jsem velmi spokojen a určitě to stojí za to.Druhým titulem se stala TŘINÁCTKA ZE STARÉ ČTVRTI. První souborné vydání komiksu pánů Pavla Toufara (pseudonym T. Pavel) a Jiřího Petráčka z časopisu Sedmička pionýrů roč. 15 až 17 1981-84.
Petr Jareš se přestěhoval do Staré čtvrti a posléze nachází nové kamarády v turistickém vodáckém pionýrském oddílu Třináctka a prožívá s ním tři roky činnosti, výprav a táboření v zimě i v létě. Jako bonus jsou zde i tři výborné vědeckofantastické povídky, které si kluci čtou v knihovně.
Co musím velmi pochválit je určitě velmi kvalitní tisk z originálů, navíc je komiks oproti vydání v Sedmičce podstatně větší. Určitě bych ale snesl bohatší doprovodný materiál, navíc ve vzpomínkách pana Toufara se vyskytují nepřesnosti, co se týče autorů výše zmíněných sci-fi povídek. Každopádně vydání Třináctky je velmi záslužný a zásadní počin v kompletování českého klubového komiksu. Určitě by nemělo skončit jen v trezorech sběratelů a knihovnách pamětníků. I noví čtenáři teď mají konečně možnost seznámit se kromě Modré pětky i s ostatními následovníky (doufejme, že jednou dojde na všechny zásadní) klubovní myšlenky a odkazu Rychlých šípů.


Klubovému komiksu se věnuje i třetí titul edice, kterým jsou STRÁŽCI pana Vlastislava Tomana. Dovolte mi krátce zopakovat základní fakta. Tento legendární seriál vycházel v ABC ve třech etapách, první, kreslená paní Libuší Kovaříkovou, v letech 1966 -1970. Její kresby jsou našimi komiksovými znalci označovány jako ,,maximálně úsporné", ovšem čtenáři je okamžitě přijali za své. Její manžel pan Jiří Kovařík kreslil pro ABC v letech 1957 až 1960 první klubový seriál Šestka z Hradební. Nutno poznamenat, že Strážci byli v tomto období populární u čtenářů asi nejvíc. Každé pokračování bylo označeno nejprve dle deníku Jendy (Honzy) Drábka, posléze kroniky RP a GRP Strážci kreslí Libka. Autorství bylo odhaleno až v posledním (osmdesátém) pokračování první série. Tu v následujícím ročníku vystřídal román Trampoty s kapitánem (naposledy vyšlo jako Strážci Žulového paláce, Ostrov 2003), který mě vždy bavil a myslím, že snese srovnání i s ,,ransomovkami". Po roční pauze se na základě ankety čtenářů Strážci vrátili v roce 1972 už v kresbě Františka Kobíka, který do té doby vytvořil jen tři kratší komiksové práce pro časopis Československá televize a Pionýrské noviny. Pro Strážce vytvořil jednu (dlouho širší veřejnosti neznámou) přípravnou stránku, která mě kdysi na jedné výstavě velmi šokovala (toto nové vydání ji obsahuje v plné velikosti).
Další návrat Strážců následoval v roce 1980, kdy bylo nejprve na přílohách 25. ročníku ABC zopakováno v podstatě náhodných 24 dílů z první série a pak následovaly tři roky Kroniky Strážců (ročníky 26 až 28 z let 1981 - 1984), protože má jít o další příběhy vybrané z jejich kroniky. Do té čtenáře uvádí zestárlý Honza Drábek, který se představuje jako ,,inženýr z oddělení strojírenského závodu". Tento záměr, čtenáři jakžtakž akceptovaný u druhé řady, nyní moc nevyšel, Strážci se od začátku pohybují v realitě let osmdesátých.

K první reedici Strážců - úvodních osm stran popisujících vznik klubu bylo upraveno už pro ABC speciál 1970, kterému dominoval John Carter. Pak tu máme kromě výše zmíněné reedice 24 pokračování první série dva velké speciály ABC Letní 1987 a 1989, které přinášejí první ucelenější výběr, ovšem zdaleka ne úplný (101 příběhů). V roce 1991 vychází Velká kniha Strážců, kniha plánovaná už před rokem 1989, ovšem porevoluční kvas s ní řádně zamíchal. Původní díly paní Kovaříkové, jsou zde překresleny panem Kobíkem, což se jednoznačně příliš nepovedlo, časová tíseň a zdravotní problémy autora odvedly svoji daň. Doprovodné texty pod jednotlivými díly nahrazují celkem dobře napsané komentáře jednotlivých Strážců ke každé tematicky sladěné skupině příhod. Samotné dialogy byly občas někde korigovány, např. vyprávění partyzána v závěru seriálu viz.24/roč.28 - zde jednoznačně k lepšímu. Ke slovu přišel i pokus vygumovat pionýrské šátky viz např. 12/roč.17, čímž byly původní originály nenávratně zničeny. Tyto pokusy ignorovat dobu a reálie, ve které se komiks odehrává, ostatně postihly i v prvním souborném vydání i Modrou pětku. Čtenář by si toho měl být při četbě vědom a fakt, že děti tehdy oslovovaly dospělé občas soudruhu, by ho snad nemusel tolik šokovat.
Když dnes knihou listuji, nepůsobí ale tak špatně. Pamatuji se, že jsem s koupí váhal, nakonec mě přesvědčilo to, že mi z příhod ze 17 ročníku bude chybět pouze 1 pokračování. V dnešní době "komiksového blahobytu" člověk rád zapomíná na to, jak byl vděčný za jakékoli (mnohdy nekvalitní) černobílé kopie, které mu pomohly doplnit si sbírku komiksů.
V roce 2003 vycházejí Strážci poprvé souborně v rámci Velké knihy komiksů 4 u BBartu. Bohužel původní záměr je na poslední chvíli změněn a místo představení třetí generace Strážců času IKS prvním dílem Francie jsou zde zařazeny jiné seriály. Reedice Strážců sice obsahuje doprovodné texty, ovšem někde doslova opsané z původních ABC což místy působí divně. Pro tuto knihu vzniklo i 15 stran seriálu Strážci z Bílých domů, jakási druhá generace Strážců. Bohužel tisk mi přijde místy velmi odbytý, ona vůbec kvalita drtivé většiny Velkých knih komiksů nakladatelství BBart, ačkoli se jedná o dnes celkem vyhledávané a ceněné tituly, je bohužel velmi kolísající a chabá. Například ignorováním a nezařazením doprovodných textů se ze spousty komiksů stal jen nesrozumitelný hybrid, redakční práce škoda mluvit...   

V čem je letošní vydání Strážců lepší? Jednoznačně je to opět zvolený papír a kvalita tisku, pochválil bych tentokrát i rozsáhlejší doprovodný materiál a zasvěcený doslov. První série, na jejichž originálech se podepsal čas nejvýrazněji, je znatelně větší než ve vydání ve VKK 4. Bohužel zázrak se nestal a nedošlo k žádnému dodatečnému objevení některé ze ztracených stran, která se v originále nedochovala a musela být reprodukována z ABC. Seriál obsahuje nové záhlaví a původní názvy dílů, doprovodné texty jsou až na malé vyjímky vypuštěny. A to si nejsem si jist, jestli by někdy čtenář nějaké vysvětlení neuvítal, především v první části u reálií činností klubů dle konkrétních pokynů, nebo například v závěru příběhu Lest Rangerů. Došlo i k mírné korekci textů, která například podstatně vylepšila komentáře v komiksu, ale stále ještě úplně nevyřešila například nesoulad ve jménech patronů. Ty se měnily už pro reedici v ABC a Speciálech, během první série totiž čtenáři vydedukovali, že Mirek Dušek a Jarka Motlík jsou dospělí Mirek Dušín a Jarka Metelka z Rychlých šípů. Redakce tento otištěný dopis tehdy nijak nekomentovala... V druhé sérii patroni nefigurují pro jistotu vůbec a ve třetí jsou jména změněny na Mirek Bouček a redaktor Král. V knize Trampoty na pokračování, která místo oproti původnímu románu Trampoty s kapitánem, většinou jen opisuje děj známý z komiksu, je otázka patronů už jednoznačně vyřešena a tuto možnost nepřipouští.

Závěrem ke Strážcům bych ještě podotknul - nikdy jsem nebyl jejich fanatickým skalním příznivcem, ale ani mi nijak zvlášť nevadili. Každopádně za nové vydání jsem velmi rád a myslím, že určitě nejvíc potěší především ty, kteří nevlastní žádné speciály či předchozí knižní vydání.
A je dobře, že klubový komiks nezůstane zapomenutý na stránkách starých časopisů a vychází v takovýchto krásných, nakladatelsky velmi pečlivě ošetřených, knihách. Kéž si ho všimnou a najdou v něm inspiraci a poučení i dnešní dětští čtenáři. Nechť je vedle souborných Rychlých šípů a Modré pětky na trhu stále dostupná i Třináctka, Strážci a další party a kluby, pro každého kdo chce a má zájem... Perlička a upozornění pro sběratele, kteří svůj výtisk nebudou vybalovat z ochranné fólie a uloží ho rovnou do svých vakuovaných trezorů, malá část nákladu obsahuje i pamětní list podepsaný panem Tomanem, neváhejte dlouho. 

Ovšem nejen klubovým komiksem živ je fanda domácího komiksu a další chystané tituly by měly potěšit zejména nás milovníky dobrodružství a fantastiky. Pan nakladatel má spoustu zajímavých plánů, a pokud se vše podaří jak má, tak se nám ta police v knihovně, vyhrazená komiksové edici GALERIE ČESKÉHO KOMIKSU, v nejbližších letech brzy utěšeně zaplní.

JarKH

Jergon

Omg, zase Strážci? Co si vzpomínám na mladá léta, nikdo jsme o ně nestáli a všichni jsme se jen těšili, až skončí a začne zas nějaká pořádná scifárna...  :-\
Stejně se všecko podělá - tak na co být ještě pesimista?

karelcedr

Citace od: Jergon v 07 Červen, 2016, 15:35:57
Omg, zase Strážci? Co si vzpomínám na mladá léta, nikdo jsme o ně nestáli a všichni jsme se jen těšili, až skončí a začne zas nějaká pořádná scifárna...  :-\


Já si říkal, že to tady nebudu psát, ale když jsi se ozval, tak tě podpořím.
Přiznám se, že tady z těch totalitních výškrabků mi jde vážně hlava kolem. Jasně i já to tehdy v tom Ábíčku četl, ale kurva ono taky nic jinýho z komiksu ku čtení nebylo.

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:


Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal