Bohové Vlastislava Tomana se vrací!

Založil JarKH, 03 Červen, 2016, 01:32:28

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

JarKH

03 Červen, 2016, 01:32:28 Naposled upraveno: 03 Červen, 2016, 02:41:29 od JarKH
Srdce každého fanouška příběhů se Žluté planety jistě zaplesalo, když v knihkupectví zahlédl nový titul edice nakladatelství XYZ (patřící pod Albatros), kterou bychom si mohli klidně nazvat ,,Ilustrováno komiksem".
Po trilogii pana Václava Šorela Vzpoura mozků, Galaxia a Odysseus, kdy autor přetvořil a spojil do jednoho kompaktního románu své legendární komiksy, se titul pana Vlastislava Tomana PŘÍCHOD BOHŮ s klasickým výjevem putování náčelníka Rua a kněžky Kan s Malým bohem na obálce (viz ABC speciál 1985), může vzbudit naději, že konečně vyšla vytoužená románová adaptace všech komiksů ze Žluté planety, která by celou ságu jednak spojila a jednak vyplnila všechna hluchá místa. I po otevření knihy v nás tahle naděje chvilku zůstává, než zjistíme, že se jedná o reedici první sci-fi sbírky pana Vlastislava Tomana PŘÍCHOD BOHŮ z roku 1966, doplněnou o čtyři novější povídky.

Ano, přesně ta legendární sbírka, po které v roce 1973 pan Toman sáhl při hledání námětů pro nový komiks ABC, ,,nastartoval" tak v ABC po adaptacích románů i éru původních dobrodružných a fantastických kreslených seriálů a plně tak dostál proroctví vyřčenému v ABC speciálu 1970.

Již jsem kdysi psal, že adaptace prózy do komiksu jak cizích předloh (např. Ztracený svět nebo John Carter) tak vlastních povídek (To, Příchod Bohů, Příběhy psané střelným prachem, Kapitán Karibského moře, Pán vlků, Třetí výprava a nejnověji První stádo atd.) se panu Tomanovi léta daří více než skvěle a funguje to i ,,naopak", řada jeho úspěšných komiksových scénářů se dočkala i své beletristické podoby.

Ale zpět ke sbírce PŘÍCHOD BOHŮ. První vydání jsem kdysi objevil v antikvariátu, a ačkoli se knihy a časopisy u mě mají jak na zámku, je dodnes vidět, že můj ukořistěný výtisk toho měl už tenkrát docela dost za sebou. Koneckonců vyšel před padesáti lety v knižní řadě edice Karavana, což byly malé brožované knížečky kapesního formátu široké 12 cm a vysoké 16,5 cm. Ilustroval ho tehdy Jaroslav Lukavský technikou linorytu a jeho ilustrace mě nikdy žádným zvláštním nadšením nenaplňovaly. Kniha navíc obsahovala výběr zajímavostí z minulosti a vizí roku 1966 o robotech a rozhovor s autorem.
Obsahuje devět povídek, přičemž u většiny jsem si uvědomil, že je znám z povídek v ABC, dokonce bych se vsadil, že u povídky Jedenáctého dne vyšla i verze, která měla mnohem pozitivnější a šťastnější konec. Novinkou pro mě tehdy byl Příchod Malého boha a Příchod bohů, které knihu otevírají a uzavírají a já je tehdy četl úplně poprvé. Pamatuji si, že mě pevně utvrdil v tom, o kolik je komiksová verze poutavější a barvitější. Zbylé povídky bychom dnes označili za ,,space" opery, žánr který dnes díky posledním filmovým trhákům ukazuje ,,všední" dobývání kosmu a osídlování přilehlých planet. Vyzdvihl bych z nich především Rozhodnutí, na něž navazuje komiks pana Tomana a Jana Kristoforiho Odesilatel neznámý z roku 1966 a První stádo, kterému vtiskl komiksovou podobu pan Jiří Petráček nedávno (2015) na stránkách ABC.

Nemůžu říct, že jsem teď nové vydání neotvíral s jistou obavou. Přece jen čas je neúprosný kritik a mimo jiné v roce 2009 vyšel u Tritonu průřez sci-fi tvorbou pana Tomana s názvem TŘETÍ VÝPRAVA, kde se z těchto povídek neobjevila ani jediná...
Nicméně jsem se začetl stejně hluboce jako před lety a musím říci, že povídky vůbec nezestárly a čtou se stále velmi dobře, snad proto že problematika dobývání vesmíru po dlouhých letech začíná být zase aktuální...
Novinkou je tu třetí povídkový návrat ke Gron-c-chům (bohužel kratičký) s vše vypovídajícím názvem Bude se jmenovat Kruan, pak povídková verze komiksu Planeta Xindlu a dvě povídky o hledání Boha, přinášející kromě lehké erotiky i vážnější zamyšlení.

Jediné, co bych novému vydání trochu vytkl, je kalkul nakladatele, který u edice ,,Ilustrováno komiksem", zvyšuje atraktivnost titulu použitím výřezů z komiksů pana Františka Kobíka. Přílišné zvětšení na dvě strany málokdy dopadá dobře. Navíc co mělo svoji logiku u románů Vzpoura mozků a Galaxie pana Šorela, tady působí mnohem hůř a vybrané momentky z komiksů dokreslují ,,neKruanovské" povídky opravdu jen velmi volně. Tohle je ovšem při nadšení nad vydáním sbírky, bezesporu patřící do zlaté pokladnice domácí sci-fi klasiky, jen detail, se kterým se nechá žít. 

JarKH

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

+-Komiksový kalendář