„Dějiny československého komiksu 20. století“

Založil JarKH, 08 Březen, 2015, 20:31:00

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

JarKH

,,Dějiny československého komiksu 20. století"
Tomáš Prokůpek, Pavel Kořínek, Martin Foret a Michal Jareš
Nakladatel:   Akropolis
Počet stran:   1088
Vazba:   Vázaný
Formát, hmotnost:   245 × 305 mm, 6935 g
Rok a měsíc vydání:   2015/01
Jazyk:   česky
Pořadí vydání:   1.

Mamutí trojkniha ,,Dějiny československého komiksu 20. století"
je podle mě natolik zásadní záležitostí, že si neodpustím o ní napsat pár řádek pro náš Kocogel z pohledu čtenáře. Místo ilustračního fota si sem dovolím přetisknout odkaz na oficiální stránky věnované této knize, kde najdete bohatou fotodokumentaci + mnoho aktuálních rozhovorů s tvůrci, případně zasvěcené recenze odborníků.

http://www.dejinykomiksu.cz/

A první pocity? Knihy jsou pěkně velké a těžké, číst je v posteli před spaním bych určitě nedoporučoval, jakmile se se člověku na chvíli zavřou víčka, nemilosrdně ho to rozmáčkne...  Jednotlivé listy jsou v běžných knižních složkách, takže pokud by robustní vazba (dávající pojmu brožovaná jiný význam) někdy povolila - lze si to dát vpohodě znovu svázat. Papír je velmi kvalitní a tisk ukázek (zásadně reprodukovaných z dobových tisků a ne z originálů - což také významně předurčilo jejich výběr) se myslím velmi povedl, i když o vhodné velikosti některých ukázek by se dalo polemizovat.  Další zdroje cenných ukázek domácích komiksů najdeme v knize ,,Signály z neznáma (Český komiks 1922 - 2012)" a v předchozích encyklopedických titulech paní O. Bezděkové a M. Krejčího či dua Ládek- Pavelka.

Při prohlížení a zatím jen letmé četbě ,,Dějin" jsem si připadal si jak Rychlé Šípy, když jim v klubovně došlo, že to co vykopaly na Červených schodech je Vontská kronika... Z doposud jen matně tušeného, se záhy začalo rýsovat překvapivé zjištění, že je historie domácího komiksu mnohem hlubší a bohatší, než jsem si dosud myslel. Po prvotním průzkumu, prolistování a letmé četbě jsem si uvědomil, jak je bohužel nereálná myšlenka, že by vyšlo úplně vše z českého a slovenského komiksu, nedovedli jsme si dosud ani představit, kolik toho opravdu vyšlo. Teď vidím u autorů, jejichž profily už máme zpracované pro Kocogel, jak žalostně málo jsme toho byli schopni dosud podchytit. Celá řada komiksů, především v sobotních přílohách našich deníků a titulech určených dospělým, je dnes bohužel neprávem zcela zapomenuta, v obecném podvědomí máme opravdu jen to nejznámější...

Zásadní rozdíly oproti předchozím dosud vydaným textům: Když pominu hloubku a šíři jako první se ,,Dějiny" zabývají komiksem na Slovensku - především pro naše slovenské kolegy komiksáky a sběratele nastává věk velmi překvapivých objevů a námětů pro pátrání v archivech a sbírkách, což jak doufám, povede časem i k oficiálnímu soubornému knižnímu vydání mnohých zásadních seriálů a Velkých knih komiksů významných slovenských tvůrců.
Dalším velmi zásadním plusem je zmapování československého komiksu v letech 1989 - 2000, do těchto ,,bouřlivých vod" se předchozí badatelé zatím pouštěli jen neradi a velmi sporadicky.

Pochválil bych i systém, jak bylo zkoumaných sto let československého komiksu pojato. Podotýkám, že každý systém má svá ,,pro" a ,,proti" a nikde se nevyhneme (pro lepší srozumitelnost nutným) krátkým rekapitulacím už napsaného. Oproti zkoumání jednotlivých titulů tu byl zvolen systém rozdělení na jednotlivá (různě dlouhá období), přičemž každé začíná tzv. komiksovým kontextem -  čili stručnou historií komiksu ve světě v daných letech. Pak bychom našli několik opakujících se statí rozdělených vždy na Česko a Slovensko - komiks pro děti a mládež v dětských periodikách, Komiks pro dospělé, překladové komiksy a také dobovou reflexi čili zpravidla velmi neobjektivní a nenávistnou kritiku příběhů s bublinami i bez nich. Některým tvůrcům a titulům je zde věnována zvláštní pozornost navíc a to v průběhu dlouhých desetiletí.

A nějaké slabiny? Bohužel u práce takového rozsahu nikdy není a nebude záruka, že bylo zachyceno bezvýhradně vše, často se komiksy zjevovaly sporadicky i v běžně nekomiksových (či na komiks už léta rezignujících) titulech. Navíc je nutno si uvědomit, že je práce věnována především původnímu českému a slovenskému komiksu, nejsou to ,,Úplné dějiny komiksu v Čechách a na Slovensku". Z toho vyplývá, že především u překladových komiksů jsou uvedeny jen ty nejvýznamnější a ne všechny ty, které by si to podle mě bývaly zasloužily.
S tím souvisí další možná rozšíření, která mě napadá zejména u Rejstříků (ty momentálně stále s úspěchem testuji a potvrzuji jejich funkčnost) třeba o abecední seznam nejčastěji zmiňovaných periodik se všemi základními údaji, o těch našich nějakou představu mám, ale v těch slovenských docela dost plavu...
Ale bohužel na mnohé zajímavé ,,doplňující úhly pohledu" nedošlo. Celou dobu práce na ,,Dějinách" se autoři potýkali jednak s omezeným rozsahem publikace - museli se vejít do těch tisíce stran - mimochodem je výborné, že vyšla celá kniha najednou a ne po částech, dále s dalšími a dalšími ,,objevy na poslední chvíli" - což by zase znamenalo, že by kniha nebyla hotova nikdy a hlavně s problémem co vše zařadit a co už nikoli.

No podle mě se to vše autorům povedlo optimálně skloubit tak na 98% a za sebe jsem velmi spokojen. Dozvěděl jsem se to, co jsem dlouhá léta toužil zjistit a nebyla nouze i o dosud netušená a překvapivá zjištění. Ve zkoumání a dumání nad ,,Dějinami" jsem však stále na začátku a mé vnímání domácího komiksu už nikdy nebude stejné jako do letošního ledna. Doufejme, že se díky nově získaným informacím dočkáme co nejdříve dalších Velkých knih komiksů, napadá mě celý dlouhý seznam jmen, kteří by si ji opravdu zasloužili.

Zkrátka ,,Dějiny československého komiksu 20. století" vidím jako povinnost pro každého sběratele a fanouška, který své vášni propadl opravdu hluboce. Kéž se mezi nimi najde i co nejvíce českých a slovenských nakladatelů, kteří s láskou a péčí pro nás připraví skvostné krásné knihy komiksů minulého století, které by rozhodně neměly být zapomenuty.

JarKH

P. S.: Cena publikace není zrovna nízká, ale rozhodně její koupě nelituji. Navíc doporučuji zapátrat na netu, nechá se koupit i s velmi slušnou slevou, kterou pokud lze zkombinovat s osobním převzetím na prodejně, tak vážně není co řešit.

alexxiik

Ten posratý photobucket.com mi odmietol zverejniť podpis, takže ho týmto bojkotujem!
A pridal sa k nemu aj tinypic.com, takže si nenahrávajte náhľady tam, kde ja, lebo ten portál čoskoro určite skončí!!!

Rychlá odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 90 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno:
E-mail:
Ověření:
Please leave this box empty:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek

Zadejte znaky zobrazené na obrázku:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí

+-Komiksový kalendář