Spaste černé duše

Založil BeeSee, 21 Říjen, 2015, 10:23:37

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

BeeSee

21 Říjen, 2015, 10:23:37 Naposled upraveno: 23 Březen, 2016, 08:46:24 od BeeSee
   Již po čtyřiadvacáté máme tu možnost setkat se s příběhy ušatého ronina Usagi Yojimba a to díky právě vydané knize Návrat černé duše. Hlavním poznatkem z nové ušákovy publikace je, že ani tentokráte se nebudete mít šanci fanoušci si opět přijdou na své. Byť jsou Usagiho příhody v podstatě psány podle podobného a léty vypilovaného mustru, autor Stan Sakai je dokáže podat s takovým citem a naléhavostí, že v nich nacházíte stále nové skryté odkazy. Poutavost vyprávění z nich tímto na poli komiksových příběhu činí něco výjimečného. Více než cokoliv jiného vás Sakai dokáže vtáhnout do děje a plně získat vaši pozornost. Jednotlivé knihy se samozřejmě v mnohém liší a tahle nová by se dala charakterizovat jako jedna z těch, které mají ten největší temný hororový nádech. Ale pořád mějme na paměti, že se nacházíme ve feudálním Japonsku, kde i horor má svůj specifický nádech a zázemí silné, dlouhodobé kulturní tradice.

Stan Sakai je nadprůměrným vypravěčem a v jeho postupech najdeme japonskou preciznost i pevně daný kodex klasických spisovatelských postupů. V Návratu černé duše na sebe jednotlivé příběhy navazují a prolínají se s těmi, které již byly vyřčeny v předešlých knihách. Čtenář tak má pocit, že vše do sebe dokonale zapadá a navazuje, aniž by byla jakkoliv ohrožena kontinuita celku. V nové knize se dočkáme tří příběhů, které zaujmou svou temnou atmosférou, aniž by jakkoliv vybočili z klasického stylu Sakaiova vyprávění. Nechybí šermířské souboje, ani vnitřní boj hlavního hrdiny. Nechybí samurajský kodex cti, který nabádá chránit slabé a projevit osobní zainteresování v situacích, které se vás přímo netýkají. Jistěže v těch správných momentech, kdy je třeba zasáhnout, neboť rozum a smysl pro spravedlnost si to žádá.

V prvním kraťoučkém příběhu nazvaném Jedné temné deštivé noci zastihneme Usagiho Yojimba v pořádně špatném počasí. Unaven svou poutí a promoklý na kožich, požádá v jednom opuštěném domě o přenocování. Půvabná paní domu mu ráda vyhoví a Usagi v jejím příbytku stráví noc. Ráno je však vše vidí v úplně jiných barvách, než se v inkoustové tmě zdálo. Druhý příběh Temnota a duše je vlastně takovým prologem pro události, které budou následovat v hlavním příběhu Vrabci, rozděleném na pět dílů. Démonický zabiják Jei s démonicky posedlou duší se snaží škodit všem bezvěrcům. Jeho víra však má kritéria absolutní posedlosti a bezbřehého fanatismu. Aktuálně se tento démon prolnul s duší a tělem šermířky Izanumy, v důsledku čehoš je ona hledána pro vraždu. Na její hlavu je vypsaná pořádná odměna a není se tedy co divit, že lovců lidí se v tomto případě sejde více než je v kraji obyčejně zvykem. V honbě za tučným ziskem nemohou chybět ani staří známí jako Gen, Toulavý pes a samozřejmě Usagi. Síla démona je mnohem větší než všichni tuší a vypořádat se s nastalou situací bude chtít mnohem víc, než jen touhu po odměně.

Návrat černé duše působí velmi celistvým dojmem a čte se jedním dechem. Stan Sakai používá ty nejlepší a léty ověřené zbraně svého stylového vyprávění. Pokud máte rádi jeho stylizaci bojových scén, tak v téhle knize si jich užijete dosytnosti. Akce střídá akci a nad vším visí temný hororový mrak, který příběhu přidává atmosféru hutnou tak, že ji ani katanou nenakrájíte. Sakai nepíše jen příhody králičího ronina, ale zároveň tvoří jeho kult a mytologii. Příběh po příběhu, knihu po knize, se Usagi a jeho blízcí (či nepřátelé) stále více dostávají pod čtenářovu kůži i do jeho mysli. Od začátku je nám daný jasný koncept, ale během čtení jednotlivých knih s údivem zjišťujeme, že autorovo vyprávění je stále více promyšlenější a uhrančivější. S precizností hodnou japonské kultury piluje své vyprávění, až bude jeho ostří nabroušené k dokonalosti. V duchu mistrů řemesla Sakai ví, že i když se něco zdá dokonalé, tak je stále co vylepšovat. Tímto přístupem stále ohromuje své čtenáře a společně již překonali nejednu těžkou krizi jak Sakaiova osobního života, tak komiksového průmyslu. Také díky fanouškovské podpoře mu i po těch mnoha letech nedochází dech.

Usagi Yojimbo #24: Návrat Černé duše
Scénář a kresba: Stan Sakai
Crew / 2015

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal