Drago píše... sem-tam :)

Založil dragolis, 30 Září, 2015, 00:00:59

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Jergon

     Tak to se omlouvám za svoji zabedněnost - ale v psaní zkrátka platí, že vinen není blbý čtenář, ale autor, který s jeho blbostí nepočítá...  :D

     Přiznám, že nesleduju krimiseriály a nevím ani, co je CSI, natož abych znal její vyšetřovací metody - a protože blog mi přišel spíš jako náběh na něco vážnějšího, nečekal jsem skluz k parodii - a ostatně příběh by se měl v jednom duchu udržet, ať už vážném nebo nevážném.

     Buď jak buď, i v případě, že je to parodie, by bylo dobré to rozvinout, jak už jsme všichni psali...  ;)


     P.S: za fekalitu díky, užil jsem si ji.  ;D
Stejně se všecko podělá - tak na co být ještě pesimista?

karelcedr

"Pome, Žilina!" To byla svého času klasická hláška.  :D To není jenom "pojďme", to je i zvolání  ve smyslu našeho kupředu!

K tomu odhalení vraha: V totalitním a těsně porevolučním pravěku, byla nesmírně populární detektivní mikropovídka. Rozsahem třeba na jednu dvě stránky nějakého magazínu. A tam autor neměl prostor na nějaké složité literární konstrukce, tudíž dopadnutí vraha bylo často otázka jednoho odstavce.

(Ono kolikrát o to ani nešlo. Zkrátka nějak toho vraha odhalit musíme. A. C. Doyle se s tou logikou taky nijak zvlášť nepáral. Vsadil na fabulaci, vypravěčskou dovednost, nějakou zvláště mystickou a rafinovanou vražednou metodu a dramatické dopadení vraha. Toho si buď vycucal z prstu, nebo byl de fakto znám jako jediný možný pachatel od začátku.)

Osobně za absolutního mistra krátké detektivní povídky považuji zakladatele žánru drsné školy Dashiella Hammetta. Povinná školní četba pro všechny začínající autory v oboru. Stejně jako porevoluční sborník: Rychlý jako gepard a řvoucí jako lev!

dragolis

No, keď už v poslednej dobe nie som moc aktívny prekladateľsky, tak aspoň takto. Nahadzujem vám tu vec, na ktorú som nedávno narazil v počítači. Išlo o akýsi námet alebo krátke zhrnutie príbehu, ktorý ma raz napadol. A tak som si ho takto zachoval pre prípad obsiahlejšieho a komplexnejšieho spracovania.

CitaceČIERNY PETER

Je chladné májové ráno. Obloha je jasná, ale nad vozovkou sa vznáša ľahký opar. Aj preto dnes ide Aneta o čosi opatrnejšie. Keď sa cesta zatočí na východ, udrú jej do očí prvé lúče slnka. Natiahne sa za clonou a-- BUM! Z protismeru sa na ňu vyrúti čierny mercedes. Anetino auto vyletí ponad zvodidlá a skokmi padne do rokliny.

Peter má dvadsaťsedem rokov a je čerstvo vyštudovaný informatik s viac ako priaznivými výhľadmi do budúcej kariéry. Okrem toho si rozbieha aj vlastný biznis, novú reštauráciu. Medzi priateľmi je známy ako pohodový týpek, správny chlap, ktorý s radosťou sem-tam zájde na pivo. S Anetou tvorili pár už čosi cez štyri roky. Len vlani uzavreli manželstvo. Čo sa však stane, keď sa dozvie, že jeho manželka a budúca matka jeho detí tragicky umrela pri havárii? Ako to Petra zasiahne a zmení?

Vodič sediaci v mercedese po zrážke z miesta nehody uteká. Odhalí ho až následné policajné vyšetrovanie. Prípad sa rieši ,,za zatvorenými dverami" a verejnosť o ňom nedostáva  žiadne informácie. Peter sa psychicky zrúti a uzavrie do seba. Odmieta akúkoľvek pomoc, či odbornú alebo priateľskú. Z práce si zoberie voľno a svoj smútok utápa v zmesi sĺz a vodky. Keď sa po prvýkrát od nehody vydá von, stojí nad Anetinou truhlou. Medzi zúčastnenými sa povráva o ,,vrahovi". Vraj to bol synovec náčelníka miestneho policajného zboru. A vraj z toho vyviazne bez ujmy.
Po dvoch mesiacoch bolo vyšetrovanie ukončené. Nehodu nevidel žiadny svedok. Pravdepodobnou príčinou havárie bol mikrospánok alebo vodičkina nedostatočná pozornosť venovaná riadeniu. Peter sprvu nemôže uveriť tomu, ako vyšetrovanie dopadlo. No hneď potom jeho bolesť vystrieda hnev a hodlá šoféra mercedesu vystaviť spravodlivosti. Hoci ešte sám nevie ako. Peter sa rozhodne podať výpoveď z práce a uzatvára sa pred svetom vo svojom byte, kde trávi celé dni dumaním nad pomstou. Z jeho života sa stáva len pás, kde sa v slede po sebe striedajú rána a večery. Z večerov sa stávajú nekonečné noci plné uslzených myšlienok o Anete. Spoločníčku mu už druhý mesiac robí len fľaška. A druhá. A tretia... a tak mu deň po dni pribúdajú prázdne pri posteli. Čaká len na to, kedy sa jedna po druhej zosypú, aby ich on, ako posledná kocka domina, mohol nasledovať.

Keď mu jedného dňa dôjdu domáce zásoby liehu a čiastočne vytriezvie, vyberie sa na to miesto. Autobusom sa odvezie do blízkej dediny a ďalej kráča už len pešo. Dažďom. Keď asi po hodine dorazí k cieľu, len sa ešte viac zamračí a dá sa na pochod naspäť. Vie, že nehoda svedka mala. Na ceste bolo ešte stále zreteľne vidieť stopy po brzdení.
Zbytok dňa trávi Peter dôkladným skúmaním profilov Jána Čierneho na rôznych sociálnych sieťach a jeho širokého záznamu v obchodnom registri. Badá, že na Internete sa už objavili prvé články skúmajúce záhadné okolnosti vyšetrovania. Ľudia sa čudovali rovnako, ako on.

Nasledujúci týždeň trávi usilovným sledovaním Čierneho. Prvé dni len vysedáva neďaleko jeho domu pozorujúc, kedy odchádza a prichádza. Potom sa už dohodne s taxikárom a spolu sa vyberú za ešte stále poničeným mercedesom. Čierny o desiatej odchádza do právnickej firmy jeho otca, vracia sa okolo tretej až štvrtej poobede. Cez týždeň ešte odchádza z domu väčšinou o ôsmej večer do svojho ,,nočného klubu" a vracia sa neskoro v noci. Peter začne pomaly snovať plán, ako pomstiť svoju mŕtvu ženu. Prebieha to veľmi chaoticky, ako ,,slušniak" nemá s podobnými záležitosťami žiadne skúsenosti, veľmi postráda potrebné kontakty a nevie, na koho sa obrátiť. Nepomáha tomu ani to, že stále žije rozhárane a trpí ťažkými depresiami. Trvá niekoľko týždňov, kým sa mu podarí zohnať zbraň a nájsť odpovede na jeho otázniky, ktoré sa mu stále vynárajú v hlave ako prekážky kričiace STOP! Ako ho streliť? Kde? Kedy? Kam ho odpratať? Ako to skryť?

Je asi jedna hodina ráno. Vo vzduchu je cítiť vôňu dažďa. Na príjazdovej ceste sa kopia premáčané listy a všetko je odporne chladné. Peter nepokojne postáva v tieni múrika pri vchode do vilky, zreteľne sa klepe. Nie od chladu. Peter čaká ešte hodinu. A ešte jednu hodinu. A mercedes ho nesklamal, pár xenónových svetiel odrazu zabočí do dvora. Peter strnulo stojí, zdá sa mu to neskutočné. Jeho roztrasená ruka vykĺzne z vrecka bundy. Namieri na auto a stlačí spúšť. Pištoľ s hrkotom dopadne na asfalt. Nedeje sa nič a potom sa na mercedese otvoria dvere. Vystúpi z nich Čierny a obaja ,,kovboji" sa rozplačú.

V tú noc sa Peter dozvedá, že Čierny trpí obdobnými depresiami, ako on sám. Ten sa priznáva aj k tomu, že je stále prenasledovaný výčitkami svedomia. Sedia tam až do rána, prežívajú ľahkú otravu alkoholom. Čierny so slzami v očiach hodiny nalieha na Petra, presviedčajúc ho o tom, že nie je ,,sviňa". Až kým neodpadnú.

Toto ,,priateľstvo", ktoré tak nazýva len Čierny, v ďalšom období pokračuje niekoľkými stretnutiami oboch strán. A tak prejdú Petrove prvé smutné Vianoce, prichádza nový rok a s ním jar. S Čiernym bol prednedávnom na futbale. Pomaly sa vyrovnáva so svojou tragédiou a stavia sa na nohy. Aj keď sú jeho rany stále čerstvé, vracia sa späť do práce. Opäť sa preňho začínajú týždenné maratóny na trase pondelok - piatok. A práve v piatok mu zavolá Čierny s pozvánkou na zajtrajšiu krátku túru do lesa. Zrazu sa začne dušovať, ako ho mrzia udalosti spred roka, a že si nikdy neodpustí to, čo sa stalo. Peter ho odmerane upokojí a zloží. Predtým ešte prisľúbi, že zajtra pôjde.

Je chladné májové ráno. Obloha je jasná, ale nad vozovkou sa vznáša ľahký opar. Čiernemu s Petrom to ale zrejme neprekáža, celou cestou z domu jeden druhého po úzkej ceste predbiehajú. Po pravej strane cesty sa valí kalná rieka, za opačnou krajnicou sa týči skalné bralo. Pred Petrom sa rýchlo blíži zákruta. Ešte viac šliapne na plyn, predskočí mercedes a prudko potiahne volantom doprava. Skoro vyletí zo zákruty, ale s autom sa udrží na ceste. Rovinka. V zrkadle sa už objavuje mercedes a je vidieť, ako sa približuje. Peter pridá, ako keby predbiehal on a-- BUM!

Jazdec mercedesu umiera pri dopravnej nehode, keď nezvládol riadenie a prešiel do protismeru. Spolu s ním nehodu neprežil vodič oproti idúceho auta, ktorý rovnako podľahol utrpeným zraneniam. Polícia vylučuje cudzie zavinenie.

Všetky komiksy, ktoré som preložil, prekladám a budem prekladať, nájdete tu: http://www.kocogel.info/index.php?topic=18834


karelcedr

Jako námět to rozhodně není špatné. Jen by potom záleželo na zpracování.  --poz

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal