Červený démon opět zasahuje!

Založil BeeSee, 22 Červenec, 2015, 14:04:31

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

BeeSee

   A to rovnou po desáté. Ano, nečekána, nezvána se z pod kolosální mediální propagandy, která jí patřičně zatížila a zakryla, vydrala na světlo zemské desátá kniha s nejoblíbenějším červeným démonem všech komiksových dob. Starý, dobrý Zvěstovatel apokalypsy je zase mezi námi a díky sektě vedené Mikem Mignolou nám odhalí čtyři paranormálně zkroucená tajemství, která mu v mezičase cvrnkla do opilovaných rohů. Jak je v temných luzích a hájích dobrým zvykem, nepůjde o nějaká strašidelná nedochůdčata, která jsou tak vhodná vyšetřovatele druhé kategorie, ale o pořádné běsi prověřené zubem času. Hellboy je zpátky, radujme se! Jinak nám dá ochutnat záhrobní pach své kamenné pěsti.

Jako první přichází z temných a strašidelných hvozdů, kdesi uprostřed Virginie, Paskřivec. Nejen dle názvu vlajková loď tohoto vázaného hellboyovského opusu. Na první dojem neslučitelné spojení duchovního otce Mignoly s mistrem šišatých hlav a ponuré hororové atmosféry Richardem Corbenem už nám jednou vyrazilo dech. Teď se však neutočí jen na solar plexus, ale rovnou na hlavu. Spojení těchto dvou výrazných osobností komiksového světa, je jasným knockoutem pro všechny, kteří mají rádi mrazení v zádech. Podmanivá a hrůzu nahánějící atmosféra se s účinností plíživého běsu prolíná celým příběhem, který je situován do Appalačských hor roku 1958. A právě čarovná atmosféra šestákových amerických hororových komiksů padesátých a šedesátých let se vtělila i do tohoto uhrančivého vyprávění. Skok do minulosti se tak podařil na výbornou a čtenář napětím vydechuje mlžné obláčky v setmělém lese, spolu hlavními persónami provázejícími dějem. Tento příběh je věnován Manlymu Wade Wellmanovi, který je na konci této knihy představen v precizně zpracovaném a zajímavém profilu, a jenž byl jedním z hlavních inspiračním zdrojů pro Hellboyovy příběhy. Autor, který je u nás zcela neznámý, měl svými povídkami ve starých amerických pulpových magazínech, zásadní inspirační vliv na samotnou existenci červeného démona. Právě v příběhu, který otevírá desátou knihu, se Mignolův a Wellmanův svět protnou. Vše začíná nálezem mrtvé ženy a  ježibabího chuchvalce objeveného na prahu jejího domu. Hellboy se tak, spolu se ztraceným a po letech nalezeným rodákem Tomem Farrellem, vydává na cestu děsivou krajinou, ve které se prolíná současnost s minulostí a prim hrají démonická kouzla ovládána místním zlým mýtem - Paskřivcem.

Ti, kteří se vydávají v lodích na moře mohou občas okusit na vlastní kůži zatuchlý závan pirátských dob. Přesně tak to je ve druhém příběhu, kde Mike Mignola spekuluje nad tím, co se stalo s hlavou legendárního piráta Černovouse, když mu byla za dávných dob setnuta. Korzárův bezhlavý duch bloudí krajinou, ale co dělá jeho hlava? Tahle úvaha je hlavním hnacím motorem celé povídky, která překvapí svou skrytou brutálností pramenící z dávné nenávisti. Na scénáři se podílel Josh Dysart, který původní Mignolovu ideu rozšířil a přidal do ní více postav, s Abe Sapienem v čele. Kresby se tentokráte zhostil Jason Shawn Alexander. Jeho kresba mi v úvodních světlých stránkách trochu evokovala kresbu, kterou kdysi na stránkách časopisu Kometa produkoval Jiří Grbavčič, když do komiksové podoby adaptoval dobrodružné příběhy Otakara Batličky. Na podobně dobrodružnou nótu totiž hraje i tento hellboyovský příběh. Setkáme se v něm s padouchy, piráty, démony i místním historikem. Osudy všech se jako bukanýrské šavle zkříží v prostoru a čase, aby přinesly rozhřešení jedné pořádně vousaté, hororovou atmosférou nasáklé, legendy.

Pokud první dva příběhy této zdařilé knihy probíhaly mimo jiné v duchu pomyslného kreslířského souboje na téma ,,Jak se vypořádat se světem vytvořeným Mikem Mignolou", tak ve třetí povídce si na paškál  bere tento svět Mignola sám. A V kapli Molochově předvádí svůj standard, pro který si fanoušci tuto sérii kdysi tak zamilovali. Na druhou stranu se stalo poněkud nestandardní vidět Anung un Rama opět vedeného jeho taktovkou. Kápněme si božskou, odvykli jsme si... Zavítáme do jižního Portugalska, do domu, kde malíře ovlivňuje prastarý obludný Bůh. I v této části dostanou dávné legendy pořádný prostor, aby se etablovaly do nedávné minulosti. V místě hrůzy, kde je z malíře kopírujícího Goyovy obrazy vycucávána veškerá energie, se odehraje celý příběh. Máme tady další pořádnou porci hororové atmosféry, tentokráte na obligátní téma ,,strašidelný dům z něhož není úniku." Tak nějak se nabízí otázka, zda by Mignola svého hrdinu neměl kreslit častěji, aby mu takříkajíc nevyšel z ruky.

Závěrečné Mateřské znaménko je osmistránkovou snovou třešničkou na klasicky chutně vyvedeném uhrančivém dortu. Hellboy zde řeší dermatologickou záhadu, která mu nahlodává jeho podvědomí. Nic totiž není tak červené, jak se na první pohled zdá. Vizuální složce příběhu kraluje Duncan Fegredo, jehož kresbě nechybí podmaňující dynamika a krajinkářská náladotvornost. Jak se stalo dobrým a chvályhodným zvykem, na konci knihy nalezneme skicář s dovětky autorů a nějaké ty obálky původní sešitové řady. Zde pevným štětcem kraluje Richard Corben, který k ještě přidá k dobru historku o tom, proč jsou jeho náčrty obálek tak precizní. A ten jeho Paskřivec..., to je prostě postavička do pekelného mariáše jako vyšitá.

Dá se říct, že desátá Hellboyova kniha přináší čekaný standard, který rozhodně jeho fanoušky potěší. Na pořadu dne není celistvý příběh, který by vyplnil celou knihu, ale čtyři kratší tajuplná vyprávění. Rozhodně však tyhle jednohubky nejsou na škodu věci a upoutají nejen náměty, ale také tím, že vidíme jak se jednotliví kreslíři s hlavní postavou a jeho světem vypořádali. Jisté je, že kouzlo této povedené série nebylo narušeno. O popularitě tohoto paranormálního vyšetřovatele nacistickými okultisty  vyvolaného z pekla na našem území, jsme se už vícekrát přesvědčili. Tahle kniha se bude ve sbírce opět vyjímat... stejně jako všechny ostatní, které u nás vyšly.

Hellboy #10: Paskřivec a další příběhy
Scénář: Mike Mignola a Joshua Dysart
Kresba: Mike Mignola, Richard Corben, Duncan Fegredo a Jason Shawn Alexander
Martin Trojan-3-Jan (Comics Centrum) / 2015

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Jméno nejznámější česko-slovenské komiksové série od Jaroslava Němečka kde je Bobík, Fifinka, Pinďa a Myšpulín - slovo pište bez háčků a čárek!:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


+-Komiksový kalendář

Powered by EzPortal