US komiksy pokec

Založil Gmork, 29 Červen, 2015, 12:11:13

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Gmork

29 Červen, 2015, 12:11:13 Naposled upraveno: 03 Září, 2019, 19:44:30 od Wrai
Založil jsem nové ( snad časem plodné ) téma - US komiksy
od menších vydavatelů:Vertigo, Image, Boom! Studios
Dynamite, Zonerscope...apod. Prostě sem netahejte komiksy
od velké dvojky Marvelu a DC, ty tu mají prostoru více než dost.
Jde mi o dojmy a komentáře k aktuálním sériím, aby si fanda
udělal obrázek a třeba si i případný komiks koupil. Sám teď
zrovna čtu ten Wonderland, pak k tomuto omnibusu napíšu
nějaké info. Na podzim plánuji nákup věcí: Wytches, Pretty deadly,
Copperhead, Autumnlands, Witch doctor, Dead Boy Detectives 2.
Coffin hill... takže bude o čem psát. Pokud máte nějakou oblíbenou
sérii,chcete ji doporučit a jste schopni o ní napsat pár vět, sem s tím.

Wayward
Krátké info pro případné fanoušky: Hlavní hrdinkou je
náctiletá Rori, která se přestěhuje k mámě do Tokia.
Za dramatických okolností se tam seznámí s novými
kamarády: Ayane, Shiraiem a Nikaido, přičemž každý z nich
má nějakou tu magickou moc, včetně samotné Rori.
Rori se posléze stane vůdkyní party a začne poznávat
mytologii Japonska a bojovat s monstry vzešlých z temnot.
Je to zábavné, hrdinové jsou patřičně sympatičtí
a příběh má slušný tah na branku. Angličtinu to má jednoduchou,
lze doporučit i slabším angličtinářům.  ;)

"Když už je člověk jednou vlkodlak,
tak má koukat aby byl.
A když kouká, aby byl a je,
tak má být to, co je a nedělat
ze sebe elfa nebo trpaslíka,
jak tomu v mnoha případech je."

Fefty

29 Červen, 2015, 13:13:29 #1 Naposled upraveno: 29 Červen, 2015, 15:03:46 od Gmork
Wayward můžu rozhodně taky doporučit a z těch Gmorkem výše uvedených věcí jsem četl - a určitě stojí za to - Wytches, Copperhead, Coffin Hill a Dead Boy Detectives - ale na začátek bych chtěl upozornit na něco staršího ...

Scénáristky G. Willow Wilson jsem si všiml, když začala psát pro Marvel komiks Ms. Marvel - a zaujal mě, jak nezávislý "feeling" do superhrdinského komiksu vnesla. V té době jsem od ní shodou okolností četl i knížku Alif neviditelný - což sice není komiks, ale hodně povedené a originální urban fantasy. A tak jsem začal zjišťovat, co dělal před tím, než ji stáhli k Marvelu (kde v současnosti kromě Ms. Marvel píše i dobře se rozbíhající sérii A- Force) a zjistil jsem, že napsala pro Vertigo kritiky ceněnou, ukončenou sérii "Air", která má 24 sešitů, vycházela v letech 2008-2011 a byla sebraná ve 4 knihách. A po jejich přečtení ji můžu s klidem doporučit všem, co mají rádi urban fantasy bez hranic.

V příběhu krásné letušky Blythe, která má strach z výšek, ale disponuje silou, která ji umožňuje dostat se do všech možných reálných i surreálných míst, najdete lecos, namátkou špionáž, teroristy, tajné organizace, nadpřirozené schopnosti, mystické sny, státy, které nenajdete na mapě, politiku, tajemné přístroje, cestování v čase, prostoru a lidské mysli, lásku, přátelství, tragédie - a dokonce zjistíte, co se ve skutečnosti stalo s legendární ztracenou pilotkou Amelií Earhart. Všechno to ale pěkně drží pohromadě a celý příběh provází takový ten lehce mysticko-romantický pocit, který mu dokáže dát jen charismatická americká scénáristka, která konvertovala k islámu  :D

Komiks nakreslil turecký kreslíř M.K. Perker, který byl za tuto sérii (ostatně stejně jako scénáristka Wilson) nominován na Eisnera a  jehož kresba je spíš líbivá - takže příznivci Jocka nebo Templesmitha si na své nepřijdou, ale k příběhu se hodí dokonale.

Na obáce prvního souborného vydání se z lásky k tomuhle komiksu vyznávají třeba Neil Gaiman (k jehož pracím bývá komiks občas přirovnáván), ale taky Jason Aaron, Brian Azzarello, Brian Wood... a teď se k nim přidávám i já.

Gmork

29 Červen, 2015, 14:46:18 #2 Naposled upraveno: 29 Červen, 2015, 14:52:39 od Gmork
Tak dám taky něco staršího, svou oblíbenou vertigáckou hrdinku
Madame Xanadu. Patří sice tak trochu pod DC, ale v žádné
jiné DC řadě se nevyskytuje, oproti třeba své kolegyni Zatanně,
tak to snad nevadí.

Zrod mystičky a okultistky začíná v artušovských dobách, kde se
Xanadu ještě jmenuje Nimue Inwudu a je mladší sestrou Morgany
a Viviany. Už v prvním příběhu se objeví tajemný Phantom Stranger,
který bude hrdinku doprovázet ve všech jejích dobrodružstvích
a komentovat dění. V prvním díle nechybí shromáždění druidů, čaroděj
Merlin, Mordred, hrad Kamelot atd. Další časové etapy se odehrávají
za dob Kublaj-chána, Francouzské revoluce, kde si naše kartářka
zahraje nádherně komentovanou karetní hru se Smrtí. Dalším obdobím
je Londýn během řádění Jacka rozparovače, Španělsko roku 1493,
kde čelí svaté inkvizici a ztratí svou lásku Marisol. Následující, skvěle
vygradovaný příběh se odehrává v Americe v 60' letech, kde se Xanadu
musí utkat se svojí sestrou Morganou, která se vynořila z minulosti.
Série čítá 29.dílů a je obsažena ve čtyřech knihách. Mattu Wagnerovi
se po celou dobu daří držet příběh stále zajímavý, nejen díky hlavní
hrdince, která se v různých obdobích transformuje do odlišných podob,
ale i díky vedlejším postavám, které během věků potkává.
Kresba Amy Reederové se může zdát až moc mainstreamová a líbivá,
ale k tomuto pojetí fantasy skvěle sedne. V sérii se neodehrává moc
násilí, lze tedy doporučit i mladším čtenářům. Tuto mytologickou fantasy
sérii bych doporučil fanouškům Fables, House of mystery nebo Sandmana. 
tak má koukat aby byl.

strougy

Madame Xanadu mi přišla jako vcelku příjemná fantasy s trochu nevyrovnanou kvalitou příběhu danou tím rozhozením do různých období. Třeba úvod s Artušem mě moc nebavil, naopak období Francouzské revoluce či doba Kublaj-chána mě bavilo velice. Kvalitám Sandmana se to nepřiblíží ani náhodou, ten kope úplně jinou ligu, ale jako odpočinková četba to funguje dobře.

Za sebe bych tu doporučil Satellite Sam, což je stylová kombinace soap-opery a detektivky. Je to celé takové hezky pokleslé, špinavé, plné sexu, alkoholu, zlovolných intrik i sebedestruktivních charakterů. Hodně tomu dodává perfektní kresba od Howarda Chaykina, jemuž se celé to prostředí daří bravurně vystihnout. Vyžaduje to sice poněkud pozornější četbu, zejména kvůli množství charakterů, které se zde mihnou, ale pro mě je zatím každé číslo výbornou zábavou.

Na alkoholu je nejkrásnější, že na pár hodin nebo i na pár dní redukuje všechny neúspěchy, všechny chyby, všechny omyly, všechny touhy, všechny strachy, všechna zklamání a dokonce i všechny urážky na jediný problém: dát si další skleničku. Je to krásné jako zahlazení dluhů. Svět je složitý, pití je jednoduché.

Bernard Emond, Ulice Darling ve 20.17

SlavoK

Len dotaz, že Madame Xanadu bola v new 52 jednou s hlavných postáv v sériach Demon knights a tiež Justice league dark spoločne so Zatannou.

Gmork

Aha, díky za upřesnění, tyhle řady nečtu, všechno
se to uhlídat nedá. U toho DCčka jsou ti hrdinové
strašně rozlezlí.  ;)
tak má koukat aby byl.

myroslav

Citace od: Fefty v 29 Červen, 2015, 13:13:29
Wayward můžu rozhodně taky doporučit a z těch Gmorkem výše uvedených věcí jsem četl - a určitě stojí za to - Wytches, Copperhead, Coffin Hill a Dead Boy Detectives - ale na začátek bych chtěl upozornit na něco staršího ...

Scénáristky G. Willow Wilson jsem si všiml, když začala psát pro Marvel komiks Ms. Marvel - a zaujal mě, jak nezávislý "feeling" do superhrdinského komiksu vnesla. V té době jsem od ní shodou okolností četl i knížku Alif neviditelný - což sice není komiks, ale hodně povedené a originální urban fantasy. A tak jsem začal zjišťovat, co dělal před tím, než ji stáhli k Marvelu (kde v současnosti kromě Ms. Marvel píše i dobře se rozbíhající sérii A- Force) a zjistil jsem, že napsala pro Vertigo kritiky ceněnou, ukončenou sérii "Air", která má 24 sešitů, vycházela v letech 2008-2011 a byla sebraná ve 4 knihách. A po jejich přečtení ji můžu s klidem doporučit všem, co mají rádi urban fantasy bez hranic.

V příběhu krásné letušky Blythe, která má strach z výšek, ale disponuje silou, která ji umožňuje dostat se do všech možných reálných i surreálných míst, najdete lecos, namátkou špionáž, teroristy, tajné organizace, nadpřirozené schopnosti, mystické sny, státy, které nenajdete na mapě, politiku, tajemné přístroje, cestování v čase, prostoru a lidské mysli, lásku, přátelství, tragédie - a dokonce zjistíte, co se ve skutečnosti stalo s legendární ztracenou pilotkou Amelií Earhart. Všechno to ale pěkně drží pohromadě a celý příběh provází takový ten lehce mysticko-romantický pocit, který mu dokáže dát jen charismatická americká scénáristka, která konvertovala k islámu  :D

Komiks nakreslil turecký kreslíř M.K. Perker, který byl za tuto sérii (ostatně stejně jako scénáristka Wilson) nominován na Eisnera a  jehož kresba je spíš líbivá - takže příznivci Jocka nebo Templesmitha si na své nepřijdou, ale k příběhu se hodí dokonale.

Na obáce prvního souborného vydání se z lásky k tomuhle komiksu vyznávají třeba Neil Gaiman (k jehož pracím bývá komiks občas přirovnáván), ale taky Jason Aaron, Brian Azzarello, Brian Wood... a teď se k nim přidávám i já.

Toto vyzerá  celkom zaujímavo. Mohol by niekto nahodiť link, kde sa to dá stiahnuť? Ja som to nejak nemohol nikde nájsť.

vn

Taky jsem nenašel. Je to ale už starší věc, tak nevím jestli to není bez šance.

Fefty

Já jsem to četl v knížkách, takže se skenama bohužel taky nepomůžu  :-[

Gmork

Komiks mě zaujal, ale taky digi shánět nebudu,
risknu to a koupím první book, když bude bavit,
pořídím si zbývající. Na amazonu mají všechny
čtyři knihy. Jen počkám do září, chci si taky koupit
Deluxe edici Sladkého zoubka.  ;)
tak má koukat aby byl.