Bret Johansen - fanfikce k Harry Potterovi

Založil Ninjer, 07 Duben, 2015, 22:44:37

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Ninjer

Citace od: kony83 v 08 Duben, 2015, 19:08:53
Našel jsem jednu chybičku v první kapitole "jenže takových košťat a košťat, kteří ta košťata ovládají líp než já" - košťata, která ovládají jiná košťata?

Přesně tak. To má být takový vtípek - slovo "koště" se používá taky jako hanlivé označení... Teda aspoň já ho používám a docela i často  :--
Překládám: The Superannuated Man #2
Hotovo: 70 %

karelcedr

Příteli, Ninjere... asi nejsem cílovka a dost dobře nechápu, proč vůbec něco jako Fanfikci psát.  Vím, že je to móda, ale nerozumím jí. Proč nenapíšeš něco svého? Svůj svět, svého hrdinu?

Nevím co je to obecně za módu chrlit po netu stohy nedokončeného textu. To už se normální povídka do dvaceti stran s dobrou pointou nenosí? Od dob, co Moudrý vyblil na netu pokračování Cesty krve, je to stále větší tragedie.

A to, co jsi napsal, má být jako co? Harry Potter v Hammettovském kabátě? Mám to chápat, že se ti Harry Potter nelíbí a chtěl jsi vytvořit parodii? Nebo naopak líbí a chtěl jsi to jenom přitvrdit? A proč? Nedává mi to smysl.

Nicméně k textu: Strašně dlouhá souvětí, střídání ich-formy a er-formy, zmatky v časech. Jednou vyprávíš v minulém čase, další odstavec v přítomném atd...

Je toho víc, ale nevím jestli vůbec stojíš o kritiku. Jestli ne, slušně napiš a já celou tuto svoji připomínku smáznu.

Ninjer

A můžu napsat i neslušně?  :o

Kamaráde, karelecedre, klidně ti to vysvětlím (já to tam vlastně i naznačuju na úvodní stránce, ale tak když jsme ti kamarádi, tak ti dám ještě obšírnější a upřímnější odpověď): První díl vzniknul tak, že se mi zdál docela pěkný sen, ale na facebookový status to bylo příliš dlouhé. Tak jsem tak přemýšlel, a protože mi nedávno kamarádka řekla, že fanfikce Harryho Pottera ještě žije a je populární, tak jsem děj převedl do potterovského světa - chtěl jsem totiž jednoduše, aby si to někdo přečetl.

Navíc jsem během psaní zjistil, že mě to tak baví. Hammetta jsem nikdy nečetl, takže se spíše jedná Harry Potter v ninjerovském kabátě. Ale spíše mě inspirují věci jako ultimátní či MAX vesmír Marvelu, kde vezmou nějaké postavy a svět a udělají ho o něco realističtější. Poslední díly Pottera jsou sice pro dospělejší publikum, ale pořád to z různých důvodů nevyužívá kapacitu celého světa.

V každém případě moje fanfikce by "stohem nekonečného textu" být neměla, mám už vymyšlený konec a nezadržitelně se k němu blížím (tj. maximálně ještě tři kapitoly). Mimochodem jsem si naopak myslel, že se někdo ozve, že kapitoly jsou moc krátké, že je to takové hraní si na spisovatele (s čímž souhlasím - to je vlastně druhý důvod, proč jsem to napsal jako fanfikci - nemám spisovatelské ambice, nemyslím si, že bych uměl nějak zvlášť dobře psát). Ono to nakonec dohromady víc než 20 á-čtyřek nebude...

Co se týče střídání ich-formy a er-formy, tak ta by měla být v závislosti na kapitole / části kapitoly. Jednu část příběhu vypráví v ich-formě hlavní hrdina (to jsou ty, v nichž se objevuje), další části jsou v er-formě. Pokud jsem to opravdu někde popletl, tak dej vědět a zjednám nápravu.

karelcedr

Ne, neslušně nepiš. Někdo něco vytvoří, dá to zdarma publiku k přečtení a místo díků dostane sodu. To se snažím nedělat a respektovat, ale tady mi to nedalo. Proto ta věta na závěr.  Kdyby zde nešlo mazat, tak bych si to celé odpustil úplně.

Nicméně tě ujišťuji, že kdyby tvoje dílo nestálo za přečtení, tak bych mu nevěnoval ani řádku.

(Možná jsem měl napsat spíš Kotletovština, Kulhánkovština, nebo Žambochovština. Je to zkrátka "přehláškované". Opět módní styl psaní - čeho je moc, toho je prostě příliš. )

Nepíšeš špatně, ale proč být epigonem, když máš na to, abys vytvořil vlastní a originální tvorbu? A ty na to máš. Jak už jsem psal, kdyby se to nedalo číst, tak to nečtu, plácnu se do čela a neztrácím čas psaním nějakých poznámek. Že autor potřebuje čtenáře to chápu. Ale tak moc bych se jim nepodbízel. Potom budeš v podvědomí zafixován jako něčí epigon a z toho se moc špatně vymotává. Viz třeba osud Moudrého.

Až to budeš mít napsané celé, tak na to sedni, proškrtej to a sjednoť. Psaní a publikování beletrie po kouscích - to je cesta do pekel. Teprve potom to celé zveřejni. A to je taky jediný způsob, jak takové dílo správně a objektivně hodnotit.

Každopádně ti přeji mnoho zdaru!

P.S: Za toho "přítele" se ti omlouvám, jsem už starej a tohle oslovení jsme používali běžně v klubové korespondenci. Mám to zafixované a občas mi to unikne. Ale za kamaráda tě považuji.  :)

Ninjer

To je dobrý, šel jsem takhle veřejně se svou kůží na trh, a tak musím očekávat i výtky a negativní kritiku. Za to, že to dělám zadarmo a pro vás, se schovávat nebudu ;)

Jinak díky za kritiku (i v tom předchozím postu). Co se týče "přehláškovanosti", tak tady to chápu, ale stejně to tam dávám, protože... se mi to prostě líbí, a tuším, že se to právě i líbí některým čtenářům. S tím tedy, že bych řekl, že "nahláškované" (ať už dobře nebo špatně nebo obojí) to je hlavně v částech s ich-formou, kde ta postava hlavního hrdiny je na tomhle trochu založená.

Těžko říct, jestli v tuhle chvíli mám na psaní své zcela originální tvorby - v každém případě si nemyslím, že by teď někoho zajímala. To není falešná skromnost, tak to prostě je. Je tu spoustu talentovaných současných spisovatelů fantastiky, a pak jsem tu já, který ještě ani nemá za sebou fázi psaní do šuplíku. Jak píšu v úvodu - mám v tuhle chvíli prostě nějaké nápady, o které se chci podělit, a hodně z nich je úzce spjato se světem Harryho Pottera. Nedají se bohužel jen tak vzít a aplikovat do vlastního světa. Každopádně je možné, že se třeba právě na téhle fanfikci "vypíšu", a možná někdy v budoucnu se pokusím o něco úplně vlastního... Ale to už fakt jen spekuluju.

Díky díky.

P.S. Neomlouvej se, já si jen neodpustil to jakési "rejpnutí" vzhledem k tónu zbytku tvého postu.

karelcedr

Každopádně zaujmout čtenáře se ti podařilo. Takže bych rozhodně v psaní pokračoval.

Fakt je ten, že psaní do již existujících světů je běžné i v oficiální tvorbě. Milionem Conanů počínaje a Šlechtovým pokračováním Pána prstenů konče.  Ale je to trochu škoda.
Myslím si, že zejména ta část vyprávěná v první osobě, má potenciál na slušnou Kotletovku. 

Rozhodně si rád dočtu i ten zbytek, až to dopíšeš.

Duncan Idaho

Citacea možná někdy v budoucnu se pokusím o něco úplně vlastního

Co zřeba thriller z prostředí comicsového fóra :oo. Většina autorů čerpá ze života, ne? Kdoví, jaká individua se skrývají za přezdívkami ;D

Duncan Idaho

Pro KONY83: Hezké zamyšlení
Citaceproblémy by se neřešily akrobacií na koštěti ale mocí bylin atd.

Řešit problémy pomocí hlavy a vědomostí není cool a čtenáři kypící mládím, mající přirozenou nechuť se učit by se s ním neztotožnili a nebyly by prodeje.

CitaceVýsledné knihy by asi nebyly tak moc pro děti, ale bylo by zajímavé číst o tom, jak různé postavy reagují na Harryho v Zmijozelu

Tak to by mě zajímalo. Už několikrát jsem si při čtení říkal, jestli je ta Harryho dobrota pouze reakce na okolí, které to od něj čeká a kdyby byl ve zmijozelu, nechoval by se zase podle očekávání svých zlých spolužáků? Co si budem povídat, vychování žádné ani neměl. Do školy nastoupil dost neutvořený, prostě Tabula Rasa a celá ta jeho geneze v hrdinu byla spíš náhoda.

kony83

Řešit problémy pomocí hlavy není cool? Tak proč jsou tolik populární různé adaptace Sherlocka Holmese? Navíc vyřešit problém správnou bylinou/lektvarem sice není moc akční, jenže získat správnou bylinu/namíchat správný lektvar už akční může být.

Duncan Idaho

No, Sherlock je zejména angličan a je to krimi. Dvě věci které táhnou. Navíc ho četly vždy spíš starší. Ti mladší tam mají hlavně Cumberbatche.

Citaceavíc vyřešit problém správnou bylinou/lektvarem sice není moc akční, jenže získat správnou bylinu/namíchat správný lektvar už akční může být.

To zaje jo. Mě se třeba lektvary moc líbily a kdybych tam studoval, byl by to můj hlavní obor.  ;) Myslel jsem, že to není cool pro ty mladší, na které původně autorka cílila. Já bych radši měl pár lahví Felixe než umět blbnout na koštěti

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

+-Komiksový kalendář