Nábojová dekadence dle Azzarella

Založil BeeSee, 25 Říjen, 2015, 23:38:46

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

BeeSee

Dva roky jsou celkem dlouhá doba, za kterou se v životě jedince může stát tolik věcí, že se až z toho točí hlava. A skoro dva roky trvalo, než u BB/artu vyšel další, desátý díl napínavého noirového thrilleru 100 nábojů. Sami se koukněte do svých životů, co se vám přihodilo v období mezi Smrt je mým řemeslem a Dekadencí. Kdybychom se řídili podle mustru názvů posledních dvou dílů této série, tak by to asi byly pořádně horké chvilky. A ty nám připravil i scénárista Brian Azzarello, který v aktuálně vydaném pokračovaní spustil kulometnou palbu děje svého příběhu. Pomalu otevírá stavidla krvavého rybníka a svůj příběh žene do záhuby pro jedny či k pachuti krvavého vítězství pro druhé. Válka mezi mocnými rodinami a jejich nezávislou bezpečnostní složkou s názvem Trust vypuká na plné obrátky.

Vypadá to, že Azzarellovy příběhy baví, protože je určitě jedním z nejčastěji vydávaných scénáristů na tuzemském trhu. Minimálně v BB/artu je v kurzu, protože větší část téhle produkce mají na starosti právě oni. I samotné detektivně-akční thrillery, šmrncnuté noirovým zápachem vydávají s oblibou. Vzpomeňme třeba jen na velmi povedený Criminal Eda Brubakera. Zatímco 100 nábojů tady vychází od roku 2007 a aktuálně má na svém kontě deset knih sebraných sešitovek (tři nám k uzavření série ještě zbývají), tak Criminal zabodoval dvakrát v podobě omnibusů v roce 2012 a letos. K tomuto žánrovému ranku si můžeme přidat ještě další vrcholné dílo, tentokráte z půdy Starého kontinentu - Blacksad (souborně 2012 + nové pokračování na dvakrát v magazínu Crew, vydávané stejnojmenným nakladatelem), a dostaneme trojlístek u nás vydaných nejzajímavějších komiksových detektivek za poslední dobu. Pokud v tomto srovnání hraje něco v neprospěch Briana Azzarella, tak je to fakt, že jeho série se uzavře až posledním dílem, kdy dojde k vyvrcholení, zatímco dva zmíněné komiksy mají vždy uzavřené kapitoly. A Blacksad Juana Díaze Canalese ke všemu ještě používá trumf v podobě zvířecích hrdinů. Může nás tedy v konečném důsledku nechat Azzarello, potažmo BB/art napnuté a v očekávání již od roku 2007, aby ve finální fázi letité čekání zúročili ve svůj prospěch? Popravně rozlousknutí této otázky nechme do, snad velmi blízké, budoucnosti, kdy se cyklus 100 nábojů uzavře. Ale na rovinu si řekněme, že Azzarello je natolik ostřílený mazák, že takovéto myšlenkové pochody nemusí být úplně od věci.

V aktuální knize Dekadence totiž jasně dokazuje, že všechny karty drží v ruce on a z jeho pokerové tváře toho moc nevyčteme. Respektive vyčteme jen to, co on sám chce, abychom vyčetli. Jakoby všechno fungovalo nějak podprahově, protože jsme za dva roky čekání odměněni dílem, který šlape od začátku do konce a jen zkoprněle sledujeme co se to vlastně, kurva, děje.  Ve spolupráci s prověřeným a výborným kreslířem Eduardem Rissem nám Azzarello předkládá příběh, který má velmi rychlé filmové střihy a scény s jednotlivými hrdiny se střídají v pořádně běsném tempu. Tam, kde ještě vidíme dovětek toho, co se v jedné scéně odehrálo, se již rozjíždí scéna druhá, která nás přenese na jiné místo za jinými postavami. Přesto si podvědomě uvědomujeme, že všechno souvisí se vším, že musíme být pořád ve střehu s očima na stopkách. Jednotlivé osudy jsou přelívány v příběhovém šejkru a my jen sledujeme postavy již známé, které se v ději míhají jakoby trpěly průjmem těžkého kalibru. Azzarello nám nahazuje udičky, abychom si vsugerovali, kdo vlastně v téhle spletité příběhové mozaice tahá za nitky. Jenže s úlisným úsměvem nás dokáže po pár stránkách vyvést z omylu, aby se naše myšlenkové pochody začaly ubírat zase jiným směrem. Pokud je něco metaforou komiksové dekadence, tak je to právě tato Azzarellova hra se čtenáři. A zatím ji hraje s klidem zenového mistra a se strategií šachového mistra.

Čím blíže jsme vyústění příběhu, tím více si uvědomujeme, že vlastně nic nevíme. Neumíme ani rozlišit, kdo je dobrý a kdo zlý... nebo jsou všichni špatní a jde jim jen o mocenský profit? Je agent Graves opravdu dobrák od kosti, který rozdává nevystopovatelné náboje lidem, kterým byl bez jejich přičinění zhatěn osud nebo je to obyčejný zmrd, který za tím vším skrývá vyšší cíle? Jsou rodiny tak špatné jak se zdá nebo jen pečlivě uctívají mafiánský kodex, který může být v konečném důsledku přítěží v téhle vysoké hře? Jsou všechny ty postavy, se kterými jsme se v průběhu deseti knih seznámili, jen pěšci učenými na odpis ve strategicky promyšlené šachové partii? A dá se říct, že figurky jsou černé a bílé? Dobré a zlé? Existují vůbec vítězové a poražení? A kdo se bude smát nakonec? Okotíme se jestli budeme na další díl čekat zase dva roky?

100 nábojů #10: Dekadence
Scénář: Brian Azzarello  Kresba: Eduardo Risso
BBart komiks / 2015
Gmork

Trošku mi v desítce chyběla Dizzy, myslím, že právě
s ní devítka končila. Ale ona se určitě v další knize
objeví, jen ať na ni nečekáme zase dva roky.
Osobně mi Dekadence přišla trošku slabší, ale to je
spíš tím, že vyšla po dokonalých knihách Posmrtné blues
a Smrt je mým řemeslem. Takže pořád vysoký nadprůměr.
Právě u devítky jsem si sérii přejmenoval na komiksové
Pulp Fiction, tam taky nebyl nikdo úplně normální.  :)
"Když už je člověk jednou vlkodlak,
tak má koukat aby byl.
A když kouká, aby byl a je,
tak má být to, co je a nedělat
ze sebe elfa nebo trpaslíka,
jak tomu v mnoha případech je."

nob321ody

to Gmork - zmiňuješ v předešlém píspěvku Smrt je mým řemeslem. To je co? Komiks podle Merleho knihy?
Díky za odpověd
nob
,,Ale nad zamerikanizovanými obrázky ze života supermanského loupežníka Lipse Tulliana můžeme jen povzdechnout: Škoda papíru (...)" pravila redaktorka Českého rozhlasu J. Jeriová, když brojila proti
Saudkově práci.

Gmork

Ne, to nemá s Merleho knihou nic společného.
Je to jen podtitul deváté knihy 100 nábojů.  ;)
"Když už je člověk jednou vlkodlak,
tak má koukat aby byl.
A když kouká, aby byl a je,
tak má být to, co je a nedělat
ze sebe elfa nebo trpaslíka,
jak tomu v mnoha případech je."

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal