Za komiksovými poklady Františka Rolečka

Založil JarKH, 03 Červen, 2016, 01:18:12

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

JarKH

Počátkem letošního května vydalo nakladatelství Albatros jeden z ,,vymodlených" titulů z pokladnice české komiksové tvorby a opět bohužel tradičně se zcela nulovou propagací.  Přitom právě tato kniha má ambice sehrát velkou úlohu ve výchově budoucích generací nových komiksových fandů, být tím prvním titulem, který vložen do dětských rukou, správně chytne duši začínajícího čtenáře komiksovým drápkem, aby ho už nikdy nepustil...

Kniha ZA POKLADEM A JINÉ KRESLENÉ PŘÍBĚHY splácí dluh nenápadnému skromnému tvůrci, který by se v jiných časech mohl stát českým Waltem Disneym, bohužel osud tomu chtěl, že jeho práce vycházely zejména v sobotních přílohách deníku Lidová demokracie a týdeníku Naše rodina a nikdy se bohužel nedostaly do širšího povědomí. I přesto pokud říkáme, že královnami dětského komiksu byly u nás dámy Věra Faltová a Eva Průšková, tak králem byl vedle pánů Jaroslava Němečka, Karla Franty a Jaroslava Maláka právě pan František Roleček (1913 -2000).

Jeho život a tvorbu perfektně a podrobně mapuje zasvěcený doslov Tomáše Prokůpka, který knihu i edičně připravil. Bezchybný tisk z převážně dochovaných originálů z pečlivě vedeného archivu autora, přípravné skicy či tematicky spřízněné kresby. Dá se mu vytknout jediné, proč je v knize z bezmála čtyřiceti komiksů jen 13?

Zato výběr je opravdu pestrý, opičáci pracující i tropící skopičiny, příhody slůněte, ptakopyska i krtka, zvířecí nemocnice, eskymák s kamarádem sobem, nezbední kluci, vodník, drak, desperát Divokého západu, pátrání malého potápěče či pátrání po jetim.  Vše s minimem textu, takže nanejvýš vhodné pro začínající čtenáře.

Co dodat, než že bych si upřímně přál, aby tento výbor z díla Františka Rolečka nebyl rozhodně poslední a jeho nadčasové a nestárnoucí, precizně pojaté kreslené příběhy, se staly pro naše začínající ,,komiksáky" povinnou četbou.


JarKH

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal