Filmy/Seriály obecný potlach

Založil Rhaegar, 04 Květen, 2015, 23:36:48

0 uživatelů a 2 Hostů prohlíží toto téma.

quetzalogg

Citace od: xVEGANx v 06 Listopad, 2019, 00:19:43Jeste bych do vyctu pridal Platoon a Apocalypse now.

Jéje, dobrých válečných filmů je naštěstí dost, od boku mě napadá Hamburger Hill, Oběti války, Příliš dlouhé zásnuby, Dunkirk.... i Korejci a Číňani zmákli pár dobrých kusů...  Já u historického válečného filmu potřebuju mít pocit, že to nenatočili v produkci Marvelu a že na mě nevyskočí z plátna Kapitán Amerika. A tím si u Emmericha nebo Baye nemůžu být nikdy jistej.

xVEGANx

A nezapomen na uplnej masterpiece, naprosto nestrannej a netendencni klenot...Zeleny barety :D :D

quetzalogg

Citace od: xVEGANx v 06 Listopad, 2019, 01:10:14A nezapomen na uplnej masterpiece, naprosto nestrannej a netendencni klenot...Zeleny barety :D :D

No to jó, to byl takovej náborovej letáček. Za komárů to byl pro nás svatej grál filmu, a pak jsme zjistili... že komouši nekecali, fakt to byla hrozná sračka!

myth

07 Listopad, 2019, 18:19:27 #1073 Naposled upraveno: 07 Listopad, 2019, 18:30:04 od myth
Na mě asi největší dojem udělalo Zachraňte vojína Ryana. Byl to přeci jen přelomový film, který nově redefinoval jak má válečný film vypadat. Vzpomínám si na to, jak jsme nevěřícně zíral, když se na mě hned po pár minutách vyvalila Omaha Beach.

Zelené barety navazuje na tehdejší pohled na válečné filmy resp. jednu jejich větev. Jen Němce vystřídali Vietnamci. Ale jinak je to totéž. Jo a když jsme si takhle zabrouzdal do historie, potom mě doteď fascinují Kellyho hrdinové. Sice je to spíše western v reáliích WW2, ale jednak je strašně autentický z pohledu reálií (podobně jako třeba Tři králové, u kterého se někdy píše, že z hlediska reálií je nejlepší) a hlavně naprosto geniálně pracuje s tanky a obě jejich bojové scény, přednostně ta závěrečná, jsou asi jedny z nejlepších, které kdy byly natočeny. Podtrhuje to u ní i výborná doprovodná skladba, kterou si ostatně vypůjčil Tarantino do svých Hanebných panchartů (Lalo Schifrin - Tiger tank).

A ještě mi tak na mysli vytanul Československý Maratón. Kdo neviděl, ať to ihned napraví, vidět Hanzlíka a Breichovou snažící se přežít v povstalecké Praze a Menšíka jako bratra Hanzlíka jedoucího v prvním sovětském tanku směr Praha je naprosto dokonalá filmová lahůdka.

quetzalogg

No zítra nebo pozítří bych chtěl na Midway zajít, jestli to vyjde, tak když to ze mě dokáže vykřesat aspoň kapku emoce a jestli z toho nebudu mít pocit totálního digibordelu, klidně se Emmerichovi omluvím. Už předem je tam ale handicap nízkého ratingu přístupnosti, takže ani kapka krve...

myth

07 Listopad, 2019, 22:43:54 #1075 Naposled upraveno: 07 Listopad, 2019, 22:45:54 od myth
Přišel jsem z kina a musím říci, že za mě dobrý. Film jsem si moc užil,Emmerich tyhle mega bitky umí. Je to přehledné a poměrně realisticky natočené. Pocit digibordelu jsem neměl, ale to je asi na vkusu každého.

Docela mě překvapilo, že ze tří hrdinů prezentovaných na začátku jako trojlístek přátel jeden zemře asi 10 minut po začátku filmu. Film má sice trochu roztříštěný děj, ale je to proto, že prezentuje události od útoku na Pearl Harbor po bitvu u Midway. Útok na Pearl Harbor se mi moc líbil, protože je tam vystižena ta jeho šokující nenadálost, žádné velké přípravy, oznamování, prostě najednou vypukne peklo.

Docela se Emmrichovi podařilo zachytit to, jak nikdo do války nechce, ale prostě musí. Měl tam jak hrdinské chování, tak i to ne zcela hrdinské (zbabělé bych to určitě nenazval) a taky tam má ukázáno, jak snadno a zbytečně se umírá ve válce a nemusí za to moci ani nepřítel. Sice tyhle epizodky trochu tříštili děj, jak jsem zmiňoval, ale zase utvářejí dobrý celkový obraz. Podobně problém s ratingem nebyl nijak zásadní, docela mě v tomto i překvapily dva záběry na zuhelnatělá těla po útoku v Pearl Harboru.

Jednoznačně za nejlepší vizuál považuji ztvárnění náletů a to hlavně útoky střemhlavých bombardérů, které jsou přímo kulervoucí. Přesně to navozuje onen stresující pocit útoku proti "ohnivé stěně palby" a zmatenost celé bojové situace a přitom se Emmerichovi povedlo mít to docela přehledné. Bylo to opravdu velmi realistické (samozřejmě s přihlédnutím k filmovému efektu).

Trochu mi jen vadilo, že ve filmu nebylo víc místa věnováno Spruancerovi, nejvíce tam byl tlačen Nimitz, takže jeho vystřídání bylo pro toho, kdo nezná dějiny naprosto nečekané. O Fletcherovi, veliteli druhého svazu kolem Yorktownu se zde vůbec nezmínili, což považuji trochu za chybu, ale zase chápu, že už tam měli postav víc než dost.

Z hlediska historie to tak bylo velmi přesné, kromě zmíněného jsem zaznamenal jako trošku větší prohřešek, že to vypadalo, že všechny japonské letadlovky potopili letci z Enterprise a nijak zde neplynul podíl letců Yorktownu, kteří potopili Sorjú a podíleli se na potopení Hirjú. Ale beru, že se primárně soustředil na Enterprise a většina děje je vyprávěna z pohledu jejích letců. A ještě, že opakovaný nálet na Midway byl z japonské strany zapříčiněn hlášením velitele letecké skupiny, což nebylo uvedeno. Jinak to bylo tak historicky přesné, že se o tom může tak 95% válečných filmů jen zdát (v případě sovětských 100%  ;) ).

Z překladu jsem zachytil jako větší chybu jen to, že admirál přeložili jako generál a při náletu střemhlavých bombardérů z Midway na japonský svaz nepřesně vysvětlili jejich chybu a proč o nich potom japonský admirál řekl, že to jsou amatéři.

Celkově to má u mě 5*. Jsem zvědaví, co na to povíte ostatní.

Wrai

09 Listopad, 2019, 14:59:48 #1076 Naposled upraveno: 09 Listopad, 2019, 15:03:51 od Wrai
4 časť See bola pre mňa nudnejšia, z úvodu som si nebol istý, či som nezaspal pri konci tretej epizódy:
Už sú nepriatelia pred dedinou, všetci v kmeni vedia kto sú zradcovia.

Každopádne, najlepšia časť bola atmosféra na rieke...to bolo husté len som čakal komu sa hák s lanom zakvačí o krk.

Inak zvyšok múka...hrádzu roztrhne a osadu spláchne?

quetzalogg

Bitva o Midway - takže ***** si teda šetřím pro jinej typ filmů, ale jinak musím uznat, že se Emmerich ze všech sil snažil mě nenasrat a neotrávit, čímž se posunul docela daleko před Michaela Baye.
- kvituju, že podíl romantických a rodinných scén se limitně blíží nule (čistého času tak 5 minut). Přítelkyni nebo manželku na to neberte, pokud si neujíždí na akčních scénách nebo pokud jí nestačí kochat se ostře řezanými ksichty těch největších drsoňů Holywoodu.
- kvituju naprosté minimum žvástů o záchraně svobodného amerického způsobu života, jen jeden záběr na vlajku, nula zpomalených záběrů, nula velitelských či prezidentských proslovů.
- kladně hodnotím držení se historických faktů, ale jak už psal myth, nezaškodilo by alespoň letmé vysvětlení děje mimo loď Enterprise. Co se stalo v Korálovém moři, než tam připlul adm. Halsey? Jak přišel Yorktown k té díře v palubě? Co se s ním stalo po Midway? 
- záběry pádí tak překotně, že titulky informující, kde a kdy se zrovna nacházíme, jsem sotva stíhal pobrat a umístit si do souvislostí.
- vzhledem k tomu, že film má (snaží se mít) charakter historické rekonstrukce, uvítal bych mapové animace ve stylu filmů s Indiana Jonesem, aby bylo zřejmé, odkud, kam a za jak dlouho se která flotila přesouvá, odkud a kam doletěl Doolittle & co.... Takhle to trochu působilo dojmem, že se celý děj od útoku na Pearl Harbor až po americké vítězství u Midway odehrálo na pětníku během několika dní. Prostě pár záběru navíc a určité zpomalení v nebitevních scénách by pomohlo, i kdyby byl film ještě o půl hodiny delší. Možná bude director´s cut?
- potěšila rekonstrukce známého historického záběru havárie přistávajího letadla.
- zajímavostí je pasáž odehrávající se v Číně (a zmínka o následcích pro Číňany). Bitva o Midway je prý zdaleka nejdražší nezávislý film vůbec (natočený mimo velká hollywoodská studia), Emmerich na to peníze sháněl kde se dalo, a velká část těch peněz byly patrně jüany.

myth

S těmi mapami máš pravdu, to mě nějak vůbec nenapadlo. Určitě je to kvůli tomu, že jak to znám docela dobře, tak jsme vždy poměrně přesně věděl co se kde odehrává.

Rychlá odpověď

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

+-Komiksový kalendář